FEDERACJA WIETNAMSKICH KATOLICKICH ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU – KOMUNIKAT PRASOWY

(13.01.2010) Społeczeństwo - Dziennikarz Nguyen Huu Vinh został napadnięty przez komunistycznych urzędników wietnamskich oraz policję. Federacja Wietnamskich Katolickich Środków Społecznego Przekazu jest zmuszona, by poinformować światową opinię o brutalnym akcie przemocy, jakiego dopuściła się policja wobec katolickiego pisarza i reportera w Wietnamie.

92 The River Rd - Revesby NSW 2212
Tel: (02) 9773 0933
Fax: (02) 9773 3998
moc.oohay|ihcnavluap#moc.oohay|ihcnavluap

Komunikat prasowy do natychmiastowego rozpowszechnienia:

W poniedziałek 11 stycznia 2010 roku o godzinie 17.30, pan JB Nguyen Huu Vinh, niezależny dziennikarz towarzyszył księdzu Nguyen Van Lien, wikariuszowi parafii Dong Chiem, w drodze na miejsce, w którym 6 stycznia bieżącego roku, miał miejsce atak policji. Wskutek ataku dziesiątki parafian doznało poważnych obrażeń, a następnie przy użyciu dynamitu wysadzono pięciometrowy krzyż wzniesiony na parafialnym cmentarzu, na szczycie nazywanym „Góra modlitwy”.

Według ks. Lien, kiedy obydwaj znajdowali się około 500 m. od celu swej podróży – Dong Chiem, w dystrykcie My Duc w Hanoi – natknęli się na wielką stertę śmieci leżącą na moście Ai Nang, niedawno wysypaną przez policję, aby zablokować dostęp do parafii Don Chiem. Kiedy ksiądz usiłował wraz ze swym motocyklem przedostać się przez tę blokadę, grupa około 10 umundurowanych i nieumundurowanych policjantów podbiegła niespodziewanie i z dzikością zaatakowała pana Vinh, bijąc go do utraty przytomności.

Ks. Lien widząc, że jego towarzysz jest bity, zostawił motocykl i pobiegł na pomoc p. Vinh, ale przeważające siły policyjne uniemożliwiły jakąkolwiek interwencję.

Sprawcy następnie oddalili się wraz z aparatem fotograficznym dziennikarza, pozostawiając go zakrwawionego i z objawami wstrząsu leżącego na skraju drogi. Dopiero wtedy ks. Lien mógł przywołać pomoc i siostry ze zgromadzenia Oblubienic Krzyża Świętego w Dong Chiem przybiegły na czas, by uratować życie pana Vinh. Dziennikarz nadal jest w szpitalu pod opieką lekarską i w towarzystwie swej rodziny w Hanoi.

Wobec przemocy zastosowanej przeciw Panu JB Nguyen Huu Vinh, Federacja oświadcza:

1. Zdecydowanie potępiamy brutalne działania policji wobec dziennikarza.

2. Domagamy się, aby Rząd wietnamski podjął dochodzenie w sprawie tego incydentu i postawił sprawców przed sądem, a dziennikarz, który padł ofiarą bezmyślnego napadu, żeby otrzymał odpowiednią rekompensatą za doznane obrażenia ciała i emocjonalną traumę.

3. Informujemy światową opinię publiczną o nielegalnym i niemoralnym przestępstwie kryminalnym, którego dopuszcza się wietnamski system prawny wobec dziennikarskiego prawa do wykonywania reporterskich zadań.

4. Wyrażamy nasze rosnące zaniepokojenie faktem, że sytuacja w Dong Chiem zaczyna wymykać się kontroli w miarę jak miejscowe władze powtarzają strategię przemocy używając wynajętych bojówkarzy i młodocianych przestępców, aby napadali na katolików, a państwowe środki przekazu kontynuują rozpowszechnianie negatywnego wizerunku katolików, prowadzą dezinformującą kampanię, oczerniają religie i podsycają nienawiść między katolikami i niekatolikami. Rząd wietnamski powinien powstrzymać prześladowanie księży i wierzących katolików, dyskryminację ich adwokatów i pełnomocników prawnych jak również prześladowanie wyznawców innych religii. Ponadto rząd powinien przywrócić przestrzeganie prawa i porządku w miejscach sprawowania kultu, aby zapobiec aktom przemocy wymierzonym w modlących się uczestników.

5. Domagamy się, żeby lokalne władze w Wietnamie szanowały prawo, które same ustanowiły, i zwróciły własność, która legalnie należała do Kościoła katolickiego czy innych grup religijnych.

KONTAKT:

Fr. Paul Van Chi Chu
Tel: (02) 9773 0933
Mob: 0410 552 650

Mons. Peter Tai Van Nguyen
Director of Radio Veritas Asia
Buick St. North Fairview,
Quezon City, Philippines
P.O. Box 2642
Email: gro.aisa-satirevr|margorpavr#gro.aisa-satirevr|margorpavr

Fr. John Nghi Tran
Director of VietCatholic News Agency
435 Berkeley Ave
Claremont, CA 91711, USA
Tel (909) 581-8888
Email: moc.liamg|oaiggnoc#moc.liamg|oaiggnoc

Fr. Joachim Viet-Chau Nguyen Duc
Director of People Of God Magazine in America
PO Box 1419 Gretna,
LA 70053-5440, USA.
Email: moc.oohay|asuauhcnad#moc.oohay|asuauhcnad

Fr. Anthony Quang Huu Nguyen
Director of People Of God Magazine in Australia
715 Sydney Rd. Brunswick Vic 3056
Australia
Email: moc.liamg|uahccuauhcnad#moc.liamg|uahccuauhcnad

Fr. Stephen Luu Thuong Bui
Director of People Of God Magazine in Europe
Magazine Catholique
Katholische Monatszeitschrift
Monthly Catholic Magazine
Email: ed.auhcnad|ofni#ed.auhcnad|ofni

Fr. Paul Van-Chi Chu
Director of Gospel and Peace Radio, Sydney Australia
92 The River Rd - Revesby
NSW 2212
Australia
Email: moc.oohay|ihcnavluap#moc.oohay|ihcnavluap

Vietnamese Catholic Mass Media

tł. Etek

źródło:

Vietcatholic News

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License