Archiwum 2010/2 Lưu trữ 2010/2

Archiwum 2010 część 2

Watykan-Wietnam: kolejny krok ku stałym relacjom dyplomatycznym
Opoka.org (28.06.2010) Wiadomości ze świata- Stolica Apostolska zamianuje specjalnego przedstawiciela ds. stosunków z Wietnamem. To wynik roboczych rozmów dwustronnych, do jakich doszło w dniach 23-24 czerwca w Watykanie. Jak poinformowano w komunikacie ze spotkania obu delegacji, odnotowano ogólne polepszenie warunków życia Kościoła katolickiego w Wietnamie, choć strona watykańska postulowała kolejne zmiany, które pozwoliłyby wspólnocie wiernych skuteczniej uczestniczyć w rozwoju kraju, szczególnie na polu duchowym, edukacyjnym, zdrowotnym, społecznym i charytatywnym. Wietnamska strona rządowa z kolei powtórzyła kryteria swej polityki w odniesieniu do wolności religijnej oraz przedstawiła ramy prawne, w których funkcjonują wspólnoty wyznaniowe. (czytaj)
Polska, wielka plantacja marihuany w Europie
Newsweek.pl (28.06.2010) Wiadomości z Polski- Polska jest jedną z największych w Europie plantacji marihuany. Dzięki Wietnamczykom. (czytaj)
Białymstok. Wystąpił wietnamski teatr lalek na wodzie
e-teatr.pl (28.06.2010) Kultura- Rzadko oglądany w Polsce, wietnamski teatr lalek na wodzie w piątek pokazał swoje przedstawienie na białostockim rynku. Spektakl wpisał się w program dni miasta i stanowił też imprezę towarzyszącą Międzynarodowemu Festiwalowi Szkół Lalkarskich w Białymstoku. (czytaj)
Zmuszano ich do nielegalnego uprawiania marihuany
Onet.pl (28.06.2010) Wiadomości ze świata- Rozbito siatkę przemytników, którzy żądali do 10 tys. euro za nielegalne przetransportowanie do Wielkiej Brytanii Wietnamczyków lub zmuszali ich do uprawiania marihuany - poinformowali w Budapeszcie przedstawiciele policji europejskiej. (czytaj)
"Polityka" o imigrantach
flickr:4731155719

Ben Viet (25.06.2010) W centrum uwagi - W najnowszym, 26 numerze „Polityki” 2010 roku znalazł się godny najwyższej uwagi artykuł uznanego mistrza Piotra Pytlakowskiego i młodego dziennikarza Marcina Kołodziejczyka. (czytaj dalej)

Watykan: przybycie wietnamskiej delegacji rządowej
Opoka.org (22.06.2010) Wiadomości ze świata- 23 czerwca zbierze się już po raz drugi, tym razem w Watykanie, wspólna grupa robocza przedstawicieli Wietnamu i Stolicy Apostolskiej. Jak poinformował watykański rzecznik prasowy, dwudniowe spotkanie ma na celu „pogłębienie i rozwinięcie dwustronnych relacji”. Przewidziano to na zakończenie pierwszego takiego spotkania – dodał ks. Federico Lombardi SJ. Odbyło się ono prawie półtora roku temu (16 i 17 lutego 2009 r.) w Hanoi. (czytaj)
Australia: Kościół krytycznie o prawie imigracyjnym
Opoka.org (20.06.2010) Wiadomości ze świata- Episkopat Australii z dużym zaniepokojeniem przyjął rządowe propozycje rozwiązań problemu nielegalnych emigrantów. Ponownie powraca się w nich bowiem do osławionego prawa Pacific solution, realizowanego jeszcze trzy lata temu (2001-2007). (czytaj)
Wietnam: obchody Roku Kapłańskiego
Opoka.org (31.05.2010) Wiadomości z Wietnamu- 1300 wietnamskich księży z 10 południowych diecezji kraju świętowało razem kończący się niebawem Rok Kapłański. Kilkudniowe spotkanie odbyło się w dwóch miejscach: w centrum duszpasterskim w dawnym Sajgonie i w seminarium duchownym w Xuan Loc w prowincji Dong Nai. (czytaj)
Wietnam: katolicy z Cau Ram w obronie własności kościelnej
Opoka.org (28.05.2010) Wiadomości z Wietnamu- Ponad 5 tys. wietnamskich katolików protestowało (23 maja) w obronie własności kościelnej w Cau Ram w północnej części kraju, 330 km na południe od Hanoi. W proteście uczestniczyli mieszkańcy trzech wiosek z tego dekanatu. Wyrazili oni oburzenie na wiadomość, że na terenie dawnego kościoła i zabudowań parafialnych rozpoczęły się prace budowlane. Prywatny deweloper buduje tam domy mieszkalne. Katolicy od dwóch lat nie zgadzają się na tę budowę. (czytaj)
Pazerność komunistów nie zna granic
Nasz Dziennik.pl (27.05.2010) Wiadomości z Wietnamu- Wietnamski reżim komunistyczny rozpoczął realizację kolejnego projektu budowy apartamentów na kościelnej ziemi. Przeciw tym decyzjom władz zaprotestowali katolicy, którzy od niedzieli demonstrują w dekanacie Cau Ram w diecezji Vinh w pobliżu Hanoi. (czytaj)
Zlikwidowano uprawę konopi indyjskich
Policja.pl (26.05.2010) Wiadomości z Polski - Stołeczni policjanci wpadli na trop przestępczego procederu prowadzonego na Targówku. 22-letni obywatel Wietnamu uprawiał tam konopie. Zabezpieczono 277 krzewów konopi indyjskich oraz specjalistyczny sprzęt służący do ich uprawy. Czarnorynkową wartość zabezpieczonych narkotyków szacuje się na około 300 tys. zł. (czytaj)
Policjant zastrzelił Nigeryjczyka na targowisku w Warszawie
flickr:4636678879

Dominika Cieślikowska (24.05.2010) W centrum uwagi - Minutę przed strzałem przechodziłam tunelem pod torami kolejki, nieopodal Dworca Stadion w Warszawie. Sytuacja wyglądała na sprzeczkę czy awanturę, ale nie było mowy o jakiejś niesamowitej agresji. (czytaj dalej)

Spotkanie Środowe: Polska-Azja 2005-2010. Dwie wizje współpracy - relacja
Media.republikanie.org (17.05.2010) Społeczeństwo - 12 maja w ramach kolejnego Spotkania środowego gościliśmy Radosława Pyffla, który poprowadził seminarium na temat Polska-Azja 2005 - 2010. Dwie wizje współpracy. Poniżej prezentujemy zwięzłą relację ze spotkania. (czytaj)
"Kościół po wietnamsku" w "Gościu Niedzielnym"
flickr:4611191290

(16.05.2010) W centrum uwagi - Informujemy z satysfakcją, że redakcja „Gościa Niedzielnego”, katolickiego pisma, wydawanego w Katowicach, w znakomitym stylu podjęła przełamywanie zmowy milczenia na temat prawdziwego charakteru reżimu komunistycznego w Wietnamie. Dodatek zawiera reportaże, będące zapisem bezpośredniego doświadczenia autora tekstów z podróży do Wietnamu oraz ciekawe zdjęcia, obrazujące komunistyczną codzienność. (czytaj dalej)

Wietnam: zmiany personalne wśród biskupów
Opoka.org (15.05.2010) Wiadomości z Wietnamu - Benedykt XVI przyjął dziś rezygnację złożoną przez metropolitę stolicy Wietnamu, Hanoi. Papież podjął decyzję na podstawie kanonu 401 paragraf 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zgodnie z nim prosi się biskupa diecezjalnego, by przedłożył rezygnację z „powodu choroby lub innej poważnej przyczyny”, gdyż „nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu”. (czytaj)
Wietnam: 59. aresztowanych katolików w Con Dau, Polska solidarna
Opoka.org (13.05.2010) Wiadomości z Wietnamu - Do zwolnienia z więzienia 59. wietnamskich katolików wezwał ordynariusz Da Nang w środkowej części kraju. Bp Joseph Chau Ngoc Tri zaprotestował przeciw brutalnemu pobiciu i aresztowaniu uczestników pogrzebu we wiosce Con Dau, gdzie komunistyczne władze zakazały katolikom użytkowania ich parafialnego cmentarza. W trwającym ponad godzinę brutalnym rozgromieniu żałobnej procesji wzięły udział nieproporcjonalne siły policyjne. Liczyły one ponad 500 funkcjonariuszy. Bp Tri wezwał władze do zaprzestania kolejnych aresztowań katolików, ponieważ policja robi nadal polowanie na uczestników pogrzebu. (czytaj)
Wietnam: Atak na pogrzeb
Info.Wiara.pl (07.05.2010) Wiadomości z Wietnamu - Do krwawej konfrontacji podczas pogrzebu doszło 4 maja w Con Dau w centralnym Wietnamie. Katolicki kondukt zmierzający na cmentarz parafialny zaatakowały setki policjantów. Funkcjonariusze służby bezpieczeństwa ostrzelali procesję i przy użyciu pałek rozpędzili uczestników ceremonii. Nieznaną liczbę osób poważnie pobito oraz aresztowano. (czytaj)
Policja zaatakowała kondukt pogrzebowy i „zarekwirowała” ciało zmarłej kobiety
Vietcatholic.net (06.05.2010) Wiadomości z Wietnamu - Bardzo poważne starcia między policją miasta Da Nang i parafianami z wioski Con Dau miały miejsce we wtorek 4 maja br., podczas gdy parafianie w kondukcie żałobnym prowadzili ciało zmarłej kobiety na cmentarz, który władze postanowiły zniszczyć razem z całą wioską i stworzyć w tym miejscu „zieloną strefę” dla miasta Da Nang. Policja zagrodziła drogę procesji żałobnej, nie pozwalając wejść na cmentarz przy użyciu pałek i gazów łzawiących. Po wielu godzinach policja w końcu zabrała trumnę z ciałem i przewiozła w nieznane miejsce. Starcia przybrały gwałtowny charakter i – według nie potwierdzonych jeszcze informacji – około 60 osób zostało rannych. (czytaj dalej)
Wojna wietnamska, 35 lat temu
flickr:4569305064

Gazeta Wyborcza (01.05.2010) Obraz i dźwięk - 30. kwietnia 1973 roku upadkiem Sajgonu zakończyła się wojna w Wietnamie. (czytaj)

Wietnam obchodził 35. rocznicę zakończenia wojny
PAP/Interia (01.05.2010) Wiadomości z Wietnamu - Prezydent Wietnamu Nguyen Minh Triet wygłosił w Hanoi przemówienie, w którym nawiązał do zwycięstwa armii wyzwoleńczej Północy nad Południem i do odmiennych wspomnień wojennych, jakie mają Wietnamczycy z obu części kraju. Wezwał naród do "przezwyciężenia różnic dzielących jednych i drugich w celu położenia solidarnego fundamentu pod rozwój gospodarczy". (czytaj)
Zakaz grzebania zmarłych na katolickim cmentarzu
AsiaNews (26.04.2010) Wiadomości z Wietnamu - Zabytkowy cmentarz stanie się ekskluzywnym ośrodkiem wypoczynkowym. Projekt władz przewiduje wywłaszczenie gruntów rolnych i zabudowań w wiosce Con Dau, których właścicielami są wieśniacy. Władze grożą, że buldożery zrównają z ziemią kościół parafialny. (czytaj dalej)
Nowe ślady prehistorycznej kultury Sa Huynh
Onet.pl (26.04.2010) Kultura- Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w środkowym Wietnamie liczne artefakty sprzed 4000 lat, pozwalające wznowić badania kultury Sa Huynh, jednej z najważniejszych prehistorycznych kultur Wietnamu - donosi serwis internetowy Thanh Nien News. (czytaj)
Google blokowany w 25 krajach - cenzura Internetu pod lupą
dobreprogramy.pl (26.04.2010) Wiadomości ze świata- Google opublikował interesujące dane na temat cenzury internetowej na świecie. Wynika z nich, że największa wyszukiwarka w Sieci jest blokowana w 25 państwach ze 100, w których firma udostępnia swoje usługi. (czytaj)
26 kwietnia 2010 roku – pogrzeb śp Janusza Krupskiego
(25.04.2010) Wiadomości z Polski - W poniedziałek 26 kwietnia 2010 roku odbędzie się pogrzeb Janusza Krupskiego tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem. (czytaj dalej)
Katolicy poruszeni nominacją nowego koadiutora dla Hanoi
VietCatholic (24.04.2010) Wiadomości z Wietnamu - Podczas minionej doby Arcybiskup Hanoi i jego Kuria wydały kilka oświadczeń w odniesieniu do mianowania nowego biskupa koadiutora dla Archidiecezji Hanoi. Oświadczenia zmierzają do uśmierzenia nastrojów, a nawet gniewu wśród katolików i nie-katolików, że Watykan zgadza się na naciski komunistycznych władz, by usunąć Arcybiskupa. (czytaj dalej)
Sobota 24 kwietnia – pogrzeb śp Stefana Melaka
flickr:4544769099

SWS (23.04.2010) Wiadomości z Polski - W sobotę 24 kwietnia 2010 roku odbędzie się pogrzeb naszego Przyjaciela tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem. (czytaj dalej)

W Sejmie zaprezentowano raport nt. prześladowań chrześcijan
Opoka.org (13.04.2010) Wiadomości z Polski- Ponad 40 polskich parlamentarzystów miało wczoraj okazję zapoznać się z raportem nt. prześladowań chrześcijan na świecie. Inicjatorami spotkania w gmachu Sejmu, w którym wziął udział również bp Zbigniew Kiernikowski, byli posłowie związani z Katolickim Radiem Podlasie oraz sekcja polska organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. (czytaj)
Wietnamczycy modlą się za Polskę i za katolików polskich
flickr:4516888815

VietCatholic (13.04.2010) Wiadomości z Wietnamu - Tysiące wiernych w parafii Thai Ha zgromadziło się w sobotni wieczór z zapalonymi świecami, aby modlić się za Polskę i Kościół. (czytaj dalej)

Wietnam.Ksiądz katolicki zwolniony na leczenie
Gazeta.pl (11.04.2010) Wiadomości z Wietnamu- Wietnam zwolnił na roczne leczenie jednego z czołowych działaczy demokratycznych, katolickiego księdza Thadeusa Nguyena Van Ly, częściowo sparaliżowanego po dwóch wylewach, których doznał w więzieniu - poinformowała we wtorek jego rodzina. (czytaj)
Nikt nie przeżył katastrofy
flickr:4506948755

TVN24 (10.04.2010) W centrum uwagi- W samolocie TU-154, który krótko przed godziną 9 runął na ziemię 1,5 kilometra od lotniska w Smoleńsku leciała para prezydencka. Oprócz niej w samolocie znajdowały się inne najważniejsze osoby w państwie. (czytaj)

Wesołych świąt. Stadion 2010
Gazeta Wyborcza (04.04.2010) Wietnamczycy w Polsce- Wielkie strusie jajo pomalował dla nas Wietnamczyk Nam z Sajgonu, właściciel popularnego baru na Stadionie Dziesięciolecia. (czytaj)
Thai Ekspress w Katowicach
Gazeta.pl (29.03.2010) Kultura- Nareszcie miłośnicy kuchni orientalnej nie mają dylematu, czy bardziej kusi ich pikantno-kokosowa nuta i wybiorą się do restauracji tajskiej, czy przeciwnie - posiłek nie obejdzie się bez wietnamskich sajgonek bądź chińskich pierożków. (czytaj)
Komuniści szykują buldożery na katolików
Nasz Dziennik.pl (29.03.2010) Wiadomości z Wietnamu- Po krótkiej przerwie związanej z obchodami nowego roku księżycowego wietnamskie władze miasta Da Nang w centralnym Wietnamie ponownie wzmogły naciski na katolików i parafię Con Dau, aby oddali ziemię i domy za bezcen. Na przejętych terenach planują utworzenie tzw. strefy ekologicznej dla zagranicznych turystów. Działania komunistów mogą doprowadzić do zniszczenia parafii. (czytaj)
Pierwsze kroki ku odbudowie maryjnego sanktuarium w La Vang
flickr:4460337271

AsiaNews (25.03.2010) Wiadomości z Wietnamu - Architekci i firmy budowlane szkicują pierwsze plany przyszłego Narodowego Centrum Pielgrzymek Maryjnych oraz największej świątyni w kraju. Pierwsze sanktuarium, zapoczątkowane w 1798 – kilkakrotnie burzone i odbudowywane – uczestniczyło w męczeńskiej historii katolików wietnamskich, którzy teraz tłumnie nawiedzają to miejsce. (czytaj dalej)

Turyści zamiast katolików
Info.wiata.pl (24.03.2010) Wiadomości z Wietnamu- Komunistyczne władze wznowiły naciski na katolików z parafii Con Dau na peryferiach miasta Da Nang w centralnym Wietnamie, by oddali za nędzne odszkodowania swe grunty i domy. Planują one stworzenie tam tzw. „strefy ekologicznej” dla zagranicznych turystów. Wiąże się to z wywłaszczeniem ponad 400 ha gruntów i wysiedleniem 10 tys. ludzi, z których 2 tys. to parafianie z Con Dau, użytkujący ok. 100 ha. (czytaj)
Polacy promują Taekwon-Do ITF w Wietnamie
Interia.pl (24.03.2010) Wiadomości z Wietnamu- Reprezentanci Polski - Dariusz Idzikowski, Daniel Działa oraz Łukasz Sudak - w najbliższą sobotę (20.03.2010) wystąpią w Ho Chi Minh City w "Przyjacielskim Meczu Międzynarodowym Jamajka vs. Polska vs. Wietnam". Obecność naszych multimedalistów w turnieju to element akcji promującej Taekwon-Do ITF w Wietnamie. (czytaj)
Wietnam: czołowy działacz demokratyczny zwolniony
Onet.pl (24.03.2010) Wiadomości z Wietnamu- Wietnam zwolnił na roczne leczenie jednego z czołowych działaczy demokratycznych, katolickiego księdza Thadeusa Nguyena Van Ly, częściowo sparaliżowanego po dwóch wylewach, których doznał w więzieniu - poinformowała jego rodzina. (czytaj)
Rekordowe grupy katechumenów w Hongkongu i Wietnamie
Opoka.org (24.03.2010) Wiadomości z Wietnamu- Tradycyjnie czas Wielkiego Postu jest okresem przygotowań katechumenów, czyli osób mających przyjąć chrzest. Coraz liczniejsze grupy przygotowują się do sakramentu inicjacji chrześcijańskiej w Azji Południowo-Wschodniej. Ponad 3 tys. dorosłych uczestniczy w katechezach chrzcielnych w Hongkongu, by w czasie liturgii Wigilii Paschalnej być przyjętym do Kościoła katolickiego. O uczestnictwie w życiu wspólnoty i pogłębianiu wiary mówił katechumenom ordynariusz Hongkongu. Bp Jonh Tong Hon wręczył im Biblię zachęcając, by stała się towarzyszką życia, która podtrzyma w nich płomień wiary. (czytaj)
flickr:4506948755

(17.03.2010) W centrum uwagi - "…W dniach żałoby Polska jest szczególnie bliska sercom wszystkich ludzi na świecie. Specjalne miejsce ma w sercach Wietnamczyków, których łączy z Polską wspólne marzenie o wolności, w Polsce już zrealizowane. Będziemy zawsze pamiętać tych Polaków, którzy odważyli się przeciwstawić totalitaryzmom XX wieku, którzy szczególnie dobrze rozumieją potrzebę wolności innych. Strasznym żalem napełnia świadomość tego, że wielu z nich poległo tak tragicznie w symbolicznym dla historii XX wieku miejscu." (czytaj dalej)

Tysiące wietnamskich kobiet i dzieci sprzedawani jako „niewolnicy seksualni”
flickr:4427434663

AsiaNews (13.03.2010) Wiadomości z Wietnamu - Od 1998 do 2010 roku przynajmniej 4.500 kobiet i dzieci przekroczyło granice z Wietnamu, aby „zasilić rynek prostytucji”. (czytaj dalej)

Polscy pracodawcy zatrudnili rekordową liczbę pracowników ze Wschodu
Bankier.pl (11.03.2010) Wiadomości z Polski- Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w ubiegłym roku polskie firmy zatrudniły rekordową liczbę pracowników ze Wschodu, głównie z Chin, Wietnamu i Indii. Zazwyczaj byli to wykwalifikowani robotnicy. Jednak coraz więcej było wśród nich kadry menedżerskiej – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Dziennik Gazeta Prawna”. (czytaj)
Google ma dość cenzury internetu w Chinach. Zapowiada wyjście z kraju
Gazeta.pl (11.03.2010) Wiadomości ze świata- Nie zmieniliśmy naszej decyzji. Jeśli władze Chin nadal będą cenzurowały dostęp do stron internetowych wówczas wycofamy się z tego rynku - zapowiedziała przedstawicielka Google'a w trakcie spotkania w amerykańskiej Izbie Reprezentantów. Internetowy gigant zapowiadał wcześniej, że jest gotów, by zakończyć swoją obecność w Chinach. (czytaj)
Wietnam: arcybiskup Hanoi przybył na leczenie do Rzymu
Wyborcza.pl (10.03.2010) Wiadomości ze świata- Arcybiskup Hanoi, Joseph Ngč Quang Ki?t od 5 marca przebywa na leczeniu w Rzymie. Do Wiecznego Miasta przybył na zaproszenie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz Papieskiej Rady ,,Cor Unum" - podała agencja Asianews. (czytaj)
Niewolnicy z Wietnamu?
rp.pl (10.03.2010) Wietnamczycy w Polsce- W magazynie w Porcie Praskim mieszkało ośmiu Wietnamczyków, pracowali za darmo i w ten sposób odrabiali dług u przemytnika ludzi. Obcokrajowcy przebywali w Polsce nielegalnie. (czytaj)
Zamknięto Thien Viet
flickr:4416833483

