Cu Huy Ha Vu skazany na 7 lat więzienia

PAP/GW (05.04.2011) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamski dysydent Cu Huy Ha Vu, syn rewolucyjnego przywódcy komunistycznego, został w poniedziałek skazany przez sąd w Hanoi na siedem lat więzienia i trzy lata aresztu domowego za nawoływanie do zniesienia systemu jednopartyjnego w Wietnamie.

Wykształcony we Francji prawnik Cu Huy Ha Vu został skazany po jednodniowym procesie w Hanoi, podczas którego jeden z jego obrońców został odrzucony przez sędziego, a trzej pozostali wyszli z sali na znak protestu. Vu musiał bronić się sam.

Został skazany za nawoływanie do wprowadzenia systemu wielopartyjnego, domaganie się obalenia przywództwa Komunistycznej Partii Wietnamu, zniesławianie państwa i przedstawianie wietnamskiej wojny ze Stanami Zjednoczonymi jako wojny domowej.

53-letni Vu jest synem słynnego wietnamskiego poety Cu Huy Cana, który był też rewolucyjnym przywódcą w rządzie prezydenta Ho Chi Minha po ogłoszeniu przez niego niepodległości w 1945 roku.

"Nie popełniłem przestępstwa szerzenia propagandy antypaństwowej - powiedział w sądzie Vu. - Ta sprawa została zmontowana przeciwko mnie. Ta sprawa jest całkowicie bezprawna".

Sędzia uznał, że "urodzony i wychowany w rodzinie rewolucjonisty, Vu nie podtrzymał tradycji i pobłądził".

Vu aresztowano w listopadzie w związku z próbą wytoczenia w 2009 roku procesu premierowi Nguyen Tan Dungowi po uchwaleniu kontrowersyjnego projektu budowy przez Chińczyków kopalni boksytów w górach w środkowej części Wietnamu. Według Vu projekt kopalni zagrażał środowisku, bezpieczeństwu oraz dziedzictwu narodowemu. Pozew odrzucono.

W następnym roku Vu ponownie skierował pozew przeciwko premierowi w związku z zakazem pozwów zbiorowych. Vu twierdził, że brak takiej instytucji narusza konstytucyjne prawo do gromadzenia się, tworzenia ugrupowań i protestowania w ramach prawa.

W poniedziałek prawnicy Vu opuścili salę sądową, kiedy sędzia odmówił przeczytania lub rozdania 10 wywiadów prasowych, o których udzielenie zagranicznym mediom, m.in. Głosowi Ameryki i Radiu Wolna Azja, Vu był oskarżony. Wywiadami tymi sąd posłużył się jako kluczowym dowodem przeciwko Vu.

Organizacja obrońców praw człowieka Human Rights wzywała w zeszłym tygodniu do uwolnienia Vu, którego określiła jako "jednego z najwybitniejszych obrońców praw człowieka oraz środowiska i kultury w Wietnamie".(PAP)

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,9372546,Wietnam_Dysydent_skazany_na_7_lat_wiezienia.html


O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License