Archiwum 2009

Lista artykułów w archiwum 2009

Opoka.org - Wietnam: świąteczna solidarność religii
(31.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Niecodzienne międzyreligijne spotkanie przedświąteczne odbyło się w wietnamskim mieście Ho Chi Minh. Tamtejszy arcybiskup katolicki kard. Jean Baptiste Pham Minh Man zaprosił 19 grudnia do swej siedziby przedstawicieli 18 religii i wyznań. Celem spotkania było zacieśnienie więzi solidarności i przyjaźni między zwierzchnikami różnych wspólnot religijnych istniejących w Wietnamie. (czytaj)
Onet.pl - Opozycjonista skazany na 5,5 roku więzienia
(29.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Działacz wietnamskiej opozycji demokratycznej Tran Anh Kim został skazany przez sąd w mieście Thai Binh na północy Wietnamu na pięć i pół roku pozbawienia wolności za działalność wywrotową - poinformowały państwowe wietnamskie media. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Kilka godzin na świętowanie
(28.12.2009) Społeczeństwo - Świętowanie Bożego Narodzenia w Wietnamie, w którym żyje druga co do liczebności wspólnota katolików w Azji, trwa zaledwie kilka godzin. Rozpoczyna się wieczorem w Wigilię, a kończy rankiem 25 grudnia. Dlaczego? Dzień ten jest normalnym dniem pracy, a komunistyczne władze "dbają" o to, by nikt nie miał czasu na świętowanie. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: Boże Narodzenie w pracy
(28.12.2009) Społeczeństwo - Wigilia była w Wietnamie normalnym dniem pracy. Pasterki odbyły się we wczesnych godzinach wieczornych ze względów bezpieczeństwa. Boże Narodzenie trwało więc zaledwie kilka godzin. Po liturgii rodziny spotkały się na wspólnym posiłku świątecznym. W wielu parafiach po pasterce zorganizowano wigilijną wieczerzę dla najuboższych. Szczególnie trudna sytuacja panuje na terenach wiejskich, gdzie najlepszym podarkiem świątecznym jest ryż. Także dziś wietnamscy katolicy idą obowiązkowo do pracy. Najczęściej muszą się też wykazać bardziej wydajną pracą w fabrykach, ponieważ w ten sposób mają uczcić święto Wietnamskiej Armii Ludowej. Uczelnie wyższe w dzień Bożego Narodzenia wyznaczają egzaminy dla studentów. Nieobecność pracownika czy studenta w tych dniach wiąże się z sankcjami dyscyplinarnymi. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: radości i smutki Kościoła
(25.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Nie ustają prześladowania chrześcijan w Wietnamie. Nieznani sprawcy zdewastowali w diecezjach Hanoi i Huang Hoa siedem kościołów i kaplic. Z kilku ukradziono naczynia liturgiczne i rzeźby sakralne. Sprofanowano też Najświętszy Sakrament powyciągany z tabernakulów. (czytaj)
Świętowanie Bożego Narodzenia w Wietnamie
flickr:4210888058

(25.12.2009) Społeczeństwo - W krajach Zachodu, gdzie świętowanie Bożego Narodzenia zaczyna się prawie natychmiast po spadnięciu ostatniego liścia z drzew, gdy temperatura mierzona jest w kilku stopniach. Duch Bożego Narodzenia jest odczuwalny wszędzie, w kościołach, w sklepach i miejscach pracy. Nawet stacje radiowe i telewizyjne są pełne Bożonarodzeniowych melodii, które podnoszą na duchu. (czytaj dalej)

Wietnamczycy w Polsce - Goście czy intruzi
Przegląd Powszechny (25.12.2009) W centrum uwagi- Lata polskiej wolności przyniosły także, nieśmiałą jak dotąd, zmianę składu etnicznego polskiego społeczeństwa. Pojawili się na ulicach polskich miast imigranci. Jest ich bardzo niewielu, w sumie 0,12% społeczeństwa. Są wśród nich uchodźcy z krajów totalitarnych lub objętych wojną, są imigranci ekonomiczni, zwykle z krajów bliskich, są wreszcie migranci tranzytem przemierzający Polskę. (czytaj dalej)
Czternastu nowych księży wyświęcono w Hanoi – seria świętokradczych włamań do kościołów
flickr:4210783432

(24.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia katolicy w Hanoi z radością uczestniczyli w obrzędach święceń kapłańskich 14 nowych księży dla archidiecezji Hanoi. Radość była jednak zaprawiona goryczą z powodu czarnej serii świętokradczych włamań do kościołów w archidiecezji Hanoi i diecezji Hung Hoa. Delegacja Ludowego Komitetu Hanoi złożyła wizytę i przekazała świąteczne upominki Ks. Metropolicie Hanoi. (czytaj dalej)

Le Cong Dinh zagrożony karą śmierci. Pilna akcja Amnesty International
flickr:4210017961

(24.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Prawnik obrońca praw człowieka Le Cong Dinh został oskarżony o próbę dokonania przewrotu państwowego. Z tego powodu grozi mu kara śmierci. Tą samą karą są zagrożeni dwaj inni obrońcy praw człowieka. W Wietnamie utrzymana jest kara śmierci za 21 przestępstw, w tym siedem podpada pod przepisy bezpieczeństwa narodowego z Kodeksu Karnego z 1999 roku. Podawanie danych statystycznych o karze śmierci i o egzekucjach jest obwarowane „tajemnicą państwową”, co znaczy, że liczba wyroków śmierci i liczba egzekucji nie jest znana. (czytaj dalej)

Na ratunek TVP Kultura
(22.12.2009) Kultura - Drodzy widzowie i przyjaciele! TVP Kultura w zagrożeniu! Władze TVP SA zawiesiły produkcję wszystkich programów w wybranych kanałach tematycznych od stycznia 2010 roku. Jako powód podano konieczność wprowadzenia drastycznych oszczędności w Spółce. (czytaj dalej)
Onet.pl - W Polsce coraz częściej łamane są prawa pracujących cudzoziemców
(22.12.2009) Wiadomości z Polski - W Polsce coraz częściej łamane są prawa pracujących na jej terytorium cudzoziemców. Zdarza się, że obcokrajowcy pracują po kilkanaście godzin, za kilkaset złotych miesięcznie, mieszkając w katastrofalnych warunkach - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Granicznej. SG ocenia również, że choć nie można mówić o skali masowej, liczba takich naruszeń - m.in. w związku ze zbliżającymi się EURO 2012 - będzie rosnąć. (czytaj)
Poczynania archidiecezji Sajgon na rzecz międzyreligijnego dialogu i współpracy
flickr:4206292504

(22.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia Archidiecezja Sajgon zorganizowała wegetariański obiad z zamiarem promowania międzyreligijnego dialogu i współpracy. (czytaj dalej)

Wietnamscy katolicy solidarni z buddyjskimi mnichami wypędzonymi z ich klasztoru
flickr:4202100143

(21.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Grupa katolików z wizytą solidarności w pagodzie Phuoc Hue, w Lam Dong, gdzie schroniło się 400 mnichów i mniszek ze wspólnoty „Plum Village” po tym jak zostali oni siłą wyrzuceni przez milicję ze swego klasztoru. Ultimatum wobec gościnnej pagody, którą prześladowani mnisi muszą opuścić do 31 grudnia bieżącego roku. (czytaj dalej)

Onet.pl - Prezydent jest "bardzo poruszony"
(17.12.2009) Wiadomości z Polski - Prezydent Lech Kaczyński chce pełnej informacji ze strony MSWiA dotyczącej uchodźców przebywających w Polsce - powiedział prezydencki minister Paweł Wypych. Do szefa MSWiA - jak poinformowało BBN - zwrócił się już w tej sprawie szef Biura Aleksander Szczygło. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: Boże Narodzenie bez egzaminów
(17.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Władze wietnamskiej prowincji Thua Thien-Hue zgodziły się, by w czasie Bożego Narodzenia nie egzaminować studentów. Archidiecezja Hue od lat prosiła o ten przywilej dla katolickich żaków. W Wietnamie komunistyczne władze nie uznają świąt Bożego Narodzenia. Są to normalne dni pracy. Chrześcijanie muszą pokonywać wiele trudności, by móc uczestniczyć w świątecznych liturgiach. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Ojciec Święty w Wietnamie?
(16.12.2009) Wiadomości ze świata - Prześladowani przez komunistyczne władze katolicy nadal mają nadzieję na wizytę Ojca Świętego w ich ojczyźnie. Oczekiwania wiernych wzrosły po przekazanej przez miejscowe media informacji, że podczas specjalnej audiencji w Watykanie 11 grudnia bieżącego roku prezydent Nguyen Minh Triet zaprosił Papieża do Wietnamu.(czytaj)
Wietnamscy katolicy upominają się o zwrot zagarniętych gruntów
flickr:4189875580

(16.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Hanoi – Katolickie zgromadzenie zakonne na południu Wietnamu zwróciło się do komunistycznych władz z apelem, aby powstrzymało tworzenie miejskiego parku na terenie, który jest własnością kościelną i który jest najnowszym przykładem sporu między Kościołem i Państwem. (czytaj dalej)

Sowieccy żołnierze na Westerplatte
flickr:3991471420

Ben Viet (16.12.2009) Sierp i Młot - Informacje o sowieckich żołnierzach na Westerplatte i antysowieckim spisku otrzymują wietnamscy czytelnicy od redakcji komunistycznego miesięcznika „Que Viet”, ukazującego się w Warszawie. Dodajmy, że owa propaganda jest dostarczana czytelnikom za pieniądze z budżetów Unii Europejskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej(czytaj dalej)

Polskie Radio.pl - Maraton Pisania Listów - podsumowanie
(15.12.2009) Wiadomości z Polski - Prawie 100 tysięcy apeli w obronie więźniów sumienia to wynik Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Najwięcej napisali mieszkańcy Zabrza, po nich - Białegostoku i Zabłudowa. To kolejny rekord, który pokazuje, że Polakom zależy na prawach człowieka - podkreśla Andrzej Jaroszkiewicz z warszawskiej Amnesty International.(czytaj)
Wietnamscy katolicy mają nadzieję, że wkrótce spotkają Papieża w swym kraju
flickr:4187737882

(15.12.2009) Społeczeństwo - Katolicy przyjmują wieści o wizycie Prezydenta Trieta w Watykanie jako o kroku zmierzającym w kierunku ponownego ustanowienia stosunków dyplomatycznych. Wietnamscy biskupi zapraszają Papieża do odwiedzenia kraju. W lutym br. zebrała się wspólna grupa robocza, aby przedyskutować możliwość zaproszenia Papieża przez Prezydenta Trieta. (czytaj dalej)

Czas uwolnić chorego księdza i więźnia sumienia – oświadczenie publiczne
(15.12.2009) Wiadomości ze świata - Organizacja „Amnesty International” jest głęboko zaniepokojona informacją, że w dniu 11 grudnia 2009 roku władze wietnamskie z powrotem umieściły w więzieniu katolickiego księdza Nguyen Van Ly, więźnia sumienia, który doznał wylewu w dniu 14 listopada bieżącego roku. Wietnamskie władze powinny natychmiast i bezwarunkowo zwolnić ks. Ly i oddać go w opiekę jego rodziny, żeby najbliżsi mogli zapewnić choremu właściwą opiekę lekarską, której potrzebuje, włącznie z leczeniem szpitalnym. (czytaj dalej)
Ekai.pl - Wietnam: sparaliżowany kapłan-obrońca praw człowieka ponownie w więzieniu
(15.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wielokrotnie aresztowany za działalność opozycyjną ks. Thadeus Nguyen Van Ly po miesięcznym pobycie w szpitalu w związku z zatorem mózgu został wczoraj ponownie przewieziony do więzienia. Poinformowała o tym francuską agencję AFP siostra kapłana, Nguyen Thi Hieu. Organizacja Amnesty International wystosowała wczoraj do wietnamskich władz oficjalny protest, w którym domaga się natychmiastowego uwolnienia kapłana.(czytaj)
Szlak znaczony krokami do przodu, zastojami i nadziejami
(12.12.2009) Społeczeństwo - Vatican City (Agenzia Fides) – “Relacje między Stolicą Apostolską i Socjalistyczną Republiką Wietnamu dokonują się na drodze znaczonej przez bolesne etapy, trudne czasy, znaki otwarcia i nowe nadzieje.” (czytaj dalej)
Wizyta wietnamskiego prezydenta „znaczącym krokiem” ku normalizacji stosunków dyplomatycznych
flickr:4177786484

(12.12.2009) Wiadomości ze świata - Nguyen Minh Triet odbywa długą „serdeczną rozmowę” z Benedyktem XVI. Wyraża się nadzieje, że „nieuregulowane kwestie” zostaną rozwiązane najszybciej, jak to możliwe. Wśród nich znajdują się napięcia między Kościołem a Państwem. Watykan (AsiaNews) – "Watykan określił poranną „serdeczną rozmowę” między Prezydentem Wietnamu Nguyen Minh Triet i Papieżem Benedyktem XVI „znaczącym krokiem w rozwoju obustronnych relacji” między Stolicą Apostolską i Wietnamem. Na Watykanie pan Triet spotkał się również z Sekretarzem Stanu kardynałem Tarcisio Bertone i Sekretarzem do Spraw Kontaktów z Państwami kardynałem Dominique Mamberti." (czytaj dalej)

Głos Pomorza24.pl - Seniorzy pisali listy w obronie Bułgarki i Wietnamczyków
(12.12.2009) Wiadomości z Polski - Ponad 150 listów napisali dzisiaj słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słupsku w ramach X Maratonu Pisania Listów, organizowanego przez warszawskie biuro Amnesty International. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Redemptoryści w okowach totalitaryzmów
(12.12.2009) Obraz i dźwięk - Stulecie Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i kanonizacji św. Klemensa Hofbauera świętowali w tym roku polscy członkowie Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. W ramach obchodów zamknięcia jubileuszu odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia i odbędzie się pokaz filmu. Twórcami dokumentu pt. "W służbie Odkupienia. Redemptoryści polscy w okowach dwóch totalitaryzmów" są Dariusz Walusiak i o. Maciej Sadowski CSsR. Film zostanie wyemitowany w Telewizji Trwam w niedzielę, 13 grudnia, o godz. 17.00. (czytaj)
Wietnam powinien uwolnić obrońcę wolności religijnej
(12.12.2009) Wiadomości ze świata - Prezydent Wietnamu spotyka się dziś z Papieżem Benedyktem XVI. Do spotkania dochodzi wśród doniesień, że katolicy wciąż są prześladowani przez wietnamskie władze. Jedna sprawa, której nie można będzie pominąć, jest trwające więzienie katolickiego księdza, który ostatnio ucierpiał z powodu dwu ataków serca. (czytaj dalej)
Nadzieje i lęki związane z wizytą Prezydenta Wietnamu w Watykanie
flickr:4176839976

(11.12.2009) Wiadomości ze świata - Wizyta wietnamskiego prezydenta Trieta u papieża Benedykta XVI budzi nadzieje i ale też rodzi lęki wśród wietnamskich katolików. Oczekiwanie, że po wielu cierpieniach sytuacja Kościoła polepszy się, są zmieszane z lękiem, że władze mogą zyskać na tej wizycie bardzo wiele bez dawania czegokolwiek w zamian. Oznaki cząstkowej poprawy w dziedzinie wolności religijnej nie są w stanie przysłonić faktu, że łamanie prawa do wolności i przemoc wciąż trwają. (czytaj dalej)

Info.wiara.pl - Wietnam: Przed wizytą prezydenta u Papieża
(11.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Uważa się, że sytuacja katolickiej wspólnoty w Wietnamie, liczącej w tym kraju przynajmniej 6,5 proc., uległa pewnej poprawie, chociaż nadal nie ma tam pełnej wolności religijnej. Ks. Theodore Mascarenhas, członek Papieskiej Rady Kultury dokonuje przeglądu sytuacji w rozmowie z AsiaNews. (czytaj)
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
flickr:4173515611

(10.12.2009) Wiadomości ze świata - Amnesty International – ogólnoświatowy ruch ludzi działających na rzecz praw człowieka – od 2001 roku organizuje kampanie, dzięki którym można pomóc więźniom. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, obchodzonego 10 grudnia, w najbliższy weekend rozpocznie się Maraton Pisania Listów w obronie więźniów politycznych. W 2008 roku wysłanych zostało aż 295 tysięcy apeli, w tym ponad 78 tysięcy z Polski. Obecnie na pomoc liczą wietnamscy więźniowie. (czytaj dalej)