Gazeta Wyborcza (08.03.2010) Wietnamczycy w Polsce - Centrum Kultury Wietnamskiej nie działa od kilku miesięcy, w ubiegłym tygodniu zamknięto buddyjską świątynię. Razem z Jarmarkiem Europa z Pragi odchodzą Wietnamczycy. Jeśli zostanie po nich ślad, to tylko w muzeum. (czytaj)

Ludzie traktowani jak bydło
Interia.pl (06.03.2010) Wiadomości ze świata- Ile kosztuje człowiek? W stolicy Haiti - 50 dolarów. W Bukareszcie - używany samochód. W Sudanie - kilka sztuk bydła. (czytaj)
Đại ân nhân trên đất Malaysia
flickr:4766625095

Vũ Ðình Trọng/VietHerald (06.07.2010) Xã hội - Nhờ là người Malaysia gốc Hoa, lại có chân trong các bang hội tương tế, nên ông có điều kiện thuận tiện xin đất nghĩa trang mai táng thuyền nhân… Tất cả chi phí hoạt động của ông được hội người Hoa tại Malaysia tài trợ và tiền túi của ông. (đọc tiếp)

Wietnamska policja zaatakowała siostry zakonne
Nasz Dziennik.pl (28.02.2010) Wiadomości z Wietnamu- Nieumundurowani policjanci zaatakowali siostry ze Zgromadzenia Sióstr Oblubienic Krzyża Świętego z Sajgonu. Zakonnice chciały odwiedzić wiernych z parafii Dong Chiem z okazji rozpoczęcia nowego roku księżycowego. Tamtejsi chrześcijanie od czasu wysadzenia krzyża znajdującego się na katolickim cmentarzu ciągle są izolowani od świata, a przybywający do nich pielgrzymi - nierzadko atakowani i szykanowani przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. (czytaj)
Wietnam: nie ustają napięcia w relacjach Kościół-państwo
Gazeta.pl (28.02.2010) Wiadomości z Wietnamu- W Wietnamie nie ustają napięcia w relacjach Kościół-państwo. Jak informuje agencja Asianews, pomimo iż reżimowa propaganda utrzymuje, że ,,sytuacja powróciła do normy" w ostatnich dniach doszło do kolejnych konfrontacji. Agenci służb bezpieczeństwa pobili zakonnice udające się do parafii Dong Chiem, natomiast episkopat został zmuszony do formalnego zażądania, by rządowa agencja VNA sprostowała fałszywe informacje, jakoby biskupi mieli z okazji nowego roku księżycowego złożyć życzenia Frontowi Patriotycznemu. (czytaj)
Wietnam: arcybiskup Hanoi i tłumy wiernych wspominali zmarłego przed rokiem kardynała
Gazeta.pl (26.02.2010) Wiadomości z Wietnamu- Mianem ,,opoki Kościoła katolickiego w Wietnamie" określił obecny arcybiskup Hanoi - Joseph Ngo Quang Kiet swego poprzednika na tym stanowisku, kard. Paula Josepha Pham Dinh Tunga w pierwszą rocznicę jego śmierci. Okolicznościową Mszę św. sprawowało 22 lutego w stolicy wraz z arcybiskupem 10 biskupów metropolii hanojskiej i ok. 150 księży z Hanoi i dwóch okolicznych diecezji. Przybyło prawie 5 tys. wiernych świeckich. (czytaj)
Miał najdłuższe włosy na świecie
Deser.pl (26.02.2010) Społeczeństwo- Dokładna długość włosów Wietnamczyka, nazwiskiem Tran Van Hay, nie jest znana. Szacuje się, że miały prawie 7 metrów. Ostatnie mierzenie odbyło się w 2006 roku. Wtedy włosy miały 6.2 metra. Tran Van Hay nie został, niestety, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Oficjalnie najdłuższe włosy na świecie należą do Chinki, Xie Qiuping. (czytaj)
Studenci wspierają katolików w Wietnamie
Nasz Dziennik.pl (25.02.2010) Wiadomości z Wietnamu- Studenci krakowskich uczelni podjęli szeroką akcję informacyjną w związku z dramatyczną sytuacją Kościoła w Wietnamie. W najbliższym czasie chcą też przekazać krzyż papieski wspólnocie parafialnej w Dong Chiem. To właśnie tam 6 stycznia br. oddziały policji wysadziły monumentalny betonowy krzyż na miejscowym cmentarzu i brutalnie pobiły wiernych, którzy nie chcieli do tego dopuścić. Represje zarówno wobec księży, jak i parafian nie ustały. (czytaj)
Skrajnie biedny 97-latek wygrał majątek na loterii
wp.pl (23.02.2010) Wiadomości z Wietnamu- 97-letni biedak z Wietnamu wygrał majątek na loterii. Mężczyzna z dnia na dzień wzbogacił się w przeliczeniu o niemal 1,2 mln zł - informuje Yahoo! News za agencją AFP. Nguyen Van Het żył z chorującą żoną poniżej granicy ubóstwa. Zasiłek, który otrzymywali staruszkowie, pozwalał jedynie na uniknięcie śmierci głodowej. 97-latek wysupłał w przeliczeniu ok. 15 złotych na kupon tradycyjnej loterii. Tuż po wietnamskim Nowym Roku okazało się, że szczęście się do niego uśmiechnęło. Z dnia na dzień Van Het stał się sędziwym milionerem - informuje gazeta "Thanh Nien". (czytaj)
Międzynarodowe targi i konferencja górnicza - w 2011 r. w Katowicach
Biznes.Polska.pl (16.02.2010) Wiadomości z Polski- "W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w UE w lipcu 2011 r., dążymy do tego, by targi Katowice 2011 były pierwszym dużym wydarzeniem gospodarczym, związanym z polską prezydencją" - zapowiada szef organizującej targi Polskiej Techniki Górniczej, Dawid Kostempski. (czytaj)
Za kilka dziesięcioleci wyginą tygrysy?
Hoga.pl (16.02.2010) Wiadomości ze świata- Zdaniem World Wildlife Found (WWF) jeśli nie zostaną podjęte radykalne działania z powierzchni Ziemi jeszcze za naszego życia znikną jedne z największych drapieżników - tygrysy. Specjaliści z WWF oceniają, iż na wolności pozostało tylko około 3200 tych zwierząt. (czytaj)
Wietnam: katolickie centrum dla dzieci z HIV/AIDS
Opoka.org (14.02.2010) Wiadomości z Wietnamu- Archidiecezja Ho Chi Minh otworzyła specjalistyczne centrum dla dzieci zarażonych wirusem HIV. W kościelnej placówce może przebywać 60 chorych, którym śmiertelnego wirusa przekazali zarażeni rodzice. Najmłodszy z pacjentów ma sześć miesięcy, a najstarszy 16 lat. Szpital Mai Tam powstał z osobistej inicjatywy metropolity dawnego Sajgonu, kard. Jean-Baptiste Pham Minh Man, który od dawna angażuje się w organizację kościelnych ośrodków społecznych i charytatywnych. Placówka powstała w ekspresowym tempie, biorąc pod uwagę, że komunistyczne władze Wietnamu zaledwie trzy lata temu zezwoliły na oficjalną działalność Caritas. (czytaj)
Wietnam: hakerzy atakują strony internetowe
Onet.pl (14.02.2010) Wiadomości z Wietnamu- Dwie wietnamskie strony internetowe, na których krytykowano politykę rządu w Hanoi wobec Chin, zostały zaatakowane przez hakerów i zablokowane - poinformowała agencja Associated Press. Kilka miesięcy wcześniej komunistyczne władze Wietnamu zablokowały serwis społecznościowy Facebook. (czytaj)
Plantacja konopi zlikwidowana
Policja.pl (13.02.2010) Wiadomości z Polski- Południowoprascy policjanci zlikwidowali nielegalną plantację marihuany na terenie Rembertowa. W mieszkaniu wynajmowanym prawdopodobnie przez obywatela Wietnamu odkryto 756 krzewów i sadzonek konopi indyjskich. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak w domu doszło do awarii wodociągowej. Kryminalni pracują nad zatrzymaniem osoby, która wynajmowała mieszkanie. (czytaj)
Coraz trudniej sprzedać obligacje
waluty.com.pl (13.02.2010) Wiadomości ze świata- Od szczytów z połowy stycznia ze światowych rynków akcji wycofano ok. 440 mld USD. Duża część tych środków trafi na rynek obligacji, gdzie trwa zacięta rywalizacja o kapitał. We wtorek japoński indeks giełdowy NIKKEI nie zdołał zakończyć notowań powyżej poziomu z poniedziałku (spadł o 0,2 proc.), ale już w Hong Kongu czy Chinach sztuka ta udała się inwestorom. W Europie i na GPW sesja zaczęła się od wzrostów. (czytaj)
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży
TVN.Warszawa.pl (12.02.2010) Wydarzenia- Na prestiżowy konkurs w Pałacu Szustra. Koncert finałowy odbędzie się w studiu S1 im. W. Lutosławskiego. Do udziału w imprezie zaproszono nie tylko dzieci ze szkół muzycznych, ale również wychowanków domów kultury, ognisk muzycznych oraz uczniów pobierających prywatne lekcje w swoich domach. W eliminacjach wzięło udział ponad 130 utalentowanych muzycznie dzieci. Renoma Konkursu, którego dyrektorem jest Jacek Michalak, sięga już poza granice naszego kraju. Uczestnikami poprzedniej edycji były nie tylko dzieci z Polski, ale także m.in. z Wietnamu, Chin i Korei. Wstęp wolny. (czytaj)
Wietnam: centrum kształcenia duszpasterskiego w dawnym Sajgonie
Opoka.org (10.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Nieformalne centrum duszpasterskie powołała do istnienia archidiecezja dawnego Sajgonu w Wietnamie. W sobotnich kursach uczestniczą przede wszystkim świeccy i to najczęściej ludzie młodzi. Zajęcia prowadzone są z Biblii, katechizmu, zagadnień duszpasterskich i społecznych. Mimo, że Kościół katolicki w tym komunistycznym kraju nie może prowadzić własnych szkół czy uniwersytetów, to jednak władze przymykają oczy na sajgoński eksperyment. Centrum duszpasterskie ma pomóc w formacji świeckich liderów. (czytaj)
Wietnam: pogarsza się stan zdrowia uwięzionego ,,niepokornego" kapłana
GW (10.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Pogarsza się stan zdrowia, ks. Thadeus Nguyen Van Ly - informuje agencja AFP, powołując się na wiadomości uzyskane od siostry wietnamskiego kapłana. W roku 2007 został on skazany na 8 lat więzienia za ,,propagandę" przeciw reżimowi komunistycznemu. (czytaj)
W obronie wietnamskich katolików
Nasz Dziennik (08.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Tak jak niedawno Polacy wysyłali protesty w obronie chrześcijan w Indiach, tak dziś stają w obronie Wietnamczyków. Do naszej redakcji nadsyłane są kopie listów, e-maili, które zostały przesłane do ambasady wietnamskiej w Polsce. Protestujący domagają się, żeby komunistyczne władze Wietnamu natychmiast zaprzestały łamania praw człowieka i prześladowania katolików. Tymczasem sytuacja w Wietnamie jest wciąż napięta. Generał redemptorystów wezwał władze, by zakończyły akty prześladowań, aresztowań i osądziły tych, którzy atakują katolików. (czytaj)
Kapłan dysydent trwa odważnie, chociaż pogarsza się stan jego zdrowia
flickr:4339257572size="thumbnail"

VietCatholic (08.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Amerykański Komitet na rzecz Religijnej Wolności w Wietnamie właśnie opublikował raport o stanie zdrowia ks. Tadeusza Nguyen Van Ly, jednego z wybitnych więźniów sumienia, który z powodu swej prodemokratycznej działalności jest pozbawiony wolności na prawie 15 lat. (czytaj dalej)

USA zaniepokojone brakiem poszanowania praw człowieka w Wietnamie
GW (06.02.2010) Wiadomości ze świata - Stany Zjednoczone są przekonane, że kwestia praw człowieka ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Wietnamu - oświadczył ambasador USA w Hanoi, Michael Michalak. Zdaniem dyplomaty, kierującego placówką od 10 sierpnia 2007 r., najlepszym sposobem rozwiązania istniejących w tej dziedzinie problemów jest dialog społeczny oraz cierpliwy dialog amerykańsko-wietnamski. (czytaj)
Pisarka dysydentka sądzona za chuligańskie wybryki
flickr:4333586092

Asianews (06.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Chciała obserwować proces demokratycznych działaczy, ale policja i bojówkarze nie pozwolili wejść na salę sądową. W minionych trzech tygodniach system postawił przed sądem 16 dysydentów. Partia broni się przed tymi, którzy „nadużywają” demokracji i praw człowieka, aby destabilizować „socjalistyczne społeczeństwo”. (czytaj dalej)

Kościół wyznawców i męczenników
KAI - Wyborcza (06.02.2010) W centrum uwagi - Mimo trudności i ograniczeń w 1990 rozpoczęły się oficjalne kontakty władz wietnamskich ze Stolicą Apostolską, które w owym czasie miały na celu przede wszystkim umożliwienie papieżowi mianowania nowych biskupów dla tego kraju. Wcześniej rząd w Hanoi usiłował doprowadzić do oderwania tamtejszych wiernych od Rzymu i utworzyć - na wzór chiński - niezależnego "patriotycznego" Kościoła. (czytaj)
Obchody 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Wietnamem
MSZ (05.02.2010) Wiadomości z Polski - Gospodarzem uroczystości był Sekretarz Stanu w MSZ Jan Borkowski. (czytaj)
Stowarzyszenie "Rodzina Polska" przeciwko łamaniu praw człowieka w Wietnamie
KAI - GW (05.02.2010) Wiadomości z Polski - Stowarzyszenie "Rodzina Polska" wysłało do Ambasady Wietnamu w Warszawie list, w którym sprzeciwia się łamaniu praw człowieka w tym kraju. "Metody stosowane wobec katolików przez władze Wietnamu nie mieszczą się w standardach cywilizowanego świata" - czytamy w liście. (czytaj)
Łańcuch serc
wiara.pl (05.02.2010) Społeczeństwo - Łańcuch serc połączył Polskę z Wietnamem. Nasza modlitwa prześladowanym katolikom dodała sił. (czytaj)
Wietnam modli się razem z Polską
KAI - GW (05.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Na polski dzień solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie, który odbył się 4 lutego, odpowiedzieli modlitwą także katolicy w tym kraju. Mimo komunistycznej cenzury wiadomość z dalekiej Polski dotarła do tamtejszych katolików, choć miejscowy Kościół nie dysponuje żadnym środkiem społecznego przekazu. (czytaj)
Wietnamscy redemptoryści dziękują swym polskim współbraciom za wyrazy solidarności
KAI - GW (04.02.2010) Społeczeństwo - W tych dniach społecznych niepokojów w Wietnamie, kiedy przeżywamy trudności i cierpienia, Twój list z ukochanej Polski, która ma już za sobą podobne doświadczenia, przyniósł nam cenne i wielkie duchowe wsparcie. Wasza konkretna inicjatywa i modlitwa w bardzo namacalny sposób świadczy o braterskiej solidarności z wszystkimi naszymi współbraćmi. Przyniosło nam to wielką pociechę i napełniło mocą. (czytaj)
W rękach komunistów jest ponad 600 ośrodków medialnych
Nasz Dziennik (04.02.2010) Społeczeństwo - Z Laną Nguyen, dziennikarką wietnamskiego portalu katolickiego VietCatholic.net, rozmawia Łukasz Sianożęcki (czytaj)
~ Prorządowi "katolicy" walczą z Kościołem
Nasz Dziennik (04.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Reżimowy Komitet Solidarności Katolików Wietnamskich poparł wietnamskie władze w kwestii prześladowania katolików. Jak poinformowała agencja VietCatholic News, mimo licznych protestów nie ustają ataki na wiernych parafii Dong Chiem, gdzie władze miasta Hanoi zniszczyły krzyż. (czytaj)
Kolejny napad na redemptorystów
Nasz Dziennik (04.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Grupa wietnamskich policjantów napadła na trzech nowicjuszy po tym, jak wzięli oni udział w adoracji eucharystycznej w kościele parafialnym w Dong Chiem - miejscowości, gdzie komuniści wysadzili krzyż. Wracających ze świątyni kleryków zatrzymano i bestialsko pobito, a jednego aresztowano. (czytaj)
Czwartek 4 lutego dniem solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie
KAI - Wyborcza (03.02.2010) Wiadomości z Polski - Najbliższy czwartek, 4 lutego będzie dniem modlitwy i solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. To inicjatywa Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów. (czytaj dalej)
Nauka w Polsce.pap.pl - CBOS: najbardziej lubimy Czechów, Włochów, Francuzów
(03.02.2010) Społeczeństwo - Czesi, Włosi, Francuzi, Hiszpanie, Słowacy i Anglicy należą do narodów najbardziej lubianych przez Polaków - wynika z sondażu CBOS przekazanego PAP. Sympatię do nich deklaruje co najmniej połowa badanych (od 50 do 53 proc.). (czytaj)
Pozbawienie prawa do prywatnej własności jest podstawową przyczyną niepokojów, stwierdza Kardynał
(03.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Biskupi z północnych diecezji Wietnamu należących do metropolii Hanoi wyrazili swe przygnębienie z powodu przemocy stosowanej przez władze wobec religii. Niepokoje w parafii Dong Chiem nadal trwają. Policja zablokowała dostęp do obszaru konfliktu i aresztowała pięciu aktywnych parafian. (czytaj dalej)
Dysydentka skazana na 7 lat
flickr:4325707947

Asianews (02.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Pisarka, lat 32, aresztowana w 2008 r. Po trwającej pół dnia rozprawie uznana za winną uprawiania „antypaństwowej propagandy”. Jest 14 osobą wśród dysydentów skazanych w ciągu ostatnich 3 miesięcy. (czytaj dalej)

Wietnamski Nowy Rok zamiast Walentynek?
PAP - Wyborcza (2.02.2010) W centrum uwagi - Występ Gaby Kulki i wietnamskiego rapera, tworzenie noworocznego muralu, a także intrygujące dania kuchni wietnamskiej, w tym omlet z mózgiem czy jedwabniki z kiełkami - to część atrakcji przygotowanych na piątkowe obchody wietnamskiego Nowego Roku w Warszawie. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: eksmisja 400 rodzin katolickich
(31.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Czterysta rodzin z wietnamskiej parafii w Con Dau w środkowej części kraju przygotowuje się do obrony swojej własności. Komunistyczna nomenklatura nie zważając na protesty zrozpaczonych ludzi rozpoczęła tam wyburzanie ich domów i przejmowanie gruntów. Prawie 400-hektarowy teren ma być przeznaczony na luksusowy ośrodek turystyczny dla obcokrajowców. Tragiczne skutki jego realizacji poniesie 2 tys. wietnamskich katolików. Do wioski sprowadzono setki funkcjonariuszy, którzy skoszarowali bezradnych parafian. Oddziały prewencji mają nie dopuścić do wybuchu zamieszek. „Do tej pory plany turystyczne, które miały być realizowane na terenie wioski Danang uznawaliśmy za absurdalne, teraz to nieszczęście staje się rzeczywistością” – powiedział jeden z parafian reporterowi AsiaNews. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Kampania kłamstw reżimowych mediów
(31.01.2010) Społeczeństwo - Za niepokoje, do których dochodzi w katolickich parafiach w Wietnamie, odpowiedzialna jest polityka władz, a przede wszystkim pozbawienie obywateli prawa do własności prywatnej. Podkreślił to wietnamski kardynał Jean-Baptiste Pham Minh Man z archidiecezji Sajgon. Tymczasem komunistyczne media w znanym stylu rozpętują kampanię kłamstw przeciw Kościołowi, zacierając prawdziwy obraz tego, co dzieje się m.in. w parafii Dong Chiem. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Wysadzili krzyż, teraz wysadzają domy
(31.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Rządzący w Wietnamie komuniści wzięli na celownik parafię w Con Dau. Burzą domy, w których mieszka ponad 2 tysiące katolików. Na ich miejscu ma powstać dochodowy "ekoturystyczny projekt". Do pacyfikacji i "oczyszczenia" terenu zaangażowano setki ciężko uzbrojonych policjantów. Jak poinformowała agencja Vietcatholic.news, w środę "setki zarówno umundurowanych, jak i nieumundurowanych, z ciężkim uzbrojeniem funkcjonariuszy" rozmieszczono w parafii Con Dau. Wyposażeni w gazy łzawiące, paralizatory policjanci mają zagwarantować wyburzenie 400 domów należących do katolików. Parafia leży w okręgu Hoa Xuan, w dystrykcie Cam Le i należy do niej 400 katolickich rodzin. To właśnie tam - zdaniem lokalnych władz - ma powstać "nowoczesny projekt turystyczny". (czytaj)
Władze wietnamskie będą burzyć domy należące do 400 katolickich rodzin
flickr:4317954103

