Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego o nadanie polskiego obywatelstwa wietnamskiej opozycjonist

Komunikat (27.01.2011) Społeczeństwo - W swojej niezależnej działalności publicystycznej niestrudzenie propaguje Polskę, pomagając zrozumieć jej historię a zwłaszcza tradycję umiłowania wolności. Jest też osobą niezwykle pożyteczną w kontaktach Wietnamczyków z instytucjami i urzędami polskimi.

Warszawa, 27. 01. 2011

Komunikat w sprawie apelu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego o nadanie polskiego obywatelstwa wietnamskiej opozycjonistce Ton Van Anh

Dziś w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej złożona została petycja w sprawie nadania polskiego obywatelstwa wietnamskiej opozycjonistce i działaczce na rzecz praw człowieka Ton Van Anh, której grozi deportacja do Wietnamu, gdzie może trafić do obozu koncentracyjnego (więcej informacji w artykule http://wyborcza.pl/1,76842,8894624,Paszport_dla_wroga_ludu.html).

Apel podpisali m.in.:

Zofia i Władysław Bartoszewscy

Adam Michnik

Piotr Stasiński

Jarosław Kurski

Maciej Stasiński

Marcin Wojciechowski

Mirosław Czech

Joanna Szczepkowska

Prof.Jerzy Hausner - ekonomista

Paula Sawicka Stow. RWE

Renata Piątkowska

Andrzej Seweryn, aktor i reżyser

mec. Jacek Taylor

Elżbieta Wojnowska, pieśniarka

Członkowie Stowarzyszenia Radia Wolna Europa :

Mariusz Kubik - sekretarz

Irena Barcz

Janusz Krasiński

Halina Szpilman

Liliana Śnieg-Czaplewska

Grzegorz Gruener

Ewa Krasińska

Paweł Miłoszewski

Rafał Zakrzewski

Dominika Pszczółkowska-Mościcka

Bartosz T. Wieliński

Mateusz Szaniewski

Iwona Gal

Robert Stefanicki

Piotr Nehring

Roman Imielski

Barbara Szelewa

Agnieszka Jędrzejczyk

Weronika Kostyrko-Ziemińska

Magda Grochowska

Jan Turnau

Miłada Jędrysik

Włodzimierz Dawidowicz , artysta malarz

Zbigniew Bujak

Prof.Magdalena Środa

Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa

Ewa Tomaszewska, posłanka

Stanisław Szymański

Marek Nowakowski, pisarz

Piotr Kowalik , Muzeum Historii Żydów Polskich

dr. Renata Piątkowska, Muzeum Historii Żydów Polskich

Wiktoria Gorodeckaja , aktorka Teatru Narodowego

Prof. dr. hab. Jacek Hołówka

Katedra Socjologii UW:

prof. Krzysztof Koseła, dr. Łodziński Sławomir, Agnieszka Jasiewicz - Betlewicz , Tadeusz Szawiel, prof. Mirosława Grabowska

Aktorzy :

Michał Borejko, Grzegorz Kwiecień, Mateusz Rusin, Marcin Hycnar, Marta Dobkowska, Bartłomiej Bobrowski, Dorota Rubin, Kamila Boruta , Przemysław Stippa.

Dlaczego chcemy, by Ton Van Anh otrzymała polskie obywatelstwo?

Ton Van Anh od 1992 roku wraz z rodzicami i bratem przebywa legalnie w Polsce. Maturę zdała w liceum ogólnokształcącym w Sosnowcu, gdzie zafascynowała się polską kulturą i historią (wygrała m.in. konkurs recytatorski deklamując „Pana Tadeusza” ). W latach 1996 – 1999 publikowała w pierwszej niezależnej wietnamskiej gazecie w Polsce "Phuong Dong". W roku 2000 rozpoczęła studia na wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003-2004 redaktor naczelna "Cau Vong", pierwszej bezpłatnej gazety dla Wietnamczyków. Od 2006 współpracowniczka fundacji "La Strada" , zajmującej się walką z handlem ludźmi i niewolnictwem. Korespondentka waszyngtońskiej rozgłośni Radia Wolna Azja i publicystka portalu www.benviet.org. Członkini i współpracowniczka wielu organizacji i instytucji pozarządowych. M.in. koordynatorka Sekcji Dalekiego Wschodu w Instytucie Chrześcijańsko - Demokratycznym im. I.J. Paderewskiego, prowadzi też biuro wspomagające uchodźców i imigrantów w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa.