Gazeta Lubuska.pl - Napisz list w obronie więzionych i prześladowanych
(10.12.2009) Wiadomości z Polski - Rozpoczęło się wielkie pisanie listów w obronie osób prześladowanych. Walczymy o uwolnienie więzionych w Rosji, Chinach, Azerbejdżanie, Egipcie, Białorusi, Etiopii, Kolumbii, Nepalu, Grecji, Gwinei, Uzbekistanu, Wietnamu i na terytoriach palestyńskich. Międzynarodowy Maraton Pisania Listów organizuje na całym świecie Amnesty International. W Polsce akcja startuje już po raz dziesiąty. Kulminacyjnym punktem będzie 24 godzinny maraton pisania, jaki rozpocznie się w sobotę o godz. 12.00 i zakończy w niedzielę też w samo południe. (czytaj)
Nowiny24.pl - W Werchracie zatrzymano 10 Wietnamczyków, 2 Ukraińców i 2 Egipcjan
(09.12.2009) Wiadomości z Polski - Największą w tym roku, bo aż 14-osobową grupę nielegalnych imigrantów zatrzymali w miniony weekend funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Wietnamczycy, Ukraińcy i Egipcjanie pieszo przekroczyli tzw. "zieloną granicę”. W rejonie miejscowości Werchrata w powiecie lubaczowskim oczekiwał na nich bus z kierowcą z województwa lubelskiego. Mieli jechać w głąb Polski. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: chrześcijańska ochrona przyrody
(09.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Adwentowy list o ochronie środowiska w Wietnamie wystosował ordynariusz diecezji My Tho obejmującej deltę Mekongu. Bp Paul Bui Van Doc wezwał chrześcijan do większej troski o środowisko naturalne. „Starajcie się oszczędzać energię i czystą wodę – zaapelował wietnamski hierarcha. – Woda z naszych rzek jest coraz bardziej zanieczyszczona. Starajmy się więc nie pogłębiać dewastacji przyrody. Powszechny nielegalny wyrąb lasów przez lokalne firmy i fabryki, uwalniające zarazem toksyczne odpady, pustoszą środowisko. Podobnie gigantyczne komunistyczne elektrownie wodne zbudowane na rzekach rujnują jeszcze bardziej środowisko naturalne delty Mekongu”. (czytaj)
Gazeta Współczesna.pl - Imigranci w Polsce to głównie obywatele krajów b. ZSRR
(08.12.2009) Społeczeństwo - Imigranci w Polsce to przede wszystkim obywatele krajów b. ZSRR. Liczną grupę stanowią również Niemcy, Amerykanie, Francuzi, Brytyjczycy, a także Wietnamczycy - wynika z danych przedstawionych na konferencji poświęconej migracjom, która odbyła się dzisiaj na Uniwersytecie Warszawskim. (czytaj)
RMF.fm - Wietnamski oszust na Śląsku
(06.12.2009) Wiadomości z Polski - Oszustwa przy legalizowaniu pobytu w Polsce obywateli Wietnamu. Wszystko organizował mieszkający na Śląsku Wietnamczyk. Prokuratura postawiła zarzuty 8 osobom. Przestępstwo wykryła Śląska Straż Graniczna. (czytaj)
Interia.pl - Prawa człowieka w kinie
(05.12.2009) Kultura - 80 filmów dokumentalnych z całego świata, w których podjęto temat praw człowieka - zrealizowanych m.in. przez reżyserów z Chin i Białorusi - obejrzy publiczność 9. edycji międzynarodowego festiwalu "Watch Docs" w Warszawie. Impreza rozpocznie się w piątek, 4 grudnia. Jednym z jej organizatorów jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: protesty przeciw burzeniu seminarium w Dalat
(04.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamscy biskupi bezskutecznie protestują przeciw rozbiórce Papieskiego Kolegium Piusa X w Dalat na południu kraju. Komunistyczne władze już od roku systematycznie niszczą i wyburzają budynek skonfiskowany w 1980 r. Seminarium, którego prowadzenie powierzono jezuitom, kształciło wietnamskich księży aż do czasu konfiskaty. Kolegium przygotowało do kapłaństwa ponad 300 duchownych, z których 14 otrzymało godność biskupią. Formalnie właścicielem nieruchomości w Dalat jest nieistniejące już watykańskie przedstawicielstwo w Wietnamie. Komuniści jednak zerwali relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. (czytaj)
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 26 listopada 2009r. na temat sytuacji w Laosie i Wietnamie
flickr:4152011103

(02.12.2009) W centrum uwagi- Parlament Europejski w dobitny sposób ocenił sytuację w dziedzinie praw człowieka na terenie Wietnamu i Laosu. Parlament wzywa Komisję Europejską do przeanalizowania modelu współpracy z totalitarną dyktaturą, która nie wykazuje, wbrew własnym deklaracjom najmniejszej woli poprawy w dziedzinie przestrzegania praw człowieka, prowadząc politykę stałej eskalacji przemocy. (czytaj dalej)

Nasz Dziennik.pl - Wietnam bogaty w powołania
(29.11.2009) Społeczeństwo - O 50 proc. wzrosła w Wietnamie w ciągu ostatnich 5 lat liczba powołań do kapłaństwa. Pomimo prześladowań Kościoła katolickiego i ograniczeń ze strony władz w przyjmowaniu do seminariów powołania są coraz częstsze. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - To będzie przełomowy rok
(29.11.2009) Społeczeństwo - Ks. Edward Osiecki SVD, wieloletni duszpasterz Wietnamczyków w Polsce: ''Ważnym znakiem, że być może będzie to przełomowy rok dla Kościoła w Wietnamie, jest fakt, że z okazji rozpoczęcia jubileuszu w miejscowości So-Kien w diecezji Hanoi zebrało się ponad 120 tys. katolików. To druga co do wielkości taka manifestacja obecności Kościoła w tym kraju. Pierwsza - która zgromadziła 500 tys. katolików - miała miejsce we wrześniu, gdy katolicy protestowali przeciwko pobiciu dwóch kapłanów. (czytaj)
Biskupi bezskutecznie protestują przeciw zburzeniu Papieskiego Kolegium w Wietnamie
flickr:4138036088

(27.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Wietnamu przyznaje, że wysiłki biskupów, aby ustrzec od zburzenia kolejny obiekt kościelny, okazały się daremne. Tym razem chodzi o bardzo bliskie wielu wietnamskim biskupom i kapłanom Papieskie Kolegium w Dalat. (czytaj dalej)

Opoka.org - Filipiny: azjatycki dzień młodzieży
(26.11.2009) Wiadomości ze świata - W filipińskim mieście Cavite trwa piąty Azjatycki Dzień Młodzieży. Ponad 2 tys. uczestników przyjechało z 22 krajów tego kontynentu. W spotkaniu bierze udział spora grupa młodych chińskich katolików. (czytaj)
Opoka.org - Jubileusz wietnamskich katolików
(26.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Uroczyste otwarcie Wielkiego Jubileuszu wietnamskiego Kościoła zgromadziło 23 listopada sto dwadzieścia tysięcy katolików. Centralne uroczystości jubileuszowe odbyły się So Kien 70 km na południe od stolicy kraju Hanoi. Po wieczornej Eucharystii zorganizowano nocny festiwal wiary i kultury inspirowany historią Kościoła męczenników. Zebrani przeszli w procesji światła w towarzystwie 400-osobowej orkiestry trębaczy i doboszy. (czytaj)
Nagroda dla filmu o wietnamskich uchodźcach
(25.11.2009) Kultura - Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych N U R T nagrodził w tym roku osiem projektów. Szóste miejsce i zarazem Wyróżnienie Komisji Artystycznej otrzymał film „Ziemia obiecana” w reżyserii Jarosława Mańka. Pomysłodawcą i jednocześnie dyrektorem artystycznym Przeglądu jest Krzysztof Miklaszewski – reżyser i krytyk sztuki. (czytaj dalej)
Ciemne chmury przysłaniają wspaniałą ceremonię otwarcia Świętego Jubileuszu w Wietnamie
flickr:4133187952

(25.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Ponad 100 tysięcy katolików uczestniczyło w uroczystości otwarcia Świętego Jubileuszu a jednocześnie w całym kraju odprawiano msze święte. Radość z otwarcia obchodów Jubileuszu została jednak zakłócona przez wiadomość, że Arcybiskup Hanoi pod wpływem nacisków komunistycznych władz złożył na ręce Papieża rezygnację z urzędu. Obecność kardynałów z Francji i Stanów Zjednoczonych jest dla katolików w Hanoi przebłyskiem nadziei. (czytaj dalej)

Info.wiara.pl - Wietnam: Boom w seminariach
(25.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - W ciągu minionych 5 lat znacznie zwiększyła się liczba alumnów seminariów duchowych w Wietnamie. W 7 tamtejszych uczelniach przygotowuje się do kapłaństwa 1349 kleryków, o 427 więcej niż w 2004 r. (czytaj)
Biznes.hoga.pl - UE skłonna znieść cła na chińskie buty
(20.11.2009) Wiadomości ze świata - Ku zadowoleniu wielkich koncernów, takich jak Adidas czy Puma, większość krajów członkowskich opowiedziała się w czwartek za wygaśnięciem unijnych ceł antydumpingowych na buty importowane z Chin i Wietnamu. Mali europejscy producenci ostrzegają, że grozi im bankructwo. (czytaj)
Ksiądz opozycjonista odzyskuje zdrowie „pod nadzorem pięciu milicjantów”
flickr:4119834872

(20.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Ks. Thadeus Nguyen Van Ly, przebywający w więzieniu, częściowo sparaliżowany z powodu wylewu krwi. Ksiądz – symbol zmagań o religijną wolność i demokrację w Wietnamie jest częściowo sparaliżowany, ale może mówić i reaguje na leczenie. (czytaj dalej)

Wirtualna Polska - Wietnamczyk dwa razy okradł sklep jubilerski w Warszawie
(15.11.2009) Wiadomości z Polski - 40-letni obywatel Wietnamu ukradł ze sklepu jubilerskiego w Warszawie pierścionek z brylantem o wartości około 7 tys. złotych. Nie został zatrzymany, ale zdarzenie nagrane zostało na kamerze monitoringu sklepu. Kiedy mężczyzna przyszedł do sklepu ponownie, żeby ukraść następny pierścionek został zatrzymany przez policjantów. (czytaj)
Opoka.org - Duszpasterstwo migrantów - wyzwania dla Polski
(15.11.2009) Społeczeństwo - W Watykanie dobiegł końca VI Światowy Kongres Duszpasterstwa Migrantów i Uchodźców. Jego tematem była „odpowiedź na zjawiska migracyjne w dobie globalizacji”. Uczestniczyło 294 delegatów 86 krajów. Zdaniem przedstawiciela polskiego Kościoła, bp. Edwarda Janiaka, kongres pokazał, że Kościół musi reagować na migrację inaczej niż państwo. Dla Kościoła nikt bowiem nie jest obcokrajowcem czy obywatelem drugiej kategorii. (czytaj)
Onet.pl - Co powinien zrobić Wietnam, by powstrzymać spadek donga?
(13.11.2009) Społeczeństwo - Wietnamski dong osłabł w tym tygodniu na nieoficjalnym rynku poniżej 19.000 za dolara, kontynuując długoterminowy tegoroczny spadek. W środę wyceniano go na 19.100/19.200 za dolara.(czytaj)
Życie wietnamskich kobiet w TVN
flickr:4096320531

(12.11.2009) Obraz i dźwięk - Bohaterką kolejnego odcinka programu "Kobieta na krańcu świata" będzie Bien Nguyen mieszkająca w Zatoce Halong. Reportaże prowadzi znana dziennikarka Martyna Wojciechowska. Premiera w TVN.. (czytaj dalej)

Nie ma końca wojna komunistycznych władz Wietnamu z religią
flickr:4091578357

(10.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Ostatnie przypadki nękania księży i wiernych w diecezji Vinh. Figura Matki Bożej „aresztowana” przez milicję wietnamską. (czytaj dalej)

Nasz Dziennik.pl - Ich los zależy także od nas, od naszego działania
(10.11.2009) Społeczeństwo - Z przewodniczącym Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski Jego Ekscelencją ks. bp. Wiktorem Skworcem, ordynariuszem tarnowskim, rozmawia Sławomir Jagodziński. (czytaj)
Opoka.org.pl - Emigrant z Wietnamu biskupem w Kanadzie
(07.11.2009) Wiadomości ze świata - Biskupem pomocniczym w Toronto Papież mianował wietnamskiego emigranta, 43-letniego ks. Vincenta Nguyena, wicekanclerza tamtejszej kurii diecezjalnej. Pochodzi on z katolickiej od pokoleń rodziny. (czytaj)
Nauka w Polsce.pap.pl - Grób sprzed około 1800 lat odkryto w północnym Wietnamie
(07.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Odkrycia dokonano w Hai Phong, portowym mieście nad Zatoką Tonkińską, podczas prac ziemnych związanych z rozbudową miejscowej cementowni. (czytaj)
Opoka.org.pl - Apel KEP na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
(07.11.2009) Wiadomości z Polski - W związku ze zbliżającym się w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało specjalny apel. Biskupi wzywają w nim, by otoczyć serdecznym współczuciem chrześcijan prześladowanych za wiarę na całym świecie. (czytaj)
Dziennik Wschodni.pl - Szli na zachód z Ukrainy. Zatrzymali ich pogranicznicy
(06.11.2009) Wiadomości z Polski - Ośmioro nielegalnych emigrantów zatrzymali dzisiaj w nocy pogranicznicy w okolicy Łaszczowa. (czytaj)
"ul. A18" w Łodzi
Ben Viet (05.11.2009) Wydarzenia - Łódzkie Kino Charlie zaprasza na pokaz filmu "ul. A18" w reżyserii Marysi Kotowskiej i Dang Thu Huong. Tytułowy A18 to wydział wietnamskiej służby bezpieczeństwa. Po pokazie spotkanie z autorkami. (czytaj dalej)
Interia.pl - Wietnam: 40 ofiar tropikalnego sztormu Mirinae
(05.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Tropikalny sztorm Mirinae, który z siłą tajfunu uderzył w Filipiny, przeszedł nad Morzem Południowochińskim i dotarł do Wietnamu, gdzie spowodował silne powodzie i zabił co najmniej 40 osób - podali przedstawiciele tego kraju. (czytaj)
Opoka.org.pl - Wietnam: protest przeciw bezprawiu
(04.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamski Kościół nadal protestuje przeciwko grabieży należących do niego dóbr. Tym razem przeciwko przerabianiu zabudowań klasztornych w park rozrywki wystąpił ordynariusz diecezji Vinh Long bp Nguyen Van Tan. Chodzi tu o ośrodek sióstr ze zgromadzenia św. Pawła z Chartres, które właśnie w Vinh Long prowadziły sierociniec. (czytaj)
Nasze Miasto.pl - Czterech imigrantów z Wietnamu zatrzymanych na granicy w Lubaczowie
(30.10.2009) Wiadomości z Polski - Funkcjonariusze Straży Granicznej w Lubaczowie zatrzymali czterech nielegalnych imigrantów z Wietnamu. (czytaj)
Warszawska wielokulturowość obiektem sztuki
(30.10.2009) Kultura - Wystawa „Pociąg do sztuki” zorganizowana w ramach projektu „Warszawa międzykulturowa” przez miesiąc gościła w podziemiach warszawskiego metra. Osoby, którym nie udało się jej odwiedzić zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Fundacji Cultus. (czytaj dalej)
O filmie, który trzeba zobaczyć słów kilka
flickr:3934535357

Ben Viet (30.10.2009) W centrum uwagi- Publiczność miała okazję obejrzeć po raz pierwszy film Katarzyny Klimkiewicz „Hanoi – Warszawa”. Ten film trzeba zobaczyć! (czytaj dalej)

Opoka.org.pl - Spotkanie azjatyckich biskupów na temat formacji wiary
(29.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - Po raz pierwszy spotkanie biskupów azjatyckich odbyło się w Wietnamie. Poświęcone zostało „Szkołom katolickim i ośrodkom katechetycznym jako miejscom formacji wiary w Eucharystię na terenie Azji”. Temat ten od razu uwypuklił realia Kościoła w Wietnamie, gdzie katolicy mają całkowity zakaz prowadzenia placówek edukacyjno-wychowawczych. (czytaj)
Stopklatka.pl - Kino w pięciu smakach. Polish Dream
(27.10.2009) Kultura - Na zakończenie warszawskiej części 3. Festiwalu Filmowego "Kino w pięciu smakach" organizatorzy przewidzieli "Hanoi-Warszawa" , dwudziestoośmiominutową nowelkę autorstwa Katarzyny Klimkiewicz, która na tegorocznym FPFF w Gdyni zdobyła nagrodę w Konkursie Młodego Kina. (czytaj)
Zaproszenie na promocję książki
SWPS (26.10.2009) Wydarzenia - Zaproszenie skierowane do wszystkich zainteresowanych psychologią międzykulturową. Promocję książki prof. Pawła Bokiego uświetni aktorka Katarzyna Cichopek. (czytaj dalej)
Spotkanie informacyjne dotyczące praw i dyskryminacji
Centrum Powitania (26.10.2009) Wydarzenia - Centrum Powitania w Warszawie zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące Praw i Dyskryminacji. (czytaj dalej)
O filmie, który lepiej, żeby nie powstał
flickr:4045740463

Ben Viet (26.10.2009) Kultura - Sztuka ma prawo kreować rzeczywistość na swój pożytek, uciekać od istniejącej rzeczywistości i tworzyć światy wymyślone. Choć to nie modne, trzeba jednak pamiętać o tym, że sztuka ma także funkcję społeczną, formuje swoich odbiorców, dostarcza im wiedzy i narzędzi do jej interpretacji. Na ekranie polskich kin wchodzi film „Moja krew”, który gwałci zasadę odpowiedzialności społecznej i zwykłej przyzwoitości, który wyrządza realną krzywdę uchodźcom z Wietnamu, prezentując ich jako ludzi realnie gorszych niż Polacy. (czytaj dalej)

