Znany chiński dysydent Chen Guangcheng pod " amerykańską ochroną".
flickr:6975233292

Ben Viet (28.04.2012) Wiadomości ze świata / W centrum uwagi - Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng po dramatycznej ucieczce z aresztu domowego w prowincji Shandong w dniu 22.04.2012r. jest już bezpieczny pod "amerykańską ochroną" w Pekinie i wysyła video do premiera Wen Jabao z trzema żądaniami : "o śledztwie i ściganiu urzędników, którzy torturują jego i jego rodzinę; o zapewnieniu jego rodzinie bezpieczeństwa; o walce z korupcją w Chinach.”

Chen Guangcheng niewidomy od dziecka stał się znany kiedy skrytykował popełniane różne błędy w 'polityce jednego dziecka', zwłaszcza wytykał władze prowincji Shandong o zmuszanie 7000 kobiet tej prowincji do aborcji. Dodatkowo stał się doradcą rolników i osób niepełnosprawnych w walce o ziemię, o prawa dla niepełnosprawnych. Stał się 'bosym adwokatem' tych ludzi. Za to wszystko został skazany przez władzę na 4 lata więzienia. Po wyjściu z więzienia (we wrześniu 2010r.), został przymusowo zamknięty w areszcie domowym, gdzie tajniaki bez przerwy pilnują obejścia jego domu nie pozwalając nikomu z domowników na wyjście jak również na odwiedziny. Nawet jego córce nie wolno iść do szkoły.
Nie jest znane w jaki sposób Chen Guangcheng zdołał uciec z pilnowanego domu do oddalonego o 8 godzin jazdy samochodem Pekinu.

Trwają rozmowy na wysokim szczeblu między urzędnikami USA i Chin odnośnie losu Chen Guangcheng

Ben Viet wg BBC i innych źródeł zagranicznych.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License