Wietnam cofnął się w respektowaniu praw człowieka.

Ben Viet (01.02.2013) Wiadomości z Wietnamu -Human Rights Watch w raporcie o sytuacji praw człowieka na świecie opublikowanym w dniu 01.02.2013r. oskarża Wietnam o „systematyczny wzrost ograniczeń wolności słowa, wolności zrzeszenia i pokojowych zgromadzeń oraz stosowanie represji wobec ludzi kwestionujących politykę państwa, piszących o korupcji wśród urzędników lub wzywających do wdrażania rozwiązań demokratycznych zamiast jednopartyjnego reżimu.”

Według HRW w 2012r władze Wietnamu arbitralnie stosowały areszt wobec działaczy, aktywistów, zostali oni przetrzymywani w izolacji przez długi czas bez pomocy prawnej i bez wizyt swoich rodzin, byli torturowani, zostali sądzeni w procesach sądowych pod kierownictwem władz i dostali ciężkie, długoletnie więzienie według niejasnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Do końca 2012r co najmniej 40 działaczy zostali sądzeni i skazani na wieloletnie więzienie. Ponadto, co najmniej 31 działaczy zostali aresztowani i tymczasowo zatrzymani, czeka ich proces.
HRW jest także szczególnie zaniepokojony skalą i liczbą ofiar tortur i innych form znęcania się nad aresztantami stosowanych przez milicjantów. Według oficjalnych gazet wietnamskich w ciągu 9 miesięcy 2012r, co najmniej 15 osób zginęło w areszcie, w tym niektórzy zostali pobici na śmieć.

flickr:8435446581


Milicjanci aresztują demonstrantów podczas wiecu przeciwko hegemonii Chin.(Fot. REUTERS / Tran Minh Tue)

Ben Viet

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License