(31.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Diecezja Da Nang donosi o kolejnym ataku władz wietnamskich na katolików w Wietnamie. Setki policjantów zaangażowano, aby osłaniali akcję wyburzania domów, w których mieszka ponad 2000 katolików. 27 stycznia 2010, setki zarówno umundurowanych jak nieumundurowanych, z ciężkim uzbrojeniem i dobrze okopanych policjantów rozmieszczono w parafii Con Dau. Policjanci – wyposażeni w gazy łzawiące, pałki rażenia elektrycznego – mają zabezpieczać wyburzenie 400 domów należących do parafian. (czytaj dalej)

Nasz Dziennik.pl - Polscy redemptoryści przeciwko prześladowaniom katolików
(27.01.2010) Społeczeństwo - W Polsce redemptoryści apelują o reakcje na prześladowania katolików w Wietnamie. Jak poinformował o. Kazimierz Piotrowski, przewodniczący Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów, w ostatnim czasie doszło w tym kraju do kolejnej serii ataków skierowanych przeciwko Kościołowi. Na przykład w parafii Dong Chiem pobito wiernych i wysadzono krzyż. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Modlitwa odpowiedzią na nienawiść
(27.01.2010) Społeczeństwo - W całym Wietnamie tysiące katolików modli się za oblężoną przez służby bezpieczeństwa parafię Dong Chiem. Czuwania w intencji wiernych i duszpasterzy, ale także wietnamskiego rządu, odbyły się w Hanoi i w Ho Chi Minh City. Mimo prób zastraszenia uczestników nabożeństw i mimo licznej obecności policjantów oraz prób prowokacji z ich strony, nie doszło do poważniejszych incydentów. (czytaj)
Wirtualnemedia.pl - Clinton: przeprowadźcie śledztwo ws. włamań do Google
(28.01.2010) Wiadomości ze świata - Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wezwała rząd chiński, aby wszczął śledztwo w sprawie infiltrowania w Chinach danych działaczy obrony praw człowieka mających rachunki e-mailowe w Google. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Komuniści nienawidzą redemptorystów
(27.01.2010) Społeczeństwo - Z o. Peterem Nguyenem Van Khaiem, wietnamskim redemptorystą, rozmawia Łukasz Sianożęcki. (czytaj)
Gazeta.pl - Wdechy na wietnamskie bary
(27.01.2010) Wietnamczycy w Polsce - Za każdym razem, gdy umawiam się w barze Nam Sajgon z kimś, kto tu jeszcze nie był, mam problem z wytłumaczeniem, gdzie to właściwie jest. Najtrafniej byłoby powiedzieć: "Prosto, za garniturami w prawo". (czytaj)
Parafianie w Dong Chiem zmuszeni do usunięcia krzyży
flickr:4310222384

(27.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Państwowe środki przekazu w Wietnamie nie ukrywają satysfakcji i jednocześnie donoszą, że parafianie „dobrowolnie” usunęli wszystkie krzyże z Góry Modlitwy, co jest „sukcesem długiego procesu cierpliwego przekonywania, perswazji i edukacji, aby nakłonić parafian w Dong Chiem do zmiany świadomości”. Parafia jednak oskarża policję o zastraszanie, znęcanie się i gwałtowny przymus. (czytaj dalej)

Wiara.pl - Pomóżmy Wietnamczykom
(25.01.2010) Społeczeństwo - Polscy redemptoryści proszą rodaków o pomoc ws. prześladowanych katolików w Wietnamie. Represje trwają już od paru lat - powiedział w rozmowie z KAI o. Kazimierz Piotrowski CSsR. Duchowny przyznał, że trwa kolejna seria „dzikiego rozprawiania się z Kościołem katolickim”. (czytaj)
Ben Viet - Atak hakerski na Nasz Dziennik
(24.01.2010) Społeczeństwo - 24.01.2010, od godz.: 6:30, strony Naszego Dziennika już działają. W dniu 23.01.2010 miał miejsce atak hakerski na strony internetowe „Naszego Dziennika” (naszdziennik.pl). Powszechnie uważa się, że jest to dzieło wietnamskich komunistów, ponieważ „Nasz Dziennik” najobszerniej informował ostatnio o aktach bezprawia, których wietnamscy komuniści dopuszczają się w toku nieustannej wojny z własnym narodem. Nie działają więc chwilowo linki, odsyłające czytelników Ben Viet do materiałów Naszego Dziennika. Komentarz do tej sprawy jest zbyteczny, niech zastąpią go wyrazy pogardy wobec tych, którzy tak panicznie boją się wolności słowa.
Gazeta.pl - USA idą na wojnę z Chinami
(22.01.2010) Wiadomości ze świata - Szefowa dyplomacji USA Hillary Clinton wyrusza na wojnę z komunistycznymi Chinami w sprawie wolności internetu - - Opowiadamy się za niepodzielnym internetem, w którym cała ludzkość ma równy dostęp do wiedzy i idei - powiedziała w czwartek Hillary Clinton. Sekretarz stanu USA w niezwykle ostrym wystąpieniu wygłoszonym w muzeum gazet w Waszyngtonie potępiła Chiny, Koreę Płn., Egipt, Wietnam, Tunezję, Uzbekistan i Arabię Saudyjską jako kraje, które "ograniczają wolny przepływ informacji", "gwałcą prawo do prywatności obywateli, rozmawiających o polityce " a także "używają internetu jako narzędzia do śledzenia i uciszania ludzi [różnych] religii". (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Policja skatowała redemptorystę
(22.01.2010) Społeczeństwo - Wietnamska policja zaatakowała kapłanów i zakonników udających się do Dong Chiem. Skatowała do nieprzytomności redemptorystę br. Antoniego Nguyena Van Tanga. Cały teren parafii jest oblężony przez komunistyczne służby bezpieczeństwa od czasu wysadzenia monumentalnego krzyża na miejscowym cmentarzu i spacyfikowania parafian, którzy próbowali do tego nie dopuścić. Represje z każdym dniem się nasilają. Na wietnamskie władze konieczny jest międzynarodowy nacisk. (czytaj)
Wyroki dla dysydentów oskarżonych o wywrotową działalność
flickr:4295097609

(22.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Ho Chi Minh City – wyroki dla dysydentów oskarżonych o wywrotową działalność od 5 do 16 lat więzienia. Wśród nich Paul Le Cong Dinh (41 lat) katolicki prawnik. Dodatkowa kara w formie aresztu domowego. Przewód sądowy przy wzmocnionych środkach bezpieczeństwa. Amerykański dyplomata: wyrok sprzeczny ze zobowiązaniami [Wietnamu] do przestrzegania praw człowieka. (czytaj dalej)

Ekai.pl - PE zaniepokojony prześladowaniami chrześcijan
(22.01.2010) Wiadomości ze świata - Parlament Europejski w przyjętej przytłaczającą większością głosów rezolucji wyraził swoje zaniepokojenie atakami na chrześcijan w Egipcie i Malezji. 21 stycznia podczas sesji na temat łamania praw człowieka na świecie PE w Strasburgu zajął się sprawą niedawnych zamieszek antychrześcijańskich w Malezji i zabójstw na tle religijnym, do jakich doszło w Egipcie. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Będą dalej nas niszczyć
(22.01.2010) Społeczeństwo - Z o. Peterem Nguyenem Van Khai, wietnamskim redemptorystą, rozmawia Łukasz Sianożęcki. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Komuniści każą sobie płacić za prześladowania
(21.01.2010) Społeczeństwo - Po przymusowym usunięciu figury Matki Bożej z parafialnego cmentarza w wietnamskim miasteczku Bau Sen w diecezji Vinh władze chcą obciążyć parafię poniesionymi kosztami. Jeżeli katolicy nie zapłacą równowartości 15 tys. dolarów amerykańskich, rządzący zarekwirują ich majątki. Tylko czekać, kiedy w parafii Dong Chiem pojawi się rachunek za wysadzenie w powietrze krzyża. (czytaj)
Wietnamscy redemptoryści brutalnie pobici przez policję
flickr:4294035200

(21.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - W mocnych słowach Archidecezja Hanoi oświadcza, że potępia narastającą przemoc miejscowych władz wobec katolików w Don Chiem. Oświadczenie wydano w związku z doniesieniami, że grupa księży diecezjalnych i zakonnych, która była w drodze do Dong Chiem, została napadnięta. W wyniku napadu zakonnik redemptorysta został pobity do nieprzytomności a jego twarz pokaleczono. (czytaj dalej)

Gazeta Lubuska - Pierwsze narodziny w ośrodku dla uchodźców w Krośnie Odrzańskim. Na świat przyszedł Wietnamczyk
(21.01.2010) Wietnamczycy w Polsce - Viet jest pod troskliwą opieką w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim. - Jest z mamą w specjalnym pokoju rodzinnym. Kobieta ma do pomocy Wietnamkę - mówi mł. chor. Anna Galon, rzecznik Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. (czytaj)
Proces wietnamskich dysydentów kpiną ze sprawiedliwości
flickr:4294023532

(21.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Organizacja Amnesty International wezwała do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia czterech wietnamskich więźniów sumienia, których uwięziono w środę, za ich pokojowe działania na rzecz demokracji. Podczas procesu sądowego, który trwał jeden dzień, sąd w Ho Chi Minh City uznał winę czwórki dysydentów i za „działania zmierzające do obalenia administracji ludowej” skazał ich wyrokami od 5 do 16 lat więzienia. (czytaj dalej)

Po usunięciu figury Matki Bożej z parafialnego cmentarza władze obciążają Kościół kosztami wydatków poniesionych przez rząd
flickr:4293963096

(21.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Ku swojemu głębokiemu zaskoczeniu biedni parafianie z kościoła w Bau Sen, którym rządowe siły zabrały siłą figurę Matki Bożej dwa miesiące temu, stali się znowu ofiarami przemocy, gdy te same władze, które dokonały zburzenia, zażądały teraz, aby parafianie pokryli koszty rozbiórki. (czytaj dalej)

Wiara.pl - Ruszył proces czterech dysydentów
(21.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - W Wietnamie rozpoczął się w środę proces czterech działaczy demokratycznych, którym postawiono zarzuty spiskowania w celu obalenia komunistycznego rządu. Trzem z nich grozi kara śmierci. Wśród oskarżonych jest znany adwokat, 41-letni Le Cong Dinh, który występował w ostatnich latach w wielu procesach opozycjonistów i obrońców praw człowieka. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: katolicka pomoc migrantom
(21.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Pierwsza krajowa konferencja katolicka na temat migrantów zakończyła się w Ho Chi Minh w Wietnamie. Uczestnicy spotkania reprezentujący 26 diecezji zastanawiali się nad wspólnym programem pracy duszpasterskiej, który zaspokoiłby potrzeby duchowe rosnącej liczby migrantów. Szacuje się, że w samym Wietnamie jest osiem milionów wewnętrznych migrantów, a poza krajem pracuje dalsze cztery miliony Wietnamczyków. (czytaj)
Wiara.pl - Przemocy w Dong Chiem nie ma końca
(19.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Dywanowe nachodzenie prywatnych domów i znęcanie się nad niewinnymi mieszkańcami trwa nadal w Dong Chiem. Archidiecezja usilnie prosi wszystkie parafie o specjalne modlitwy za wiernych w Dong Chiem aż do zakończenia przemocy przeciw nim. Cały czas od chwili, gdy władze Hanoi wysłały setki zawodowych żołnierzy, gazy łzawiące, pałki i materiały wybuchowe, aby zniszczyć krzyż na Górze Modlitwy, i żeby terroryzować ludzi, którzy usiłowali zapobiec świętokradczemu aktowi w dniu 6 stycznia., nie było jednego dnia, w którym parafianie w Dong Chiem i tamtejsi duszpasterze mogli żyć normalnie. (czytaj)
Pociąg osobowy - rozmowa Piotra Pacewicza z Bui Ngoc Hai Namem
pacewicz.wyborcza.pl (17.01.2010) Obraz i dźwięk - Bui Ngoc Hai Nam pochodzi z Nam Ninh w Wietnamie. Wu Shu i Tai Chi Chuan zaczął ćwiczyć w wieku dziewięciu lat. W 1975 roku przyjechał do Polski na studia i jednocześnie rozpoczął nauczanie wschodnich sztuk walki, najpierw w Gdańsku, a następnie w Warszawie. W 1982 roku wyjechał do Francji i otworzył szkołę w Nicei. Tam, biorąc udział w turniejach Wu Shu i Tai Chi Chuan, został wielokrotnym mistrzem Francji i Europy. (czytaj)
„To Państwowa Agencja Informacyjna mija się z prawdą” – mówi biskup
flickr:4282846898

(17.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Krzyż na cmentarzu w parafii Dong Chiem k. Hanoi został wysadzony w powietrze przy pomocy materiałów wybuchowych. Nie został on „rozmontowany”, jak to błędnie podała Wietnamska Agencja Informacyjna. (czytaj dalej)

Internetowa agencja informacyjna „AsiaNews” najnowszą ofiarą wietnamskiej nagonki medialnej
flickr:4279120269

(16.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Państwowa agencja informacyjna Socjalistycznej Republiki Wietnamu oskarżyła AsiaNews – katolicką agencję informacyjną działającą we Włoszech – o kłamstwo, fałszywe zarzuty i o agitację przeciw władzom wietnamskim. (czytaj dalej)

Wietnamskie władze nie przyznają się do swoich ataków na parafian
flickr:4279093371

(16.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamski urzędnik zaprzeczył, że władze wietnamskie stosują represyjne działania wobec katolików w parafii Dong Chiem. „Miejscowe władze nie napadły na parafian” – tak powiedział zastępca przewodniczącego Ludowego Komitetu w dystrykcie My Duc – Nguyen Van Hau – państwowej wietnamskiej agencji informacyjnej. Dodał też, że krążące informacje zniekształcają prawdę. (czytaj dalej)

Polscy księża o prześladowaniu katolików w Wietnamie
(15.01.2010) Społeczeństwo - Prześladowanie Kościoła katolickiego w Wietnamie komentują: Ksiądz Edward Osiecki - duszpasterz Wietnamczyków w Polsce, ksiądz Waldemar Cisło - z organizacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", ksiądz biskup Albin Małysiak. „Komuniści sowicie nagradzają swoich funkcjonariuszy. W tym celu powierzają im funkcje umożliwiające bogacenie się kosztem Kościoła, buddystów, opozycjonistów. To, co dziś się tam dzieje, przypomina rządy z czasów rzymskich, kiedy namiestnik wracający z bitwy oddawał część łupów państwu, a część zostawiał sobie.” (czytaj dalej)
Polskie Radio.pl - Raport 'Freedom House"
(15.01.2010) Wiadomości ze świata - W ubiegłym roku na świecie pogorszyła się sytuacja w sferze wolności i praw obywatelskich. Tak wynika z opublikowanego w Waszyngtonie raportu pozarządowej organizacji „Freedom House”. (czytaj)
Gazeta Wyborcza.pl - Google zmienia strategię i grozi opuszczeniem Chin
(15.01.2010) Wiadomości ze świata - Internetowy gigant idzie na wojnę z chińskim reżimem. Nie chce już cenzury w sieci. Twierdzi, że wycofa się z największego rynku internetowego świata. Kto w środę rano przechodził obok pekińskiego biura Google, był świadkiem niecodziennego obrazka - mieszkańcy chińskiej stolicy składali tam lilie i czerwone róże. W geście solidarności z amerykańskim koncernem, który zapowiedział, że prędzej wycofa się z chińskiego rynku niż ugnie pod nowymi żądaniami władz. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Ambasador stchórzył
(15.01.2010) Wiadomości z Polski - Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu Roman Iwaszkiewicz nie poruszył podczas spotkania z polskimi senatorami problemu represji chrześcijan w tym kraju. (czytaj)
Dodatkowe oddziały policji zaangażowane, niepokoje w Dong Chiem trwają
flickr:4275658251

(15.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Miejscowość Dong Chiem została faktycznie oblężona przez szwadrony policji po tym jak tysiące miejscowych katolików protestowało przeciw brutalności policji i przeciw zniszczeniu krzyża na parafialnym cmentarzu. Biskupi Wietnamu potępiają akcję policji jako świętokradcze działanie. „Zamierzamy zamienić to wzgórze na Wzgórze Krzyży, podobnie jak to się stało w litewskim mieście Šiauliai” – powiedziała studentka z Hanoi, po tym jak jej grupa przyniosła dziesiątki krzyży na szczyt wzgórza pomimo licznych posterunków kontrolnych wysiłków policji, by uniemożliwić wstęp na miejsce. (czytaj dalej)

Nasz Dziennik.pl - Komuniści boją się dosłownie wszystkich
(14.01.2010) Społeczeństwo - Sprawa wysadzonego krzyża na cmentarzu Dong Chiem nie jest wyizolowanym i pojedynczym incydentem w Wietnamie, kiedy to Kościół katolicki staje się obiektem brutalnego ataku ze strony lokalnych władz. Do podobnej demolki doszło przecież choćby w sierpniu ubiegłego roku w diecezji Vinh, gdzie zniszczono krzyż na cmentarzu parafii Bau Sen, który parafianie dopiero co wznieśli na wzgórzu w pobliżu swojego kościoła. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Reżim tuczy się kosztem Kościoła
(14.01.2010) Społeczeństwo - Kościół katolicki mówi władzom w Hanoi: stop grabieży naszej własności. Cała ziemia jest własnością ludu, a państwo nią zarządza - ripostują komuniści i według tej zasady pozbawiają Kościół katolicki praw do budynków i gruntów. Wszelki opór jest brutalnie tłumiony, czego przykład mieliśmy przed tygodniem, gdy pobito wiernych broniących przed wysadzeniem krzyż na cmentarzu w Dong Chiem. Po tych wydarzeniach biskupi wietnamscy, potępiając przemoc, po raz kolejny wezwali władze do zmiany prawa, które dotyczy własności nieruchomości, i uznania własności prywatnej. (czytaj)
Onet.pl - 47 osób oskarżonych ws. bezprawnej legalizacji pobytu Wietnamczyków
(14.01.2010) Wiadomości z Polski - 47 osób objął akt oskarżenia będący efektem dwuletniego śledztwa dotyczącego bezprawnej legalizacji pobytu w Polsce Wietnamczyków. Głównym oskarżonym jest mieszkający na Śląsku 49-letni Wietnamczyk z polskim obywatelstwem, który w ciągu 4 lat ułatwił pobyt w Polsce co najmniej 60 obcokrajowcom. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: biskupi proponują dyskusję o prawie własności ziemi
(14.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - O zmiany w ustawodawstwie o własności nieruchomości i uznanie własności ziemi zaapelowali wietnamscy biskupi. Hierarchowie z dziewięciu północnych diecezji kraju podkreślili wolę współpracy i łagodniejszy ton dialogu społecznego po ostatnich starciach z katolikami. Władze użyły wtedy nieproporcjonalnych sił policyjnych w liczbie prawie tysiąca funkcjonariuszy, by zniszczyć cmentarny krzyż w Dong Chiem na peryferiach stolicy. W wyniku starć z protestującymi parafianami skatowano wiele osób pałkami elektrycznymi. Dla rozproszenia tłumu użyto gazu łzawiącego i policyjnych psów. (czytaj)
Onet.pl - Mistrz zen oskarża rząd Wietnamu
(13.01.2010) Wiadomości ze świata - Słynny mistrz zen oskarżył komunistyczny rząd Wietnamu o wynajęcie band w celu wyrzucenia przemocą jego buddyjskich zwolenników z dwóch klasztorów. Thich Nhat Hanh, który popularyzował zen na Zachodzie i sprzedał miliony książek na całym świecie, zaapelował też do Wietnamu o zaprzestanie ograniczania swobód religijnych i przestrzeganie praw człowieka. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Spotkanie z dyplomatami
(13.01.2010) Wiadomości ze świata - Wobec lansowanej powszechnie w środowiskach politycznych i kulturowych niechęci czy nawet wrogości w stosunku do chrześcijaństwa na konieczność uszanowania publicznej roli Kościoła wskazał wczoraj Ojciec Święty. Benedykt XVI przyjął na audiencji przedstawicieli korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. Papież wskazał jednocześnie, że chrześcijanie mogą skutecznie przyczyniać się do przemiany mentalności i lansowania nowego stylu życia. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Ashton i Lewandowski przesłuchani
(13.01.2010) Wiadomości ze świata - Catherine Ashton i Janusz Lewandowski to pierwsi unijni komisarze, którzy byli przesłuchiwani przez posłów do Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani spotkają się ze wszystkimi 27 komisarzami, których będą pytać o plany na pięcioletnią kadencję. (czytaj)
FEDERACJA WIETNAMSKICH KATOLICKICH ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU – KOMUNIKAT PRASOWY
(13.01.2010) Społeczeństwo - Dziennikarz Nguyen Huu Vinh został napadnięty przez komunistycznych urzędników wietnamskich oraz policję. Federacja Wietnamskich Katolickich Środków Społecznego Przekazu jest zmuszona, by poinformować światową opinię o brutalnym akcie przemocy, jakiego dopuściła się policja wobec katolickiego pisarza i reportera w Wietnamie. (czytaj dalej)
Represji w Dong Chiem ciąg dalszy
flickr:4270596887

(13.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Katolicy bici, ograbiani, porywani. Duszpasterz oskarżany o podsycanie zamieszek przeciw władzy ludowej. Policja i prokomunistyczne bojówki prowadzą wojnę z katolikami we wsi Dong Hoi, położonej 70 km na południe od Hanoi. Porwano i uprowadzono siedmiu katolików. Ksiądz zatrzymany i terroryzowany pogróżkami, gdy usiłował przeciwdziałać atakowi na swego towarzysza podróży. „Gdyby nie miał na głowie kasku, byłby już martwy” – powiedziała pielęgniarka, która jest siostrą zakonną ze Zgromadzenia Oblubienic Krzyża Świętego pracująca w Dong Chiem, ta sama która udzieliła pomocy medycznej ratując życie p. JB Nguyen Huu Vinh, katolickiego pisarza i reportera, pobitego i obrabowanego przez kilkunastu funkcjonariuszy i pro-rządowych bojówkarzy. (czytaj dalej)

