Edycja Stron W Wiki

Tu Maciek Gorywoda. Założyłem tę stronę, żeby zilustrować, na co pozwala nam skorzystanie z gotowego wiki. To jest strona główna. Można ją modyfikować w bardzo prosty sposób, tak jak dowolną stronę wiki, a do tego z panelu administracyjnego jesteśmy w stanie zmieniać kolorystykę, tło i wiele innych elementów. Postaram się poniżej pokazać na prostych przykładach, jakie mamy możliwości.

Podstawową cechą każdej wiki jest prosty i przejrzysty wygląd strony. Wiki to system, którego przeznaczeniem jest przede wszystkim zarządzanie tekstem, dlatego świetnie sprawdza się, gdy chcemy zbudować stronę www, na której będzie dużo tekstu, zdjęcia jako ilustracje do tego tekstu, oraz filmy i nagrania audio, które można odtwarzać prosto ze strony (jak na YouTube), ale z drugiej strony jeśli chcielibyśmy stworzyć stronę pełną grafiki, animacji i efektów specjalnych, to wiki raczej nie byłaby najlepszym wyborem. Ale z tego co rozumiem, chcecie mieć właśnie taką stronę, do jakiej wiki świetnie się nadaje :)
Poza tym nie oznacza to, że strony na wiki muszą być brzydkie. Na głównej stronie polskiego wikidot.com - https://pl.wikidot.com/ - znajdują się przykłady, jak można skonfigurować wygląd swojej strony.

No i oczywiście jest jeszcze kwestia, czy chcecie mieć swoją stronę www na własnym serwerze, czy też odpowiada Wam korzystanie z usług takiego serwisu jak np. wikidot.com . W pierwszym przypadku plusem byłoby oczywiście to, że stroną na własnym serwerze można dowolnie zarządzać, modyfikować od strony programistycznej i nie ma ryzyka, że strona zostanie zlikwidowana przez administratorów serwisu. Z drugiej strony, wikidot.com oferuje bardzo szybki start - stronę którą czytacie założyłem w kilka minut, a teraz właśnie czytam, jak można ją konfigurować. Możliwości jest naprawdę masa i bardzo łatwo się pogubić - myślę, że gdybyśmy skorzystali z wikidot.com to jeszcze długo nie natknęlibyśmy się na sytuację, w której lepiej byłoby coś zrobić mając tę stronę na własnym serwerze. Tak naprawdę jedynym ryzykiem, jakie widzę, jest to że ktoś mógłby próbować przekonać administrację wikidot.com, by usunęła tę stronę. Ale zakładam, że administratorzy to rozsądni ludzie i nie tak łatwo ich do tego namówić. Poza tym zawsze możemy robić kopie zapasowe materiałów i w razie czego przenieść się na własny serwer. Dzięki skorzystaniu z wikidot.com możemy od razu zająć się tym, co chcemy umieścić na tej stronie - gdybyśmy mieli zacząć od konfiguracji serwera, mogłoby się okazać, że dopiero po tygodniach lub miesiącach można korzystać z niego tak, jak na wikidot.com można od razu.
Wiem, że to brzmi jakbym reklamował wikidot.com, ale prawdę mówiąc jestem pod wielkim wrażeniem tego serwisu. Przejrzałem w ten weekend kilka innych serwisów oferujących darmowe wiki i ten wydaje mi się zdecydowanie najlepszy. Nie ma tu reklam, a ilość dostępnego miejsca, które otrzymujemy za darmo (300MB) pozwala w zasadzie na wszystko - tak jak mówiliśmy w piątek, filmy i audio można wrzucać na YouTube, a zdjęcia np. na Flickr, i stamtąd linkować je tutaj. Co więcej, z tego co właśnie przeczytałem wynika, że skoro macie już wykupioną domenę, to można ją podpiąć i używać zamiast obecnego adresu strony (tzn. zamiast "http://wietnam-polska.wikidot.com" można będzie wpisać w przeglądarce nazwę domeny i w efekcie dostać się tutaj). To również pomoże przy ewentualnych przenosinach - nazwa domeny pozostanie ta sama, tylko prowadzić będzie w inne miejsce.

A teraz do dzieła. Van Anh zaproponowała, żeby główna strona zawierała boczny pasek, prowadzący do działów tematycznych, a po środku znajdowała się tabelka, w której będą "zajawki" najnowszych, lub najważniejszych artykułów, razem ze zdjęciami. Jeśli tylko istnieje druga wersja językowa, artykuł powinien zawierać link do wersji wietnamskiej. I w drugą stronę: Na wietnamskiej wersji strony głównej artykuły powinny mieć linki do swoich polskich odpowiedników.