Zaproszenie na "Hanoi - Warszawa"
flickr:4044716536

Ben Viet (26.10.2009) Kultura - Wzruszający choć szokujący, prawdziwy, przez co trudny do zaakceptowania, pejzaż wędrówki przez zieloną granicę. Film Katarzyny Klimkiewicz ukazuje prawdę na temat morderczego procesu podróży na trasie Hanoi-Warszawa. I jest to zaledwie skrawek tej smutnej rzeczywistości. (czytaj dalej)

Nasz Dziennik.pl - Komuniści okradają Kościół
(24.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - Władze po raz kolejny użyły przemocy, aby zawłaszczyć pozostałą część terenu kościelnego parafii w Loan Ly w wietnamskiej diecezji Hue po tym, jak 19 września po brutalnym ataku na parafian wypędziły dzieci ze szkolnych pomieszczeń. Z kolei w sąsiedniej diecezji Vinh władze chcą usunąć figurę Matki Bożej znajdującą się na terenie parafii w Bau Sen. (czytaj)
Rzeczpospolita.pl - Wietnamskie i tajskie filmowe delicje
(22.10.2009) Kultura - Wietnamczycy stanowią najliczniejszą zagraniczną mniejszość w naszym kraju. Pyszne orientalne smaki ich kuchni zainspirowały powstanie festiwalu, który rozrasta się z każdym rokiem. Tegoroczna edycja zaprezentuje także – obok obrazów wietnamskich – dokonania tajskiej nowej fali. (czytaj)
Opoka.org.pl - Wietnam: nawrócenie 30 tysięcy górali
(22.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - 30 tys. wietnamskich górali przyjęło wiarę katolicką – poinformował ordynariusz Kontum w czasie Światowego Dnia Misyjnego 18 października. „To dzieło Ducha Świętego z dużym udziałem i szczerym wkładem wielu ludzi – powiedział bp Michel Hoang Duc Oanh. – Kolejnych 30 tys. Montagnardów przygotowuje się do chrztu”. (czytaj)
Nowa fala zagrożeń, którym muszą stawić czoła katolicy w środkowym Wietnamie
flickr:4039873153

(22.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - We wrześniu br. tajfun Ketsana, należący do najbardziej niszczycielskich sztormów w ostatnich latach, przetoczył się przez środkowy Wietnam zmiatając z powierzchni domy i plony z pól, pozostawiając za sobą 163 ofiary śmiertelne. Obecnie katolicy w dwóch diecezjach – Hue i Vinh – muszą stawić czoła innemu nieszczęściu, tym razem bardziej dotkliwemu, gdyż jest ono spowodowane przez miejscowe władze.. (czytaj dalej)

Gazeta Lubulska - Zadłużone uprawy konopi indyjskich
(18.10.2009) Wiadomości z Polski - Konopi indyjskich doglądali dwaj Wietnamczycy, w budynku po byłej fabryce Eskord w Iłowej. Byli doskonale zaopatrzeni, mieli nawet telewizję satelitarną. (czytaj)
kursyjezykowe.waw.pl - Kursy języków orientalnych
(15.10.2009) Wiadomości z Polski - Informacje na temat kursów językowych, w tym między innymi kurs języka wietnamskiego z dialektem hanoiskim. (czytaj)
Opoka.org.pl - Wietnam: inicjatywy roku jubileuszowego
(14.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - "Jubileusz Kościoła w Wietnamie to okazja, by z perspektywy czasu podziękować Bogu, wyciągnąć lekcję z historii i omówić wyzwania na przyszłość”. Tamtejsi biskupi wystosowali list pasterski o roku jubileuszowym. W spotkaniu wzięli udział pasterze 26 archidiecezji i diecezji Wietnamu." (czytaj)
Wyroki więzienne dla pro-demokratycznych działaczy
flickr:3998750936

(13.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - W dniach 6- 9 października wietnamski "sąd" ogłosił wyroki wieloletniego więzienia wobec pro-demokratycznych działaczy, w tym: pisarz Nguyen Xuan Nghia, Ngo Quynh, Nguyen Manh Son, Nguyen Van Tinh, Nguyen Van Tuc, Nguyen Kim Nhan, Hai Phong i Pham Van Troi, nauczyciela Vu Hung oraz poetę Tran Duc Thach. (czytaj dalej)

Fundacja Edukacji Międzykulturowej - Szkolenie "Specyfika pracy pedagogicznej z uczniem wietnamskim i polskim pochodzenia wietnamskiego."
(08.10.2009) Wydarzenie - Szkolenie adresowane jest do nauczycieli szkół różnych szczebli, pracowników oświaty, pedagogów, psychologów, trenerów, reedukatorów i pracowników bibliotek publicznych pracujących z uczniami wietnamskimi i uczniami polskimi pochodzenia wietnamskiego, a także z małżeństw mieszanych. Celem szkolenia jest rozwijanie kompetencji międzykulturowych z nastawieniem na kulturę Wietnamu. Szkolenie poprowadzą Kinga Białek, Anna M. Chodynicka i Joanna Więckowska. Rekrutacja odbywa się na podstawie analizy przesłanych ankiet zgłoszeniowych. (czytaj)
wiara.pl - Skworc prosi o modlitwę
(08.10.2009) Wiadomości z Polski - Biskup tarnowski Wiktor Skworc prosi wiernych, aby podczas nabożeństw różańcowych modlili się w intencji prześladowanych chrześcijan w Wietnamie i Sudanie. (czytaj)
tvp.pl - "Na Tropie" o Wietnamczykach w Polsce
(08.10.2009) Obraz Dźwięk - Wczoraj, wyemitowany został dwudziestominutowy reportaż o Wietnamczykach w Polsce. (czytaj)
policja.pl - Zaatakowali barmana nożem
(07.10.2009) Wiadomości z Polski - Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Wietnamu, którzy najprawdopodobniej zaatakowali 24-letniego barmana jednej z restauracji na Starym Mieście. Mężczyźni są podejrzewani o udział w pchnięciu nożem. (czytaj)
Bulwersujący komunikat ambasady SRW
flickr:3991471420

(07.10.2009) Sierp i Młot Publikacja miała miejsce po nagłośnieniu faktu dokonywania w Polsce, na zaproszenie Straży Granicznej, przesłuchań Wietnamczyków przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Socjalistycznej Republiki Wietnamu.(czytaj dalej)

Radio Vatincan, Wiara.pl - Wietnam i Filipiny zmagają się ze skutkami tajfunów
(03.10.2009) Wiadomości ze świata - O pomoc poszkodowanym przez tajfun Ketsana, modlitwę i otoczenie pomocą ofiar tragedii zaapelował do wiernych przewodniczący wietnamskiego episkopatu bp Nguyen Van Nhon. (czytaj)
Marek Edelman nie żyje
flickr:3978409690

(02.10.2009) Dziś odszedł wielki człowiek, sumienie Polski i sumienie ludzkości, przywódca Powstania w Getcie warszawskim, niezłomny bojownik o wolność i o poszanowania praw człowieka Marek Edelman.(czytaj dalej)

Radio Vatican, Opoka.org.pl - Komuniści konfiskują nieruchomości kościelne
(01.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - Archidiecezja Hue w środkowym Wietnamie stała się celem zaciekłych ataków państwowych mediów. Negatywna kampania ma zdyskredytować tamtejszych duszpasterzy, którzy ośmielili się zaprotestować przeciw konfiskatom mienia kościelnego. W wielu rejonach komunistycznego Wietnamu dochodzi do bezprecedensowych zawłaszczeń terenów i budynków, które były w posiadaniu katolików. (czytaj)
PAP, RMF.FM - Ketsana zabiła już prawie 300 osób
(30.09.2009) Wiadomości ze świata - Co najmniej 11 osób zginęło w Kambodży po przejściu niszczycielskiego tajfunu Ketsana, który spustoszył również Filipiny i Wietnam. Łącznie w tych trzech krajach zginęło 295 ludzi. (czytaj)
Oświadczenie organizacji praw człowieka Human Rights Watch
flickr:3969226033

(30.09.2009) Wiadomości ze świata - Oświadczenie w sprawie Raportu Końcowego na temat Wietnamu po ukończeniu Powszechnego Okresowego Przeglądu dotyczącego przestrzegania praw człowieka z 24 września 2009 r.(czytaj dalej)

Nasz Dziennik - Antykatolickie przyspieszenie
(30.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Ataki na Kościół katolicki w Wietnamie to już nie dramatyczne wydarzenia w kilku parafiach w kraju, ale szeroko zakrojone akty przemocy, którym towarzyszy ogólnokrajowa oszczercza kampania antykatolicka w państwowych mediach. Po skonfiskowaniu szkoły w Loan Ly komunistyczne władze przypuszczają propagandowy atak na archidiecezję Hue. W diecezji Vinh zażądano usunięcia figury Matki Bożej z katolickiego cmentarza, a w parafii w Thai Ha w archidiecezji Hanoi władze konfiskują kolejną już działkę parafialną. (czytaj)
Milicja atakuje buddyjski klasztor
flickr:3967269940

(30.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Milicja wietnamska przy wsparciu uzbrojonych komunistycznych bojówek napadła na buddyjski klasztor w Centralnych Górach Wietnamu. Zdemolowano pomieszczenia klasztorne, siłą wyrzucono około 400 mnichów i mniszek z ich domów.(czytaj dalej)

Wietnamska wojna z religią
flickr:3963837468

(28.09.2009) W centrum uwagi- Decyzja Stanów Zjednoczonych, aby Wietnamu nie umieszczać ponownie na liście Krajów Szczególnej Uwagi z powodu braku dowodów naruszania wolności religijnej, ociera się o absurd biorąc pod uwagę trwającą wojnę z religią w tym opresyjnym kraju. Represje wobec religii nasiliły się w sposób wyraźny od momentu, gdy Wietnam został zdjęty z listy krajów nie przestrzegających praw człowieka. (czytaj dalej)

PAP, Onet.pl - Proces handlarzy dziećmi
(24.09.2009) Wiadomości z Wietnamu (z 22.09.2009) - W Wietnamie rozpoczął się proces 16 pracowników domów opieki i wiejskich ośrodków zdrowia, oskarżonych o handel żywym towarem. Grupa, działająca od 2005 roku, miała sprzedać poza granice kraju co najmniej 266 dzieci. (*czytaj)
Nasz Dziennik - Polityka konfrontacji trwa
(24.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Szef wietnamskiego rządu Nguyen Tan Dung po raz kolejny oświadczył, że władze komunistyczne nie oddadzą Kościołowi katolickiemu ani Watykanowi - jak się wyraził - terenów zajętych przez państwo w 1954 r., czyli po instalacji władzy komunistycznej na północy kraju. (czytaj)
PAP, Onet.pl - grzywna za umieszczenie artykułu bez zgody władz
(23.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Edytor oficjalnej strony internetowej Komunistycznej Partii Wietnamu (KPW) został ukarany grzywną za zamieszczenie artykułu, dotyczącego stosunków wietnamsko-chińskich - ujawnił w Hanoi główny inspektor wietnamskiego Ministerstwa Informacji Ngyuen Van Hung. (czytaj)
Rząd nie zwróci ani Kościołowi ani Watykanowi własności przejętej przez państwo
flickr:3866640041

(23.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamski premier Nguyen Tan Dung powiedział dziennikarzom z wietnamskiej sekcji radia „Głos Ameryki”, że jego rząd nie zwróci własności zajętej przez rząd, kiedy komuniści doszli do władzy w 1954 na północy kraju. Wietnamski przywódca wydał to oświadczenie 19.09.2009 w Budapeszcie, po rozmowach handlowych ze swym węgierskim partnerem. W oświadczeniu „powołuje się wprost” na Watykan i powtarza, że żadne obce państwo nie może domagać się jakiejkolwiek własności na ziemi wietnamskiej.(czytaj dalej)

Opoka - trwa antykościelna kampania władz
(21.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Rząd Wietnamu nie odda Kościołowi katolickiemu, ani Watykanowi, terenów zajętych przez państwo w 1954 r., czyli po instalacji władzy komunistycznej na północy kraju – zadeklarował szef rządu. Jego oświadczenie pochodzi z wywiadu dla Głosu Ameryki w języku wietnamskim udzielonego w czasie rządowej wizyty w Budapeszcie 18 września. (*[http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=30247&s=opokaczytaj])
Policja.pl - Zabezpieczono narkotyki warte 1,5 mln zł
(21.09.2009) Wietnamczycy w Polsce - Policjanci z Zielonej Góry wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zlikwidowali 3 plantacje marihuany. Zabezpieczono blisko 1400 krzewów konopi, wartość zabezpieczonych narkotyków to ok. 1,5 mln zł. Zatrzymano 6 obywateli Wietnamu. Pięciu z nich zostało tymczasowo aresztowanych. (czytaj)
Fundacja Arteria - Seminaria wielokulturowe
//(20.09.2009) Wydarzenia -/ Mają one na celu rozwijanie umiejętności dostrzegania odmienności oraz zdolności do efektywnego działania na styku kultur. Poza tematyką związaną z odmiennością kulturową, w programie seminariów znalazły się również prezentacje politycznych strategii akulturacyjnych wobec migrantów w krajach takich jak Francja, Wielka Brytania i Australia. (czytaj)
Gość Niedzielny - Zakłamana wojna
(20.09.2009 z 13.09) Społeczeństwo - Jane Fonda odwiedziła komunistyczne Hanoi w lipcu 1972 roku, kiedy Amerykanie wycofywali już swoje siły lądowe z Wietnamu Południowego. Dziś zatarła się już pamięć o tym, że istniały dwa wietnamskie państwa. Komunistyczna północ, kontrolowana przez ZSRR, pragnęła podbić niekomunistyczne południe. (czytaj)
"Hanoi - Warszawa" nagrodzony w Gdyni
flickr:3934535357

Bến Việt (19.09.2009) Wiadomości z Polski - Krótkometrażowy film reżyserii Katarzyny Klimkiewicz pt. „Hanoi-Warszawa”, opowiadający o ucieczkach Wietnamczyków do Polski otrzymał Nagrodę Specjalną Jury, a grająca główną rolę Mai Thu Ha honorowe wyróżnienie!(czytaj dalej)

Nasz Dziennik - Przemoc trwa
(17.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Kościół w Wietnamie w 2010 r. obchodził będzie rok jubileuszowy z okazji 350. rocznicy założenia pierwszych dwóch wikariatów apostolskich w tym kraju i 50. rocznicy ustanowienia stałej hierarchii kościelnej. Tamtejsi katolicy mają nadzieję na pielgrzymkę Ojca Świętego do ich kraju w przyszłym roku. Kontrastuje ona jednak z ciągle trudną sytuacją katolickiej wspólnoty, która jest prześladowana przez komunistyczne władze. (czytaj)
O Wietnamczykach mówią trenerki międzykulturowe
flickr:3929046537

Bến Việt (17.09.2009) W centrum uwagi- „Wietnamczycy są w tej chwili dość liczną grupą imigrantów. Ignorowanie grupy o tak odmiennym rodowodzie kulturowym byłoby ignorancją i głupotą. Polska pełni rolę gospodarza od którego zależy, jak będą się czuli jego goście… Szukaliśmy możliwości współpracy…” – rozmowa z trenerkami międzykulturowymi, które prowadziły warsztaty „Psychoedukacja – drogą do integracji” z grupami wietnamskimi. (czytaj dalej)

Puls Biznesu - Kupią stocznie za nasze pieniądze
(17.09.2009) Wiadomości z Polski - Polska pożyczy Wietnamowi 280 milionów dolarów. Te pieniądze mogą do nas wrócić w postaci zamówień dla przemysłu stoczniowego i obronnego - pisze "Puls Biznesu". (czytaj)
Agresja komunistów wobec kobiet i dzieci w parafii Loan Ly
flickr:3923785489

(15.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Kolejny akt zaboru własności kościoła w Wietnamie, tym razem połączony z brutalną przemocą wobec dzieci. Szkoła w Loan Ly otoczona kordonem milicji.(czytaj dalej)

"Wizerunek imigrantów a integracja"
(15.09.2009) Na bieżąco - Instytut Spraw Publicznych organizuje seminarium międzynarodowe pt. "Wizerunek imigrantów a integracja". Seminarium odbędzie się u dnia 25 września 2009 r. (piątek) w Warszawie w godzinach 10.00 – 14.30 w Centrum Zielna (ul. Zielna 37, Warszawa). Spotkanie zgromadzi ekspertów i praktyków w dziedzinie migracji, integracji i polityki społecznej. Potwierdzenie udziału w seminarium do dnia 21 września br. (czytaj dalej)
Dziennik Internautów - Bloger uwolniony pod presją Zachodu
(07.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Po dziewięciu dniach w areszcie znany wietnamski bloger został uwolniony. Powód? Wizyta przewodniczącego Partii Komunistycznej w Australii i Nowej Zelandii. (czytaj)
Represje wobec mnichów buddyjskich z klasztoru Bát Nhã
P1120193-300x225.jpg