Nasz Dziennik.pl - Przemoc leży w naturze komunistów - Wywiad z ojcem Nguyen Van Khai
(12.01.2010) Społeczeństwo - Z ojcem Peterem Nguyen Van Khai, wietnamskim redemptorystą, rozmawia Łukasz Sianożęcki. Czy spodziewa się Ojciec, że może dojść do kolejnych ataków na katolików w Wietnamie? - Myślę, że chciwość i zazdrość rządzących doprowadzi do następnych ataków. Chciwość dlatego, że władze będą kontynuowały przejmowanie posiadłości należących do Kościoła, uzasadniając to koniecznością postępującego procesu urbanizacji kraju. Obecnie jednak hierarchowie nie mają, jak to niegdyś bywało, instrumentów, które pozwoliłyby im na wszczęcie protestu, np. w mediach. Bez wątpienia doprowadzi to do wzrostu napięcia między rządem a Kościołem. Zazdrość z kolei dlatego, że katolicy - choć pozbawieni dóbr materialnych - nadal mają silne przywiązanie do Kościoła, zaś zupełnie nie pokładają nadziei w rządzących. Najbiedniejsi wierzą w Kościół, bo tylko on o nich dba, wspiera ich i walczy o sprawiedliwość dla nich. I właśnie tego sukcesu w pozyskiwaniu sobie ludzi rząd Wietnamu zazdrości Kościołowi. Z całą pewnością więc będzie go atakował, aby osłabić jego siłę i prestiż. (czytaj)
Tygrys - 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998
(12.01.2010) Kultura - Osoba urodzona w tym znaku jest nieokiełznana i drapieżna jak prawdziwy tygrys ! Z ta sama siła i równie dziko kocha albo nienawidzi. Wahanie i zastanawianie się są jej obce, rzuca się gwałtownie do przodu i jak to z kotami bywa… spada na cztery łapy. (czytaj)
Onet.pl - Starożytny grobowiec odkryty w Wietnamie
(11.01.2010) Kultura - Zespół archeologów odkrył na stanowisku w południowym Wietnamie grobowiec sprzed ponad 2000 lat - donosi serwis internetowy VietNamNet. Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w wiosce Van Thach w okręgu Van Ninh, w prowincji Khanh Hoa w południowo-wschodniej części Wietnemu. (czytaj)
Onet.pl - Posłowie stają w obronie chrześcijan
(10.01.2010) Wiadomości z Polski - "Nasz Dziennik": Polscy parlamentarzyści będą interpelować do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie represjonowania chrześcijan w Wietnamie. Posłowie sugerują Radosławowi Sikorskiemu wystosowanie noty dyplomatycznej do komunistycznych władz Hanoi. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Reżim kontynuuje niszczenie Kościoła - Wietnam jak Polska
(10.01.2010) Społeczeństwo - Tomasz Korczyński z polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie: Reżim komunistyczny od lat próbuje niszczyć Kościół, chrześcijaństwo w Wietnamie, ale ten kraj może stać się znakiem. Ja wysuwam taką tezę - Wietnam może być dla Azji takim pierwszym klockiem domina. Będzie on działał bardzo podobnie do tego, jak Polska wpłynęła na Europę. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - To świętokradczy i nieludzki atak
(10.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Świętokradztwem, które obraża wiarę katolicką, nazwał wyburzenie krzyża na parafialnym cmentarzu w Dong Chiem w archidiecezji Hanoi ojciec John Le Trong Cung, wicekanclerz tamtejszej kurii. Brutalny atak na bezbronnych i niewinnych wiernych broniących krzyża ocenił natomiast jako "dziki i nieludzki akt", który poważnie narusza ludzką godność. To absurdalne zachowanie musi być potępione - podkreślił. O swojej solidarności i modlitwie za rannych w czasie środowej akcji policji zapewnili kapłani i wierni z innych wietnamskich parafii. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Komuniści wysadzili krzyż
(10.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Polscy parlamentarzyści będą interpelować do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie represjonowania chrześcijan w Wietnamie. Posłowie sugerują Radosławowi Sikorskiemu wystosowanie noty dyplomatycznej do komunistycznych władz w Hanoi. (czytaj)
Biskupi protestują przeciw państwowej przemocy
flickr:4263900640

(10.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Biskupi z północnych diecezji Wietnamu należących do metropolii Hanoi wyrazili swe przygnębienie z powodu przemocy stosowanej przez władze wobec religii. Niepokoje w parafii Dong Chiem nadal trwają. Policja zablokowała dostęp do obszaru konfliktu i aresztowała pięciu aktywnych parafian. (czytaj dalej)

Opoka.org - Wietnam: redemptoryści fałszywie oskarżeni
(10.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - W wywiadzie udzielonym francuskiemu radiu RFI przełożony redemptorystów w Wietnamie odniósł się do oskarżeń lokalnych władz, dotyczących uprawiania antypaństwowej propagandy i działalności sprzecznej z polityką socjalistycznej partii Wietnamu. Prowincjał wyraził ubolewanie i zdumienie nagłym atakiem na redemptorystów, którzy w jego odczuciu są obiektem fałszywych oskarżeń. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: Kościół dla migrantów
(10.01.2010) Społeczeństwo - Co roku w Wietnamie ponad 1,5 mln młodych ludzi opuszcza wieś, by szukać lepszej pracy w dużych miastach. Jednak opinia publiczna w tym kraju uważa ich za źródło wielu problemów społecznych oraz przyczynę bezrobocia wśród młodzieży. Młodzi migranci są jednak w Wietnamie nie tylko cennym zasobem dla gospodarki. Wobec powszechnego ubóstwa w tym kraju ponad 90 proc. z nich wysyła zarobki do swych rodzin. (czytaj)
Materiały wybuchowe użyte dla zburzenia krzyża na katolickim cmentarzu w archidiecezji Hanoi
flickr:4257347779

(09.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Policja atakuje parafian usiłujących bronić krzyża. Nie jest znana liczba rannych. Archidiecezja potępia wydarzenia w parafii Dong Chiem. Podobne wydarzenia miały miejsce w listopadzie minionego roku w parafii Bau Sen. (czytaj dalej)

Archidiecezja Hanoi protestuje przeciw świętokradczym aktom policji wietnamskiej
flickr:4257347719

(09.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - „Podminowanie i wysadzenie krzyża na cmentarzu w parafii Dong Chiem jest poważnym aktem świętokradztwa. Obraża ono wiarę katolicką.” stwierdza oświadczenie Archidiecezji Hanoi. „Góra cmentarna zawsze była w posiadaniu parafii od czasu, kiedy ją ustanowiono, tzn. więcej niż od stu lat.” – stwierdził ks. J. Le Trong Cung, wicekanclerz kurii arcybiskupiej w oświadczeniu wydanym 7 stycznia, w dniu po policyjnej napaści na parafię Dong Chiem. (czytaj dalej)

Oświadczenie archidiecezji Hanoi: Zniszczenie krzyża w parafii Dong Chiem jest świętokradztwem
(09.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Miejsce, na którym stał krzyż należało do parafii od ponad stu lat, a od 1944 roku służyło jako parafialny cmentarz. Księża i wierni przybywają tu, aby wyrazić swą solidarność z napadniętą parafią. Znaleziono i umieszczono w szpitalu dwie osoby, które policjanci najpierw zabrali w nieznane miejsce. (czytaj dalej)
Atakt na krzyż w Dong Chiem
flickr:4254297535

Wiadomości z Wietnamu (08.01.2010) W centrum uwagi - Według szacunków około 500 ciężko uzbrojonych i dobrze okopanych policjantów oraz ogromną liczbę tresowanych psów rozmieszczono na terenie parafii, aby chronili inżynieryjną jednostkę wojskową, której zadaniem było zburzenie wielkiego krzyża wzniesionego na skale wewnątrz parafialnego cmentarza (czytaj dalej)

Interia.pl - Podwoiła się ilość obcokrajowców
(08.01.2010) Społeczeństwo - Analizując dane resortu pracy za 2008 r. i I połowę 2009 r., można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że w ubiegłym roku podwoiła się ilość cudzoziemców przyjeżdżających do Polski do pracy. Oficjalne dane ministerstwo pracy opublikuje w 2010 roku. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Oszczercza kampania przeciw redemptorystom
(06.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Komitet Ludowy Miasta Ho Chi Minh oskarżył pracujących tam redemptorystów o uprawnianie propagandy antypaństwowej i działania sprzeczne z polityką partii oraz ustawodawstwem Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Komunistyczne władze zarzucają zakonnikom, że rzekomo nie słuchają Papieża, który podczas wizyty "ad limina" wietnamskich biskupów powiedział, że "dobry katolik jest dobrym obywatelem". Rzecznik prasowy redemptorystów o. Peter Nguyen Van Khai nazwał te zarzuty manipulacją i przypomniał, iż Benedykt XVI podkreślał potrzebę zdrowej współpracy oraz dialogu między państwem a Kościołem. Dla wielu katolików kampania przeciw redemptorystom to początek nowej walki z Kościołem. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: wyciszanie kościelnej krytyki
(05.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - W obliczu trudności ekonomicznych przeżywanych przez Wietnam władze tego kraju postanowiły uciszyć oponentów i krytyków. Ten jeden z najbiedniejszych krajów świata zmaga się z wieloma problemami, o których jednak nie można mówić głośno, by nie psuć atmosfery przed przyszłorocznym kongresem partii komunistycznej. Wietnamskie władze nie dopuszczają do krytyki w gorących kwestiach społecznych takich, jak powszechne szczepienia, rabunkowe wydobycie boksytu w środkowej części kraju, przyznanie spornych terenów granicznych Pekinowi czy też spory o grunty i nieruchomości skonfiskowane rolnikom i Kościołowi. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: bożonarodzeniowa odwilż
(02.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Kolejne sygnały o odwilży w relacjach państwo–Kościół dochodzą z Wietnamu. Władze trzech prowincji na północnym zachodzie kraju zezwoliły po raz pierwszy na katolickie Msze w czasie Bożego Narodzenia. Do tej pory było to niemożliwe. Nawet wjazd księży na tereny prowincji Dien Bien, Son La i Lai Chau był dokładnie monitorowany. Kościół katolicki nie ma w nich ani jednej świątyni i żaden duchowny nie może tam mieszkać. W świątecznych nabożeństwach, zorganizowanych przez domowe kościoły, uczestniczyło po kilkaset osób. Dla wielu z nich było to wielkie przeżycie, które rozbudziło nadzieje na regularne duszpasterstwo. (czytaj)
Opoka.org - Nominacja w Wietnamie
(02.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Ojciec Święty mianował biskupem koadiutorem wietnamskiej diecezji Quy Nhon 68-letniego ks. Matthieu Nguyena Van Khoi. Był on do tej pory proboszczem w tamtejszej katedrze oraz wykładowcą teologii moralnej w seminarium duchownym w Nha Trang. Diecezja Quy Nhon leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Wietnamu i jest sufraganią metropolii Hué. Na ponad 3,5 mln mieszkańców jest tam 67 tys. katolików, wśród których pracuje ok. 90 księży, 18 braci zakonnych i blisko 400 sióstr. Obecny ordynariusz bp Pierre Nguyen Soan ma 73 lata, jednak poważne problemy zdrowotne nie pozwalają mu podołać wszystkim obowiązkom. (czytaj)
Powrót do części 1>>>
Archiwum 2009
Archiwum 2011
Powrót do strony głównej

Lưu trữ 2010 phần 2

Gia đình đòi sự thật Smolensk
flickr:4746624775

Bến Việt (30.06.2010) Tin thế giới - Quan ngại điều tra bất cẩn, gia đình nạn nhân Smolensk ra yêu sách và tuyên bố sẽ bốc mộ để tự lý giải hoài nghi liệu thi thể đã chôn có phải là thi thể thân nhân. (đọc tiếp)

Truyền thông quốc gia nói về nỗ lực ân xá
flickr:4738065280

Bến Việt (27.06.2010) Tin Ba Lan - TVP Info mới đưa tin về các nỗ lực ân xá của một số tổ chức phi chính phủ hoạt động giúp người nước ngoài. (đọc tiếp)

Buôn người liên quan cần sa
Bến Việt (27.06.2010) Tin thế giới - Lần đầu tiên, báo Ba Lan liên hệ giữa buôn người với cần sa, nói nạn nhân buôn người của Việt Nam còn là nạn nhân của các tệ nạn khác. (đọc tiếp)
Rối nước Hà Nội tới Białystok
flickr:4735323100

Bến Việt (26.06.2010) Văn hóa - Trong hai ngày cuối tuần, đoàn rối nước Hà Nội biểu diễn tại Białystok nhân ngày văn hóa của thành phố. (đọc tiếp)

Bắt 12 người Việt trồng cần sa tại 3 thành phố
flickr:4717174772

Bến Việt (20.06.2010) Người Việt tại Ba Lan - Người Việt lại bị bắt bởi liên quan trồng cần sa nhưng lần đầu tiên chiến dịch tiến hành một đợt tại 3 thành phố miền bắc và trung Ba Lan. (đọc tiếp)

Cao giọng bênh thấp họng
flickr:4731155719

Bến Việt (25.06.2010) Xã hội - Thêm một đầu báo lớn lên tiếng bênh người nước ngoài. Người Việt cũng được nhắc tới qua ngòi bút của ký giả kì cựu trên tuần báo uy tín Polityka. (đọc tiếp)

Tiếng gào trong đêm
flickr:4390478595

Nguyễn Thị Ngọc Nhung (24.06.2010) Xã hội - Tôi thường nghe nói đến hải tặc Thái lan nhưng chưa nghe nói đến lũ cướp cùng màu da tiếng nói với mình. Giờ thì tôi hiểu, nạn nhân chết cả, lấy ai kể lại câu chuyện thương tâm nơi bờ sông vắng. (đọc tiếp)

Hillary Clinton tới BL bàn chuyện dân chủ
flickr:4726385881

Bến Việt (23.06.2010) Tin thế giới - Ngoại trưởng USA sẽ có mặt tại Ba Lan 2 ngày trong Hội nghị Dân chủ Cấp cao. (đọc tiếp)

Đầu vòng 2
Bến Việt (22.06.2010) Tin Ba Lan - Ủy ban vận động bầu cử của hai ứng viên vòng 2 lên sốt vì kết quả bầu cử quá xuýt xoát. Chỉ có 5% ngăn cách Kaczynski với Komorowski. Chiến dịch vận động thật sự bắt đầu. (đọc tiếp)
Nhiều kế vận động bỏ phiếu
flickr:4718027301

Sưu tập (21.06.2010) Hình ảnh - Công dân Ba Lan Cộng Hòa được quyền không bỏ phiếu, còn các nghệ sĩ tạo nhiều áp-phích sáng tạo vận động người dân đi bầu cử. (đọc tiếp)

Bầu cử chưa ngã ngũ
flickr:4717612867

Bến Việt (20.06.2010; 20:30) Tin Ba Lan - Komorowski vượt trội nhưng phải tiếp tục tranh cử vòng 2. Truyền thông rộ lên các phán đoán và bình luận xã hội đáng chú ý. (đọc tiếp)

RFI theo dõi bầu cử Tổng thống Ba Lan
flickr:4717390157

RFI (20.06.2010) Tin Ba Lan - Tổng hợp các bài của Đài phát thanh quốc tế Pháp - RFI về bầu cử tổng thống tại Ba Lan. (đọc tiếp)

Mai chọn Tổng thống
flickr:4712830760

Bến Việt (19.06.2010) Tin Ba Lan - Ngày cuối trước bầu cử các ứng viên không được phép vận động công chúng. Cử tri có điều kiện cân nhắc trong tĩnh lặng về quyết định bỏ phiếu cho ai ngày mai. Bến Việt điểm lại những điều ấn tượng nhất của kì bầu cử. (đọc tiếp)

CSVN trấn áp mạng Internet
flickr:4225231040

Việt Tân (17.06.2010) Tin Việt Nam - Đảng Việt Tân kính đề nghị: Người sử dụng Internet chỉ đến những doanh nghiệp không gắn các nhu liệu giám sát, để tránh việc tên đăng nhập, mật khẩu, và các loại tài khoản, trương mục của người dùng có thể bị giữ lại. (đọc tiếp)

Đừng phán trước lỗi phi công
flickr:4538791033

Bến Việt (16.06.2010) Tin Ba Lan - Gia đình nạn nhân tai nạn Smoleńsk gửi thư yêu cầu công chúng tôn trọng nỗi đau của thân nhân, không phán tội cho chính các nạn nhân cùng phi hành đoàn chiếc phi cơ xấu số. (đọc tiếp)

Đòi đảng trả lại quần lót
Sưu tập (15.06.2010) Xã hội - "Cuối cùng, họ yêu cầu một cán bộ nữ tên Tuyên dẫn tôi ra khỏi cổng trại, buộc tôi phải trở lại cuộc sống “tự do” mà không có được một cái quần lót mặc trong người !!! Mãi mãi tôi vẫn đòi CSVN trả lại tôi cái quần lót này.” - Bến Việt chỉ dám trích đoạn… (đọc tiếp)
Hạ sĩ Ba Lan tử nạn tại Afganistan
Bến Việt (13.06.2010) Tin thế giới - Hạ sĩ Miłosz Górka tử nạn hôm qua trong lúc quân đội Ba Lan thực hiện nhiệm vụ tại chiến trường Afganistan. Bến Việt phân ưu với gia đình anh, người từng hỗ trợ và nhiệt thành với người Việt tại Ba Lan nhiều năm trước. (đọc tiếp)
Pích-níc khoa học lý thú
flickr:4691647149

Bến Việt (12.06.2010) Tin Ba Lan - Tạo mây trong chiếc lọ, điều khiển lửa bằng âm thanh, biến nước thành chất nổ chỉ là một phần nhỏ của pích-níc khoa học lớn nhất Châu Âu được tổ chức miễn phí cho tất cả tại thủ đô Ba Lan ngày hôm nay. (đọc tiếp)

Tân RPO quan tâm người nước ngoài
flickr:4688786827

Bến Việt (11.06.2010) Tin Ba Lan - Phát Ngôn Nhân Quyền Công Dân mới được bổ nhiệm lưu ý Ba Lan cần liên hệ tới quá khứ lưu vong của mình. Irena Lipowicz thế chân người tiền nhiệm tử nạn tại Smolensk 2 tháng trước. (đọc tiếp)

Thời tiết thất thường dài hạn
flickr:4686079229

Bến Việt (10.06.2010) Tin Ba Lan - Dự báo thời tiết nói Ba Lan sẽ vừa nóng vừa bão nhiều tuần tới. Người dân cần biết giữ sức khỏe khi nhiệt độ thất thường. (đọc tiếp)

"Hanoi - Warszawa" lên màn ảnh nhỏ
flickr:4662987844

Bến Việt (09.06.2010) Văn hóa - Bộ phim Việt ngữ đầu tiên sản xuất tại Ba Lan lên màn ảnh nhỏ kênh Kino Polska, nâng số lượng khán giả xem phim về đề tài khó nói của người Việt. (đọc tiếp)

Lấy trộm nạn nhân Smolensk
Bến Việt (08.06.2010) Tin thế giới - Ngay sau khi tai nạn xảy ra tại Smolensk, ít nhất 2 nạn nhân bị mất thẻ nhà bank và 1 thẻ bị rút tiền. Ba Lan lên án "hành động đáng khinh" còn Nga đưa ra những phát ngôn thiếu thống nhất. (đọc tiếp)
Đại lễ hiển thánh cho linh mục Jerzy Popiełuszko
flickr:4672523631

Bến Việt (06.06.2010) Trọng tâm, Tin Ba Lan - Ba Lan hôm nay long trọng cử hành lễ tạ ơn linh mục Jerzy Popiełuszko nhân ngày ông được phong hiển thánh, tỏ lòng biết ơn người bị mật vụ cộng sản giết hại năm 1984. (đọc tiếp)

Mùng 4 tháng 6 lịch sử của Ba Lan và Trung Quốc
flickr:4670234030

Bến Việt (05.06.2010) Tin Ba Lan - 21 năm trước, người Trung Quốc đòi dân chủ bị thảm sát tại Thiên An Môn còn ở Ba Lan, cộng sản thua cuộc trong bầu cử tự do. Thử trả lời khi nào cộng sản đầu hàng và khi nào thì nổ súng. (đọc tiếp)

Ba Lan đón lụt đợt 2, cảnh giác đợt 3
flickr:4667182025

Bến Việt (04.06.2010) Tin Ba Lan - Ba Lan lại hối hả đón lụt đợt 2 trong khi chưa giải quyết xong hậu quả đợt trước. Dự báo sẽ còn đợt lụt thứ 3. (đọc tiếp)

Ứng viên tổng thống phóng khoáng quốc tịch
Bến Việt (04.06.2010) Tin Ba Lan - Napieralski như đã quá đà trong hứa hẹn quốc tịch cho người nước ngoài, có thể làm dư luận Ba Lan cảnh giác - Bến Việt phỏng đoán. (đọc tiếp)
Ứng viên tổng thống bàn chuyện người nhập cư
flickr:4664788136

Bến Việt (03.06.2010) Tin Ba Lan - Ứng viên tổng thống của đảng cánh tả mời một số tổ chức chuyên trách di dân tới nói chuyện trước thềm bầu cử. (đọc tiếp)

