30 listopada, czyli co wywróżyły andrzejki

Ben Viet (30.11.2009) Kultura- Klucz, wosk, kartka papieru i but… To tylko niektóre z rekwizytów popularnych pod koniec listopada. W tym czasie, bowiem obchodzimy andrzejki, słynne święto znane w Polsce od XVI wieku.

flickr:4139736642


Lanie wosku

Nazwa święta pochodzi od imienia jednego z dwunastu apostołów – świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W kościołach katolickich i prawosławnych obdarza się go ogromną czcią. Andrzejki to przede wszystkim ostatni dzwonek do organizowania zabaw, gdyż kolejno występującym świętem w kalendarzu liturgicznym jest adwent.

Dzień Świętego Andrzeja poprzedzają znane i lubiane wróżby andrzejkowe odprawiane w nocy z 29 na 30 listopada. Zwykle mają one służyć celom matrymonialnym i znalezieniu miłości.
Pierwsze udokumentowane wzmianki o wróżbach andrzejkowych pochodzą z roku 1557 - Marcin Bielski umieścił je w swojej sztuce teatralnej “Komedyja Justyna i Konstancyjej”.

Niektóre z magicznych przepisów wymagają zręczności, inne są mniej skomplikowane. Do najpopularniejszych należy lanie wosku przez klucz na zimną wodę. Kształty, które się wówczas wytworzą, mają przedstawiać sylwetkę przyszłego męża. Pozostałe to między innymi: wróżenie z fusów, karteczki z zapisanymi życzeniami zalewane wodą – spełni się to, które jako pierwsze wypłynie na powierzchnię – ustawianie butów z lewej nogi rzędem w kącie pokoju – mężatką zostanie dziewczyna, której bucik jako pierwszy dotknie progu.
Dawniej męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki obchodzone 24 listopada, zaś wróżby służyły głównie pannom. Obecnie jednak charakter obrzędów przybrał ludyczną formę. Jak widać należy czasem przełamywać tradycje. Dzięki temu do zabawy włączyć się mogę przedstawiciele obojga płci, niezależnie od wieku i stanu cywilnego.

Balanka

© Bến Việt

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License