Ben Viet (04.09.2009) Wiadomość z Wietnamu - Komunistyczne władze nakazały 379 mnichom opuścić klasztor Bat Nha, odcinając im elektryczność, wodę i łączność telefoniczną. Klasztor został zaatakowany przez zorganizowaną grupę, która zdemolowała go i groziła mnichom. (czytaj dalej)

Nasz Dziennik - Wietnamskie media manipulują słowami Papieża
flickr:3882059816

(02.09.2009) Wiadomość z Wietnamu - Prorządowe media w Wietnamie wykorzystują słowa skierowane przez Ojca Świętego Benedykta XVI do tamtejszych hierarchów w czasie ich wizyty "ad limina Apostolorum" w Watykanie przeciwko samym biskupom i wiernym. Jednocześnie lokalne źródła podają, że policja przygotowuje nową serię aresztowań katolików, którzy będą podważali to wypaczone rozumienie papieskiego przemówienia. (czytaj)

Unia Europejska wsparła datkiem komunistów!
flickr:3881730569

(02.09.2009) Sierp i Młot - Władza Wdrażająca Programy Europejskie zdecydowała się finansować propagandowe pismo komunistyczne, ukazujące się w Polsce bezkarnie już od 1999 roku, "Que Viet". Sfinansowała też konstrukcję strony internetowej tego pisma i szereg działań, apolitycznych już, jego wydawcy, Stowarzyszenia Wietnamczyków w Polsce "Solidarność i Przyjaźń". (czytaj dalej)

Sprzeciw wobec zakłamywania prawdy o Kościele
(02.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - 27 sierpnia 2009 r. i w ciągu kolejnych dni wszystkie środki przekazu kontrolowane przez państwo rozpowszechniają w prasie, radiu i telewizji artykuł zatytułowany „Ambasador spotkał się z przedstawicielem Watykanu”, opublikowany najpierw w VOVNews („Głos Wietnamu”), który jest pełen fałszywych informacji i błędnych interpretacji o bieżącej sytuacji Wietnamskiego Kościoła. (czytaj dalej)
Onet.pl - Aresztowano blogerów
(02.09.2009) Wiadomość z Wietnamu - Na dzień przed zatrzymaniem Pham, w Hanoi aresztowano też blogera Bui Thanh Hieu, który zamieścił w sieci krytyczne uwagi na temat stanowiska rządu w takich sprawach jak stosunki z Chinami czy Watykanem. Blogerowi także postawiono zarzut naruszenia prawa o bezpieczeństwie narodowym. (czytaj)
Nie ma przebaczenia dla księdza Ly
flickr:3866618683

(31.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Pomimo międzynarodowych nalegań wietnamskie władze odmawiają zwolnienia katolickiego księdza dysydenta, którego stan zdrowia pogarsza się. Ks. Tadeusz Nguyen Van Ly przebywa w więzieniu na podstawie wyroku z oskarżenia o popieranie ruchu demokratycznego i wspierania nielegalnych grup. (czytaj dalej)

Papieskie przemówienie zmanipulowane
flickr:3823414277

(30.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Przekłamanie przemówienia papieskiego w wietnamskich mediach zasmuciło katolików a dla milicji stało się sygnałem do nowych aresztowań. (czytaj dalej)

Informacyjna Agencja Radiowa - Imigranci powinni być legalni
(29.08.2009) Wiadomość z Polski - Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski domaga się abolicji dla nielegalnie przebywających w Polsce cudzoziemców. (czytaj)
Policja.pl - Podejrzany o zabójstwo w Berlinie zatrzymany w Warszawie
(27.08.2009) Wiadomość z Polski - Policjanci z Komendy Głównej Policji zatrzymali poszukiwanego przez niemiecki sąd Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA) Nguyena D. 31-latek jest podejrzany o zabójstwo innego obywatela Wietnamu w maju tego roku w Berlinie. Mężczyzna wpadł w jednym z mieszkań w Warszawie. (czytaj)
Wolność religijna w Azji
flickr:3866640041

(27.08.2009) W centrum uwagi- Ataki na wolność religijną i przemoc wobec chrześcijan obejmuje prawie wszystkie kraje azjatyckie. Rządy krajów zachodnich przedkładają krytykę niektórych pogwałceń – jak te, których dopuszczają się muzułmanie – ale zachowują milczenie na temat ataków na chrześcijan w Wietnamie czy Chinach. (czytaj dalej)

Dziennik Wschodni - Wietnamczycy szli na Zachód. Wpadli pod Hrubieszowem
(27.08.2009) Wiadomość z Polski - Rzekę Bug pokonali wpław, ale po przejściu kilkuset metrów wpadli w ręce pograniczników. Mowa o czterech obywatelach Wietnamu, którzy musieli wrócić tam, skąd przyszli, czyli na Ukrainę. (czytaj)
Buldożery równają z ziemią kościół w Tam Toa
flickr:3862353452

(25.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Patowa sytuacja między władzami w Hanoi i katolikami w diecezji Vinh (centralny Wietnam) w sprawie używania ruin kościoła w Tam Toa zakończyła się 20 sierpnia br., kiedy to buldożery zarządu miejskiego zrównały z ziemią resztki świątyni, pozostawiając jedynie wieżę kościelną. (czytaj dalej)

Krytyka Polityczna - Wywiad o Wietnamczykach
(24.08.2009) Społeczeństwo - "Polska nie pomaga Wietnamczykom" to tytuł wywiadu, który ukazał się na łamach "Krytyki Politycznej". "Krytyka Polityczna" jest pismem nowej lewicy, kojarzonym także ze środowiskami młodej inteligencji, odwołującej się do idei socjalizmu, często niechętnej jednoznacznemu antykomunizmowi. (czytaj)
Ksiądz katolicki o farsie przyznawania się do winy
flickr:3852217412

(23.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - W środę 19 sierpnia w programie telewizyjnym trwającym 10 minut pięciu aresztowanych ostatnio dysydentów zostało pokazanych „ze spuszczonymi głowami, przyznających się do swoich win wobec państwa wietnamskiego”, o czym z kolei poinformowało następnego dnia 700 państwowych dzienników. (czytaj dalej)

Wybuchł pożar w wietnamskim centrum handlowym w Nadarzynie
(22.08.2009) Wiadomości z Polski - Pożar hali handlowej: strażacy opanowali ogień. (czytaj)
Rosnąca nietolerancja władz Wietnamu wobec dysydentów
flickr:3841607303

(20.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Według raportu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, do którego dotarła HRW, działacze dopuszczają się takich przestępstw jak: rozpowszechnianie ulotek, rozwieszanie transparentów na mostach, pisanie poezji i umieszczanie je na stronach internetowych. (czytaj dalej)

Wietnamscy biskupi nawołują do pokojowego dialogu
flickr:3823414277

(15.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Katoliccy biskupi w Wietnamie – w obliczu trwających represji wobec katolików w diecezji Vinh i braku dobrej woli ze strony władz rządowych w istniejącym konflikcie – nawołują do pokojowego dialogu. (czytaj dalej)

Milicja wzywa poszukiwanego księdza
flickr:3811444817

(10.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Ksiądz, który nieustannie jest atakowany w prasie i poszukiwany przez bojówki działające w imieniu milicji, został teraz wezwany przez milicję do stawienia się. Władze kościelne obawiają się, że ten ruch milicji spotęguje napięcie. (czytaj dalej)

Półmilionowe procesje w diecezji Vinh
flickr:3812118142

(08.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Mimo szeroko kolportowanych pogróżek władz o bezpośrednich akcjach represyjnych – w całej diecezji Vinh pół miliona katolików znowu uczestniczyło w zbiorowym proteście, domagając się niezwłocznego uwolnienia pozostałych trzech katolików, którzy zostali aresztowani podczas wydarzeń w Tam Toa. (czytaj dalej)

Wizyta wietnamskiego Przewodniczącego w Watykanie
flickr:3819476627

Bến Việt (06.08.2009) W centrum uwagi- Wśród głośnych przypadków brutalnych prześladowań wobec katolików w całym Wietnamie rozeszła się wiadomość o zaplanowanej na listopad br. wizycie głowy państwa, Przewodniczącego Nguyen Minh Triet w Watykanie. Wietnamczycy, a szczególnie katolicy wietnamscy przyjmują tę zapowiedź z mieszanymi uczuciami, zarówno z nadzieją jak i obawą, ponieważ wciąż jest żywa pamięć o złych następstwach watykańskiej wizyty premiera Nguyen Tan Dunga z 2007 r. (czytaj dalej)

Przemoc wobec katolików zaplanowana
(05.08.2009) Społeczeństwo - Przemoc wobec katolików zaplanowana, aby przysłonić kryzys i łapownictwo wewnątrz Komunistycznej Partii Wietnamu. (czytaj dalej)
Pierwszy zgon na nową grypę
(04.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Agencje donoszą, za oficjalną informację z Wietnamu, wirus A/H1N1 zabił 31-letnią kobietę z prowincji Khanh Hoa. To pierwszy śmiertelny przypadek ofiary świńskiej grypy notowany w tym kraju. (czytaj dalej)
Protesty w diecezji Vinh
(02.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Katolicy diecezji Vinh w Wietnamie jednoczą się w zbiorowych protestach – Katolicy w Dong Hoi bici i ograbiani w obecności funkcjonariuszy milicji. (czytaj dalej)
Dyrektywy z Hanoi: Nic nie zostanie zwrócone
(01.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Żadna z 2250 własności skonfiskowanych Kościołowi w Wietnamie nie zostanie zwrócona prawowitym właścicielom, a własność „przekazana” przez państwo „organizacjom czy agencjom powinna być używana zgodnie z właściwym przeznaczeniem…". (czytaj dalej)
Marchewka i kij
(31.07.2009) Społeczeństwo - Dyplomatyczna kurtuazja w relacjach z Watykanem i twarda linia wobec Kościoła wewnątrz kraju. Pół miliona katolików kroczy w pokojowych procesjach. Modlą się wśród ruin kościołów zawłaszczonych przez rząd. Bici i więzieni, ale wciąż się nie poddają. (czytaj dalej)
Hanoi zaprzecza
(30.07.2009) Wiadomości z Wietnamu - Generał Hoang Cong Tu, z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zaprzeczył, jakoby stosowano przemoc wobec księży z miasta Dong Hoi, milicja odrzuciła jako „fałsz” oświadczenie strony Kurii Diecezjalnej w Vinh, które oskarża milicję o pobicie księży i wiernych. (czytaj dalej)
Wietnamska Milicja pobiła dwóch księży
(29.07.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamska Milicja pobiła dwóch księży w wietnamskich miastach po tym, jak duchowni i kilka osób świeckich zostało brutalnie pobitych przez milicjantów i bandziorów. 500.000 osób protestuje przeciw antykatolickiej przemocy. (czytaj dalej)
Wietnam będzie sądził siedmiu katolików
(30.07.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamska milicja oznajmiła, że siedmiu katolików, których aresztowano w trakcie milicyjnej akcji w kościele w Tam Toa, będzie musiało odpowiadać przed sądem z oskarżenia o przestępstwo kryminalne. (czytaj dalej)
Oświadczenie Forum Cudzoziemców
(31.06.2008) Wiadomości z Polski - Forum Cudzoziemców przy Wojewodzie Mazowieckim wydało oświadczenie,zawierające żądanie dokłądnego zbadania sprawy przesłuchań Wietnamczyków w Polsce przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. (czytaj dalej)
Relacja z wietnamskiego weekendu
Bến Việt (28.06.2009) Kultura - **Nauka języka wietnamskiego, pokaz sztuk walki to tylko niektóre atrakcje wietnamskiego weekendu (czytaj dalej)
Najświeższe relacje z wietnamskiego więzienia
(12.06.2009) Wiadomości z Wienamu Więźniowie polityczni szczególnie dręczeni w więzieniach. Tortury, śmierć w wyniku pobić, głodu i chorób - piszą więźniowie obozu Z30A w Xuan Loc. Kopia listu w języku angielskim. (czytaj dalej)
Władze zburzyły klasztor
(11.06.2009) Wiadomości z Wietnamu Władze Wietnamu zniszczyły kolejny klasztor katolicki. Rzecznik leżącej na południu kraju diecezji Long Xuyen potwierdził, że dwupiętrowy budynek, należący do zgromadzenia Braci Świętej Rodziny z Banam został 4 czerwca zrujnowany. Ołtarz i figury świętych z kościoła wywieziono na wysypisko śmieci. Wybudowany w 1971 r. klasztor był w dobrym stanie. Władze kościelne nie zostały uprzedzone o akcji władz. Nie poinformowano nawet, pod jakim pretekstem zajęto teren. (czytaj dalej)
Polscy Wietnamczycy w TVP Kraków
(05.06.2009) Fotki - Reportaż o dramatycznej sytuacji żyjącej w Polsce mniejszości wietnamskiej i o kontrowersyjnej umowie o readmisji, zawartej między rządem Polski a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu. (czytaj dalej)
Amerykańska komisja przerażona rozmiarami dyskryminacji ludzi wierzących
(03.06.2009) Wiadomości ze świata - Przerażenie rozmiarami dyskryminacji ludzi wierzących w Wietnamie wyraziła Komisja ds. Monitorowania Wolności Religijnej Kongresu USA. (czytaj)
Za mało mężczyzn
(03.06.2009) Społeczeństwo - Artykuł na temat dysproporcji pomiędzy liczbą narodzin dziewczynek i chłopców w Wietnamie. (czytaj)
PD: „Nie” dla wietnamskiej SB
(03.06.2009) Wiadomości z Polski - Uchwała Rady Krajowej Partii Demokratycznej: „Nie” dla współpracy rządu z wietnamską bezpieką. (czytaj)
Oskarżeni przemytnicy
(03.06.2009) Wiadomość z Polski - 15 osób zostało oskarżonych o przemyt ludzi przez granicę polsko-ukraińską - donoszą przemyskie gazety. Więcej informacji na stronach portalu naszemiasto.pl i w notce VN.
Nowa fala protestów katolików w Wietnamie
(18.05.2009) Wiadomości z Wietnamu Fragmenty reportaży na temat demonstracji wietnamskich katolików, domagających się poszanowania wolności religijnej przynajmniej w zakresie, gwarantowanym przez prawo komunistycznego Wietnamu, które ukazały się w polskiej prasie pod koniec 2008 i w pierwszych miesiącach 2009 roku. (czytaj dalej)
Wodiczko z gośćmi w Wenecji
flickr:3598427566

(15.05.2009) Kultura - W tym roku w Wenecji Polskę będzie reprezentować projekt „Goście” Krzysztofa Wodiczki. (czytaj dalej)

Spacer 3-go Maja
flickr:3524403781

Chcieliśmy pójść do Łazienek, a tu okazało się nieco inaczej… (czytaj dalej)

Warto rozmawiać
Bến Việt (29 kwietnia 2009) W centrum uwagi - Po raz pierwszy na antenie telewizji publicznej odbyła się dyskusja z udziałem Wietnamczyków na temat ich przymusowych kontaktów z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa rodzimego kraju i o ich funkcjonowaniu w społecznej i politycznej rzeczywistości Polski. (czytaj dalej)
Oświadczenie Stowarzyszenia Byłych Funkcjonariuszy MO Represjonowanych Za Działalność Związkową i Polityczną w latach 1981-1989 „Godność”
(09.03.2008) Wiadomości z Polski - Stowarzyszenie protestuje przeciwko aresztowaniu i oskarżeniu w procesie politycznym czterech wietnamskich milicjantów. (czytaj dalej)
Wietnamska bezpieka pracuje w Polsce
(22.02.2008-18.02.2009) Wiadomości z Polski - W okresie od lutego do maja 2008r. "Gazeta Wyborcza" zamieściła cykl artykułów dotyczących aktywności wietnamskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Polsce. Informacje o procederze udostępniania możliwości przesłuchiwania Wietnamczyków przez funkcjonariuszy MBP na terenie Polski spowodowały zaniepokojenie posłów na Sejm RP. Zamieszczamy teksty z łamów "Gazety" oraz inne materialy na ten temat. (czytaj dalej)
Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny
Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny
Archiwum 2010 część 1
Archiwum 2010 część 2
Archiwum 2011
Powrót do strony głównej

Phòng lưu trữ các bài đã đăng 2009

Điểm lại năm cũ
flickr:4231141074

Bến Việt (31.12.2009) Hình ảnh - 2009 có nhiều diễn biến trong cộng đồng người Việt tại Ba Lan, bởi cũng là năm có nhiều ngày kỉ niệm trọng đại tại quốc gia đông Âu này. Bến Việt điểm lại những sự kiện ấn tượng và tổng hợp các hoạt động độc lập, hiệu quả đã được thực hiện phục vụ cộng đồng Việt Nam. (đọc tiếp)

Phản đối tù ông Kim
flickr:4225231040

Việt Tân (29.12.2009) Tin Việt Nam - Cựu trung tá Trần Anh Kim đã miệt mài tranh đấu để bảo vệ những người dân thấp cổ bé miệng đang bị các quan chức tham nhũng trấn lột; tranh đấu để ngăn chận các chính sách tai hại của nhà nước, từ bôxít đến biển Đông; và tranh đấu để cảnh báo dân tộc về hiểm họa Bắc Thuộc, bằng việc nhắc lại các bài học chiến tranh biên giới Việt-Trung 1979 mà ông là nhân chứng. (đọc tiếp)