Đón tân linh mục Việt ở Ba Lan
flickr:4637265210

RFA (03.06.2010) Người Việt tại Ba Lan, Hình ảnh - Hình ảnh ghi lại ngày vui khi cộng đồng công giáo Việt Nam tại Ba Lan đón hai tân linh mục đầu tiên. (đọc tiếp)

Bản sao hộp đen về Ba Lan
flickr:4662987586

Bến Việt (02.06.2010) Tin Ba Lan - Bản sao hộp đen máy bay TU-154 bị nạn hôm 10 tháng Tư đã về tới Ba Lan và ngay lập tức được công bố. Nội dung hộp đen là mốc hệ trọng nhưng các chuyên viên nói vẫn còn sớm để kết luận. (đọc tiếp)

Nghèo nhất đứng nhì
flickr:4657376393

Bến Việt (01.06.2010) Tin Ba Lan - Jarosław Kaczyński nghèo nhất vì không có xe hơi còn Bronisław Komorowski vẫn dẫn đầu điều tra dư luận nhưng chưa đạt quá bán trong hiệp một bầu tổng thống. (đọc tiếp)

Hoài nghi điều tra Smolensk và bài học nước to - nước nhỏ
flickr:4650810540

Bến Việt (30.05.2010) Xã hội - Nhân vật đối lập với chính quyền Putin chỉ trích đảng cầm quyền Ba Lan quá nhu nhược với Nga, nói về chiến dịch bài bản nhằm điều khiển dư luận đồng thời liệt kê chứng cớ cho thấy cuộc điều tra nguyên nhân tai nạn còn nhiều khuất tất. (đọc tiếp)

Nước rút, Ba Lan đối diện hậu quả
flickr:4650004934

Bến Việt (29.05.2010) Tin Ba Lan - Nước rút đi để lại hậu quả khó tính tổng sau hơn 1 tuần uy hiếp. Người Ba Lan đối diện với các hãng bảo hiểm và dịch bệnh, hoa mùa…

Đàn áp mùa Phật đản
Phòng Thông tin Phật giáo Quốc tế (28.05.2010) Tin Việt Nam - Ba viên chức đại diện nhà cầm quyền và Mặt trận Tổ quốc nói là đến chùa thăm, nhưng sau đó lại bắt Hòa thượng Thích Thanh Quang khai báo việc tổ chức Đại lễ Phật Đản và cáo buộc rằng chùa dự tính tổ chức cắm trại là điều bất hợp pháp.
22 tuổi trồng cần sa
flickr:4641526928

Bến Việt (26.05.2010) Người Việt tại Ba Lan - Ngay giữa thủ đô, một người Việt 22 tuổi bị bắt giữ trong vườn cần sa đắt tiền. (đọc tiếp)

Phản ứng mạnh sau cái chết của người da đen
flickr:4636678879

Bến Việt (25.05.2010) Tin Ba Lan - Một ngày sau khi nam thanh niên người Nigeria bị cảnh sát bắn chết, đã có nhiều phản ứng mạnh mẽ đề cập tới nạn phân biệt chủng tộc vốn không phổ biến tại Ba Lan. (đọc tiếp)

Bắn chết người trên Sân
flickr:4631652076

Bến Việt (23.05.2010; 11:30) Tin Ba Lan - Một người da đen bán đồ vải vừa bị bắn chết tại chỗ trong lúc ẩu đả với cảnh sát trên Sân vận động có nhiều người Việt buôn bán. (đọc tiếp)

Ba Lan lo ngập dài
flickr:4630252038

Bến Việt (23.05.2010) Tin Ba Lan - Wrocław mếu máo vì vỡ đê khiến nước tràn vào các hộ gia đình gần sông. Toàn Ba Lan vừa chống đỡ, vừa chuẩn bị cho kì mưa tới, khi các con đê đã bị giảm sức kháng cự. (đọc tiếp)

Ngập lụt nam Ba Lan, còn lâu mới nắng
flickr:4614422007

Bến Việt (17.05.2010) Tin Ba Lan - 4 tỉnh thành phía nam Ba Lan trong tình trạng báo động, một người thiệt mạng khi cứu con bị sông cuốn. Ba Lan còn mưa trong những ngày tới. (đọc tiếp)

Hơn 200 xác chưa từng được biết tới tại Katyń
flickr:4609790699

Bến Việt (16.05.2010) Tin thế giới - Một sử gia Ba Lan mới khám phá 220 tên họ của những người bị NKWD giết hại tại Katyń chưa từng nằm trong danh sách nạn nhân từ trước tới nay. (đọc tiếp)

16 tuổi một mình bơi quanh trái đất
flickr:4610317794

Bến Việt (16.05.2010) Tin thế giới - Jessica Watson là người trẻ nhất hành tinh thành công sau 7 tháng một mình bơi quanh trái đất mà không cần một lần cập bến. (đọc tiếp)

Đêm văn hóa miễn phí
flickr:4608124757

Bến Việt (15.05.2010) Tin Ba Lan - Đêm không ngủ để tới các tụ điểm văn hóa đã trở thành mốt được nhiều người Ba Lan theo đuổi. Trong một đêm, tất cả các tụ điểm văn hóa mở cửa cho người hâm mộ vào miễn phí. (đọc tiếp)

Đức trao giải Châu Âu cho thủ tướng Ba Lan
flickr:4607914686

Bến Việt (15.05.2010) Tin thế giới - Sau Giáo Hoàng và Bill Clinton, giải thưởng cao quý của Đức tuyên dương Châu Âu thống nhất được trao cho thủ tướng Ba Lan Donalđ Tusk, ghi nhận vai trò ngày càng lớn của Ba Lan tại Châu Âu. (đọc tiếp)

Báo công giáo thông tin về sự kiện cha Kiệt
flickr:4607175459

Opoka - Bến Việt (15.05.2010) Tin thế giới - "Tổng linh mục 57 tuổi, Joseph Ngô Quang Kiệt, từ 2 năm nay gặp nhiều vấn đề hệ trọng về sức khỏe kể từ khi bị hệ thống tuyên truyền của những người cộng sản bêu rếu.". Như các báo khác tại Ba Lan, Opoka không bỏ qua sự kiện đáng chú ý xung quanh việc phong chức tân Tổng giám mục Hà Nội. Mời bạn đọc theo dõi tin từ báo Ba Lan qua bản dịch. (đọc tiếp)

Người mẹ của biên giới sống và chết
flickr:4390478595

Lm Nguyễn Tầm Thường (12.05.2010) Xã hội - Người mẹ sinh cháu bé, bao yêu thương và xót xa. Mẹ Têrêsa với tấm lòng hiểu nỗi thương đau của những người mẹ. Bà mẹ nuôi người Tầu đã săn sóc em khi ông chồng đánh cá đem cháu về. (đọc tiếp)

Biểu tình đòi điều tra quốc tế
flickr:4593209910

Bến Việt (10.05.2010) Tin Ba Lan - Gần tròn 1 tháng sau tai nạn Smolensk, hàng ngàn người Ba Lan biểu tình đòi có điều tra quốc tế bởi cho rằng cả Nga và Ba Lan đều không thích hợp với vai trò tìm hiểu nguyên nhân tai nạn. (đọc tiếp)

Quảng trường Đỏ làm lễ 65 năm kết thúc Thế Chiến II
flickr:4592965400

Bến Việt (10.05.2010) Tin thế giới - Lần đầu tiên 4 quốc gia NATO có mặt trong lễ kỉ niệm kết thúc Thế Chiến II tại quảng trường Đỏ. Sự kiện khiến báo giới Ba Lan thêm nhiều tin đáng chú ý. (đọc tiếp)

Phóng sự kỉ niệm 30 tháng Tư tại Úc
flickr:4589537336

Phương Duy (08.05.2010) Người Việt ở nước ngoài - Đêm thứ Sáu 30/04/2010, tại Đền Thờ Quốc Tổ, tiểu bang Victoria, Cộng Đồng Người Việt Tự Do đã tổ chức một đêm thắp nến tưởng niệm chiến sĩ VNCH và nạn nhân CS trong suốt ba mươi lăm năm qua. (đọc tiếp)

Nữ Trung Tá Quân Lực Hoa Kỳ gốc Việt đầu tiên
flickr:4589537600

Phạm Tín An Ninh (08.05.2010) Người Việt ở nước ngoài - Trung tá Phạm Phan Lang không muốn phải về Hoa Thịnh Đốn, cũng chẳng muốn rời khỏi Hawaii. Bởi ở Hawaii có cây xoài, cây mít, cây mảng cầu, khế, ổi, nhãn lồng… (đọc tiếp)

Báo Công An Nhân Dân vs người Việt Úc châu
flickr:4585437358

Nguyễn Quang Duy (07.05.2010) Người Việt ở nước ngoài - Về mặt chiến lược, bài báo Công An Nhân Dân còn cố gắng gán ghép việc Việt Tân Hóa Cộng Đồng nhằm lường gạt bạn đọc trong nước về các họat động đấu tranh cho tự do và dân chủ tại hải ngọai. Đặc biệt trong tình hình hiện nay… (đọc tiếp)

Hòa thượng bị đánh đập nhưng đã được thả
flickr:4566012409

Phòng Thông tin Phật giáo Quốc tế (05.05.2010) Tin Việt Nam - Phòng Thông tin Phật giáo Quốc tế vừa nhận được điện thư của Hòa thượng Thích Không Tánh thuộc Viện Hóa Đạo, Giáo hội Phật giáo Việt Nam Thống nhất, từ Saigon gửi sang cho biết công an đã thả Hòa thượng vào lúc 22 giờ hơn cùng ngày 30 tháng Tư. (đọc tiếp)

Video hiện trường tai nạn Smolensk?
Bến Việt (04.05.2010) Tin thế giới - Đoạn băng được nói là quay ngay sau tai nạn máy bay Smolensk ghi nhận tiếng súng nổ, bóng người ngã xuống và kêu "đừng giết chúng tôi"… không được coi là bằng chứng đáng chú ý. (đọc tiếp)
Hiến Pháp Ba Lan mùng 3 tháng Năm
flickr:4572371770

SWS - Bến Việt (03.05.2010) Văn hóa - Hiến Pháp mùng 3 tháng 5 là hiến pháp dân chủ đầu tiên ở Châu Âu, cũng là Hiến Pháp thứ hai trên thế giới bảo đảm các quyền cơ bản, quyền tự do ngôn luận và tự do lương tâm… (đọc tiếp)

Marta sẽ giúp bác ruột tranh cử tổng thống
flickr:4569170266

Bến Việt (02.05.2010) Tin Ba Lan - Con gái cố tổng thống sẽ xông pha cùng anh song sinh của cha mình trong chiến dịch vận động bầu tổng thống sau tai nạn Smolensk. Các ứng viên triển vọng nhất gấp rút hoàn tất thủ tục tranh cử chọn người đứng đầu nhà nước. (đọc tiếp)

||~ Người Ba Lan nói gì về 30 tháng Tư?||

flickr:4569305060

Bến Việt (02.05.2010) Tin Ba Lan - Các báo Ba Lan đưa tin và ảnh về cuộc chiến tại Việt Nam kết thúc 35 năm trước, lôi cuốn nhiều tranh cãi về ý nghĩa cuộc chiến và vai trò các cường quốc. (đọc tiếp)

Vượt biển sau biến cố
flickr:4390478595

Ly Hương (01.05.2010) Xã hội - Nhìn quanh biển cả, đại dương quá hãi hùng, trong khi đó chiếc ghe của chúng tôi thì nhỏ bé và anh em tôi thì còn quá trẻ và chẳng ai từng trải với biển cả bao giờ. Anh bạn lớn nhất trong ghe chưa đầy 21 tuổi, đứa em nhỏ nhất chỉ mới 7 tuổi. (đọc tiếp)

Bắt cóc Hòa thượng nhân 30 tháng Tư
flickr:4566012409

Phòng Thông tin Phật giáo Quốc tế (30.04.2010) Tin Việt Nam - 40 công an cùng côn đồ bao vây để bắt một vị thầy tu Phật giáo đang trên đường đi thăm người bệnh. (đọc tiếp)

Thơ: Địa ngục hành
flickr:4560957329

Viên Không (29.04.2010) Văn hóa - "Cả dân tộc nguyện qua bờ giác / Hóa độ mình chuyển kiếp quỷ ma / Giải thoát người nhất niệm giác tha / Cho đất nước thành hoa nghiêm vũ trụ"… (đọc tiếp)

Việt Nam chia buồn với Tháng Tư Đen Ba Lan
[[f>image flickr:4515971804 size=]"thumbnail"] Liên Hội Nhân Quyền Việt Nam ở Thụy Sĩ (28.04.2010) Người Việt ở nước ngoài - Hai bài thơ của thi hữu Nguyên Hoàng Bảo Việt đã được nữ thi sĩ Małgorzata Bąbelek dịch sang tiếng Ba Lan một tuần trước khi xảy ra thảm nạn máy bay tại Smoleńsk. (đọc tiếp)
21 người muốn làm tổng thống
flickr:4557322512

Bến Việt (27.04.2010) Tin Ba Lan - Người em song sinh của vị Tổng thống quá cố công bố tranh cử. Danh sách ứng viên của Ủy ban bầu cử quốc gia khép lại con số 21 trong ngày hạn chót nạp đơn ứng cử hôm qua. (đọc tiếp)

Báo Ba Lan đăng lại thư người Việt gửi
flickr:4553287893

Bến Việt (26.04.2010) Tin Ba Lan - Thông tấn xã Ba Lan đưa tin về bức thư người Việt tự do phân ưu với Ba Lan và ít nhất 3 báo lớn cũng đăng nội dung thư do giáo sư Đoàn Viết Hoạt khởi xướng. (đọc tiếp)

Tang lễ ông Janusz Krupski
flickr:4550099651

Bến Việt (25.04.2010) Tin Ba Lan - Ngày 26 tháng Tư, là ngày tổ chức tang lễ nạn nhân tai nạn máy bay thảm khốc tại Smoleńsk, ông Janusz Krupski – sáng lập viên Hội Tự do Ngôn luận. Ông là nhà hoạt động đối lập lừng danh và là một trong 21 nạn nhân mới được trở về Ba Lan trong đợt cuối cùng chuyển thi hài về nước. (đọc tiếp)

Bắt thêm 9 người trồng cần sa
flickr:4546205542

Bến Việt (25.04.2010) Người Việt tại Ba Lan - Thêm 9 người Việt mới bị bắt ở Thủ đô vì trồng cần sa, lần này do Trung tâm Điều tra ra tay, phát hiện được vườn có sản lượng lớn nhất từ trước tới nay. (đọc tiếp)

Gia đình Tổng thống tri ân
Bến Việt (23.04.2010) Tin Ba Lan - Gia đình Tổng thống Kaczynski đăng báo lời tri ân "bằng tất cả trái tim cảm tạ" những ai "đã giúp gia đình trải qua những ngày giờ buồn đau". (đọc tiếp)
21 thi hài cuối cùng về nước
Bến Việt (22.04.2010) Tin Ba Lan - 21 thi hài cuối cùng đã được nhận dạng và sẽ về Ba Lan ngày mai, gần 2 tuần sau tai nạn tại Smolensk - Nga. (đọc tiếp)
Lãnh tụ trung thành
flickr:4536984459

BBC (22.04.2010) Xã hội - Nhiều sĩ quan cao cấp mang hàm tướng tá nay phải đi rửa chén, làm thợ xây để mưu sinh. Nhưng tất cả như một, đều trung thành với chính phủ Ba Lan tự do đóng tại London dù họ không được nước nào công nhận. (đọc tiếp)

Chưa có địa điểm họp giáo dân trẻ
Hội Đồng Giám Mục Việt Nam (22.04.2010) Tin Việt Nam - Sau nhiều tháng chờ đợi và nhiều lần liên hệ, UBND tỉnh Thanh Hóa cho biết hiện nay đang có tranh chấp đất đai trong khu vực nhà xứ với chính quyền. Nếu chưa giải quyết được thì không thể cho tổ chức Đại hội Giới trẻ tại Ba Làng được. (đọc tiếp)
Phải nhẫn nại chờ điều tra
flickr:4538791033

Bến Việt (21.04.2010) Tin Ba Lan - Không ngoại trừ bất kì khả năng nào - công tố viện nói vậy về công tác điều tra tai nạn máy bay tổng thống và nói đã hỏi Nga họ thay bóng điện làm gì sau khi tai nạn. (đọc tiếp)

Tang lễ 33 người hai ngày đầu tuần
flickr:4537469524

Bến Việt (20.04.2010) Tin Ba Lan - Chỉ trong hai ngày đầu tuần, 33 thi hài được mai táng trong đó có thi hài nhân vật lịch sử là Tổng thống lưu vong Kaczorowski và Phát Ngôn Nhân Quyền Đại Chúng từng bênh vực người Việt. (đọc tiếp)

Người của Đoàn Kết
Tôn Vân Anh' s blog (19.04.2010) Xã hội - "…Chúng tôi sẽ luôn nhắc với niềm hãnh diện về anh – người của Đoàn Kết…"Tôn Vân Anh's blog đăng bản dịch điếu văn chia tay vợ chồng Tổng thống Kaczynski của Chủ tịch Công đoàn Đoàn Kết Janusz Śniadek. (đọc tiếp)
Vĩnh biệt Tổng thống cùng phu nhân
flickr:4530770909

Bến Việt (18.04.2010) Tin Ba Lan - Trong lời chia tay cuối, các vị chức sắc gọi Kaczynski là "Con người của Đoàn Kết", nói "Dân tộc không bao giờ chết" và hứa sẽ tiếp nối sự nghiệp của ông. (đọc tiếp)

Tránh bụi bằng tàu hỏa và ô tô tới Ba Lan
Bến Việt (18.04.2010) Tin thế giới - Bất chấp bụi núi lửa, tổng thống Dmitrij Miedwiediew vẫn bay và hạ cánh kịp giờ làm lễ. Cựu thủ tướng Ukraina tới Krakow bằng ô-tô và gọi Kaczynski là "Reagan trên đất Ba Lan". (đọc tiếp)
Vợ chồng Tổng thống rời Thủ đô
flickr:4530068197

Bến Việt (18.04.2010) Tin Ba Lan - Thi hài vợ chồng Kaczynski rời Warszawa về cố đô trong lễ tiễn đưa đầy luyến tiếc. Hai xe chở quan tài dừng lại những địa điểm quan trọng trong cuộc đời hoạt động chính trị của Tổng thống. (đọc tiếp)

Wawel mai táng vợ chồng Tổng thống
flickr:4529383906

Bến Việt (18.04.2010) Tin Ba Lan - Krakow nói đã hoàn xong khâu chuẩn bị, sẵn sàng đối diện với lượng người lớn và khách quý cần an ninh. Obama và Merkel không tới Ba Lan như hẹn vì bụi. (đọc tiếp)

Tang lễ quốc gia cho 96 nạn nhân
flickr:4529307108

RFA (18.04.2010) Tin Ba Lan - Lễ tang cho 96 nạn nhân mang tầm quốc gia. Các nạn nhân được đại diện gia quyến và chính quyền nói lời hồi tưởng, và phải nói đó là những lời hồi tưởng vô cùng cảm động… (đọc tiếp)

Việt Nam phân ưu với Ba Lan
flickr:4506948755

(17.04.2010)Trọng tâm "…Trong những ngày tang thương này, Ba Lan thật sự đặc biệt gần gũi với tất cả mọi người trên toàn thế giới. Riêng với Việt Nam, Ba Lan luôn có vị trí đặc biện trong trái tim những người Việt…" - Người Việt trên thế giới gửi thư chia buồn tiếc nuối tới Chủ tịch Quốc Hội Ba Lan. (đọc tiếp)

Lịch tang thứ 7
flickr:4526546603

Bến Việt (17.04.2010) Tin Ba Lan - Lễ mi-sa được tiến hành hôm nay cho biểu tượng phong trào Đoàn Kết - bà Anna Walentynowicz. Hôm nay cũng là ngày cuối để viếng ông bà Tổng thống. Sau các nghi lễ chính, thi hài hai vợ chồng ông bà Kaczynsk phải chuẩn bị lên đường xuống Kraków. (đọc tiếp)

Chịu tang cuối tuần
Bến Việt (17.04.2010) Tin Ba Lan - Thêm hai ngày quốc tang, siêu thị tự động đóng cửa và lệ không mua bán bia rượu được người dân tự động chấp hành. Thứ Bảy lúc 8 giờ 56 có còi hiệu tưởng nhớ nạn nhân tai nạn tuần trước. (đọc tiếp)
Lễ tang khổng lồ
Bến Việt (16.04.2010) Tin Ba Lan - Giá khách sạn ở Krakow đã đắt hơn thường gấp 10 lần mà vẫn thiếu phòng cho thuê. Sân bay Warszawa sẽ được dùng làm parking cho máy bay. Chưa biết Obama có sang Ba Lan như dự kiến. (đọc tiếp)
Biểu tình Nguyễn Tấn Dũng đến Mỹ
flickr:4524399384

Sưu tập (16.04.2010) Người Việt ở nước ngoài - Đã có 3 cuộc biểu tình trong 3 ngày thủ tướng Việt Nam tới Mỹ. Dũng đi Mỹ trùng vào thời gian người Việt lưu vong kỉ niệm 35 năm thảm cảnh vượt biên, mất nước. (đọc tiếp)

Biden chia buồn, Obama tới đích thân
flickr:4522341419

Bến Việt (15.04.2010, 10:00) Tin thế giới - Obama đích thân tới Ba Lan dự lễ mai táng vợ chồng Tổng thống Kaczynski, còn Biden hôm nay gửi lời chia buồn. Krakow gấp riết chuẩn bị cho sự kiện lớn đòi hỏi an ninh cao độ. (đọc tiếp)

