W centrum uwagi - 2009
Wietnamczycy w Polsce - Goście czy intruzi
Przegląd Powszechny (25.12.2009) W centrum uwagi- Lata polskiej wolności przyniosły także, nieśmiałą jak dotąd, zmianę składu etnicznego polskiego społeczeństwa. Pojawili się na ulicach polskich miast imigranci. Jest ich bardzo niewielu, w sumie 0,12% społeczeństwa. Są wśród nich uchodźcy z krajów totalitarnych lub objętych wojną, są imigranci ekonomiczni, zwykle z krajów bliskich, są wreszcie migranci tranzytem przemierzający Polskę. (czytaj dalej)
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 26 listopada 2009r. na temat sytuacji w Laosie i Wietnamie
flickr:4152011103

(02.12.2009) W centrum uwagi- Parlament Europejski w dobitny sposób ocenił sytuację w dziedzinie praw człowieka na terenie Wietnamu i Laosu. Parlament wzywa Komisję Europejską do przeanalizowania modelu współpracy z totalitarną dyktaturą, która nie wykazuje, wbrew własnym deklaracjom najmniejszej woli poprawy w dziedzinie przestrzegania praw człowieka, prowadząc politykę stałej eskalacji przemocy. (czytaj dalej)

O filmie, który trzeba zobaczyć słów kilka
flickr:3934568971

Ben Viet (30.10.2009) W centrum uwagi- Publiczność miała okazję obejrzeć po raz pierwszy film Katarzyny Klimkiewicz „Hanoi – Warszawa”. Ten film trzeba zobaczyć! (czytaj dalej)

Wietnamska wojna z religią
flickr:3963837468

(28.09.2009) W centrum uwagi- Decyzja Stanów Zjednoczonych, aby Wietnamu nie umieszczać ponownie na liście Krajów Szczególnej Uwagi z powodu braku dowodów naruszania wolności religijnej, ociera się o absurd biorąc pod uwagę trwającą wojnę z religią w tym opresyjnym kraju. Represje wobec religii nasiliły się w sposób wyraźny od momentu, gdy Wietnam został zdjęty z listy krajów nie przestrzegających praw człowieka. (czytaj dalej)

O Wietnamczykach mówią trenerki międzykulturowe
flickr:3929046537

Bến Việt (17.09.2009) W centrum uwagi- „Wietnamczycy są w tej chwili dość liczną grupą imigrantów. Ignorowanie grupy o tak odmiennym rodowodzie kulturowym byłoby ignorancją i głupotą. Polska pełni rolę gospodarza od którego zależy, jak będą się czuli jego goście… Szukaliśmy możliwości współpracy…” – rozmowa z trenerkami międzykulturowymi, które prowadziły warsztaty „Psychoedukacja – drogą do integracji” z grupami wietnamskimi. (czytaj dalej)

Wolność religijna w Azji
flickr:3866640041

(27.08.2009) W centrum uwagi- Ataki na wolność religijną i przemoc wobec chrześcijan obejmuje prawie wszystkie kraje azjatyckie. Rządy krajów zachodnich przedkładają krytykę niektórych pogwałceń – jak te, których dopuszczają się muzułmanie – ale zachowują milczenie na temat ataków na chrześcijan w Wietnamie czy Chinach. (czytaj dalej)

Wizyta wietnamskiego Przewodniczącego w Watykanie
flickr:3819476627

Bến Việt (06.08.2009) W centrum uwagi- Wśród głośnych przypadków brutalnych prześladowań wobec katolików w całym Wietnamie rozeszła się wiadomość o zaplanowanej na listopad br. wizycie głowy państwa, Przewodniczącego Nguyen Minh Triet w Watykanie. Wietnamczycy, a szczególnie katolicy wietnamscy przyjmują tę zapowiedź z mieszanymi uczuciami, zarówno z nadzieją jak i obawą, ponieważ wciąż jest żywa pamięć o złych następstwach watykańskiej wizyty premiera Nguyen Tan Dunga z 2007 r. (czytaj dalej)

Warto rozmawiać
Bến Việt (29 kwietnia 2009) W centrum uwagi - Po raz pierwszy na antenie telewizji publicznej odbyła się dyskusja z udziałem Wietnamczyków na temat ich przymusowych kontaktów z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa rodzimego kraju i o ich funkcjonowaniu w społecznej i politycznej rzeczywistości Polski. (czytaj dalej)
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License