Najprostszy sposób na utworzenie nowego artykułu w wiki wygląda następująco:

  1. Klikasz na "Edytuj" na stronie głównej, lub na dowolnej innej stronie.
  2. Dodajesz kawałek tekstu, czyli np. nową "zajawkę" artykułu w tabelce na stronie głównej.
  3. Tytuł artykułu umieszczasz w potrójnych nawiasach kwadratowych. Czyli np. żeby zamienić napis "Edycja Stron W Wiki" w link do artykułu o tej nazwie, piszesz [[[Edycja Stron W Wiki]]] . W efekcie uzyskujesz: Edycja Stron W Wiki czyli link do tej strony (a więc jeśli na niego klikniesz, nic się nie zmieni).
  4. Jeżeli jednak strona o podanym tytule nie istnieje, utworzy się link prowadzący do nowej, pustej strony. Po przejściu na nią będzie można zacząć ją edytować, klikając "Edytuj" na dole (dokładnie tak, jak ja teraz edytuję stronę Edycja Stron W Wiki pisząc te słowa).
  5. Można też w prosty sposób sprawić, by link prowadził do wybranej strony, ale napis, na który trzeba kliknąć, to nie będzie tytuł tej strony, ale dowolny inny tekst, np. (czytaj dalej). Teraz widać napis "czytaj dalej", ale kliknięcie do niego prowadzi do strony o tytule "Edycja stron w Wiki". Taki efekt uzyskuje się za pomocą konstrukcji [[[Edycja stron w Wiki|czytaj dalej]]].

Po dokonaniu zmian można kliknąć "podgląd" pod oknem edycji i zobaczyć jak wygląda poprawiony tekst. Niestety czasami tekst potrafi się strasznie rozjechać po całej stronie (tak mi się zdarzyło np. gdy robiłem tabelkę na głównej stronie) i wtedy trzeba przeszukać cały tekst w oknie edycji w poszukiwaniu literówek, albo braku jakiegoś elementu. Trochę na szczęście pomagają przyciski, które znajdują się powyżej okna edycji. Zamiast wpisywać tagi ręcznie, można ich użyć - wtedy wiki samo umieści tagi we właściwych miejscach.

Na stronie http://www.wikidot.com/doc:wiki-syntax znajduje się dokładny opis, jakich znaków specjalnych i tagów można używać do edycji strony. Jest tam cały dział na temat tworzenia linków. Ten sposób tworzenia linków, o którym napisałem powyżej, to tylko najprostszy z nich. Zachęcam do lektury i do tworzenia własnych, testowych artykułów. W zasadzie wszystkie zmiany można odwrócić, więc możecie eksperymentować do woli.

Co do tabelek i pasków bocznych:
Jak widać, pasek boczny już jest. Można go edytować podobnie jak każdą stronę wiki. Jeśli natomiast chodzi o artykuły, można zrobić np. coś takiego:

Tytuł artykułu 1

Tytuł artykułu 2

LocationVietnam.png

Tutaj piszemy o czym to jest artykuł. Rysunek po lewej pochodzi z Wikipedii i został tu wstawiony po prostu przez podanie adresu do niego. Gdyby był to rysunek lokalny (jeszcze nie wiem jak wrzucać zdjęcia - ale się dowiem :) ), albo link do rysunku zamieszczonego na serwisie Flickr, możnaby skorzystać z opcji size="thumbnail", co spowodowałoby, że tutaj pokazałaby się mniejsza wersja rysunku, a po przejściu do całego artykułu czytelnik zobaczyłby ten sam rysunek w pełnym rozmiarze - nie trzeba byłoby tworzyć dwóch wersji, mniejszej i większej, tego samego obrazka.

A tutaj "zajawka" drugiego artykułu, tym razem bez zdjęcia.

Jeśli teraz klikniesz na "Edytuj" na dole strony, zobaczysz w jaki sposób taka tabelka jest zrobiona. Wiki korzysta z tagów podobnych do tagów HTML'a i np. żeby "zajawki" artykułów wyświetlały się równo w rzędach i kolumnach, trzeba najpierw opisać taką tabelkę za pomocą kilkunastu - kilkudziesięciu tagów. Na szczęście po każdej zmianie można od razu zobaczyć, co wyszło, i poprawić.

A oto parę słów od administracji wikidot.com:

Ponieważ jest to zupełnie nowy sajt, przygotowaliśmy kilka stron, które spowodują, że będzie choć trochę funkcjonalny od samego
początku. Spójrz np. na strony:

  • nav:side - to jest zawartość menu po lewej stronie - edytuj jeśli chcesz!
  • nav:top - element nawigacyjny "u góry", można tam łatwo robić rozwijane menu; jest tam kilka "pustych"

(prowadzących do nieistniejących stron) linków; wyedytuj je

Ideą inicjatywy Wikidot.com jest stworzenie bardzo konfigurowalnych sajtów. Aby się przekonać o całym wachlarzu możliwości, zajrzyj
do Zarządzania Sajtem. Zwróć szczególną uwagę na sekcję Permissions (uprawnienia).

Jeśli chciałbyś stworzyć forum dyskusyjne, spójrz na sekcję Forum w Zarządzaniu Sajtem.

Ważną rzeczą jest także to, na jakiej licencji udostępniana będzie zawartość stron. Standardowo jest to Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License. Zdecyduj, czy chcesz ją zmienić.

No i oczywiście gorąco zachęcamy do zapoznania się z działem dokumentacji i pomocy na Wikidot.com.

Powodzenia!!!

Mówiliśmy też o możliwości komentowania i dyskutowania nad artykułami. Otóż istnieje możliwość dołączenia do każdego artykułu małego forum dyskusyjnego, takiego jak to poniżej. Aby tego dokonać, należy po prostu na końcu artykułu dołączyć tag: [[module Comments hide="true"]] . Opcja hide="true" oznacza, że użytkownik będzie musiał kliknąć na napis "Pokaż komentarze". Gdyby tej opcji nie było, komentarze byłyby widoczne od razu pod artykułem.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License