Pierwsze kroki ku odbudowie maryjnego sanktuarium w La Vang
flickr:4460337271

Pierwsze kroki ku odbudowie maryjnego sanktuarium w La Vang

AsiaNews (25.03.2010) Wiadomości z Wietnamu - Architekci i firmy budowlane szkicują pierwsze plany przyszłego Narodowego Centrum Pielgrzymek Maryjnych oraz największej świątyni w kraju. Pierwsze sanktuarium, zapoczątkowane w 1798 – kilkakrotnie burzone i odbudowywane – uczestniczyło w męczeńskiej historii katolików wietnamskich, którzy teraz tłumnie nawiedzają to miejsce.

Ho Chi Minh City. W Narodowym Sanktuarium Maryjnym w La Vang zostanie wybudowany największa w Wietnamie świątynia – będzie mogła pomieścić pięć tysięcy ludzi – „i będzie to nie tylko dzieło nowoczesnej architektury, ale również wyrazi wietnamską architekturę i kulturę naszego kraju”. Takie oświadczenie złożył dla redakcji „AsiaNews” sekretarz Komisji Sztuki Sakralnej przy Konferencji Episkopatu Wietnamskiego – o. Wincenty Pham Trung Thanh, przełożony prowincjalny redemptorystów.
Zapoczątkowane w 1798 r. sanktuarium, do którego przez ponad dwa stulecia pielgrzymowały setki tysięcy wietnamskich katolików, było kilkakrotnie rujnowane. Ostatnio uległo zburzeniu w 1972 r. podczas wojny. Od tego czasu nie można było uzyskać zgody na pełną odbudowę. W przyszłym roku – według planów – ma się rozpocząć budowa narodowego centrum dla pielgrzymów. W dniu 8 marca architektom i firmom budowlanym przedstawiono podstawowe założenia i wymogi dla mającego powstać centrum.
Jak to wyjaśniono w kwietniu 2009 roku – Ksiądz Arcybiskup Etienne Nguyen Nhu The, ordynariusz archidiecezji Hue, dzięki negocjacjom z władzami zdołał odzyskać prawie w całości 34 hektary gruntów należących do sanktuarium. Władze cywilne zgodziły się również na plany stworzenia katolickiego centrum pielgrzymkowego na tym terenie. Projekt zarysowany przez arcybiskupa powinien, oprócz wielkiej bazyliki, uwzględnić centrum konferencyjne na 3 tysiące miejsc, kaplicę Adoracji Najświętszego Sakramentu, miejsce do sprawowania sakramentu pojednania, centrum rekolekcyjne dla czterystu osób. Władze cywilne ze swej strony zapewnią budowę systemu drogowego i innych obiektów infrastruktury.
Przewidywany koszt przedsięwzięcia to około 25 milionów dolarów. „To jest projekt, który będzie wymagał ofiarności wszystkich wietnamskich katolików, w kraju i za granicami, którzy zawsze są oddani naszej Pani z La Vang” – powiedział ks. Dominik Phan Hung, przewodniczący komisji zarządzania i administracji. Od samego początku przybywali tu indywidualni pielgrzymi, a od roku 1864, kiedy Le Tien Thin PX, lider wspólnoty Co Vu, przybył ze zorganizowaną pielgrzymką liczącą 30 osób, niezliczone rzesze ludzi przedzierały się przez góry i lasy, aby dotrzeć do Naszej Pani.
Sanktuarium dzieliło męczeńską historię Wietnamu i wietnamskich katolików. I tak w roku 1885, w czasach reżimu Van Than, było ono trzykrotnie palone, a wierzący katolicy byli terroryzowani i zabijani. W 1894 r. ks. Patinier Kinh, proboszcz parafii Co Vu, stojący na czele rejonu Quang Tri, w którym leży sanktuarium, napisał, że w 1885 roku ani parafia ani sanktuarium nie uniknęły ‘zniszczenia’. „Kiedy powrócił spokój, pospieszyłem z budową małego kościółka. Poprosiłem wszystkich wiernych, aby pomogli przynieść z gór potrzebne drewno. W wyznaczonym dniu wszyscy moi parafianie spotkali się i maszerowali 6 mil do La Vang, aby odbudować kościół.” – opisywał ksiądz. W tym samym roku biskup Caspar LOC postanowił odbudować w wietnamskim stylu sanktuarium, które pokryto dachówką. Ten kościół został znowu zrujnowany w czasie wojny w 1925 r.

22 sierpnia 1961 r. Papież Jan XXIII wyniósł świątynię do godności bazyliki.
Dzisiaj, z sanktuarium zniszczonego w 1972 r. pozostała jedynie dzwonnica. Jednak każdego roku setki tysięcy pielgrzymów przybywa tu, aby modlić się do Naszej Pani w La Vang. „Kiedy udajemy się do sanktuarium – powiedział papież Jan Paweł II w 1988 r. – idziemy, aby zawierzać Naszej Pani wszystkie nasze radości, nasze smutki i nasze nadzieje”.

J.B. Vu

tł. Etek


źródło: AsiaNews 22.03.2010

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License