Ba Lan quan tâm tử tù ở Trung Quốc
flickr:4222352007

Bến Việt (28.12.2009) Tin thế giới - Trung Quốc có vẻ kiên quyết thi hành án tử hình người đàn ông quốc tịch Anh, 53 tuổi, vốn từng nhiều năm sống tại Ba Lan. Án tử hình bi thảm gây chú ý ở nhiều góc độ. (đọc tiếp)

Giáo Hoàng người Ba Lan (2)
flickr:4219917269

Bến Việt - SWS (28.12.2009) Văn hóa - Vào hồi 18 giờ 44, vô tuyến truyền hình trên toàn thế giới loan tin, cho dân chúng thấy khuôn mặt tươi cười của Giáo Hoàng Giăng Paul II. „Các vị Hồng Y uyên bác vừa tiến cử giáo chủ mới của thành Ro-ma. Họ tiến cử người tới từ miền đất xa, nhưng lại thật gần gũi với cộng đồng Thiên Chúa bởi tình liên đới truyền thống và tín ngưỡng…” (đọc tiếp)

Cá trong ao bác Hồ
flickr:4218793764

Lê Diễn Đức blog (27.12.2009) Xã hội - Tôi sang Ba Lan năm 1969. Cả đoàn du học sinh chúng tôi phải vào nằm viện để bác sĩ khám, tẩy giun sán trước khi được sống chung với người ta tại Trung tâm học tiếng Ba Lan dành cho người nước ngoài. Trong bệnh viện, được báo tin Hồ Chí Minh từ trần, chúng tôi khóc thảm thiết! Mấy cô y tá Ba Lan ngơ ngác, lúng túng chẳng biết chuyện gì xảy ra! (đọc tiếp)

Giáo Hoàng người Ba Lan (1)
flickr:4214457260

Bến Việt - SWS (26.12.2009) Văn hóa - Bến Việt trân trọng giới thiệu tới các bạn chuỗi bài về nhân vật hàng đầu đại diện cho đức tin và thánh thiện, người Ba Lan, được thế giới nể trọng và tôn thờ - Giáo Hoàng Giăng Paul đệ Nhị. Phần đầu: tuổi thơ và tiểu sử của Ngài. (đọc tiếp)

Thông điệp Giáng sinh
flickr:4212924415

Bến Việt (25.12.2009) Tin Ba Lan - Các hàng giáo phẩm cao cấp của Ba Lan hoan hỉ công bố thông điệp Giáng sinh 2009 tại các nhà thờ trên toàn quốc, không quên đề cập tới lễ phong thánh cho hai vị linh mục nổi tiếng của nước này. (đọc tiếp)

Vì sao Ông già Nô-en không tới Việt Nam
X-Cafe (25.12.2009) Văn hóa - Bố lý giải cho con mình biết lý do khiến ông già No-en hôm qua không tới Việt Nam nhân lễ Giáng sinh. (đọc tiếp)
Thơ yêu nước
flickr:4213245418

Thơ (25.12.2009) Văn hóa - Quê hương còn đau nặng, Đâu lẽ ta đứng nhìn? Gian nan đời nước nhỏ, Đâu lẽ ta lặng im? - Nguyễn Tiến Trung, tù nhân trẻ tuổi nhất có thể lãnh án tử hình tháng 1 năm 2010. (đọc tiếp)

Thánh ca Giáng sinh
flickr:4210888058

(24.12.2009) Âm thanh - Bến Việt xin giới thiệu tới các bạn Thánh ca Giáng sinh, chỉ có riêng tại Ba Lan. Những ca khúc tuyệt vời bởi giá trị âm nhạc và tâm hồn. (đọc tiếp)

Ý nghĩa, tập tục Giáng Sinh
sưu tập (24.12.2009) Trọng tâm-Giáng sinh bắt đầu được coi là trọng lễ từ bao giờ, những tục lệ nào là không thể thiếu trong ngày này? Mời bạn đọc tìm hiểu qua bài viết chọn lọc của quỹ "Chúng ta Tích Cực" và web Cộng Đồng Công Giáo Việt Nam Ba Lan về ngày lễ được người Ba Lan trân trọng. (đọc tiếp)
Đừng vô tâm
flickr:4141044951

Bến Việt (22.12.2009) Trọng tâm - Trầm lắng và hứng khởi là những gì Giáng sinh mang lại cho tất cả chúng ta. Giáng sinh là dịp thể hiện tình thương, tình đoàn kết. Cũng là dịp để ta nghĩ tới những người kém may mắn hơn mình, hoặc hi sinh vì mình. (đọc tiếp)

Nữ giáo sư Việt nhận giải thưởng Tổng thống Mỹ
flickr:4205863962

VOA (22.12.2009) Người Việt ở nước ngoài - Giáo sư Thảo Nguyễn là người Mỹ gốc Việt duy nhất trong danh sách 100 khoa học gia trẻ được nhận giải thưởng của Tổng thống Hoa Kỳ Barack Obama trong năm 2009. Giải thưởng mang tên Giải thưởng của Tổng thống dành cho các Khoa học gia và Kỹ sư Khởi đầu sự nghiệp. (đọc tiếp)

Trao đổi của cựu cảnh sát lý do thoái xuất khỏi Trung Cộng
flickr:4200276775

Epoch Time (20.12.2009) Xã hội - Là một Đảng viên và một cảnh sát gần 30 năm, tại sao tôi muốn thoái xuất khỏi Đảng Cộng Sản và các tổ chức liên đới của nó? Tôi đã chịu đựng một quá trình dài và đau đớn trong quá trình thấu hiểu sự thật về Đảng Cộng sản Trung Quốc (CCP) từ sự tin tưởng đến nghi ngờ, rồi chán nản và cuối cùng là tuyệt vọng. (đọc tiếp)

Liếm giày, đá mõm
Talawas (19.12.2009) Trọng tâm- Trần Văn Trường, một Việt kiều “yêu nước” can đảm, dám treo cả cờ đỏ sao vàng và ảnh Hồ Chí Minh tại Orange County, thủ đô của người Việt tị nạn cộng sản ở California. Trong năm 2005 anh ta đã bán tài sản trên đất Mỹ cùng vợ và 2 con trở về Việt Nam làm ăn. Cứ tưởng bở, sẽ được tiếp đón đặc ân như một anh hùng! Anh ta không biết rằng, với giới chức đương quyền, anh ta chẳng có vị gì, thậm chí còn bị cho là ngu ngốc. (đọc tiếp)
Người Ba Lan thế nào?
flickr:4070153779

Bến Việt -ISP (21.12.2009) Văn hóa - Các chuyên viên viết về những tính cách thông thường của người Ba Lan. Bến Việt xin giới thiệu tới quý bạn trong khuôn khổ các bài viết giới thiệu Ba Lan. (đọc tiếp)

Việt kiều phò cộng sản
Bến Việt (19.12.2009) Bê tông - Cái thối tha bẩn thỉu nhất của xã hội Việt Nam được đám phò cộng sản trong hội "Đoàn Kết Hữu Nghị" tung hô "vinh dự". Ở Ba Lan người ta xấu hổ khi nói tới cộng sản còn 18 người trong hội ĐKHN thì liếm láp mãi cái mác đỏ mà chưa biết ngượng.(czytaj dalej)
EU chống hàng TQ và VN phá giá
flickr:3972217634

Bến Việt (19.12.2009) Tin thế giới - Giày da từ Trung Quốc và Việt Nam sẽ tiếp tục bị đánh thuế chống phá giá 10 - 15% khi vào EU. (đọc tiếp)

Kỉ niệm quốc tế nhân quyền
flickr:4196333284

Việt Tân (18.12.2009) Hình ảnh - Để đánh dấu kỷ niệm lần thứ 61 ngày Quốc Tế Nhân Quyền, Hiệp hội các Quốc Gia Á Châu (Fédération des Pays Asiatiques pour les Droits de l’Homme) gồm các cộng đồng Tây Tạng, Miến Điện, Đài Loan, Tân Cương, Trung Hoa dân chủ, và Việt Nam đã tổ chức hai sinh hoạt vào ngày 10/12 và ngày 13/12/2009. (đọc tiếp)

Nghị viên Việt đắc cử tại Houston
flickr:4192842532

RFA (17.12.2009) Người Việt ở nước ngoài - Trong cuộc bầu cử gay go năm nay tại thành phố Houston, tiểu bang Texas Hoa Kỳ, Luật sư Hoàng Duy Hùng, một người Mỹ gốc Việt đã đắc cử vào chức Nghị Viên Thành Phố. (đọc tiếp)

Sẽ lạnh
Bến Việt (16.12.2009) Tin Ba Lan - Ba Lan sẽ lạnh trong những ngày tới nhưng chưa dám chắc nhiệt độ âm thấp có được duy trì tới tận Giáng sinh hay không. (đọc tiếp)
Chia bánh Giáng Sinh
flickr:4186765365

Bến Việt (15.12.2009) Văn hóa - Tập tục quan trọng nhất của lễ Giáng sinh là chia bánh, loại bánh được làm từ bột mì và nước lã, thể hiện sự gần gũi, tình thương và chia sẻ. (đọc tiếp)

28 năm Ba Lan thiết quân luật
flickr:4180343996

Bến Việt (13.12.2009) Tin Ba Lan - 13 tháng 12 là ngày kỉ niệm buồn của Ba Lan, ngày chính quyền cộng sản hợp pháp hóa bắt bớ diện rộng hòng nhấn chìm phản kháng. 28 năm đã qua nhưng người ta vẫn dành nhiều thời gian ôn lại lịch sử. (đọc tiếp)

Đòi ân xá người Việt bị hại
flickr:4177935160

Bến Việt (12.12.2009) Trọng tâm - Chi nhánh Ba Lan thuộc tổ chức Ân Xá Quốc Tế vận động dân chúng viết thư thăm hỏi những người bị hại trong đó có chị Nhân, anh Đài đang ngồi tù cộng sản Việt Nam. Người dân cũng có thể qua thư bày tỏ sự phẫn nộ với các chính thể độc tài. Theo thống kê của AI, cứ 3 lá thư gửi đi thì một lá đạt được mục đích. (đọc tiếp)

Polański ngồi tù trong nhà
flickr:4177760328

Bến Việt (12.11.2009) Tin thế giới - Đạo diễn người Ba Lan nổi tiếng thế giới hiện đang ngồi tù tại gia khiến dư luận lại dấy lên làn sóng chú ý. Câu chuyện bê bối tình dục hơn 30 năm trước vẫn chưa kết thúc, tấu tạo nên hình ảnh mới về người anh hùng trong lĩnh vực nghệ thuật - biến đối thủ của mình, dù là bộ máy dân chủ, bị nhìn nhận chẳng khác gì độc tài.. (đọc tiếp)

Buồn vui đời tị nạn (5)
Talawas (10.12.2009) Xã hội - Hai bàn tay trắng, một xu không dính túi, không giấy tờ tùy thân, không bằng cấp, không nghề nghiệp, ngôn ngữ tập quán bất đồng… tất cả là con số không to tướng. Chúng tôi chỉ trông chờ lòng hảo tâm, lòng từ thiện của chính phủ và nhân Vương quốc Anh giúp chúng tôi đứng dậy, tự khẳng định lại mình, sau những ngày sa cơ, thất thế… (đọc tiếp)
Thêm người Việt vượt biên bị bắt
flickr:4169958662

(09.12.2009) Người Việt tại Ba Lan - Tại Werchrata, lực lượng Biên Phòng Ba Lan vừa bắt giữ 10 người Việt và 4 người nước ngoài khác trong lúc vượt rừng trái phép tới Ba Lan (đọc tiếp)

BBC Vietnamese - Người Việt ở Moscow nhức đầu vì chạy chợ
(08.12.2009) Người Việt ở nước ngoài - Sau ba tháng, từ tháng Tám đến tháng Mười Một, 60 gia đình đã giao đủ 1 triệu 800 ngàn đô la Mỹ cho gia đình trung gian và yên tâm là họ đã lại có một nơi chốn bán hàng ổn định như ở chợ Vòm trước đây. (đọc tiếp)
Giấy tờ nhận vơ
flickr:4162784830

Bến Việt (06.12.2009) Người Việt tại Ba Lan - Biên Phòng Ba Lan vừa bắt giữ 8 người vì tội khai man để làm giấy tờ cho người Việt Nam. (đọc tiếp)

Ông già tuyết
flickr:4157002811

Bến Việt (04.12.2009) Trọng tâm - Vì sao ông Mikołaj – ông già tuyết quan trọng trong đời sống gia đình? Tặng quà cho trẻ thế nào để món quà trở nên giá trị? Các chuyên viên Bến Việt mách với bạn đọc ý nghĩa ngày 6 tháng 12. (đọc tiếp)

Phấn khởi với 1,7%
flickr:4155872383

Bến Việt (04.12.2009) Tin Ba Lan - Tổng sản lượng quý III của Ba Lan lên tới 1,7%, cao nhất trong các nước Châu Âu, vượt dự định, làm các kinh tế và chính trị gia hớn hở. (đọc tiếp)

Buồn vui đời tị nạn (4)
Talawas (03.12.2009) Xã hội - Tài sản quý báu nhất của tôi đến Kho Đen là sách học Anh ngữ, Pháp ngữ, tự điển Anh-Việt, Việt-Anh, Pháp-Việt; cũng vì những bộ sách này, chiếc valy của tôi bị rạch nát, may chúng không bị vứt xuống biển phi tang. (đọc tiếp)
BBC Vietnamese - Thượng Viện Mỹ phê chuẩn thẩm phán gốc Việt
(03.12.2009) Người Việt ở nước ngoài - Các Thượng Nghị sỹ đã bỏ phiếu với tỷ lệ 97-0 hôm 1/12 và với sự chuẩn thuận này, bà Nguyễn đã trở thành người Mỹ gốc Việt đầu tiên giữ chức thẩm phán liên bang. (đọc tiếp)
"Bây giờ mận mới hỏi đào"
flickr:3866828789

Nguyễn Hưng Quốc (01.12.2009) Văn hóa - "Vườn hồng đã có ai vào hay chưa?…". Bốn chữ sau cùng ("thì đào xin thưa"), vần bằng, đọc lên, cứ thấy nhẹ thênh thênh, như những tiếng lí nhí, thì thầm, nhẹ như gió, thoảng qua như một mùi hương vừa chớm. (đọc tiếp)

Chuyên đề A/H1N1 - Cúm heo "bình thường"
Bến Việt (01.12.2009) Trọng tâm- Dù số bệnh nhân mắc cúm heo không giảm và số tử vong vẫn tăng nhưng dư luận không quá âu lo khi so sánh A/H1N1 với cúm thường. (đọc tiếp)
Việt kiều tởm lợm
flickr:4141044951

Bến Việt (28.11.2009) Bê-tông - Bê-tông không những trơ, mà còn ngu ngốc tới ê chề: "Nay thì tôi lại nghe và chào Quốc ca Việt Nam và lá cờ đỏ sao vàng. Cờ in máu chiến thắng mang hồn nước. Tôi cảm nhận được một dòng điện chạy từ đáy lưng theo xương sống lên trên cổ trên đầu như là khoảnh khắc thức dậy…"(czytaj dalej)

Andrzejki - lễ bói toán
flickr:4139736642

Bến Việt (28.11.2009) Văn hóa - Andrzejki, theo truyền thống, là dịp bói toán cho các chị em phụ nữ về tình yêu và gia đình… - Bến Việt kết hợp với các tổ chức phục vụ người nước ngoài bắt đầu chương trình giới thiệu phong tục tập quán Ba Lan tới bạn đọc. Rất nhiều điều thú vị. (đọc tiếp)

Phim "Miền đất hứa" về người Việt tại Ba Lan
TVP (22.11.2009) Âm thanh - Xem phim "Miền đất hứa" của phóng viên Jarosław Mańka thuộc truyền hình quốc gia TVP Kraków. Phim nói về những khó khăn của người Việt tị nạn, được giải đặc biệt liên hoan phim tài liệu lớn nhất Ba Lan - NURT 2009. (đọc tiếp)
Phim tài liệu về người Việt đoạt giải
flickr:4123327650

Bến Việt (22.11.2009) Văn hóa - Phim "Miền đất hứa" về người Việt tại Ba Lan vừa được giải đặc biệt tại liên hoan phim tài liệu quan trọng nhất tại Ba Lan. Phim không né tránh đề tài nhạy cảm trong cộng đồng người Việt. (đọc tiếp)

Buồn vui đời tị nạn (3)
Talawas (20.11.2009) Xã hội - Từ Kho Đen chuyển đến đây, chỉ một tuần đã được tự do kiếm việc làm nhưng vẫn được cấp tiêu chuẩn cơm. Nhiều gia đình đi làm vắng, nhưng nhà thầu vẫn sáng cơm hộp, chiều bánh mỳ, thịt hộp/cá hộp, ăn không hết có người đem ra chợ bán. Ngày Chủ nhật, ngày nghỉ họ vẫn lĩnh cơm. Suất thừa nhà thầu đem về, đưa đi đâu, bán hay cho các trại mồi côi, người tàn tật chẳng ai biết. (đọc tiếp)
RFA về những tranh cãi tại Ba Lan
flickr:3820304380

