Nagroda Wolności Trumana-Reagana dla księdza Nguyen Van Ly

Ben Viet (10.10.2013) Wiadomości ze świata -Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu przyznała Nagrodę i Medal Wolności Trumana-Reagana ks. Nguyen Van Ly, obecnie przebywającemu w komunistycznym więzieniu w Wietnamie.

flickr:7053940417

W uzasadnieniu Fundacja uznała, że „mimo uwięzienia i zagrożenia własnego życia ks. Ly nieustannie walczy o prawa człowieka, o wolność religijną”. Uroczystość wręczenia Nagrody i Medalu odbędzie się w Waszyngtonie w dniu 01.11.2013r.

67-letni ks. Ly został po raz trzeci uwięziony w komunistycznym więzieniu, w sumie przebywa w więzieniach prawie 20 lat. Obecnie ksiądz został osadzony w więzieniu Ba Sao, w Nam Ha z wyrokiem 8 lat więzienia za „propagandę przeciwko państwu”.

Mimo tego, że ksiądz Ly jest obecnie bardzo chory, nie raz nie mógł się ruszać i był bliski śmierci, oraz rządy i parlamenty na świecie, zwłaszcza Stany Zjednoczone wielokrotnie apelowały o uwolnienie księdza, władza Wietnamu nie uczyniła tego.

Ksiądz Ly jest jednym z założycieli Bloku 8406 – Obywatelska Organizacja domagająca demokratyzacji kraju, likwidacji Artykułu 4 Konstytucji dającego partii komunistycznej wyłączną władzę nad krajem, oraz wolnych i bezpośrednich wyborów parlamentarnych.
Ksiądz Ly wielokrotnie oskarżył władze komunistyczne Wietnamu o niewywiązanie się ze swoich zobowiązań wobec społeczności międzynarodowej w zakresie praw człowieka, żądał by władza respektowała podstawowych swobód takich jak wolność słowa, wolność prasy, wolność zgromadzeń i zrzeszenia się, wolność religijną.
Ksiądz Ly był kiedyś zgłoszony przez niektórych kongresmenów USA i europosłów UE do Pokojowej Nagrody Nobla.

Ben Viet na podstawie Nguoi Viet

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License