List pasterski w reakcji na napady na księży i parafian

Ben Viet (07.03.2012) Wiadomości z Wietnamu - Kontum: napad na księdza i katolickich parafian powoduje „poczucie frustracji i nieporozumienia”. W liście pasterskim ks. bp Michał Hoang Duc Oanh potępia napad milicji na ks. Luy. Ks. Luy twierdzi, że chciał odprawić mszę przygotowującą do Wielkiej Nocy w miejscu, w którym nastąpił atak.

Już w roku 2011 duchowny sprzeciwił się władzom przez celebrowanie mszy wielkanocnej we wspólnocie katolickich Montagnardów, gdyż nie mógł odwiedzić ich z okazji Bożego Narodzenia.

6813361068

Milicjant w „rozmowie” z ks. bp Michael Hoang Duc Oanh

Ho Chi Minh City (AsiaNews) 5 marca 2012; – W swoim liście pasterskim na Wielki Post ks. bp Michael Hoang Duc Oanh, ordynariusz diecezji Kontum, zauważył, że nowe antykatolickie napady w Wietnamie mogą spowodować „więcej poczucia frustracji i niezrozumienia”. Oświadczenie dostojnika Kościoła ogłoszono w kilka dni po tym, jak ks. Luy Gonzaga Nguyen Quang Hoa został napadnięty i doznając licznych ran i skaleczeń.
Napad został przeprowadzony w czasie, gdy w Hanoi odbywało się trzecie spotkanie połączonej Grupy Roboczej Wietnamu i Stolicy Apostolskiej na temat ustanowienia dyplomatycznych stosunków między Socjalistyczną Republiką Wietnamu [gdzie chrześcijanie nadal padają ofiarami prześladowań] a Watykanem.
Obrońcy praw człowieka i katolicy potępili napad, stwierdzając, że podważa on zaufanie do rządu.
22 lutego br. ks. Luy Gonzaga Nguyen Quang Hoa, duszpasterz parafii Kon Hring, został napadnięty przez trzech huliganów powiązanych z miejscowymi władzami, gdy wracał do domu po odprawieniu żałobnej Mszy św. w wiosce Kon Hnong. Pobito go po głowie i plecach żelaznymi prętami. Kiedy stracił przytomność napastnicy uciekli.
Podobne grupy huliganów są uzbrajane i wykorzystywane do napadów na duchownych i na wiernych na obszarze Kontum (środkowy płaskowyż), który władze określiły jako „strefa bez religii”.

6813361144

Komendant regionalny milicji ubliża słownie Biskupowi.

W otwartym wyzwaniu wobec władz dostojnik Kościoła ostro skrytykował ten nowy przypadek pogwałcenia wolności religijnej i poinformował, że on sam zamierza odprawić podczas Wielkanocnego Tygodnia mszę św. w parafii, w której napadnięto ks. Luy.
Nie jest to pierwsza taka akcja sprzeciwu ze strony księdza biskupa Bp Michael Hoang Duc Oanh wobec komunistycznych władz. W minionym roku odprawiał on wielkopostną i wielkanocną mszę św. we wiosce Montagnardów – Song Lang, w której przedtem nie pozwolono mu odprawiać ochodów Bożego Narodzenia. Tym razem miejscowa wspólnota katolicka zgromadziła się wokół biskupa i wzięła udział we Mszy.
W Wietnamie władze często posuwają się do angażowania grup huliganów, aby zakłócały religijne nabożeństwa i sprawowanie sakramentów oraz nękały ludzi biorących udział w religijnych zgromadzeniach wykrzykując obelżywe wyzwiska, krzyki i zagłuszanie.
Podczas zakończenia Mszy św. minionej Wielkanocy policja zatrzymała biskupa i miejscowego księdza przesłuchując ich godzinami w miejscowym posterunku.
Władze oskarżały katolików o brak szacunku dla warunków udzielonego im zezwolenia, które odnosiło się jedynie do „celebrowania Mszy św. Wielkanocnej”. Władze oskarżyły biskupa i duszpasterza o to, że podczas Mszy udzielono kilku chrztów. Tymczasem ks. biskup i proboszcz stwierdzili, że wtedy nie udzielano żadnych chrztów, a jedynie słuchali spowiedzi przed mszą.
Podobnie jak w 2011 r. , oczekuje się, że tegoroczne świętowanie Wielkanocy będzie również pełne napięć. Ks. Bp Michael Hoang Duch Oanh i pewna liczba księży są gotowi sprzeciwić się zakazom obchodów w imię nienaruszalności wolności religijnej, potępiając napady ze strony „huliganów” opłacanych przez władze.
Przemoc i napady tego rodzaju powodują „więcej frustracji i liczne nieporozumienia” wśród wierzących stwierdził ks. Luy.

J.B. An Dang
tł. Etek

http://www.asianews.it/news-en/Kontum:-attack-against-priest-and-Christians-generating-frustration-and-misunderstanding-24144.html

http://vietcatholic.org/News/Html/96238.htm

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License