Dysydentka skazana na 7 lat
flickr:4325707947


Dysydentka Pham Thanh Nghien

Asianews (02.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Pisarka, lat 32, aresztowana w 2008 r. Po trwającej pół dnia rozprawie uznana za winną uprawiania „antypaństwowej propagandy”. Jest 14 osobą wśród dysydentów skazanych w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Hanoi. Wietnamskie władze skazały 29.01.2010 panią Pham Thanh Nghiem, pisarkę na 4 lata więzienia i 3 lata aresztu domowego po odbyciu kary więzienia. Rozprawa sądowa trwała pół dnia w mieście Haiphong. Oskarżenie, typowe dla takich pokazowych procesów, zarzucało „rozpowszechnianie antypaństwowej propagandy”.

Pani Nghiem, lat 32, została uwięziona w listopadzie 2008 r. za sprzeciw wobec wietnamskiego stanowiska w negocjacjach z Chinami – które ona uznała za zbyt uległe – w sprawie przynależności Wysp Paracelskich i Spratly. Innym powodem był fakt, że zwróciła się do wietnamskich władz z wnioskiem o zezwolenie na zorganizowanie demonstracji przeciw wzrostowi inflacji.

Jednak według jej adwokata podczas wczorajszego przesłuchania – za zamkniętymi drzwiami – była ona sądzona za zniesławianie urzędników w artykule, w którym pani Nghiem zarzuciła im zawłaszczenie pieniędzy przeznaczonych jako rekompensata dla rodzin wietnamskich rybaków zabitych przez chińską marynarkę w incydencie z 2007 roku.

Wyrok sądu zapadł, mimo apelu trzech amerykańskich senatorów, którzy dwa dni przedtem zaapelowali do władz Hanoi o uwolnienie pani Nghiem oraz Tran Khai Thanh Thuy, innego dysydenta. Senatorzy określili zarzuty stawiane dysydentom jako „rażąco błędne”. W minionym tygodniu sąd w Ho Chi Minh skazał czterech działaczy na kary więzienia od 5 do 16 lat za „działalność wywrotową”.

Z wyrokiem sądowym w przewodzie pani Nghiem liczba dysydentów skazanych przez wietnamski wymiar sprawiedliwości w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła do 14. Analitycy twierdzą, że napaść na dysydentów jest związana z wewnętrznymi zmaganiami między różnymi frakcjami partyjnymi przed zbliżającym się Zjazdem Partii Komunistycznej, wyznaczonym na styczeń roku 2011. To również może wyjaśniać powody starć z Kościołem katolickim, który wciąż utrzymuje poparcie ludności.

Nguyen Hong
tł. Etek


źródło: Asia News

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License