Australia obawia się nowej fali „boat people” z Wietnamu

Ben Viet (16.07.2013) Wiadomości ze świata -W dniu 12.07.2013 straż przybrzeżna Australii zatrzymała łódź z 84 Wietnamczykami w odległości 51 km od miasta Broome na zachodniej Australii, wszyscy zatrzymani zostali w nocy 14.07.2013r transportowani do ośrodka Curtin w Derby.

flickr:9301429497

To już następne zatrzymanie „boat people” z Wietnamu, jakich straż przybrzeżna Australii dokonała w tym roku. W kwietniu tego roku także łódź z Wietnamczykami (72 osoby) została zatrzymana w tym samym miejscu. Od początku roku liczba uchodźców wietnamskich zatrzymanych przez straż przybrzeżną Australii wzrosła do 759 osób. Władze Australii obawiają się, że jeżeli taka tendencja się utrzymuje to ich kraj czeka w tym roku nowa rekordowa liczba uchodźców wietnamskich, przewyższająca rekord z roku 1997, kiedy do Australii dopłynęło 868 osób.
Mimo ogromnego ryzyka, wiele łodzi utonęło na drodze do Australii, wielu zostało złapanych przez wietnamską straż przybrzeżną i osadzonych w więzieniu, ludzie z narażeniem życia nadal uciekają z Wietnamu co może świadczyć o bardzo złej sytuacji ekonomicznej, politycznej i społecznej kraju.

Ben Viet wg BBC

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License