Zagarnięcie ziemi rolnika przez sekretarza partii komunistycznej

Ben Viet (18.02.2011) Wiadomości z Wietnamu - Gospodarstwo rybackie postanowił przejąć sekretarz gminnej partii komunistycznej. To stało się przed nowym rokiem, najważniejszym świętem dla każdego Wietnamczyka.

W normalnym kraju, owoce naszej, ciężkiej pracy przynoszą nam profity i bezpieczeństwo. W normalnym, praworządnym… Niestety, tam gdzie rządzą junty najczęściej bywa inaczej. Kaprys urzędnika cywilnego czy wojskowego bywa wręcz zabójczy.

W Hai phong z problemem tym spotkał się rolnik Vuon. Pan Vuon wraz z bratem sprzedali swoje domy i całe uzyskane w ten sposób pieniądze włożyli w przekształcenie słabej ziemi, którą dysponowali w staw hodowlany. Po kilkunastu latach ciężkiej harówki, dzięki pracowitości i oporowi ziemia ta zaczęła przynosić konkretne owoce, Rolnicy zbudowali sobie nowy, piętrowy dom.

Mają pecha, że są obywatelami komunistycznego Wietnamu. Gospodarstwo rybackie postanowił bowiem przejąć sekretarz gminnej partii komunistycznej. Gdy rodzina Vuon odmówiła zrzeczenia się domu, urzędnik wysłał na nich milicjantów i żołnierzy. Na rozkaz sekretarza funkcjonariusze zrównali z ziemią ich dom ciężkimi ładowarkami.

To stało się przed nowym rokiem, najważniejszym świętem dla każdego Wietnamczyka . Dla rodziny braci Vuon, którzy nie mają gdzie mieszkać, trudno było mówić o urządzeniu święta.

Hai Phong (Haifong) – trzecie, co do wielkości miasto Wietnamu i port znajdujący się w delcie Rzeki Czerwonej nad Zatoką Tonkińską 120 km na wschód od Hanoi. Pomimo miejskiego statusu, około 1/3 jego powierzchni jest użytkowanych rolniczo – głównie ryż, a także, kukurydza, cukier i orzeszki. Ważną dziedziną gospodarki tych obszarów jest także rybołówstwo śródlądowe.

Ben Viet

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License