RFA (19.11.2009) Xã hội - Phóng viên Hà Giang viết về những tranh cãi bên bàn bia trong giới làm báo độc lập tại Ba Lan và một số ghi chép của chị về cộng đồng người Việt tại Ba Lan. (đọc tiếp)

RFA phỏng vấn Robert Krzysztoń
RFA (18.11.2009) Trọng tâm- RFA phỏng vấn người Ba Lan nhiều năm qua bênh người Việt, đề cập tới các vấn đề liên quan tới truyền thông và những điều dư luận quan tâm trong phóng sự trên truyền hình Đức chiếu cuối tháng 10 qua. (đọc tiếp)
Bắt người Việt trên sân
Bến Việt (18.11.2009) Người Việt tại Ba Lan - Sáng hôm qua, biên phòng kết hợp với cảnh sát bủa vây bắt người Việt bất hợp pháp tại Sân vận động Warszawa. (đọc tiếp)
Kinh nghiệm xưởng tàu Gdansk
flickr:3819498189

Người Việt (17.11.2009 > 12.11.2009) Xã hội - Trong chuyến viếng thăm xưởng đóng tàu Gdansk, chúng tôi đã có dịp đi thăm cuộc triển lãm “The Road to Freedom” của Công Ðoàn Ðoàn kết, và phỏng vấn ông Jerzy Browczak, hiện là nghị sĩ Quốc Hội Ba Lan, khóa III, và cũng là phó chủ tịch hội đồng giám sát của CÐÐK. (đọc tiếp)

Obama nói chuyện với sinh viên Trung Quốc
BBC (16.11.2009) Tin thế giới- Trong chuyến thăm lần đầu tiên tới Trung Quốc, Tổng thống Hoa Kỳ Barack Obama đã có bài nói chuyện và giao lưu với các sinh viên ở Bảo tàng Khoa học và Công nghệ Thượng Hải. (xem)
Trộm vặt không chuyên
Bến Việt (14.11.2009) Người Việt tại Ba Lan - Chuyện lạ có thật. Các trang mạng Ba Lan nói về kiểu lấy trộm a-ma-tơ của một người Việt Nam bị bắt giữ vì 2 lần cuỗm đồ trang sức. Đây là lần đầu tiên có phát hiện người Việt tại Ba Lan trộm cắp đồ vặt đưa ra một dấu hiệu đáng lưu ý. (đọc tiếp)
Buồn vui đời tị nạn (2)
Talawas (14.11.2009) Xã hội - Sáng sớm 31 tháng 8, chúng tôi được lệnh chuyển trại đột ngột. Tất cả rộn ràng, nhốn nháo chuẩn bị đồ đạc mặc dù chẳng có thứ gì đáng giá. Một đoàn xe tải chở tù, màu sơn đen, thùng xe không bịt, vải bạt được cuốn lên. Chúng tôi ngồi trên hai hàng ghế băng sát thành, một số đứng, đồ đạc để dưới chân. Đoàn xe từ từ lăn bánh ra khỏi Kho Đen. (đọc tiếp)
Trung Quốc nhiều "tù đen"
BBC (13.11.2009) Tin thế giới- Báo cáo có tên ‘Hẻm Địa ngục’, biên soạn bởi tổ chức nhân quyền Human Rights Watch nói các thường dân thường bị bắt cóc trên đường phố Trung Quốc và đưa vào các trung tâm giam giữ bất hợp pháp. Đôi khi họ bị tước đoạt tài sản, bị đánh đập và không được cho biết tại sao họ bị giam giữ. (xem)
RFA phỏng vấn người tị nạn Việt Nam tại Ba Lan
flickr:3820304380

RFA (12.11.2009) Người Việt tại Ba Lan - RFA nói chuyện với anh Nguyễn Lâm, người viết thơ, làm văn và là một trong những số hiếm người Việt dám hoạt động lộ liễu trong đội ngũ dân chủ Việt Nam tại Ba Lan, dù cuộc sống chưa ổn định, nhất là chưa được hợp pháp cư trú. (đọc tiếp)

Quốc ca Ba Lan
flickr:4094253186

Bến Việt (11.11.2009) Văn hóa - Ba Lan chưa mất một khi chúng ta còn sống / Hành quân, hành quân / Để tới Ba Lan… là lời quốc ca Mazurek Dąbrowskiego. Nhân Lễ Độc Lập, Bến Việt xin trân trọng giới thiệu lời và nhạc quốc ca của Cộng Hòa Ba Lan. (đọc tiếp)

Vui ngày độc lập
flickr:3895269731

Bến Việt (10.11.2009) Tin Ba Lan - Lễ độc lập của Ba Lan tự do rơi vào ngày 11 tháng 11 hàng năm. Ba Lan được coi là độc lập từ năm 1918 nhưng qua nhiều gian truân, mãi tới nay người Ba Lan mới được kỉ niệm lễ độc lập một cách trọn vẹn. (đọc tiếp)

Kỉ niệm sụp tường
flickr:4090457903

Bến Việt (10.11.2009) Xã hội - Lễ kỉ niệm 20 năm tường Berlin sụp đổ thu hút chú ý của truyền thông và dư luận toàn cầu. Bến Việt tổng hợp các tin tức đáng ghi nhận và một số chuyện lý thú bên lề. (đọc tiếp)

Làn gió của đổi thay
flickr:4089447524

Bến Việt (09.11.2009) Âm thanh - …Hãy đưa tôi tới giờ khắc diệu kì / Hãy để bão táp gióng chuông / Chuông của tự do cho tâm hồn tôi nhẹ nhõm… "Wind of Change" là tựa đề bài hát hầu như người Việt nào cũng biết. Nhóm Scorpion sáng tác 20 năm trước, nhân dịp thể chế cộng sản bị đảo thải. Mời bạn thưởng thức bài hát qua video thâu buổi hòa nhạc đặc biệt nhóm Scorpion biểu diễn bên xưởng đóng tàu Gdansk hôm 4 tháng 6 vừa qua. (đọc tiếp)

20 năm tường đổ
flickr:4085870940

Bến Việt (08.11.2009) Trọng tâm- Thế giới kỉ niệm dấu ấn quan trọng nhất trong lịch sử cận đại: sụp tường Berlin 20 năm trước, mùng 9 tháng 11 năm 1989. Bức tường và sự đổ vỡ của nó bắt đầu từ Ba Lan, tạo thêm cơ hội cho người Việt suy ngẫm về mình và đất nước. (đọc tiếp)

Bổ nhiệm LM người Việt làm Giám mục phụ tá ở Canada
flickr:4082059081

Bến Việt (07.11.2009) Tin thế giới - Hôm qua, Giáo Hoàng Benedykt XVI vừa bổ nhiệm linh mục Vincent Nguyễn Mạnh Hiếu và LM William McGrattan làm giám mục phụ tá cho Tổng giáo phận Toronto, Canada. (đọc tiếp)

Tiếng Ba Lan hàng ngày
flickr:4076918023

Bến Việt (05.11.2009) Tiếng Ba Lan - Học tiếng Ba Lan hiệu quả, miễn phí, không mất thời giờ đi lại là điều ai cũng muốn. Trong một cuộc tranh luận, Bến Việt cùng bạn đọc đưa ra sáng kiến sẽ được thực hiện từ ngày hôm nay: học tiếng Ba Lan qua sms! (đọc tiếp)

Buồn vui đời tị nạn (1)
Talawas (05.11.2009) Xã hội - Bến Việt xin giới thiệu tới quý bạn loạt bài viết giá trị về đời lưu vong của một nhân chứng người Việt từng vượt biển rời Việt Nam. Những câu chuyện cảm động, sâu sắc, đôi khi khôi hài, cách hành văn sinh động giúp chúng ta hiểu thêm về đồng hương trên thế giới. (đọc tiếp)
Cúm heo đã tới
flickr:4065694803

Bến Việt (03.11.2009, 21:45) Tin Ba Lan - 3 trường hợp đầu tiêu nhiễm cúm A/H1N1 vừa được xác nhận tối nay tại tỉnh ráp ranh biên giới với Ukraina trong khi trường Tổng hợp Warszawa đóng cửa khoa có 4 sinh viên kêu mệt sau khi trở về từ Ukraina. (đọc tiếp)

Tưởng nhớ, học hỏi, biết ơn người đã khuất
flickr:4070949980

Bến Việt (03.11.2009) Hình ảnh - Lễ của Thánh và Linh hồn là một trong những dịp lễ quan trọng nhất của người Ba Lan. Bến Việt và các bạn đọc rủ nhau đi thăm nghĩa trang, chụp được nhiều ảnh đẹp. Chúng tôi còn học được nhiều bài học giá trị, biết được giai đoạn lịch sử nào là quan trọng và những giá trị nào trong cuộc sống người Ba Lan muốn hướng tới. (đọc tiếp)

Ba Lan cảnh giác với A/H1N1 từ Ukraina
flickr:4065694803

Bến Việt (02.11.2009) Tin thế giới - Tin chính thức nói cúm heo gây 50 trường hợp tử vong tại Ukraina khiến Ba Lan tỏ ra quan ngại, sốt sắng gửi viện trợ và ngỏ ý muốn giúp người láng giềng nhiều hơn nữa. (đọc tiếp)

Lễ của Thánh và Linh hồn
flickr:4059885728

Bến Việt (31.10.2009) Văn hóa - „Lễ người chết” chỉ là tên gọi không chính xác mà người Việt chót gọi thành quen. Bạn có biết lễ 1 tháng 11 cũng có tên riêng trong tiếng Việt, có cả trong lịch lễ nghi của người Việt theo đạo Thiên Chúa? (đọc tiếp)

Truyền hình Đức về người Việt tại Ba Lan
flickr:4039393323

Bến Việt (31.10.2009) Người Việt tại Ba Lan - Truyền hình quốc gia nước Đức chiếu phóng sự về người Việt tại Ba Lan gây chú ý dư luận cộng đồng bởi có các thông tin nhạy cảm từ trước tới nay ít được đề cập tới. (đọc tiếp)

Bắt 4 người Việt vượt biên
Bến Việt (30.10.2009) Người Việt tại Ba Lan - Biên phòng Ba Lan vừa bắt 4 người Việt đang vượt biên vào Ba Lan từ Ukraina khi cả 4 bị bỏ đói và cóng lạnh. (đọc tiếp)
"Warszawa xuyên văn hóa"
flickr:4057426881

(30.10.2009) Hình ảnh - Triển lãm ảnh về những người nước ngoài đang sống và làm việc tại Thủ đô Ba Lan có ảnh 3 người châu Á từ Việt Nam, Nhật và Trung Quốc. (đọc tiếp)

Thêm tin về vụ bắt người Việt trên Sân
Bến Việt (29.10.2009) Người Việt tại Ba Lan - Tin chính thức cho hay số người Việt bị bắt giữ hôm qua lớn hơn tính toán. Nhiều người sợ bị trục xuất. (đọc tiếp)
Lại bắt người Việt trên Sân
Bến Việt (28.10.2009) Người Việt tại Ba Lan - Sáng nay, biên phòng lại bao vây một khu vực buôn bán đông người Việt, bắt giữ người không có giấy tờ cư trú hợp pháp. (đọc tiếp)
Giới thiệu "Hanoi - Warszawa"
flickr:3934535357

Bến Việt (26.10.2009) Văn hóa - Cảm động mặc dù gây sốc, thật nên bởi vậy lại khó chấp nhận là toàn cảnh quãng đường vượt biên qua rừng. Phim của Katarzyna Klimkiewicz phô bày sự thật về hành trình vượt biên khổ ải từ Hà Nội tới Warszawa. Mà quãng đường vượt biên mới chỉ là một phần nhỏ của sự thật phũ phàng mà thôi. (đọc tiếp)

Đổi giờ mùa đông
flickr:4041458337

Bến Việt (25.10.2009) Tin thế giới - Không chỉ có Ba Lan mà 70 nước trên thế giới phải đổi giờ sang "thời gian mùa đông" nhằm tiết kiệm năng lượng. Nhưng lại có thể gây phiền toái. (đọc tiếp)

Người Việt tại Ba Lan lên truyền hình nước Đức
flickr:4039393323

Bến Việt (24.10.2009) Sự kiện - Phóng sự về người Việt tại Ba Lan sẽ được chiếu trên kênh ARD1, kênh chính của đài truyền hình Quốc gia Đức lúc 19:20 ngày Chủ nhật, 25 tháng 10 năm 2009. Chương trình nói về những khó khăn của người Việt trong cuộc sống và cư trú tại Ba Lan. (đọc tiếp)

BBC Vietnamese - Gặp 'người rừng' Việt Nam ở Pháp
(24.10.2009) Người Việt ở nước ngoài - Hình ảnh các ống kính ghi nhận khoảng 80 người Việt tá túc trong khu rừng tại Pháp, trong những túp lều tạm bợ chờ sang Anh bất hợp pháp. (đọc tiếp)
danchimviet.com - Công an Ba Lan bắt vụ trồng cần sa trị giá 2 triệu đô-la của người Việt
(24.10.2009) Người Việt tại Ba Lan - Cách đây 2 năm, việc trồng cần sa dường như hoàn toàn xa lạ với người Việt tại Ba Lan, một cộng đồng được đánh giá là khá thuần, chủ yếu sinh sống bằng buôn bán hàng dệt may và mở quán ăn. - Đàn Chim Việt viết lời dẫn nhập và bài dịch bài viết về vụ trồng cần sa mới phát hiện. (đọc tiếp)
Biden tới Ba Lan hứa lá chắn mới
flickr:4033431138

Bến Việt (21.10.2009) Tin Ba Lan - Quan chức cao cấp thứ nhì của Nhà Trắng vừa tới Ba Lan sấy nóng quan hệ và bàn chuyện lá chắn mới. (đọc tiếp)

Tin thêm về vụ cần sa thứ 4
Bến Việt (20.10.2009) Người Việt tại Ba Lan - Có thêm một số tin tức về hai người Việt bị bắt vì cần sa. Ngoài hai người này còn một người Ba Lan tình nghi cũng bị bắt. (đọc tiếp)
Tưởng nhớ linh mục Jerzy Popiełuszko
flickr:4021803545

Bến Việt (18.10.2009) Trọng tâm- Tên tuổi vị Cha đạo người Ba Lan Jerzy Popiełuszko đã thành biểu tượng của đối kháng tại Ba Lan những năm 80. Ngày mai, người Ba Lan kỉ niệm 25 năm ngày mất của vị linh mục này. „Chết bởi đức tin” là lý do Vatican truy xét phong thánh cho vị linh mục quả cảm, bị cán sự độc tài tra tấn và giết chết trước khi ném ông xuống sông Wisła. Người Ba Lan coi đây là dấu ấn quan trọng trong lịch sử của họ. (đọc tiếp)

Trồng cần sa nhưng quỵt tiền điện nước
Bến Việt (18.10.2009) Người Việt tại Ba Lan - Vụ thứ 4 người Việt trồng cần sa ở Ba Lan bị phát hiện trong nửa năm nay. Tin báo Gazeta Lubulska cho hay chuyện bi hài. Một người tên S. đứng ra thuê xưởng để trồng cần sa trái phép nhưng… không trả tiền điện nước khiến vườn trồng cần-sa bị lộ và hai người Việt làm việc tại đó bị bắt giữ. Báo chí nói những người trồng cần-sa xem kênh truyền hình Việt Nam và đọc báo tiếng Việt trong khu vườn kín. (đọc tiếp)
Chương trình chọn lọc cho người Việt trong Liên hoan phim Ngũ Vị
flickr:4016210207

Arteria (16.10.2009) Sự kiện - Quý vị sẽ có dịp thưởng thức bộ phim mới nhất của đạo diễn Bùi Thạc Chuyên và các bộ phim Ba lan với sự đóng góp của đông đảo bà con Việt kiều sống tại Vácsava tham gia đóng phim. Ngoài các bộ phim Việt nam bằng tiếng Việt, những phim Ba lan đều có phụ đề tiếng Việt. Bộ phim "Tamagotchi" được chiếu miễn phí. Ngoài các buổi chiếu, quý vị sẽ có dịp tham dự hai cuộc triển lãm ảnh về đất nước và con người Việt Nam. (đọc tiếp)

Ngụy tạo chứng cớ để bỏ tù nhà văn
flickr:4005487569

Bến Việt (12.10.2009) Xã hội - Hàng tin dật gân của trang Công An Việt Nam nói nhà văn “Trần Khải Thanh Thủy bị bắt về tội cố ý gây thương tích” làm mọi người chú ý, một lúc sau lại càng chú ý hơn khi phát hiện báo Dân Trí dùng bằng chứng giả, do chính… Công An cung cấp để luận tội nhà văn vốn nổi tiếng bởi dám hi sinh bênh vực dân oan. (đọc tiếp)

Kêu gọi giúp nhà giáo bị bỏ tù
flickr:4001596549

(11.10.2009) Trọng tâm- Bản lên tiếng của Ân xá Quốc tế nói: Thầy Vũ Hùng, một giáo viên và một nhà đấu tranh ủng hộ Dân Chủ, vừa bị kết án 3 năm tù giam bởi “tuyên truyền” chống chế độ. Ông bị bắt giữ vào ngày 18 tháng 9 năm 2008 sau khi lên tiếng kêu gọi dân chủ hóa đất nước và biểu tình ôn hòa liên quan đến những tranh chấp lãnh hải với Trung Cộng. (đọc tiếp)