Giải thoát người Việt
flickr:4522747262

Bến Việt (15.04.2010) Người Việt ở nước ngoài - Một thanh niên người Việt bị bắt cóc ở Đức được giải thoát tại Ba Lan sau nhiều ngày bị bỏ đói. (đọc tiếp)

Muốn biết về Katyn
flickr:4519009543

Bến Việt (14.04.2010) Tin thế giới - Sự kiện mùng 10 tháng Tư khiến cả thế giới muốn được biết Katyn là gì. Trước đó, Ba Lan muốn nói nhưng không ăn thua với tuyên truyền của Nga. (đọc tiếp)

Tang gia bối rối
flickr:4519312676

Bến Việt (14.04.2010) Tin Ba Lan - Không khí trầm lắng chịu tang trên toàn quốc bị phá vỡ bởi quyết định bất ngờ về nơi mai táng vợ chồng Tổng thống. (đọc tiếp)

Muốn biết về Katyn
flickr:4519009543

Bến Việt (14.04.2010) Tin thế giới - Sự kiện mùng 10 tháng Tư khiến cả thế giới muốn được biết Katyn là gì. Trước đó, Ba Lan muốn nói nhưng không ăn thua với tuyên truyền của Nga. (đọc tiếp)

Nước Mỹ chia buồn với Ba Lan
Bến Việt (13.04.2010) Tin thế giới - Obama chia buồn với Ba Lan khi khai mạc Hội nghị thượng định 64 nước về hạn nhân còn truyền thông Mỹ dành nhiều chỗ cho tai nạn khủng khiếp của Ba Lan tại Nga. (đọc tiếp)
Đệ nhất phu nhân về Ba Lan
flickr:4517502128

Bến Việt (13.04.2010) Tin Ba Lan - Thi hài đệ nhất phu nhân về Ba Lan hôm nay lúc 10 giờ. Quan tài của vợ chồng Tổng thống sẽ được đặt trong dinh, cho phép người dân tới viếng. (đọc tiếp)

Kinh tế không sốc
Bến Việt (13.04.2010) Tin Ba Lan - Ngày làm việc đầu tiên trong tuần cho thấy kinh tế Ba Lan không có dấu hiệu hụt hẫng dù thấy rõ không khí quốc tang trên sàn chứng khoán. (đọc tiếp)
Ba Lan chờ mai táng
flickr:4513357507

Bến Việt (12.04.2010) Tin Ba Lan - Thi hài Tổng thống Lech Kaczynski đã về tới Ba Lan. Người dân mỗi ngày một da diết hơn trong tưởng nhớ. (đọc tiếp)

Xuyên tạc lời Công Nhân
flickr:4513272989

RFI, Lê Thị Công Nhân (12.04.2010) Tin thế giới - Một bài phỏng vấn Lê Thị Công Nhân được lưu hành trên mạng, với một số đoạn bị sửa đổi hoặc một số đoạn thêm vào… (đọc tiếp)

Đệ nhất Phu Nhân chưa về
(11.04.2010, 14:00) Tin Ba Lan - Báo chí đính chính tin cho hay thi thể bà Maria Kaczynska, vợ tổng thống tử nạn chưa về tới Ba Lan. Có tin đưa rằng "không tìm được thi thể bà Maria". (đọc tiếp)
Giáo Hoàng phân ưu với Ba Lan
VietCatholic News (11.04.2010) Tin thế giới - Đức Giáo Hoàng Benedict XVI bày tỏ "nỗi buồn sâu sắc" khi Ngài biết được tin những người trên đường đến Katyn bị tử nạn. (đọc tiếp)
Ba Lan chịu tang trong biển người và nến
flickr:4510602964

(11.04.2010) Tin Ba Lan - Bến Việt sưu tập hình ảnh người Ba Lan chịu tang các nhân vật ưu tú nhất của nước mình trong biển người và nến. (đọc tiếp)

Tưởng nhớ người Ba Lan
flickr:4506948755

(10.04.2010, 15:50) Người Ba Lan ra đường thắp nến tưởng niệm nạn nhân tai nạn máy bay mới xảy ra chưa đầy nửa ngày. (10.04.2010, 15:00) Danh sách 96 nhân vật ưu tú chết trong tai nạn máy bay xảy ra khoảng 10 giờ tại tỉnh Smoleńsk nước Nga. (10.04.2010, 12:30) Tai nạn khủng khiếp vừa xảy ra tại Smoleńsk. Trong danh chuyến bay định mệnh có nhiều nhân vật từng trăn trở cho nhân quyền Việt Nam. Có người trong số nạn nhân là thành viên Hội Tự Do Ngôn Luận. (đọc tiếp)

Cùng tìm kiếm nguyên nhân tai nạn
(10.04.2010, 11:00) Tin thế giới - Một ban nghiên cứu có sự tham gia của các thành viên Ba Lan đã được thành lập để nghiên cứu lý do tai nạn hôm qua. Nga đã có báo cáo trình lên thủ tướng Tusk. (đọc tiếp)
Thi thể Tổng thống trở về Ba Lan
flickr:4509747633

(11.04.2010, 10:00) Tin Ba Lan - Thi thể tổng thống Lech Kaczyński sẽ được trở về Ba Lan hôm nay, đúng vào giữa trưa. (đọc tiếp)

RFA về tai nạn Ba Lan
RFA (11.04.2010) Xã hội - Cựu tổng thống của Ba Lan đã nói khi biết tin rằng Ba Lan vừa mất đi những người không gì thay thế còn thủ tướng Ba Lan cũng đã khóc khi nghe tin. (đọc tiếp)
Treo cờ vàng kỉ niệm tháng Tư
flickr:4509119466

Đảng Dân Chủ Nhân Dân (11.04.2010) Tin Việt Nam - Cờ Vàng Ba Sọc Đỏ, cùng với nhiều biểu ngữ khẳng định Trường Sa và Hoàng Sa của Việt Nam đã được treo tại Tp Sài Gòn, Biên Hòa và Thủ Đức. (đọc tiếp)

Siêu thị nghỉ Chủ nhật quốc tang
Bến Việt (10.04.2010, 17:30) Tin Ba Lan - Sau khi quốc tang được công bố, chủ các siêu thị tại Ba Lan đã công bố đóng cửa siêu thị ngày mai, Chủ nhật, để không phá không khí hối tiếc, tưởng niệm của người dân trên toàn Ba Lan. (đọc tiếp)
Komorowski đứng đầu nhà nước BL sau tai nạn
flickr:4508027714

Bến Việt (10.04.2010, 16:15) Tin Ba Lan - Chủ tịch quốc hội Ba Lan - Bronisław Komorowski nhập chức đứng đầu nhà nước sau tai nạn máy bay hồi sáng. Quốc tang và hạn bầu cử Tổng thống mới đã được công bố. (đọc tiếp)

Lại cần sa bự
flickr:4506656000

Bến Việt (10.04.2010) Người Việt tại Ba Lan - Biên phòng vừa bắt giữ 10 người Việt liên quan tới vườn cần sa mới bị phát hiện không xa thủ đô Warszawa. (đọc tiếp)

Thư v.v. Gia đình Phật tử
Phật Giáo VN Thống Nhất (08.04.2010) Tin Việt Nam - Nhằm đánh thức Phật Tánh trong mỗi con người Đức Đại Lão Hòa Thượng kêu gọi Đồng Bào bảo vệ toàn vẹn Đất Nước, bảo vệ hạnh phúc Toàn Dân và trường tồn của Đạo Pháp (đọc tiếp)
Cúi nhận nhưng không chịu xin lỗi Katyń
flickr:4071043324

Bến Việt (08.04.2010) Tin thế giới - Nguyên thủ Ba Lan - Nga gặp nhau lần đầu tại Katyń. Putin có những cử chỉ đột phá nhưng truyền thông thế giới tập trung đăng tin Nga vẫn chưa xin lỗi sau 70 năm. (đọc tiếp)

Người Việt khu Sapa Tiệp gây căng
Bến Việt (07.04.2010) Người Việt ở nước ngoài - Truyền thông Tiệp báo động vấn nạn người Việt ở khu chợ Sapa gây bất ổn và quan ngại an ninh cho người bản xứ. (đọc tiếp)
Cha Lý nói chuyện với Đại sứ Canada
flickr:4498097035

Khối 8406 (07.04.2010) Tin Việt Nam - Sau khi cảm ơn về nhã ý của Chính phủ, Quốc hội và Bà Đại sứ Canada, linh mục nói tiếp: Điều tôi cần nhất hiện nay là điều trị các khối u trong đầu óc của toàn dân Việt Nam, gồm 4 việc cấp bách. (đọc tiếp)

Hồi kí: Người Việt bị bắn ở Trường Sa
Đào Minh Tri (07.04.2010) Xã hội - Ầm…. quả đạn thứ hai… cùng lúc với hàng loạt đạn lớn nhỏ vang rền khắp nơi, …con người lăn lộn, vật vã với vết thương, khung cảnh của địa ngục trần gian đang phơi bày trước mắt tôi. (đọc tiếp)
Viết về Ba Lan - Bách phố xuân về
flickr:4495058672

Mỹ Trang (06.04.2010) Hình ảnh - Ảnh trong một lần bách phố do bạn đọc Bến Việt ghi nhận có thể mách bảo nhiều điều giá trị về mùa xuân đang tới và thói quen sinh hoạt của người Ba Lan. (đọc tiếp)

70 năm thảm sát Katyń
flickr:4071043324

Bến Việt (05.04.2010) Tin thế giới - 70 năm kể từ khi phát súng đầu tiên bắn vào tù binh, trí thức Ba Lan, Katyń vẫn tiếp tục là cuộc thảm sát gây bức bối đau lòng và chịu nhiều giằng co. (đọc tiếp)

Tuần Thánh ở Ba Lan (3/3) Thứ Hai té nước hồng phúc
Jestesmy Aktywni (05.04.2010) Văn hóa - Trước kia, người ta lấy cây wierzba quất vào chân nhau, có những nơi còn dội nước vào nhau tới khi cuộc chơi biến thành cuộc tắm dội tập thể. (đọc tiếp)
Nam Sài Gòn vẽ trứng
flickr:4489760183

Gazeta Wyborcza (04.04.2010) Người Việt tại Ba Lan - Bến Việt dịch bài báo của Gazeta Wyborcza phụ san Thủ đô chụp hình quả trứng do Nam Sài Gòn vẽ nhân mùa Phục sinh cuối của chợ Sân nhiều kỉ niệm. (đọc tiếp)

Tuần Thánh ở Ba Lan (2/3) Đại lễ Chủ Nhật
flickr:4477807274

Jestesmy Aktywni (04.04.2010) Văn hóa - Wielkanoc bắt đầu từ những lễ Rezurekcja - Tái tạo, lễ mi-sa cử hành trang trọng vào Đại lễ Thứ Bảy vào lúc nửa đêm hoặc ngay bình minh ngày Đại lễ Chủ Nhật. (đọc tiếp)

Hình ảnh ngày giỗ Giáo Hoàng Ba Lan
Sưu tập (03.04.2010) Hình ảnh - 5 năm ngày giỗ Giáo Hoàng Jan Paweł II với những trầm lắng như mọi năm. Hàng ngàn người tập trung tại các tụ điểm tưởng nhớ tới Ngài. (đọc tiếp)
5 năm ngày mất Giáo Hoàng Jan Paweł II
flickr:4219917269

Bến Việt (02.04.2010) Tin Ba Lan - Hôm nay là 5 năm ngày Giáo Hoàng người Ba Lan tạ thế. Lễ kỉ niệm rơi đúng vào tuần Phục sinh, trong mong chờ ngày Jan Paweł II được phong thánh. (đọc tiếp)

Ngày dối trá
Bến Việt (01.04.2010) Văn hóa - Duy nhất trong năm chỉ có một ngày được nói dối. Nói dối càng tài, càng vui. Hãy cùng Bến Việt tìm hiểu thế nào là Prima aprillis. (đọc tiếp)
Tuần Thánh ở Ba Lan (1/3)
flickr:4477031123

Jestesmy Aktywni (31.03.2010) Văn hóa - Wielki Tydzień, tuần cuối trong kì Chay, bắt đầu tính từ 7 ngày trước lễ Phục Sinh, là tuần lễ trầm ngâm và ăn chay. Tuần này là thời gian tưởng nhớ những ngày cuối đời của chúa Giê-Xu. (đọc tiếp)

Ủng hộ ân xá
Bến Việt (29.03.2010) Tin Ba Lan - Các tổ chức phi chính phủ đang nỗ lực thúc đẩy luật ân xá cho người nước ngoài cư trú bất hợp pháp tại Ba Lan. Chiến dịch thu thập chữ kí đã bắt đầu, truyền thông cũng đã vào cuộc. Bạn đọc Bến Việt cũng đươc khuyến khích ủng hộ ân xá. (đọc tiếp)
Đổi giờ mùa hạ
flickr:4468848035

Bến Việt (28.03.2010) Tin thế giới - Hôm nay là ngày đầu tiên của múi giờ mùa hạ. Bạn nhớ quay thời gian để không lỡ hẹn với ai nhé! (đọc tiếp)

Nguyên Lê thu phục Ba Lan
flickr:4465418403

Bến Việt (27.03.2010) Tin Ba Lan - Tay gui-ta lừng danh gốc Việt vừa kết thúc lưu diễn tại Ba Lan, để lại nhiều bài viết ca ngợi tài năng tuyệt tác của người nghệ sĩ độc đáo này. (đọc tiếp)

Giáo sư Đoàn Viết Hoạt với Ba Lan
flickr:4464604682

Tôn Vân Anh's blog (26.03.2010) Hình ảnh - Một số hình ảnh quý giá về những liên kết của giáo sư Đoàn Viết Hoạt với Ba Lan. (đọc tiếp)

Viết về Ba Lan
flickr:4461159286

Bến Việt (25.03.2010) Văn hóa - Bến Việt mời bạn đọc nhập vai người viết để chia sẻ cảm xúc, nhận xét, suy nghĩ hoặc những câu chuyện nhỏ của mình về Ba Lan. Tất các bài được đăng đều có thưởng đặc biệt.(đọc tiếp)

Bắt người chợ lẻ
Bến Việt (24.03.2010) Người Việt tại Ba Lan - Hôm qua, biên phòng Ba Lan đã vây bắt khoảng 7 người Việt bị coi là di dân bất hợp pháp đang buôn bán tại chợ vùng Praga trên phố Grochowska. (đọc tiếp)
Ẩu đả xã hội đen
Bến Việt (24.03.2010) Người Việt tại Ba Lan - Cuối tuần qua vừa xảy ra ẩu đả giữa các nhóm xã hội đen trong khu buôn bán của cộng đồng người Việt. Sự việc được mô tả là có súng ngắn khua khuấy nhưng kết thúc không có ai thiệt mạng. (đọc tiếp)
Thương niềm mất nước
flickr:4456202204

Hoàng Thanh (23.03.2010) Văn hóa - Quan nay xây nước cầu vinh Xây cho dân đói dân rình của nhau Xây cho cầu gẫy đường đau Xây cho dân tốt rủ nhau đi tù… Thơ bình dân do bạn đọc tặng các bạn đọc Bến Việt. (đọc tiếp)

Sọt rác Bê-tông
Sọt rác (23.03.2010 ») Bê tông - Bến Việt lần đầu tiên khai trương sọt rác trong mục Bê-tông. Mọi dơ bẩn được "đưa về một mối". Bến Việt không khuyến khích bạn đọc cất công tản tới nhà rác và không chịu trách nhiệm nếu bạn thấy khó chịu với chất thải xuất hiện trong thùng rác của Bến Việt. (czytaj dalej)
Màu tím của Hữu Loan
flickr:4449365486

Tôn Vân Anh' s blog (21.03.2010) Xã hội - Một người hâm mộ từng được ông căn dặn: "Đừng thỏa hiệp với cái ác". (đọc tiếp)

Mời học về Ba Lan
Bến Việt (20.03.2010) Người Việt tại Ba Lan - Kính mời quý Bạn tham dự lớp học về văn hóa Ba Lan do Câu lạc bộ Văn hóa - xã hội Việt Nam - Ba Lan "Bến Việt" thuộc Hội Tự Do Ngôn Luận tổ chức. Lớp học nhằm giúp người Việt hiểu hơn về văn hóa, tập tục của người Ba Lan cũng như cung cấp các thông tin cần thiết phục vụ cuộc sống của Bạn tại Ba Lan. (đọc tiếp)
Sinh viên Công giáo bị bắt và đánh đập tàn nhẫn
flickr:4444710400

Cộng Đoàn Vinh Hà Nội (19.03.2010) Tin Việt Nam - Sau khi đuợc đưa đến một nơi bí mật, anh bị đánh và ép buộc anh ký vào bản viết sẵn: Công giáo là phản động… (đọc tiếp)

Xe máy giả, trứng gà giả. Đã có báo giả!
flickr:4440057987

Bến Việt (18.03.2010) Người Việt ở nước ngoài - Rất nhiều bài báo bị xuyên tạc như có chủ ý đánh lừa bạn đọc. Thị trường báo chí mạng vừa có thêm "báo giả" và "tác giả nhái". Sẽ ra sao nếu ngày mai, đường phố Hà Nội ngập tràn các tờ rơi “của” khối 8406, đảng Việt Tân hay một tổ chức uy tín nào đó với nội dung phản dân chủ? Bến Việt mô tả hiện tượng làm “báo giả” để bạn bè gần xa cùng khám phá. (đọc tiếp)

Cu-Ba và Việt Nam cùng gác
flickr:4437261492

Sưu tập (16.03.2010) Bê-tông - Lâu nay cứ tưởng mình đang được sống hòa bình là do thế giới văn minh lên, hôm nay mới được giác ngộ ra rằng mình đang được hưởng hòa bình là do có Việt Nam và Cu Ba canh gác! (czytaj dalej)

Trở lại Galang - trầm lắng, hạnh phúc và ý nghĩa
Nguyễn Thế Phong (16.03.2010) Người Việt ở nước ngoài - Hơn 30 năm rồi kể từ ngày rời đảo tỵ nạn này tôi đã làm được một nghĩa cử gì cụ thể để tỏ lòng cám ơn những người dân Indonesia tại đảo Galang nhỏ bé này chưa? (đọc tiếp)
Chợ mới hi vọng mới
flickr:4433899050

Bến Việt (15.03.2010) Hình ảnh - Địa điểm đẹp, thuận lợi giao thông và không quá đắt đỏ là bí quyết thu hút khách của Sân Vận Động 10 Năm. Có vẻ như chợ Bakalarska muốn có được các ưu thế đó. Chợ mới vừa khánh thành thứ 7 tuần qua với một vài hình ảnh được Bến Việt ghi nhận. (đọc tiếp)

Áo mũ chủ quyền Hoàng-Trường Sa
flickr:4433405615

Việt Tân (15.03.2010) Tin Việt Nam - Việt Tân có mặt tại khu Hồ Hoàn Kiếm, Hà Nội để tiếp nối tuyên nhận chủ quyền Việt Nam. (đọc tiếp)

Kí tên xóa Trung Cộng khỏi đảo Việt Nam
Bến Việt (15.03.2010) Trọng tâm - Các bạn trẻ Việt Nam gửi thỉnh nguyện thư để xóa chữ "China" trên quần đảo Hoàng-Trường Sa trong bản đồ của National Geographic Society. Bạn đọc Bến Việt hãy cùng hưởng ứng chiến dịch. (đọc tiếp)
Ba Lan công giáo nghĩa là gì? (3/3)
SWS - Bến Việt (15.03.2010) Xã hội - Truyền thống khoan dung tôn giáo, bắt đầu được tính từ năm 1356 khi vua Kazimierz Wielki ban hành sắc chỉ cho phép người Ácmêni ở Ba Lan được tự do tín ngưỡng, phong tục và hành chính. Tại thời điểm đó, so với Châu Âu, là điều rất đặc biệt. (đọc tiếp)
Đính chính Tôn Vân Anh - Đàn Chim Việt
Tôn Vân Anh's blog (14.03.2010) Đính chính - Xin được đính chính Tôn Vân Anh không phải là kí giả của báo Đàn Chim Việt như trong một cuốn phim giới thiệu nhầm. (đọc tiếp)
Hụ còi với dựa hơi
flickr:4429780028

Sưu tập (13.03.2010) Bê-tông - Hai bài viết mới đây thể hiện tinh thần phục tùng nhà nước CHXHCN với triết lý "thực dụng mới" của hụ còi gia Nguyễn Hữu Liêm và bản chất "không thích dựa hơi" của Nguyễn Khoa Thái Anh được cho vào mục Bê-tông của Bến Việt. (đọc tiếp)

Nghệ sĩ Việt Dzũng
flickr:4428388026

Duy-Khiêm (13.03.2010) Văn hóa - Việt Dzũng là một cái tên quen thuộc với hầu hết mọi người Việt đang sinh sống ở hải ngoại, kể cả rất nhiều người dân trong nước cũng biết đến tên anh. Nhưng cho tới nay vẫn chưa có ai viết cho thật đầy đủ về người nghệ sĩ đa tài này và những đóng góp to lớn của anh trên nhiều lãnh vực khác nhau. (đọc tiếp)

