Reporterzy Bez Granic żądają uwolnienia korespondenta Hoang Khuong
flickr:7961791648

Ben Viet (09.09.2012) Wiadomości z Wietnamu - Dyrektor RSF Christophe Deloire nazwał wyrok 4-letniego więzienia dla korespondenta Hoang Khuong „niesprawiedliwy i haniebny” i stwierdził : „przez karę wymierzoną korespondentowi Hoang Khuong za jego śledztwo oraz dwa artykuły prasowe odsłaniające korupcje w milicji, sędzina Nguyen Thi Thu Thuy zakwalifikowała sprawę obrony interesu publicznego jako przestępstwo.”

Hoang Khuong, korespondent śledczy gazety „Tuoi Tre” w Sajgonie został aresztowany na początku stycznia tego roku po napisaniu przez niego 2 artykułów „Pieniądze czyszczą dokumenty” i „Ratunek dla nielegalnych wyścigów.”
Dla napisania tych artykułów Khuong zastosował prowokację dziennikarską i poprzez pośrednika dał pieniądze milicjantom z drogówki, którzy w czasie akcji przeciwko nielegalnym wyścigom zatrzymali motocykle i spisali dane motocyklistów. Dzięki pieniądzom motocykle zostały zwrócone właścicielom i ich dane z protokołu zatrzymania zniknęły. Cały proces tej prowokacji został przez Khuong nagrywany, sfotografowany i potem opisany na łamach gazety.

Na podstawie artykułów opublikowanych przez Khuong, sędzina skazała go i jego szwagra, który pośredniczył w przekazaniu pieniędzy milicjantom w tej prowokacji na 4 lata więzienia. Milicjant biorący pieniądze także został skazany.

Ben Viet wg BBC i innych.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License