Những án tù gây cảm kích
flickr:3998750936

Bến Việt (10.10.2009) Tin Việt Nam - Trong những ngày 6 - 9 tháng 10 vừa qua, đã có tổng cộng 9 nhà tranh đấu cho dân quyền tại Việt Nam vừa lãnh án tù nhiều năm với tội danh „tuyên truyền chống chế độ Cộng Hoà Xã Hội Chủ Nghĩa Việt Nam”, thuộc điều 88 luật hình sự Việt Nam. Bản án của tòa án độc tài làm dư luận phẫn nộ, nhưng đồng thời gây thêm lòng cảm kích với những người con Việt Nam ưu tú. (đọc tiếp)

Obama nhận Nobel Hòa Bình gây tranh luận
flickr:3994621941

Bến Việt (09.10.2009) Xã hội - Nobel Hòa Bình vừa được công bố trao cho Barack Obama gây bất ngờ kéo theo làn sóng tranh luận chưa từng có trong lịch sử giải thưởng cao quý này. (đọc tiếp)

tvp.pl - Chương trình "Na Tropie" của TVP1 về người Việt tại Ba Lan
(08.10.2009) Hình ảnh, âm thanh - Kênh truyền hình TVP1 vừa chiếu phim tài liệu về người Việt tại Ba Lan ngày hôm qua, thứ Tư lúc 23:00 giờ. (xem)
4 người Việt đâm dao barman Ba Lan trọng thương
Bến Việt (07.10.2009) Người Việt tại Ba Lan Cảnh sát Ba Lan cho hay 4 người Việt tham gia vào một cuộc "đâm dao vào người", gây trọng thương thanh niên 24 tuổi là người Ba Lan khi anh đang làm việc phục vụ trong quầy bar. 4 người đã bị bắt và rất có thể bị truy tố. (đọc tiếp)
Phóng sự về người Việt trên truyền hình TVP1
flickr:3984646549

Bến Việt (05.10.2009) Sự kiện - Đài truyền hình quốc gia Ba Lan sẽ chiếu phim tài liệu về người Việt tại Ba Lan trên kênh truyền hình TVP1 vào ngày thứ 4, mùng 07 tháng 10 năm 2009, lúc 23:00 giờ trong chương trình "Na tropie". Đây lại là dịp để người Việt có thể đưa tiếng nói của mình tới đông đảo dư luận Ba Lan để vận động và đóng góp tiếng nói củng cố chỗ đứng của cộng đồng Việt Nam tại Ba Lan. Thời lượng quý giá trên kênh truyền thông phổ thông này là thành quả và nỗ lực của một số nhà hoạt động xã hội trong cộng đồng Việt Nam muốn cải thiện hình ảnh người Việt tại Ba Lan.

Hồng Y kêu gọi giúp nạn nhân bão
(03.10.2009) Tin Việt Nam - Trong tình hiệp thông và liên đới huynh đệ với các nạn nhân thiên tai, tôi tha thiết kêu gọi toàn thể quý cha, tu sĩ nam nữ thuộc các Hội dòng, Tu hội, và anh chị em giáo dân đang sống trong 200 giáo xứ tại Tổng Giáo phận Thành phố, hãy hy sinh giảm bớt chi tiêu, nhất là trong ăn uống và mua sắm, để vào Chúa nhật 11.10.2009, toàn thể giáo phận sẽ quảng đại chia sẻ với các nạn nhân thiên tai đang sống trong khổ đau cùng cực, thiếu thốn trăm bề, giúp họ có điều kiện xây dựng lại cuộc sống của mình. (đọc tiếp)
Marek Edelman vừa từ trần
flickr:3975486876

(02.10.2009) Marek Edelman vừa từ trần hôm nay, mùng 2 tháng 10 tại Warszawa. Người Ba Lan coi trí thức gốc Do Thái này là mẫu mực bởi suốt đời đấu tranh bền bỉ để xây dựng tự do và bảo vệ nhân quyền. Xin được nhớ tên ông. (đọc tiếp)

TQ 60 năm dưới chế độ Cộng sản
flickr:3972217634

VOA (01.10.2009) Tin thế giới - Trung Quốc đã biểu dương lực lượng quân sự, cũng như tiến bộ xã hội và kinh tế, trong một cuộc diễn hành vĩ đại để kỷ niệm 60 năm ngày thành lập quốc gia dưới chế độ Cộng sản. (đọc tiếp)

Brigitte Bardot - ngôi sao cách mạng phụ nữ tròn 75
flickr:3971775480

VOA (01.10.2009) Xã hội - "…Tóc mềm, mắt sáng, đôi môi mọng đỏ tươi, ngực nở, mông đầy, chân dài, bước đi có nhạc. Nhưng trên hết là có óc khai phóng, tư duy cách mạng, khuynh đảo, lại còn là một trái tim thương yêu con người, thương yêu mọi động vật, từ chó, mèo, đến khỉ, gấu, hải cẩu…Một tâm hồn bát ngát, vị tha…" - nhà báo Bùi Tín từ Pháp viết về người nghệ sĩ danh tiếng nhân dịp Brigitte Bardot tròn 75tuổi. (đọc tiếp)

Bão Ketsana để lại thiệt hại cho Việt Nam và các nước lân cận
RFA (30.09.2009) Tin thế giới - Sau khi quét qua Philippines, gây thiệt mạng hơn 200 người và làm khoảng 450.000 người trở thành vô gia cư, bão Ketsana tiếp tục đổ vào Việt Nam và gây ra một số thiệt hại cho khu vực miền Trung và Tây Nguyên. (đọc tiếp)
Roman Polański và tâm điểm nghịch lý
flickr:3966287507

Bến Việt (30.09.2009) Xã hội - Đạo diễn tài ba của Ba Lan vốn đã nổi danh bởi tài năng nghệ thuật nay lại là tâm điểm của một xì-căng-đan tình dục có ông là tác giả… 31 năm trước. (đọc tiếp)

Tu viện Bát Nhã bị nhà nước tiếp tục tấn công
flickr:3963837468

(28.09.2009) Tin Việt Nam - Sau một thời gian mong chờ yên lành, chư tăng tu viện Bát Nhã lại bất ngờ bị tấn công bởi xã hội đen, tay sai của chính quyền. (đọc tiếp)

RFA phỏng vấn "Hanoi-Warszawa"
flickr:3962209268

(26.09.2009) Người Việt ở nước ngoài - RFA - Đài Á Châu Tự Do vừa có cuộc phỏng vấn đạo diễn phim "Hanoi - Warszawa" và diễn viên Mai Thu Hà thủ vai chính trong phim (đọc tiếp)

Giáo sư Đoàn Viết Hoạt nói chuyện với báo Tiệp
flickr:3953307657

Bến Việt (25.09.2009) Trọng tâm- Giáo sư Đoàn Viết Hoạt, một nhân vật xuất sắc và tiêu biểu của Việt Nam chia sẻ suy nghĩ của mình về đất nước. Câu chuyện với kí giả báo "Aktualne" (Cộng Hòa Tiệp) đề cập tới các vấn đề trọng tâm là nhân quyền cho Việt Nam, có nói tới các hiện tượng xã hội như thần tượng Bill Gate với giới trẻ Việt Nam, tới các vấn đề giữa Việt Nam và Trung Quốc và cả những khúc mắc trong cuộc sống của người Việt tại Tiệp… (đọc tiếp)

ECRI của Hội đồng Châu Âu hỏi chuyện người Việt
flickr:3945503046

Bến Việt (24.09.2009) Tin Ba Lan - Bến Việt vừa có buổi làm việc với cơ quan đại diện chuyên về vấn đề liên quan tới người nước ngoài của Hội Đồng Châu Âu. (đọc tiếp)

Người Việt trồng cần sa bị bắt vùng tây Ba Lan
flickr:3942521224

Bến Việt (21.09.2009) Người Việt tại Ba Lan - Lại một vụ trồng cần sa liên quan tới người Việt ở Ba Lan vừa bị phát hiện. Đã có 6 người Việt Nam bị bắt trong ngày trong đó có người không có giấy tờ tùy thân. Cán sự sứ quán Việt Nam chơi chiến thuật lờ tin. (đọc tiếp)

Quốc tang 2 ngày vì tai nạn mỏ
flickr:3937248957

Bến Việt (20.09.2009) Tin Ba Lan - Tổng thống Ba Lan vừa ra quyết định để quốc tang bởi tai nạn mỏ hôm thứ 6 làm 13 người thiệt mạng dưới hầm mỏ Wujec tỉnh Śląsk. (đọc tiếp)

"Hanoi-Warszawa" đoạt liền 2 giải Liên Hoan phim Ba Lan
flickr:3934568971

Bến Việt (19.09.2009) Tin Ba Lan - Film truyện ngắn tựa đề „Hanoi – Warszawa” dựa trên những câu chuyện có thật về người Việt vượt rừng tới Ba Lan vừa nhận Giải thưởng Đặc biệt của Ban giám khảo Liên Hoan Phim Ba Lan lần thứ 34 tại Gdynia. Chưa hết, diễn viên nghiệp dư Mai Thu Hà, thủ vai chính, nhận Giải thưởng danh dự cho vai diễn của cô. (đọc tiếp)

8 Nhà Dân Chủ ra tòa tội 88
(19.09.2009) Tin Việt Nam - Nhà văn Nguyễn Xuân Nghĩa, 60 tuổi, thành viên Khối 8406, Sinh viên Ngô Quỳnh, 25 tuổi, Ông Nguyễn Mạnh Sơn, 66 tuổi, Ông Nguyễn Văn Tính, 67 tuổi, Ông Nguyễn Văn Túc, 45 tuổi, và Ông Nguyễn Kim Nhàn, 60 tuổi, Kỹ sư Phạm Văn Trội, 40 tuổi, Thầy giáo Vũ Hùng, 43 tuổi. Đảng Việt Tân nói "hợp lực, tiếp tục tranh đấu cho các nhà dân chủ trong ngục tù… (đọc tiếp)
"ICE-người-thân" có thể cứu nguy
Bến Việt (19.09.2009) Tin Ba Lan - 3 chữ viết tắt "ICE" ghi trong máy điện thoại di động của người gặp nạn giúp nhân viên cứu trợ nhanh chóng liên lạc với người thân để thu thập thông tin có thể cứu sống mạng người. - Sáng kiến của các nhân viên cứu thương đang được quảng bá và thực hành rộng rãi. (đọc tiếp)
"Dzieci Ireny Sendlerowej" khai chiếu
flickr:3931306498

Bến Việt (18.09.2009) Sự kiện - Phim dựa trên câu chuyện có thật về người phụ nữ Ba Lan quả cảm, cứu sống hơn 2500 trẻ em Do Thái bị Hit-le nhốt trong trại giam getto Vác-sa-va thời thế chiến II. Bến Việt tổ chức cho người Việt đi xem phim này. (đọc tiếp)

Tiết kiệm điện tốn điện
flickr:3895350763

Bến Việt (15.09.2009) Tin Ba Lan - Lại một quyết định của Liên Minh Châu Âu dù bị chỉ trích vẫn phải thực hành. Người dân bị ép dùng loại bóng điện mà EU cho rằng "tiết kiệm" trong khi các nhà vật lý và môi trường phản đối. (đọc tiếp)

20 năm Chính phủ dân chủ đầu tiên tại Ba Lan ra đời
flickr:3920583701

Bến Việt (12.09.2009) Tin Ba Lan - Hôm nay Ba Lan kỉ niệm 20 năm chính phủ dân chủ ra đời với thủ tướng Tadeusz Mazowiecki. Đây là sự kiện lịch sử khiến người Ba Lan hãnh diện. (đọc tiếp)

Đoàn làm phim "Sự thật về Hồ Chí Minh" mới thăm lại Ba Lan
flickr:3907151237

Bến Việt (10.09.2009) Người Việt tại Ba Lan - Dù đoàn làm phim thuộc thế hệ người Việt di cư đầu tiên sau 75 nhưng đã ưu ái cộng đồng người Việt tại Ba Lan, hướng tới cộng đồng này ngay khi thu thập tài liệu cho bộ phim. Sau khi cuốn phim ra mắt, họ còn trở lại Ba Lan. Hôm qua, đoàn làm phim gồm cả linh mục Nguyễn Hữu Lễ đã tới thăm cộng đồng Việt Nam tại một số tụ điểm đông người Việt ở Warszawa. (đọc tiếp)

Phiên bản mới của Beatles
flickr:3903319323

Bến Việt (09.09.2009) Văn hóa - Một phiên bản mới được kĩ thuật số hiện đại chau chuốt các bài hát cũ của nhóm The Beatles ra mắt ngày hôm nay, kèm theo nhiều hình ảnh và chi tiết từ trước tới nay ít ai biết tới. (đọc tiếp)

Làm gì khi cảnh sát hỏi thăm
flickr:3896142188

Bến Việt (07.09.2009) Xã hội - Bến Việt cung cấp một số nguyên tắc cần biết khi cảnh sát hỏi bạn giữa đường. (đọc tiếp)

Bảo vệ chợ Banacha
flickr:3896061140

Bến Việt (07.09.2009) Tin Ba Lan - Công cuộc gìn giữ vị trí chợ Banacha của những người kinh doanh tại đây chưa có hồi kết. Ngược lại, có vẻ quyết liệt và bài bản dù khả năng thành công mịt mờ. (đọc tiếp)

Việt Tân lên tiếng về việc Việt Nam bịt miệng
(06.09.2009) Tin thế giới - "Trong những ngày vừa qua, mức độ lấn lướt của Trung Quốc đối với chủ quyền Việt Nam vẫn tiếp tục gia tăng: từ ngoài khơi biển Đông đến tận bờ Quảng Ngãi, từ trang điện tử Nhà Nước đến từng phát biểu của ký giả Việt Nam. Thậm chí Bắc Kinh còn gọi thẳng đến tận nhà thân nhân các ngư dân Việt đang bị họ giam giữ để đòi tiền chuộc. Cùng lúc đó, ngày càng thêm các chuyên gia kêu gọi ngưng ngay việc đưa người Trung Quốc đến khai thác bô-xít tại Tây Nguyên. Hiện đã có hơn 30 nhà dân chủ, ký giả, và nhà dân báo (blogger) bị công an bắt giữ, xách nhiễu, hoặc bị đuổi việc vì các tội danh "vi phạm an ninh quốc gia", "tuyên truyền chống Nhà Nước CHXHCNVN" theo điều 88 Luật Hình Sự." Chi tiết bản lên tiếng trong link này: (đọc tiếp)
Mới thả Đoan Trang và Người Buôn Gió
flickr:3892482323

Bến Việt (06.09.2009) Tin Việt Nam - Công an mới thả Người Buôn Gió tối ngày thứ 7 vừa qua. Kí giả Đoan Trang cũng đã được thả trước người buôn gió không lâu. Chưa có tin thêm về bloger Mẹ Nấm. (đọc tiếp)

Tân Cương
(06.09.2009) Tin thế giới- Là một trong những vùng tiềm ẩn nhiều mâu thuẫn sắc tộc nhiều năm chưa được giải quyết, cộng thêm yếu tố độc tài của chính quyền Trung Quốc khiến Tân Cương chỉ trong 2 tháng phải chứng kiến nhiều cơn bạo động lớn. Huy động công an, cách chức quan chức địa phương, điều động an ninh cấp cao xuống tận nơi ứng phó nhưng có vẻ cầm quyền Trung Quốc đang bối rối trước bẫn mãn của cả 2 phía bạo động và bối rối với chính sách lược của mình. (xem)
Mâu thuẫn với các nhà báo giỏi
flickr:3888779829

Bến Việt (05.09.2009) Xã hội - Bất chấp dư luận xấu về mình, cầm quyền Việt Nam tiếp tục bắt bớ các nhà báo trẻ tuổi, tài ba vì sợ những người này gây hại "an ninh quốc gia". Người dân có thể hoang mang và đặt dấu hỏi thực trạng an ninh quốc gia của Việt Nam thế nào mà có thể bị mấy tay viết làm lung lay. (đọc tiếp)

Đáng được thảo luận (1) - Ba Lan trong lòng Việt Nam và câu hỏi trắc nghiệm
flickr:3820308110

(04-09.2009) Trọng tâm- Nếu bạn thích cảm giác xối sang ngày Tết hay một chút gay cấn của thể thao mạo hiểm thì đài truyền hình trước giờ phát trực tuyến hội tụ đủ 2 yếu tố đó. Chương trình chúng tôi tham gia còn độc đáo hơn nữa bởi lần đầu tiên người Việt Nam có được thời lượng lớn trên kênh truyền hình quốc gia Ba Lan TVP2, đại diện của cộng đồng chúng ta được xếp ngang hàng với chính giới cao cấp của Ba Lan để cùng thẳng thắn thảo luận trước con mắt theo dõi của hàng triệu khán giả truyền hình. (đọc tiếp)

