Komitet Ochrony Dziennikarzy potępił aresztowanie blogera Truong Duy Nhat.
flickr:8916353184

RFI (01.06.2013) Wiadomości ze świata -W oświadczeniu z dnia 30.05.2013r. Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z siedzibą w Nowym Yorku potępił fakt aresztowania wietnamskiego blogera Truong Duy Nhat i wzywał władze w Hanoi do jego natychmiastowego uwolnienia.

W oświadczeniu pan Shawn Crispin, przedstawiciel wyższego szczebla CPJ w Azji Południowo – Wschodniej powiedział, że aresztowanie blogera Truong Duy Nhat w dniu 26.05.2013r w Danangu jest najnowszym dowodem na to, że władza „wykorzystuje oskarżania antypaństwowe, aby stłumić głosy krytyczne”.

Według pana Shawn „pełno jest niewinnych dziennikarzy i blogerów uwięzionych w więzieniach w Wietnamie. Naszedł czas, by władza zakończyła represje i uwolniła wszystkich uwięzionych dziennikarzy”.

Bloger Truong Duy Nhat jest właścicielem blogu pod nazwą „Inny kąt widzenia” od roku 2010, blog ten często publikuje artykuły krytyczne wobec rządu Wietnamu, nie wyłączając premiera Nguyen Tan Dung. Bloger został oskarżony o „nadużycie demokratycznych wolności w celu naruszenia interesów państwa”. Mógł być skazany na 7 lat więzienia.

CPJ przypomina, że z 14 dziennikarzami więzionymi więzieniach, Wietnam jest szóstym krajem na świecie pod względem aresztowania dziennikarzy. Z wyjątkiem jednego, wszyscy są niezależnymi blogerami lub dziennikarzami stron internetowych i wszyscy są oskarżani o działalność antypaństwową.

Ben Viet wg źródła http://www.viet.rfi.fr/viet-nam/20130601-uy-ban-bao-ve-nha-bao-cpj-len-an-vu-bat-giu-blogger-truong-duy-nhat

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License