Jej działalność na rzecz praw człowieka spowodowała szykany ze strony rządu Socjalistycznej Republiki Wietnamu, której jest obywatelką. Pod jej adresem wielokrotnie formułowano pogróżki, a funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Wietnamu wielokrotnie nękali przesłuchaniami ją i jej rodzinę (W Polsce). W końcu ambasada Wietnamu poinformowała, że pozbawia ją paszportu, ponieważ została uznana z „wroga ludu”.

Brak ważnego paszportu powoduje, że Ton Van Anh nie może starać się o przedłużenie legalnego pobytu w Polsce. Termin ważności ostatniej karty czasowego pobytu upłynął 25 stycznia. Zgodnie z prawem grozi jej wydalenie do Wietnamu, gdzie, jak wielu innych opozycjonistów, może trafić do więzienia lub obozu koncentracyjnego. W tej sytuacji postanowiła, jako osoba wychowana w Polsce i zakochana w polskiej kulturze, której bliskie są wartości walki o wolność i niepodległość, zwrócić się z prośbą o nadanie polskiego obywatelstwa do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Wspomagają ją w tym m.in. przyjaciele ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa i innych organizacji.

Elżbieta Wojnowska, pieśniarka

Michał Drozdek, Instytut im. I.J. Paderewskiego

Małgorzata Pakier, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie

Kajetan Wróblewski, Fundacja „Proksenos”

Osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami:

Kajetan Wróblewski, wiceprezes fundacji „Proksenos”

e-mail: lp.atezag|soneskorp#lp.atezag|soneskorp

Tel. (0) 660-760-058

Tekst petycji:

Warszawa, dnia 14 stycznia 2011r.

Szanowny Panie Prezydencie!

Pan, jako były opozycjonista wie, co znaczą słowa: „reżim”, „szykana”, czy „emigracja”. Historię Polski mierzy się tymi słowami . Dlatego pełni nadziei zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o nadanie Pani Ton Van Anh polskiego obywatelstwa.

Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu, łamiąc przepisy prawa międzynarodowego, odmówiła Ton Van Anh przedłużenia terminu ważności paszportu, czyli jedynego dokumentu, na którego podstawie może Ona ubiegać się o przedłużenie legalnego pobytu na terenie RP. Z chwilą gdy skończy się termin jej legalnego pobytu na terenie naszego kraju, tj. 25 stycznia br., Ton Van Anh grozi osadzenie w areszcie deportacyjnym, a potem wydalenie do Wietnamu. Tam, ze względu na jej otwartą postawę opozycyjną może – jak tego dowodzą podobne przypadki – trafić do obozu koncentracyjnego.

Ton Van Anh od 18 lat przebywa w Polsce legalnie, co w myśl art.8 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim, pozwala na Jej naturalizację. Tu ukończyła szkołę podstawową , liceum, i studia na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy magisterskiej analizuje ważny i pomijany problem sytuacji społecznej mniejszości wietnamskiej w Polsce. Od 9 lat żyje w trwałym związku z Polakiem, Robertem Krzysztoniem. Ich trudna sytuacja, związana z prawnym statusem Van Anh oraz ciężką chorobą Roberta, została niedawno szerzej przedstawiona na łamach Gazety Wyborczej (3 stycznia 2011). Nadanie Jej obywatelstwa polskiego umożliwi im wreszcie zawarcie ślubu i usankcjonuje prawo do opieki nad Robertem.

Działalność Ton Van Anh przynosi korzyści zarówno Wietnamowi, jak i Polsce. Świetnie znająca nasz kraj, a zarazem zakorzeniona w diasporze wietnamskiej, aktywnie pomaga jej członkom w integracji, poznawaniu kultury, obyczajów, prawa. W swojej niezależnej działalności publicystycznej niestrudzenie propaguje Polskę, pomagając zrozumieć jej historię a zwłaszcza tradycję umiłowania wolności. Jest też osobą niezwykle pożyteczną w kontaktach Wietnamczyków z instytucjami i urzędami polskimi. Jej obywatelską postawę i zaangażowanie w sprawy Polski potwierdza uczestnictwo w takich organizacjach jak: Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Instytut Chrześcijańsko – Demokratyczny im. I.J. Paderewskiego i Fundacja Europejskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych. Jej postawa jest wzorem dla wielu Wietnamczyków, pragnących trwale związać swoje losy z Polską.

Dzisiaj my zwracamy się do Pana Prezydenta o pomoc dla Niej z nadzieją, że Van Anh (w języku wietnamskim - Jasny Obłoczek) zostanie przyjęta do rodziny polskich obywateli.

Z wyrazami najwyższego szacunku

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License