Cẩm nang đối diện công an cộng sản
Tôn Vân Anh's blog (12.03.2010) Trọng tâm - Càng gần tới đại hội Đảng Cộng Sản Việt Nam XI, sẽ càng có thêm nhiều bắt bớ. Chúng ta cần hiểu nguyên tắc làm việc của công an trong chính quyền chuyên chế, cần xác định vị trí của mình khi đối diện với an ninh cộng sản để trên hết, không làm tổn hại tới bản thân. (đọc tiếp)
Ba Lan công giáo nghĩa là gì? (1/3)
SWS - Bến Việt (12.03.2010) Xã hội - Thiên Chúa giáo Ba Lan và quá trình hình thành Thiên Chúa tại đây liên quan mật thiết đến khởi đầu lập nước Ba Lan vào thế kỷ thứ X. (đọc tiếp)
Đàn ông Việt Nam?
flickr:4426228920

Tôn Vân Anh' s blog (11.03.2010) Xã hội - Hôm qua, mùng 10 tháng 3 là Ngày Đàn Ông tại Ba Lan (đúng là vẽ chuyện!). Nhưng nhân dịp này ta thử suy ngẫm về phái mạnh mà trong tương lai sẽ chiếm hơn 1 nửa dân số Việt Nam. (đọc tiếp)

Chuyên đề Lê Thị Công Nhân
Sưu tập («10.03.2010») Trọng tâm - Hệ thống và sưu tập các phát ngôn của chị Lê Thị Công Nhân trước và sau khi ra tù cùng những bài viết, diễn biến liên quan. (đọc tiếp)
Thế nào là dân chủ (2/2)
SWS - Bến Việt (10.03.2010) Xã hội - Luật pháp đặt ra mà không tôn trọng quyền tự nhiên thì coi như không có giá trị ngay từ lúc mới hình thành, còn những cán sự nhà nước muốn áp dụng luật mâu thuẫn với quyền tự nhiên ắt phải chịu trừng phạt. (đọc tiếp)
Lê Thị Công Nhân bị bắt cóc
Bến Việt (09.03.2010) Tin Việt Nam -** Một chiếc xe màu đen và 5 người không rõ danh tính bắt chị Công Nhân đi đâu không rõ ngày hôm qua, mùng 8 tháng 3. (đọc tiếp)
Truyện ngắn Nguyễn Viện
flickr:4417853353

VOA - Nguyễn Hưng Quốc's blog (09.03.2010) Văn hóa - Trong giới viết văn xuôi tại Việt Nam hiện nay, Nguyễn Viện hầu như là nhà văn duy nhất dám đối diện với các vấn đề chính trị của đất nước. Thừa can đảm, nhưng Nguyễn Viện cũng sáng suốt đủ để biết rõ tiếng nói của người cầm bút. (đọc tiếp)

1 ngày 150 lần ga-lăng
flickr:4418352616

Bến Việt (09.03.2010) Người Việt tại Ba Lan - Một người đàn ông Việt ở Warszawa mới đạt kỉ lục tặng hoa cho gần 150 phụ nữ Ba Lan, chỉ trong 1 ngày, ngày hôm qua. (đọc tiếp)

Thế nào là dân chủ (1/2)
SWS - Bến Việt (08.03.2010) Xã hội - Dân số thời hiện đại đông hơn thời cổ đại rất nhiều, xã hội hiện đại phải áp dụng hệ thống dân chủ gián tiếp, có nghĩa là trao chức năng lập pháp và kiểm soát các họat động của quốc gia cho một nhóm người đại diện (dân biểu) của dân (cử tri). (đọc tiếp)
Lê Thị Công Nhân sau 3 năm không thay đổi
RFA (07.03.2010) Tin Việt Nam - Lý tưởng đấu tranh không thay đổi. Lê Thị Công Nhân nói về cảm tưởng đầu tiên sau khi mãn hạn tù: thành thị ô nhiễm nên ở tù còn đỡ ngột ngạt hơn. (đọc tiếp)
Vượt biên tới địa ngục trời Âu
RFA(06.03.2010) Người Việt ở nước ngoài - Nó bảo bỏ mình lên xe nhưng thực tế nó đưa mình ra chỗ hẻo lánh. Nó hiếp dâm mình. Nếu mà không ngủ với nó thì nó lại không đưa mình đi. Chống nó, nó đưa súng gí trên đầu. (đọc tiếp)
Houston hiệp thông Đồng Chiêm
flickr:4407949873

VietCatholic News (05.03.2010) Người Việt ở nước ngoài - Cộng Đồng Người Việt tại Houston và các vùng phụ cận phối hợp cùng các đảng phái chính trị, các hội đoàn quân đội và Hội đồng Liên Tôn, cùng nhau tổ chức một buổi thắp nến để cùng hiệp thông cầu nguyện cho các tôn giáo đang bị đàn áp tại Việt Nam. Số người tham dự đã lên tới hàng ngàn người. (đọc tiếp)

Nô lệ Việt giữa thủ đô
Bến Việt (04.03.2010) Người Việt tại Ba Lan - Cảnh sát và hai nhật báo lớn nhất của Ba Lan đều đưa tin về vụ phát hiện người Việt sống trong tình trạng gọi là "nô lệ" giữa thủ đô Ba Lan. 8 người lao động không được trả lương và sống trong nhà kho không có sưởi. (đọc tiếp)
Chopin 200 tuổi
flickr:4401983271

RFI (03.03.2010) Văn hóa - Sinh ra và lớn lên ở Ba Lan, nhưng ông đã chọn nước Pháp là quê hương thứ hai. Là một người yêu nước, năm 1830, Chopin khước từ lời mời trình diễn trước Sa Hòang Nicolais đệ nhất tại Vacxava. Thành công và vinh hoa không làm lu mờ bóng hình Ba Lan trong lòng người nghệ sĩ : Frédéric Chopin tham gia nhiều buổi hòa tấu từ thiện, gây quỹ giúp đỡ những người Ba Lan bỏ xứ đi tìm tự do như ông.(đọc tiếp)

Biển, núi và cả rừng đều mất
flickr:4398116010

Trần Quốc Hiên – ĐDCND (02.03.2010) Xã hội - Nếu để Trung Quốc chiếm lĩnh các khu rừng núi đầu nguồn dọc biên giới phía Bắc, biên giới phía Tây, thì họ có thể kiểm soát toàn tuyến biên giới nước ta. Cùng với việc làm chủ cao nguyên trung phần, họ sẽ hoàn toàn khóa chặt nước ta trong thế trận điểm huyệt và bao vây chiến lược. (đọc tiếp)

Cũng gió và bão
Bến Việt (01.03.2010) Tin Ba Lan - Ảnh hưởng bão "Xynthia", Ba Lan sẽ mưa, gió nhiều trong hôm nay và ngày mai - các nhà dự báo khí hậu kêu gọi người dân cảnh giác. (đọc tiếp)
Justyna Kowalczyk lên ngôi
flickr:4396099705

Bến Việt (01.03.2010) Tin Ba Lan - Vancouver là Thế Vận Hội lịch sử của Ba Lan với nữ vận động viên đoạt huy chương vàng, là phụ nữ đầu tiên đoạt liền 3 huy chương trong Thế vận Hội mùa đông. (đọc tiếp)

Một mình vượt biển (2/2)
flickr:4390478595

Nguyễn Trần Diệu Hương (28.02.2010) Xã hội - Đó không phải là điều duy nhất người bản xứ không hiểu những người tỵ nạn, những người Mỹ gốc Việt lưu vong. Họ cũng không hiểu tại sao rất nhiều người Việt Nam nhỏ bé ốm yếu vẫn đội mưa đội gió hàng giờ giương cao những tấm biểu ngữ "Human Right for VietNam", "Freedom for VietNam" ở một góc đường nào đó trong đời sống lạnh lùng, đầy tất bật của đất nước Hoa kỳ. (đọc tiếp)

Thư đoàn kết với giáo dân Việt
Nasz Dziennik, Vietcatholic (27.02.2010) Tin Ba Lan - Nasz Dziennik công bố nội dung thư của hàng trăm giáo dân Ba Lan gửi Đại sứ quán Việt Nam tại Warsaw. (đọc tiếp)
Một mình vượt biển (1/2)
flickr:4390478595

Nguyễn Trần Diệu Hương (27.02.2010) Xã hội - Tôi phải vận dụng vốn liếng tiếng Anh hạn chế đã tích lũy trong những tháng năm chuẩn bị vượt biên để giải thích cho nhân viên Cảnh sát Mã Lai biết chúng tôi là ai, tại sao chúng tôi đặt chân đến đây…, phải giải thích cho rất nhiều người khác nhau hiểu tại sao chúng tôi phải bỏ quê hương ra đi để sống đời lưu vong. (đọc tiếp)

Bàn về tin và thông tin
Nguyễn Đắc Hải Di (26.02.2010) Xã hội - Khi viết bài này trong chuyến tàu đi từ Prague đến Warsaw, tôi không có hy vọng sẽ tạo nên 1 sự thay đổi về quan điểm của người đọc, không hy vọng lớp trẻ VN đang sống tại VN có thể có cách nhìn khác hơn về hệ thống xã hội VN, đơn thuần là tôi viết chỉ để viết, viết quan điểm và cách nhìn của tôi. Tôi đã cố gắng để không bị xem là phiến diện nhưng quan điểm cần rõ ràng hoặc bên này hoặc bên nọ, không có thói quen đứng dạng chân cùng lúc 2 quan điểm. (đọc tiếp)
Bên đời hiu quạnh
flickr:4380122158

Khánh Ly (23.02.2010) Văn hóa - Tôi nghe ông Song Ngọc hát… ngày chị sinh ứ…ư trời cho tôi làm thơ…ứ ư nhưng chữ ứ… ư này tôi không dám viết ra sợ bà con mắng. Trần Tiến tướng tá bậm trợn, to như một đô vật nhưng lại thương cho một lá Diêu Bông… Nhìn ông Trịnh Công Sơn ngồi cạnh Trần Tiến, tôi nghĩ, đúng là…ở hai đầu nỗi nhớ…. (đọc tiếp)

Roman, Adam tiếp tục chinh phục thế giới
flickr:3966287507

Bến Việt (22.02.2010) Xã hội - Roman Polański và Adam Małysz lại một lần nữa chinh phục giới điện ảnh và thể thao quốc tế. (đọc tiếp)

Thơ Thăng Long
flickr:4373903487

Nguyên Hoàng Bảo Việt (21.02.2010) Xã hội - Từ Ngô Quyền tới Trần Hưng Đạo Bao thế hệ bồi đắp cõi bờ Có Lê Lợi Nguyễn Trải Nguyễn Huệ Và Nghĩa Sĩ Việt Nam Tự Do (đọc tiếp)

Bắt người Việt trong vườn "cỏ" khổng lồ
flickr:4371500770

Bến Việt (19.02.2010) Người Việt tại Ba Lan - Cảnh sát hình sự Piaseczno vừa đột nhập căn nhà biệt thự tại Ząbki ngày hôm qua, bắt quả tang 3 người Việt trong vườn trồng cần sa được cho là „lớn nhất” bị phát hiện từ trước tới nay. Chỉ 2 ngày trước đó, tại vườn cần sa khác ở Stare Babice, một phụ nữ Việt cũng bị bắt. Bến Việt thông tin và phân tích vụ việc. (đọc tiếp)

Kopernik xoay mặt trời
flickr:4371202320

Fundacja Jesteśmy Aktywni - Bến Việt (19.02.2010) Văn hóa - 537 năm trước, tại Toruń - Ba Lan, Mikołaj Kopernik ra đời để hơn 30 năm sau đó làm cách mạng vũ trụ với khám phá: trái đất xoay quanh mặt trời - trở thành nhà thiên văn có công nhất hành tinh. (đọc tiếp)

Câu chuyện Ba Lan về Việt Nam thời giao chiến
flickr:4365580931

RFA (18.02.2010 - 02.07.2007) Xã hội - “Theo bước má hồng” - một cuốn sách chứa nhiều ghi chép lịch sử sinh động của hai miền đất nước Việt Nam vừa được nhà xuất bản Ba Lan “Thế Giới Mới” cho ra đời. (đọc tiếp)

Kêu gọi Ngàn năm Thăng Long
Ủy Ban Phối Hợp Hành Động Vì Dân Chủ (16.02.2010) Tin Việt Nam - …đất biên giới phía Bắc, quần đảo Hoàng Sa và nhiều đảo thuộc Trường Sa đã rơi vào tay bọn bành trướng Bắc Kinh. Hàng chục ngàn lao động Trung quốc đang có mặt tại vùng chiến lược Tây nguyên… phẩm chất đời sống nhân dân ta cũng đang bị xuống cấp nghiêm trọng. - Truyền đơn đầu xuân rải tại Việt Nam (đọc tiếp)
Phong thánh cho linh mục Jerzy năm nay
flickr:4021786843

Bến Việt (15.02.2010) Tin Ba Lan - Linh mục bị bách hại Jerzy Popiełuszko - biểu tượng lịch sử Ba Lan sẽ được chính thức phong thánh năm nay. Đây là tin quan trọng trong ngày, là điều người Ba Lan trông đợi. (đọc tiếp)

Yêu con Hổ
flickr:4355247179

Bùi Chí Vinh (14.02.2010) Văn hóa - (ảnh +18) Tuổi Dần cao số đúng không em Nhe răng ai cũng sợ làm quen Gầm lên là có người trốn mất Trừ một mình anh muốn chết liền (đọc tiếp)

Hà Nội Tết xưa - nay
RFA (13.02.2010) Văn hóa - Trước kia nhà nào cũng đều gói bánh chưng cả và việc ngồi canh nồi bánh chưng ban đêm rất thú vị. Buổi sáng, khi còn ở tuổi thiếu niên, được bóc cái bánh chưng nhỏ đầu tiên ăn thì rất sung sướng… Bây giờ, có những người sắm Tết, vào siêu thị, một lúc tiêu mấy chục triệu như không. Cũng có những người gần Tết còn phải chạy vạy để kiếm ăn từng bữa. Cho nên, những vấn đề của đời sống nó bộc lộ, thể hiện qua dịp Tết. (đọc tiếp)
Hòa Thượng Thích Quảng Độ gửi thông điệp xuân
flickr:4350268137

Giáo Hội Phật Giáo Việt Nam Thống Nhất (12.02.2010) Tin Việt Nam - Giáo hội phải nói lên ngưỡng vọng của 85 triệu người đòi hỏi cuộc sống nhân quyền và dân chủ để phát triển. Hơn nữa, hiện nay chủ quyền dân tộc đang bị uy hiếp bằng những quyền lực cương hay quyền lực nhu của các manh tâm nước lớn. Phật tử là người hiểu thời thông biến, nên không thể nhắm mắt quay lưng trước các ý đồ mãi quốc. (đọc tiếp)

2 ngày 2 vụ ma túy liên quan người Việt
flickr:4346716353

Bến Việt (11.02.2010) Người Việt tại Ba Lan - Trong hai ngày kế cận, cảnh sát thủ đô đã 2 lần ra tay vì người Việt trồng cần sa và buôn ma túy. Nghiêm trọng hơn, các nghi phạm đã dùng khu chợ đông người Việt làm địa điểm trung chuyển hàng cấm số lượng lớn. (đọc tiếp)

Rượu không cho say mà cho cồn công nghiệp
RFA (10.02.2010) Tin Việt Nam - Tuần trước tại tỉnh Ninh Thuận, 5 người đã thiệt mạng, 22 người khác nhập viện vì uống một loại rượu làm từ gạo nhưng chứa quá nhiều Methanol (cồn công nghiệp) và có thể hòa tan trong rượu. (đọc tiếp)
Thứ Năm Béo
flickr:4343479028

Sưu tập (09.02.2010) Văn hóa - Thứ 5 Béo là một trong những tập tục dân dã nhất tại Ba Lan. Ngày này ai cũng phải ăn nhiều đồ ngọt và bánh rán kỉ niệm kết thúc chuỗi ngày ăn chơi năm mới. Năm nay, thứ 5 Béo rơi vào ngày 11 tháng 2 tới. Bến Việt có tổ chức thăm quan tìm hiểu tập tục này. (đọc tiếp)

Sự tích Nowa Huta
flickr:4338887022

VietCatholic (08.02.2010) Xã hội - Đây là một viên ngọc nhỏ trong một chuỗi câu chuyện nhiều mặt, vốn mất 20 năm để “trưởng thành”, bao gồm tất cả các nhân tố theo sau chuyến tông du đầy ý nghĩa chính trị của Wojtyla khi ngài lên ngôi Giáo hoàng, dù bình thường nhưng đầy kịch tính, từng bước một nhưng đáng kinh ngạc. (đọc tiếp)

Không có giải cho quán Việt trên Sân
Bến Việt (07.02.2010) Tin Ba Lan - Tiếc thay, Quán Việt đã không đoạt giải Wdechy 2009 như phỏng đoán. Hai đơn vị văn hóa khác được giải quần chúng và giải ban biên tập. (đọc tiếp)
Bức xúc với phiên xử vụ ép dục học trò
flickr:4335969834

Nguyễn Quang Lập (07.02.2010) Xã hội - Chẳng rõ ông sửng sốt vì cái gi. Sửng sốt vì ông không ngờ các quan trong tỉnh đã mua dâm, trong đó có quan đầu tỉnh hay sửng sốt vì không thể tin nỗi tại sao người ta dám tung ra danh sách đen trong một phiên toà dưới chế độ tươi đẹp của chúng ta? Nếu ông Triều sửng sốt điều thứ nhất thì ông quá quan liêu, sửng sốt điều thứ hai thì ông quá ngu tín. (đọc tiếp)

Ba Lan - Viêt Nam 60 năm quan hệ
flickr:4333740112

Bến Việt (06.02.2010) Trọng tâm - Hôm qua, đại sứ Việt Nam tại Ba Lan cùng cơ cấu cận thần "đại diện cộng đồng" tới dự sinh hoạt kỉ niệm 60 năm Việt Nam - Ba Lan thiết lập quan hệ chính thức. Theo bản tin của Bộ Ngoại Giao Ba Lan thì cuộc họp không có nội dung gì ngoài hình thức. (đọc tiếp)

Quán Việt về nhất?
flickr:4306384768

Bến Việt (06.02.2010) Tin Ba Lan - Tối nay, đại diện nhật báo lớn nhất thủ đô sẽ trao giải Wdechy, rất có thể quán Việt về nhất. (đọc tiếp)

Tư pháp Việt Nam kết án nhà văn Trần Khải Thanh Thủy 42 tháng tù
flickr:4333586092

RFI (05.02.2010) Tin Việt Nam - Vào hôm nay, trong một phiên sơ thẩm, Toà án Nhân dân quận Đống Đa, Hà Nội đã tuyên án như trên đối với bà Trần Khải Thanh Thủy. Chồng bà là ông Đỗ Bá Tân cũng bị xét xử với cùng một tội danh, nhưng chỉ bị hai năm tù treo kèm theo là 47 tháng thử thách. (đọc tiếp)

Kết đoàn cùng giáo dân Việt
RFA (05.02.2010) Trọng tâm- "Người công giáo Việt Nam phải hiểu rằng họ không cô đơn… Những yêu sách đưa ra không phải đặc ân do chính quyền ban phát." (đọc tiếp)
Lần đầu tiên, Nga mời Ba Lan tới dự lễ kỷ niệm vụ thảm sát Katyn
flickr:4071043324

RFI (05.02.2010) Tin thế giới - Theo AFP, hôm qua thủ tướng Nga Vladimir Poutine đã mời người đồng sự Ba Lan Donal Tusk đến dự lễ kỷ niệm 70 năm vụ thảm sát Katyn. Đây là vụ thảm sát 22.500 sĩ quan Ba Lan do công an mật Liên Xô thực hiện. (đọc tiếp)

Cầu nguyện kết đoàn với Việt Nam
RFI (01-04.02.2010) Tin Ba Lan - Giáo hội Ba Lan nhận định là « không thể im lặng mãi trước nỗi đau của người công giáo Việt Nam » và chọn ngày 4 tháng 2 để cầu nguyện hiệp thông với Giáo hội Việt Nam, với Đồng Chiêm, Cồn Dầu, với tổng giám mục Ngô Quang Kiệt và những nơi giáo dân bị đàn áp. Đài quốc tế Pháp phỏng vấn người Việt tại Ba Lan (đọc tiếp)
Ba Lan cầu nguyện cho Việt Nam
Bến Việt (04.02.2010) Trọng tâm- Hôm nay, lần đầu tiên, hội đồng Giám mục Ba Lan tổ chức cầu nguyện trên toàn quốc để hiệp thông cùng Giáo hội công giáo Việt Nam. (đọc tiếp)
Ba lan cầu nguyện, Việt Nam tri ân
flickr:4317954103

KAI - Vietcatholic.net (02.02.2010) Tin thế giới - “Chương trình ‘Chuỗi Trái Tim’ kêu gọi tình liên đới của tất cả những người Công Giáo tại Ba Lan. Mỗi người được mời gọi để nói cho anh chị em khác về những gì đang diễn ra tại Việt Nam. Tất cả được mời gọi cầu nguyện cho Giáo Hội tại Việt Nam, cách riêng cho Đức Tổng Giám Mục Ngô Quang Kiệt, anh chị em giáo dân Hà Nội, và viết thư phản đối tới sứ quán Việt Nam tại Ba Lan (đọc tiếp)

Đài quốc tế Pháp về Quán chợ Việt Nam được báo chí đề cử vào danh sách các địa điểm hấp dẫn nhất 2009
flickr:4306260446

RFI (01.02.2010) Người Việt ở nước ngoài - Như thông lệ, cứ vào đầu năm, nhật báo lớn nhất Ba Lan Gazeta Wyborcza lại tổ chức một cuộc bình chọn trao giải Wdechy cho "Địa điểm hấp dẫn nhất trong năm trước". Lần này, dãy quán ăn của người Việt đã được nhật báo đưa vào danh sách tranh cử với 4 tụ điểm văn hóa khác của thủ đô Vacxava. (đọc tiếp)