218 = 500zł + 10 điểm
(03.09.2009) Người Việt tại Ba Lan - Một chiếc Audi A6 trên đường cao tốc hướng về phía Tây Nam Ba Lan phóng tới 218km/h, bị cảnh sát giao thông phát hiện qua máy quay. Cảnh sát (không biết dùng xe gì?) buộc lòng phải rượt đuổi và chặn giữ chiếc xe tốc độ. Tài xế là một nam giới 34 tuổi, người Việt Nam có đăng kí hộ khẩu tại Thủ đô Warszawa. Anh ta bị phạt 500zł và trừ 10 điểm bằng lái. Hình ảnh cuộc chạy tốc độ và rượt đuổi được báo Nowa Trybuna Opolska đăng tải: (xem)
Lại có cháy ở trung tâm người Việt, may không lớn
Bến Việt (03.09.2009; 10:45) Người Việt tại Ba Lan - Theo tin Bến Việt vừa nhận được, một đám cháy đang trong quá trình dập tắt vừa mới bùng lên tại một box của người Việt. Không phải ở khu mới bị cháy lần trước là "Thổ" - EACC mà lần này ở khu trung tâm "Tàu" - GD. May mắn, lửa chưa lan ra các quầy khác, cứu hỏa cũng đã tới kip thời. Hệ thống báo động hoạt động "điếc tai" tuy nguồn tin không biết chính xác còi báo có phản ứng ngay sau khi có lửa hay "cháy mãi rồi mới kêu". Chưa rõ thiệt hại nhưng có phỏng đoan là không lớn. Hàng hóa của quầy này được sơ tán ngay ra ngoài. Bảo vệ ngăn không cho nhiều người hiếu kì lại gần khu bị cháy.
Yêu, không bạo hành
flickr:3883115643

Bến Việt (03.09.2009) Tin Ba Lan - Một chiến dịch xã hội mang tính giáo dục và phòng ngừa bạo hành với trẻ em vừa bắt đầu chủ yếu nhằm vào phụ huynh và kêu gọi dư luận không bàng quang với vấn đề. (đọc tiếp)

Truyền thông quốc doanh sách nhiễu Nhà thờ
flickr:3882059816

Bến Việt (29.08.2009) Tin Việt Nam - Truyền thông của nhà nước một đảng tiếp tục tấn công Nhà thờ, nhằm vào những chức sắc cao nhất của Giáo hội. Dư luận phẫn nộ hơn cả khi báo chí Việt Nam đồng loạt nặn bẻ phát ngôn của Giáo Hoàng để thóa mạ Giáo hội chính thống tại Việt Nam. (đọc tiếp)

Mùng 2 tháng 9
Bến Việt (01.09.2009) Trọng tâm- Mùng 2 tháng 9 được giới cầm quyền tại Việt Nam long trọng tổ chức kỉ niệm hàng năm tuy từng bối rối bởi nó trùng ngày ông Hồ mất. Mời đọc giả tham khảo các thông tin ngoài luồng xung quanh ngày này. (đọc tiếp)
Bắt người Việt trên Sân
Bến Việt (01.09.2009) Người Việt tại Ba Lan - Sáng nay, cảnh sát phối hợp với biên phòng Ba Lan tổ chức vây bắt người nước ngoài bất hợp pháp tại Ba Lan, chủ yếu là người Việt làm việc trên Sân Vận động 10 năm. (đọc tiếp)
Thế chiến II đã 70 năm
flickr:3884373458

(01.09.2009) Tin thế giới - Ba Lan kỉ niệm 70 năm thế chiến II bắt đầu đúng ngày 01 tháng 9 năm 1939, để lại kho tàng lịch sử đau thương cho nhân loại và bài học vô giá về nhân phẩm, nhân quyền cho tương lai. Sự kiện quan trọng và gây chú ý hơn nữa tại Ba Lan khi nước Nga của ông Putin tiếp tục sửa lại lịch sử và đỗ lỗi cho Ba Lan gây chiến. Tại Việt Nam chưa ai được đặt dấu bằng giữa Phát-xít Hitle với Stalin - cha đỡ đầu của cộng sản Việt Nam. Nhân dịp này, bạn đọc Bến Việt có thể tìm hiểu và chia sẻ các giá trị nhân bản, tự do cùng với người bản xứ. (đọc tiếp)

Trông trẻ đánh trẻ
Bến Việt (31.08.2009) Người Việt tại Ba Lan - Tin cho hay một phụ nữ Việt Nam trông trẻ tại căn hộ trên phố Włodarzewska đang phải trả lời thẩm vấn cảnh sát Ochota vì tội hành hạ bé trai 3 tuổi. (đọc tiếp)
Đừng nhanh hơn lập pháp
Bến Việt (31.08.2009) Người Việt tại Ba Lan - Khả năng ân xá cho người nước ngoài tại Ba Lan mới hé mở đã có dịch vụ nhận "làm" dù luật chưa được viết xong. (đọc tiếp)
Lịch thiệp qua điện thoại
flickr:3884373366

Bến Việt (30.08.2009) Văn hóa - Bạn và cả người bên kia đầu dây sẽ dễ chịu hơn khi dần quen với một số nguyên tắc giao tiếp qua điện thoại. Rất đơn giản: ưu tiên người đối thoại và tránh những câu hỏi khiếm nhã… (đọc tiếp)

Lưu lại mùa hè
flickr:3867621850

Bến Việt (29.08.2009) Hình ảnh - Phóng viên Bến Việt chia sẻ đam mê mới được khám phá - nhiếp ảnh thiên nhiên. Lọt vào ống kính máy ảnh, ngọn cỏ bình dị bỗng mang thêm sắc thái. (đọc tiếp)

Đòi ân xá cho người nước ngoài
Bến Việt (29.08.2009) Tin Ba Lan - Phát Ngôn Viên Quyền Công Dân, ông Janusz Kochanowski yêu cầu ân xá 300 ngàn người nước ngoài đang cư trú bất hợp pháp tại Ba Lan, trong đó có 50 ngàn người Việt Nam. (đọc tiếp)
Đức truy nã, Ba Lan bắt
flickr:3863934225

Bến Việt (27.08.2009) Tin Ba Lan - Cảnh sát Ba Lan vừa tiến hành bao vây, bắt giữ người Việt Nam lẩn trốn trong một căn hộ Warszawa, bị tình nghi giết hại đồng hương mình tại Berlin. (đọc tiếp)

4 người Việt bị bắt khi mới vượt sông sang Ba Lan
Bến Việt (24.08.2009) Tin Ba Lan - Sau khi bơi qua sông Bug, tiến vào địa phận Ba Lan được vài trăm mét, những người Việt Nam bị Biên phòng Ba Lan bắt giữ và trả về điểm xuất phát là Ukraina. (đọc tiếp)
"Đầu hàng" không phải chuyện mới
flickr:3852257552

(24.08.2009) Xã hội - "Những trường hợp bị thuyết phục đầu hàng thời Ba Lan cộng sản rất nhiều, người ta bị khủng bố về tính mạng, đe dọa gia đình. Tôi cũng từng bị khủng bố như vậy. Rất kinh khủng khi công an nói với bạn rằng chúng sẽ làm hại vợ, hại con bạn.". Cuộc nói chuyện với ông Krzysztof Łoziński thực hiện tại Ba Lan ngày 21 tháng 8 năm 2009, đăng tải tại báo điện tử của giới trí thức Việt Nam là Talawas.org (đọc tiếp)

Khó khăn và cơ hội mới
flickr:3846077757

Bến Việt (23.08.2009) Trọng tâm- Đám cháy lớn tại khu buôn bán đông người Việt mang tên EACC thuộc quận Lesznowola, cách Warszawa 25 km về phía nam, mà người Việt quen gọi là „trung tâm Thổ” được dập tắt hoàn toàn vào buổi chiều cùng ngày xảy ra sự cố, thứ 7 ngày 22 tháng 8. Một loạt các vấn đề xã hội, thông tin nảy sinh cùng rất nhiều dấu hỏi. (đọc tiếp)

Hỏa họan tại khu buôn bán của người Việt EACC
flickr:3844946740

Bến Việt (22.08.2009, 9:05) Tin Ba Lan - Hỏa hoạn đang xảy ra tại trung tâm thương mại EACC bắt đầu từ 5:30 sáng nay, 22 tháng 8 năm 2009 sau đó lan ra khắp diện tích hala rộng 5 ngàn mét vuông, vốn là khu nhà rộng nhất của trung tâm thương mại EACC. (đọc tiếp)

Lại một vụ người Việt trồng cần sa tại Ba Lan bị bắt
flickr:3844122452

(21.08.2009) Người Việt tại Ba Lan - Sáng qua cảnh sát Ba Lan đã đột nhập vào một ngôi biết thự tại thị trấn Tarczyn, rất gần trung tâm thương mại Wolka Kosowska, nơi có đông đảo người Việt làm ăn buôn bán. Tại đây họ phát hiện hơn 500 chậu cây cần sa tại cả ba tầng của căn biệt thự. 3 người Việt liên quan bị bắt giữ. (đọc tiếp)

Cẩm nang tiếng Ba Lan (2) - Số đếm, số thứ tự
flickr:3834795280

Bến Việt (18.08.2009) Tiếng Ba Lan - Tất cả chúng ta đều đã thuộc lòng số đếm, giờ chỉ yêu cầu Bạn phát âm chính xác và đừng nói 3 thành 6, vốn là lỗi mà người Việt thường mắc phải. (đọc tiếp)

Du lịch Thủ đô lãng mạn, đơn giản, độc đáo
flickr:3818182503

Bến Việt (14.08.2009) Tin Ba Lan - Thành phố đã nhiều nỗ lực để những người hiếu kì và thích kỉ niệm nhẹ nhàng có thể gần như không mất gì ngoài thời gian để được cưỡi ngựa xem hoa như người Ba Lan thời thế kỉ XIX, du thuyền sông Wisła và nghe nhạc trong lúc ngắm thắng cảnh Warszawa, hoặc chèo lên những toa tàu điện từng chạy trên đường phố thủ đô trước thế chiến. (đọc tiếp)

3000 giáo dân xứ Yến Hoa - Hoàng Mai hợp tâm với Tam Tòa
flickr:3811302345

(02.08.2009) Hình ảnh - Sáng ngày 2.8.2009 có gần 3000 giáo dân xứ Yến Hoa - Hoàng Mai thuộc hạt Thuận Nghĩa giáo phận Vinh đã tập trung tại Hồ Di thuộc giáo xứ Yến Hoa, cách trung tâm giáo xứ 15km để hướng lòng về Tam Tòa trong tinh thần hiệp thông và cầu nguyện cho các anh chị em đồng đạo bị Công an Quảng Bình đánh đập và bắt giữ.(đọc tiếp)

Vận động trả tự do cho Nguyễn Tiến Trung
Bến Việt (02.08.2009) Người Việt ở nước ngoài - Trong buổi biểu tình, bên cạnh những người bạn học Pháp và Việt Nam tại Pháp cùng một giáo sư đã từng giảng dạy Nguyễn Tiến Trung, có cả Nguyễn Hoài Nam là em trai của Tiến Trung. (đọc tiếp)
Tu viện Bát Nhã: cuộc tranh chấp trở nên bạo động
(02.08.2009) Tin Việt Nam - Sự hòa thuận bắt đầu rối rắm năm rồi. Viên chức Trung Quốc không hài lòng về những điều ông Nhất Hạnh công khai phát biểu trong chuyện ủng hộ ông Dalai Lama và đã áp lực Việt Nam cấm không cho ông thiền sư đọc diễn văn trong buổi đại hội Phật giáo Quốc tế tổ chức ở Hà Nội. (đọc tiếp)
Đức Dalai Lama trở thành công dân danh dự của thủ đô Warsaw, Ba Lan
flickr:3834130451

(29.07.2009) Tin Ba Lan - Trong đáp từ, Dalai Lama khẳng định: "Trở thành công dân của thành phố Warsaw nổi tiếng thật là một vinh dự to lớn. (đọc tiếp)

Công nhân Trung Quốc đình công tại Ba Lan
(21.07.2009) Tin Ba Lan - Đã mấy ngày qua 48 công nhân Trung Quốc tập trung trước cửa Đại sứ quán nước mình tại trung tâm Warszawa, phố Bonifraterska 1. (đọc tiếp)
Tù nhân VN bị tra tấn, ngược đãi vô nhân bản
(12.06.2009) Tin Việt Nam - Thư ngỏ tù nhân VN gửi cầu cứu công luận, tố cáo bị tra tấn bởi còng chân bất động, đánh đập và lao động khổ sai. (đọc tiếp)
Việt Nam thừa nam thiếu nữ
(03.06.2009) Tin Việt Nam - Báo Ba Lan đăng lại tin dân số Việt Nam mất cân bằng do tình trạng phá thai liên miên và hủ thói trọng nam kinh nữ (xem (tiếng Ba Lan))
Đảng Dân Chủ nói „Không” với an ninh Việt Nam
(03.06.2009) Tin Việt Nam - Đảng Dân Chủ của Ba Lan đra tuyên bố kêu gọi chính phủ không hợp tác với Cục Xuất nhập cảnh thuộc Bộ Công An Việt Nam. (xem (tiếng Ba Lan))
Nam Le
(03.06.2009) Văn hóa - Tập truyện ngắn của nhà văn gốc Việt được ủy ban giải thưởng văn chương bang New South Wales của Úc trao giải thưởng (đọc tiếp)
Đưa người bị bắt
Bến Việt (03.06.2009) Tin Ba Lan - 15 người vừa bị buộc tội chuyển người nhập lậu qua biên giới Ukraina - Ba Lan, báo chí vùng Przemyśl đưa tin hôm 28 tháng 5 năm 209 vừa qua. (đọc tiếp)
Thảo luận với Ủy Ban Tỉnh Trưởng về người nước ngoài
flickr:3597637703

Bến Việt (03.06.2009) Người Việt tại Ba Lan - Như thường lệ, một số đại diện độc lập của cộng đồng Việt Nam tại Ba Lan nhận lời mời tham dự cuộc thảo luận giữa các tổ chức phi chính phủ của người nước ngòai và tiêu chí phục vụ người nước ngoài với văn phòng Tỉnh trưởng Tỉnh Mazowsze. Cuộc họp mang tên "Forum Cudzoziemcow" (Diễn Đàn Người Nước Ngoài) do Tỉnh trưởng, ông Jacek Kozłowski chủ sướng. Như những lần trước, hôm qua, ngày 19 tháng 5, Bến Việt và Hội Tự Do Ngôn Luận là thành viên của cuộc họp và cũng là tiếng nói duy nhất của cộng đồng Việt Nam. (đọc tiếp)

Chuẩn bị đón đại dịch tới Ba Lan
Bến Việt (16.05.2009) Tin Ba Lan- Tuy cúm heo (H1N1) đã bị hạn chế ngay tại Mexico, người ta vẫn không ngừng cảnh giác và chuẩn bị tinh thần đón vị khách mà dự đoán sớm hay muộn sẽ tới tận cùng mọi ngõ hẻm địa cầu. Ba Lan hay Việt Nam không nằm trong ngoại lệ. (đọc tiếp)
Người Việt ở Ba Lan dự triển lãm quốc tế Venezia
flickr:3598427566

Bến Việt (15.05.2009) Văn hóa - Sự kiện nghệ thuật quan trọng nhất trong năm của Ba Lan do họa sĩ Krzysztof Wodiczko đảm trách có sự tham gia tích cực của nhóm nghệ sĩ, nhà họat động xã hội và một số thành viên bình dị của cộng đồng người Việt tại Ba Lan. (đọc tiếp)

Cẩm nang tiếng Ba Lan (1) - Bảng chữ cái và phát âm
flickr:3834064491

Bến Việt (10.05.2009) Tiếng Ba Lan - Giáo trình do Trung tâm Bến Việt, ul. Marszałkowska 7, Warszawa soạn thảo riêng đặc biệt phục vụ cộng đồng VN tại BL. Chúng tôi không sao chép các giáo trình từ sách dạy tiếng Ba Lan mà chỉ dùng chúng để tham khảo tạo dựng giáo trình phục vụ nhu cầu riêng cũng như hoàn cảnh cá biệt của người lao động Việt Nam tại Ba Lan. (đọc tiếp)

Bắt người Việt bị truy nã
Bến Việt (07.05.2009) Tin Ba Lan Theo tin Biên Phòng Ba Lan, một người Việt Nam 47 tuổi vừa bị bắt giữ trên chuyến tàu hỏa từ bến tàu Katowice sang Tiệp trong một lần kiểm tra thường lệ của Biên Phòng Slask. Người này bị tòa tỉnh Bytom ra lệnh truy nã vì bị coi là phạm pháp. Nạn nhân là một người Việt Nam khác. (đọc tiếp)
Đáng được thảo luận
flickr:3819503003

Bến Việt (29.04.2009) Trọng tâm- Kết quả cuộc "đấu trí" trực tuyến trên kênh truyền hình quốc gia TVP2 giữa những người bảo vệ quyền lợi người Việt và đại diện chính quyền Ba Lan. Jan Pospieszalski là tác giả của chương trình, cũng là người dẫn dắt. Không khí trường quay sôi nổi. Nhiều người Việt đã theo dõi và ghi nhận sự kiện hiếm hoi này. (đọc tiếp)

Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny
Câu lạc bộ văn hóa-xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" Wietnamsko-Polski klub społeczno-kulturalny
Lưu trữ 2010 phần 1
Lưu trữ 2010 phần 2
Lưu trữ 2011
Trở về trang chủ
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License