Materiały wybuchowe użyte dla zburzenia krzyża na katolickim cmentarzu w archidiecezji Hanoi

(09.01.2010) Wiadomości z Wietnamu - Policja atakuje parafian usiłujących bronić krzyża. Nie jest znana liczba rannych. Archidiecezja potępia wydarzenia w parafii Dong Chiem. Podobne wydarzenia miały miejsce w listopadzie minionego roku w parafii Bau Sen.

flickr:4257347779
Akcja policji

Krzyż na cmentarzu w parafii Dong Chiem, należącej do archidiecezji Hanoi, został wysadzony w powietrze przy pomocy materiałów wybuchowych w dniu Trzech Króli, 6 stycznia 2010 r. Parafianom, którzy przybiegli na miejsce słysząc odgłosy eksplozji policja zagrodziła drogę i pobiła. Dwoje młodych ludzi doznało zranień i policja zabrała ich w nieznane miejsce. Nie wiadomo, jak wielu ucierpiało fizycznie.

Komunikat prasowy wydany przez Archidiecezję Hanoi informujący o wydarzeniach przypomina biuletyn wojenny. „Policja zaatakowała dzisiaj parafię, wczesnym rankiem, kiedy obydwaj duszpasterze udali się na doroczne rekolekcje w siedzibie arcybiskupa. Ocenia się, że 500 ciężko uzbrojonych i dobrze wyposażonych funkcjonariuszy policji oraz wielka liczba tresowanych psów rozmieszczono w terenie, aby zabezpieczali działania wojskowej jednostki inżynieryjnej, która miała za zadanie wysadzenie w powietrze dużego krzyża znajdującego się wewnątrz cmentarza parafialnego.”

Atak policji rozpoczął się o godz. 3.00 rano, przy użyciu materiałów wybuchowych. „Słysząc eksplozję parafianie pobiegli na miejsce z zamiarem ochrony swego krzyża, ale policja zablokowała drogę i usiłowała odpędzić ich z powrotem.” – powiedział ks. Józef Nguyen Van Huu, proboszcz parafii Dong Chiem.
Parafianie potwierdzili, że strzelano do nich z bliskiej odległości z pojemnikami z gazem łzawiącym, gdy oni tymczasem klęczeli na modlitwie i błagali policjantów o zaprzestanie akcji niszczenia krzyża. Niektórzy nich zostali pobici pałkami.

Nie podano dokładnej liczby rannych w czasie starć z policją.

Bardzo podobny atak miał miejsce w parafii Bau Sen w diecezji Vinh. 5 listopada 2009 specjalne oddziały policji i buldożery zostały użyte, aby usunąć z katolickiego cmentarza figurę Matki Bożej. Wówczas duszpasterze parafii zostali porwani przez policję, gdy udawali się na rekolekcje, i przetrzymywano ich w odosobnieniu aż do zakończenia akcji.

J. B. An Dang

tł. Etek

źródło:

Asian News

Vietcatholic News

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License