Talawas trở lại sau khi bị tấn công
Talawas (01.02.2010) Người Việt ở nước ngoài - Những cuộc phá hoại và tấn công của tin tặc kéo dài từ cuối năm 2009, trùng với thời điểm hàng loạt các phiên tòa xử những người bất đồng chính kiến diễn ra tại Việt Nam, đã làm một số diễn đàn internet độc lập, trong đó có talawas, phải tạm ngưng hoạt động một thời gian. Dù rất bé nhỏ, không được trang bị bằng những phương tiện kỹ thuật và tài chính có thể đọ nổi với tiềm lực của những kẻ tấn công giấu mặt, chúng tôi không khuất phục. (đọc tiếp)
Những ngả đường dẫn dắt Châu Âu thống nhất (3)
flickr:4107842078

SWS - Bến Việt (31.01.2010) Xã hội - Lịch sử hình thành các dân tộc Châu Âu vẫn luôn song hành với sự phát triển tôn giáo. Do vậy, mặc dù gặp khủng hoảng tâm linh, dù đời sống châu lục phải nếm mùi cay đắng cho đến tận ngày nay, chúng ta không thể mường tượng được hình thái Châu Âu ra sao nếu thiếu Công giáo. (đọc tiếp)

Cộng Sản Việt Nam Kết Án Nhà Yêu Nước Phạm Thanh Nghiên
flickr:4314995798

Việt Tân (30.01.2010) Tin Việt Nam - Tấm gương Phạm Thanh Nghiên là chứng tích hiển hách của giòng máu con cháu Bà Trưng, Bà Triệu, và biết bao thế hệ phụ nữ Việt Nam từng chung vai giữ nước.Sử sách Việt Nam sẽ công minh đối với những người con yêu nước và những kẻ phản bội. (đọc tiếp)

Những ngả đường dẫn dắt Châu Âu thống nhất (2)
flickr:4107842078

SWS - Bến Việt (28.01.2010) Xã hội - Dòng Jagiełło, xuất thân từ Litva, dẫu thời thế khó khăn, vẫn mạnh bạo thúc đẩy lối tư duy chính trị đặc biệt, khởi đầu cho Châu lục thống nhất trong tương lai. Đó là ý nguyện hòa phối lý tưởng dân chủ quý tộc đồng thời bảo đảm mọi quyền tự do cơ bản cá nhân cũng như tôn trọng dân thiểu số và tôn giáo khác biệt. ‘Ta không phải là ông chủ của lương tâm nhân loại” – Vua Zygmunt August, người theo Thiên chúa nói. (đọc tiếp)

Bắc Triều Tiên và Hàn Quốc lại đọ pháo trên biển Hoàng Hải
flickr:4309115561

RFI (27.01.2010) Tin thế giới - Theo hãng thông tấn Hàn Quốc Yonhap, pháo binh Bắc Triều Tiên đã bắn sang 30 lần, bên Hàn Quốc trả đũa với số lượng gấp ba. Các phát bắn của hai phía đều hướng về phía biển và không gây ra thương vong. Bình Nhưỡng giảm nhẹ tầm quan trọng của sự cố. (đọc tiếp)

Những ngả đường dẫn dắt Châu Âu thống nhất (1)
flickr:4107842078

SWS - Bến Việt (27.01.2010) Xã hội - Từ hàng thế kỷ, Châu Âu được đan gắn bởi chung nguồn cội tôn giáo, văn hoá và chính trị. Ngay từ thời Hy Lạp và Rôma cổ đại, các vùng phía nam của châu lục vốn chủ yếu tin vào triết lý Helena cùng hệ thống lập pháp do người Rôma chủ xướng, được gọi là vùng oikumene (tiếng Hy Lạp) hoặc communio (tiếng La Tinh). Trong cả hai trường hợp, oikumene và communio đều có nghĩa là „ cộng đồng” hay „hợp nhất”. (đọc tiếp)

Quán Việt tranh giải ở thủ đô
Bến Việt (26.01.2010) Người Việt tại Ba Lan - Quán ăn Việt trên Sân lọt đề cử bình chọn „Địa Điểm lý thú nhất” giải Wdechy 2009 của nhật báo thủ đô Ba Lan. (đọc tiếp)
Ăn quán Việt đã trở thành tục lệ
flickr:4305516475

Gazeta Wyborcza (26.01.2010) Tin Ba Lan - Mỗi lần hẹn gặp bạn nào chưa từng tới quán Nam Sài Gòn, tôi khá bận tâm bởi khó giải thích được địa điểm của quán nằm đâu. Chính xác nhất là: „Đi thẳng, qua dãy comlê rồi quẹo phải”. (đọc tiếp)

Báo cáo hoạt động giúp người khuyết tật Tại Hội nghị CBR của Caritas Asia ở Cambodia
Caritas Việt Nam (25.01.2010) Xã hội - phải kể đến nhiều dạng khuyết tật mới: một số người đồng tính luôn mặc cảm về giới tính của mình, một số bà mẹ mặc cảm sau khi phá thai (VN có 2 triệu cas phá thai/năm) hay một số người tự tử không thành, những người nghiện ma tuý mang mặc cảm không thể bỏ nghiện được, những người nghiện games online, nghiện phim ảnh đồi truỵ… (đọc tiếp)
Kháng án y án
flickr:4296798021

RFA (23.01.2010) Tin Việt Nam - Phiên tòa phúc thẩm y án những người treo biểu ngữ kêu gọi chủ quyền cho Hoàng Sa và Trường Sa. "Tôi cũng rất bức xúc, tôi khóc và tôi nói: "Các người không thấy hổ thẹn hay sao? Từ một vụ án mà đưa tất cả những người yêu nước ra mà xử với những bản án như chồng tôi là 6 năm tù." - bà Nguyễn Thị Nga nói với đài Á Châu Tự Do. (đọc tiếp)

Động đất bất ngờ giữa Ba Lan
flickr:4297438348

Bến Việt (23.01.2010) Tin Ba Lan - Ba Lan vừa một phen hú vía vì động đất lên tới 4,4 độ richter - rất cao so với nước không nằm trong vùng địa chấn. (đọc tiếp)

Tường thuật chi tiết phiên tòa 4 nhà đối kháng
flickr:4295787928

Nguyễn Mai Hồng (22.01.2010) Tin Việt Nam - Gần 20 hãng thông tấn, báo chí quốc tế cùng hơn 30 phóng viên trong nước tác nghiệp bên ngoài thông qua màn hình lớn. Trong bản tường thuật này, khi nào có hiện tượng chất lượng âm thanh đột nhiên xấu đi, chúng tôi xin ghi tắt: “RÈ”. Khi nào micro hỏng, chúng tôi xin viết tắt: “CÂM” (đọc tiếp)

Dân biểu Cao Quang Ánh tường trình chuyến về Việt Nam
flickr:4295896848

Cao Quang Ánh (22.01.2010) Tin thế giới - Khi được tin về phái đoàn chuẩn bị đi Việt Nam, tôi đã yêu cầu tham gia với hai mục đích… Vì là vị Dân Biểu gốc Việt độc nhất tại Quốc Hội Hoa Kỳ, tôi tự đặt cho mình trách nhiệm thực hiện hai điều này; bằng không thì sẽ không ai làm việc đó. (đọc tiếp)

Linh mục Khải nói với báo Ba Lan hiện trạng Đồng Chiêm
flickr:4282846898

Nasz Dziennik (22.01.2010) Xã hội - "Tại Đồng Chiêm thì vấn đề không chỉ là ở hữu đất mà vấn đề mấu chốt là chính quyền vô thần đang thúc đẩy công cuộc đả kích tất thảy những gì liên quan tới Giáo hội công giáo." - linh mục Nguyễn Văn Khải trong cuộc nói chuyện với báo Nasz Dziennik - nhật báo công giáo tại Ba Lan. (đọc tiếp)

Loa nhiễu, nhục hình cho tòa công minh
flickr:4292903090

RFA (21.01.2010) Tin Việt Nam - Nhiều lần, ông Long đã làm nhiều người cười ồ vì những câu trả lời dí dỏm, chẳng hạn “khen” Hội đồng xét xử “hay” khi hỏi vì sao ông nhận tội (?). Ông Long giải thích rằng sở dĩ ông làm điều đó bởi trong tù, cơ quan an ninh điều tra đã truy bức, dùng nhục hình, khủng bố tinh thần của ông. Ông yêu cầu Hội đồng xét xử xem xét, xử lý hành vi đó của các điều tra viên. Tiếc là người nghe không thể nghe trọn vẹn những thông tin mà ông Long tiết lộ bởi hệ thống loa bị nhiễu. (đọc tiếp)

Bé Việt đầu tiên ra đời trong trại
flickr:4291160230

Bến Việt (20.01.2010) Người Việt tại Ba Lan - Báo Ba Lan đưa tin bé trai người Việt mới ra đời hôm qua trong trại giam người nước ngoài. Bà mẹ bị bắt khi mang bầu. Hai mẹ con được chăm sóc tận tình. Người mẹ đang nạp đơn tị nạn. (đọc tiếp)

Tráo trở nhiều chiều
flickr:4289673423

Bến Việt (20.01.2010, 12:10) Trọng tâm - Tòa Việt Nam vừa phát đoạn băng được coi là thâu từ phòng xử 4 nhân vật cốt lõi của phong trào dân chủ. Truyền thông tiếng Ba Lan đưa thêm tin về vụ chính quyền Việt Nam đòi người công giáo "bồi thường" vụ phá tượng Đức Mẹ… Nhiều việc tưởng như khác nhau nhưng cùng một lô-gíc tráo trở đang diễn ra tại Việt Nam. (đọc tiếp)

4 người nhận án tù nhiều năm
BBC (20.01.2010) Tin Việt Nam - Tòa sơ thẩm TP Hồ Chí Minh vừa tuyên án từ 5 năm tới 16 năm tù giam, thêm từ 3 tới 5 năm quản chế tại gia cho bốn nhân vật bất đồng chính kiến. (đọc tiếp)
Nguyễn Sĩ Bình về vụ xử 4 nhà bất đồng chính kiến
VOA (20.01.2010) Xã hội - Bốn nhân vật bất đồng chính kiến dính líu đến vụ án chính trị được nhiều người xem là vụ án lớn nhất ở Việt Nam trong năm 2009 sẽ ra tòa vào ngày 20 và 21 tháng này. Các ông Lê Công Ðịnh, Trần Huỳnh Duy Thức, Nguyễn Tiến Trung và Lê Thăng Long – thành viên của Ðảng Dân Chủ Việt Nam, đã bị bắt hồi tháng 6 năm ngoái và bị truy tố về tội gọi là “hoạt động nhằm lật đổ chính quyền nhân dân”. Ban Việt Ngữ Ðài VOA đã tiếp xúc với ông Nguyễn Sĩ Bình, nhân vật lãnh đạo đảng Dân Chủ đang cư ngụ ở Mỹ, và đuợc ông cho biết một số ý kiến như sau về vụ xét xử này. (đọc tiếp)
Người có án nặng nhất nói 'bị bức cung'
BBC (20.01.2010) Tin Việt Nam - Gia đình ông Trần Huỳnh Duy Thức, người chịu án 16 năm tù và 5 năm quản chế, tại phiên xử bốn nhà hoạt động chính trị hôm 20/1, tiết lộ ông nói trước tòa rằng ông đã bị "nhục hình và bức cung". (xem)
Giáo Hoàng người Ba Lan (6)
flickr:4219917269

Bến Việt - SWS (18.01.2010) Văn hóa - Jan Paweł II đã hợp nhất tất thảy người Ba Lan trong cuộc chiến với cộng sản, để rồi cuộc chiến đấu lan rộng sang toàn Đông Âu. Jan Paweł II cũng hợp nhất đưọc những con chiên của nhiều tôn giáo khác nhau trong mục đích chung hỗ trợ hòa bình. Jan Paweł II là người khởi xướng tư duy đạo dức triết lý, hòa bình, tình thương, bình đẳng, bác ái và tự do. (đọc tiếp)

Cẩn thận vỡ đầu, dập đít
flickr:4281518637

Bến Việt (17.01.2010) Tin Ba Lan - Lạnh dài cộng với nhiệt độ thay đổi gấp gây nhiều phiền phức, có khi nguy hiểm cho đầu và mông. Đi ngoài đường phố Ba Lan trong những ngày này thường được đọc các biển báo hiểm: "uwaga sople" - cẩn trọng với băng tan! Bến Việt mách bạn về cách bảo đảm an toàn cho mình và mọi người trong mùa Ba Lan tuyết (sắp) tan. (đọc tiếp)

Tân đại sứ Ba Lan bị rủa
flickr:4276402918

Bến Việt (16.01.2010) Trọng tâm - Tân đại sứ Cộng Hòa Ba Lan mới nhận nhiệm kì tại Việt Nam bị báo Nasz Dziennik gọi là „hèn” vì không đề cập tới đàn áp tôn giáo tại Việt Nam trong cuộc họp mới đây tại thượng viện. (đọc tiếp)

Án mạng Việt và dư luận tại Tiệp
Bến Việt (16.01.2010) Người Việt ở nước ngoài - Mấy hôm nay, người Việt và người Tiệp có nói về vụ tìm thấy xác một người phụ nữ Việt Nam ở Praha bị đâm chết mà không rõ nguyên do. Cũng như trong những trường hợp tương tự, người ta phán đoán và bình luận về bối cảnh vụ án. (đọc tiếp)
Bình luận vụ Đồng Chiêm
flickr:4255062434

Nasz Dziennik (16.01.2010) Xã hội - Một số phản ứng và bình luận về đàn áp giáo dân ngày một tăng tại Việt Nam. Linh mục Edward Osiecki, cha đỡ đầu cộng đồng công giáo Việt Nam tại Ba Lan nói „Những gì xảy ra tại Việt Nam làm ta mường tượng tới thời thành Rome bạo chúa - lính tráng trở về phải hoàn trả một phần chiến lợi phẩm lấy được từ chiến trận, phần còn lại thì tư lợi”. (đọc tiếp)

Nhà văn Phạm Toàn kể lại buổi “làm việc” với công an
RFA (15.01.2010) Xã hội - Họ hỏi server nằm ở đâu và tiền bạc thì như thế nào. Tôi trả lời tiền thì bảo đảm chắc chắn chúng tôi không tham nhũng. Chắc chắn chúng tôi là loại người không cần tiền. Anh Huệ Chi là một người nhà nho anh ấy phải giữ gia phong của anh ấy. (đọc tiếp)
Giáo Hoàng người Ba Lan (5)
flickr:4275426154

Bến Việt - SWS (15.01.2010) Văn hóa - Jan Paweł II đặc biệt phản đối tư tưởng chống Do Thái và chính ngài, vào năm 2000 đã chính thức công nhận tội lỗi của Nhà thờ, cả những lỗi lầm Nhà thờ đã gây nên với người Do Thái - sự kiện mang tính lịch sử đối với Nhà thờ. (đọc tiếp)

Luật sư Cù Huy Hà Vũ về vụ lục soát nhà GS Huệ Chi
VOA (14.01.2010) Tin Việt Nam - Hôm thứ tư, công an Việt Nam lục soát nhà Giáo sư Nguyễn Huệ Chi ở khu Kim Mã Thượng, ngõ 36 Hà Nội, người điều hành một trang web mạnh mẽ phản đối dự án khai thác bauxite tại Tây Nguyên. Tối thứ năm, giờ Việt Nam, Luật sư Cù Huy Hà Vũ, một trong những người quen biết rất thân với Giáo sư Nguyễn Huệ Chi cho VOA biết một số thông tin về vụ này. (đọc tiếp)
Báo Ba Lan nói tiếp về Đồng Chiêm
flickr:4263149749

Opoka.org.pl (13.01.2010) Xã hội - Các trang mạng của Ba Lan vẫn theo dõi diễn biến tại giáo xứ Đồng Chiêm, tiếp tục đăng tải thông tin cũng như tường trình hành xử của chính quyền và hàng giáo phẩm xung quanh vấn đề tự do tôn giáo cũng như các tranh chấp đất đai. (đọc tiếp)

Phở Xe Lửa, ông Toàn Bò và chợ Eden
VOA blog Phạm Thành Châu (11.01.2010) Người Việt ở nước ngoài - Trước năm 1980, người Việt chưa có bao nhiêu, chợ Eden gần như hoang phế, cỏ mọc tùm lum, vài cửa hàng lèo tèo. Khi người Việt đến mướn chỗ để buôn bán, chợ trở nên sầm uất. Chủ chợ là người Do Thái, bắt đầu lên giá mướn, cứ lên giá liên tục, hiện nay hình như 50 đô la cho mỗi square foot (một năm) và có thể sẽ lên giá nữa. (đọc tiếp)
Thánh giá Đồng Chiêm - Truyền thông và nghị viên Ba Lan phản ứng
flickr:4263149749

Bến Việt sưu tập (11.01.2010) Tin Ba Lan - Vụ phạm thánh tại Đồng Chiêm thu hút chú ý của truyền thông và dư luận Ba Lan. Dù thông tin tới Ba Lan trong những ngày cuối tuần, Quốc hội Ba Lan nhanh chóng phản ứng, yêu cầu có công hàm can thiệp gửi cầm quyền Việt Nam. Ngoài đưa tin, truyền thông Ba Lan đăng nhiều bài bình luận sâu rộng xung quanh vụ việc này, dành nhiều tình cảm đặc biệt cho các giáo dân, bênh vực hàng giáo chủ và tuyên đoán Việt Nam là „domino đầu tiên của Châu Á”. (đọc tiếp)

WOŚP thứ 18
flickr:4259634035

Bến Việt (09.01.2010) Tin Ba Lan - Chiến dịch thiện nguyện nổi danh nhất tại Ba Lan sẽ lên cao trào vào ngày mai, chủ nhật mùng 10 tháng 1 tại Cung văn hóa và Khoa học Warszawa. Lần thứ 18, mỗi năm một lần, WOŚP quyên góp tiền mua thiết bị y khoa giúp trẻ nhỏ. (đọc tiếp)

Nhà văn Trung Quốc tâm sự
BBC (09.01.2010) Xã hội - Cao Hành Kiện, nhà văn gốc Trung Quốc, chủ nhân Nobel văn học nói về văn chương, chính trị và vai trò người Trung Quốc tha hương. Ông cho rằng: đối với những người Trung Quốc sống ở nước ngoài, họ nên tìm nguồn gốc tại chính nơi mình sống. (xem)
Công an phá Thánh giá Núi Thờ
flickr:4255061976

Tin Việt Nam (08.01.2010) Hình ảnh - Công an tranh thủ đêm tối đặt mìn phá bỏ thánh giá thiêng tại Đồng Chiêm. Đụng độ và xô sát khiến nhiều người bị thương. Dân chúng mộ đạo phất cờ tang, đeo khăn trắng trong khi chính quyền vẫn tiếp tục bạo lực và tự bao che. (đọc tiếp)

Giáo Hoàng người Ba Lan (4)
flickr:4252661900

Bến Việt - SWS (07.01.2010) Văn hóa - Giáo Hoàng có mối liên hệ đặc biệt với giới trẻ. Cũng như thời đầu mới mới bắt đầu công việc giảng đạo, ông rất thích tổ chức du ngoại cho thanh niên. Ngay cả sau này, khi đã là Giáo Hoàng, ông nồng nhiệt quan tâm và chân tình với giới trẻ. Chính Giáo Hoàng là người khai mở Chuỗi ngày Thanh niên Thế giới giờ đã đi vào truyền thống bởi từ năm 1985 được Liên Hiệp Quốc chính thức công nhận. (đọc tiếp)

Xưng hô và mâu thuẫn
Nguyễn Hưng Quốc blog (05.01.2010) Xã hội - Với mỗi người, chị làm một cuộc hoá thân: Với ông hoặc bà nội, chị xưng là “cháu”; với ba, chị xưng là “con”; với chồng, chị xưng là “em”, và với mấy đứa con, chị xưng là “mẹ”. Như vậy, người phụ nữ ấy thực sự là ai? Câu trả lời: không là ai cả. Chúng ta chỉ có thể xác định chị khi đặt chị trong mối quan hệ với những người khác. (đọc tiếp)
Giáo Hoàng người Ba Lan (3)
flickr:4243328302

Bến Việt - SWS (04.01.2010) Văn hóa - Sự kiện ngoạn mục cuối thế kỉ XX - Công Đoàn Độc Lập Tự Chủ „Đoàn Kết” gắn liền với sự hiện diện của Giáo Hoàng Giăng Paul II. Tư duy sâu sắc, đầy nhân bản và lòng yêu nước của Giáo Hoàng đã trở thành động cơ thúc đẩy „Đoàn Kết”. (đọc tiếp)

Blog trong Bến Việt - chuyện vé tháng
flickr:4235295966

Tôn Vân Anh blog (02.01.2010) Bạn đọc Bến Việt không bị thiếu thông tin nhưng có nhu cầu sàng lọc thông tin và có nhu cầu bàn luận, phân tích thông tin cũng như chia sẻ nghĩ suy về cuộc sống, xã hội quanh ta. Blog Tôn Vân Anh sẽ cố gắng bổ xung và làm phong phú các thông tin đã có tại Bến Việt. Mời các bạn ghé thăm. (đọc tiếp)

Trở về phần 1>>>
Archiwum 2009
Archiwum 2011
Trở về trang chủ
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License