Przed rozprawą przeciwko adwokatowi Quan

Ben Viet (28.09.2013) Wiadomości z BBC - Przed planowaną na 02.10.2013r przez komunistów rozprawą przeciwko adwokatowi Le Quoc Quan, dużo się działo w tej sprawie. W Ameryce 10-ciu kongresmenów podpisało list żądający uwolnienie adwokata Le Quoc Quan, a w Wietnamie kolejne spotkanie działaczy demokratycznych w tej sprawie i kolejny raz milicja bezprawnie rozbiła spotkanie i aresztowała uczestników.

flickr:9972406936

Kongresmeni pod przewodnictwem Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Izby Niższej, pana Edwarda Royce'a wystosowali list do prezydenta Wietnamu Truong Tan Sang wyrażając swoje „głębokie zaniepokojenie” o adwokata Quan.W liście wyrażano pogląd, że zarzuty wobec adwokata Quan o oszustwo podatkowe wydają się „motywowane politycznie, a dowody przeciwko niemu zostały utkane przez władze”.
List podpisany przez Przewodniczącego Edwarda Royce'a oraz 9-ciu innych członków Kongresu i wysłany do prezydenta Sang w dniu 25.09.2013r. pisze dalej :” jesteśmy również zaniepokojeni tym, że przypadek adwokata Quan nie jest jedyny we wszystkich rozprawach motywowanych politycznie przeciwko tym, którzy głośno mówią o prawa człowieka w Wietnamie. … W duchu szczerego i otwartego dialogu, o którym Pan i Prezydent Obama wyrażali we wspólnym oświadczeniu, my wzywamy Pana do uwolnienia adwokata Quan i wszystkich innych więźniów politycznych oraz do zaprzestania zatrzymania i aresztowania obywateli pokojowo wyrażających swoje poglądy.”

Pan Le Quoc Quyet, brat adwokata Quan ma nadzieję, że list kongresmenów USA będzie miał „pewien wpływ” w nadchodzącej rozprawie.
Ale dodał, że adwokat Bui Quang Liem, jeden z trzech obrońców w procesie adwokata Quan nie dostał pozwolenia na spotkanie ze swoim klientem, kiedy rano dnia 25.09.2013r przyleciał z Sajgonu do Hanoi.
Pan Quyet mówił, że wieczorem tego samego dnia został on zaatakowany przez milicjantów, kiedy był w domu blogera Nguyen Tuong Thuy na spotkaniu z innymi działaczami między innymi z studentką Nguyen Phuong Uyen i żoną blogera Dieu Cay, panią Duong Thi Tan, która przyjechała z południa kraju. Wszyscy zostali zatrzymani przez milicję na kilka godzin, a studentkę Phuong Uyen i jej matkę pod eskortą przywieziono do lotniska Noi Bai i zmuszono na lot powrotny do Sajgonu i do domu w Binh Thuan. Milicjanci po „chamsku” traktowali studentkę, a jej matka zemdlała na lotnisku Noi Bai, i może lecieć dopiero rano 26.09.2013r.
Pan Quyet mówił, że ma zmasakrowaną twarz podczas aresztowania w domu blogera Thuy, milicjanci ciągnęli go po ziemi i kopnęli w jego twarz. Idzie teraz do lekarza na badanie. I przy okazji udzielił BBC wywiad.

Ben Viet - przetłumaczono z BBC z wietnamskiego

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License