Wiadomości z Wietnamu - 2009
Opoka.org - Wietnam: świąteczna solidarność religii
(31.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Niecodzienne międzyreligijne spotkanie przedświąteczne odbyło się w wietnamskim mieście Ho Chi Minh. Tamtejszy arcybiskup katolicki kard. Jean Baptiste Pham Minh Man zaprosił 19 grudnia do swej siedziby przedstawicieli 18 religii i wyznań. Celem spotkania było zacieśnienie więzi solidarności i przyjaźni między zwierzchnikami różnych wspólnot religijnych istniejących w Wietnamie. (czytaj)
Onet.pl - Opozycjonista skazany na 5,5 roku więzienia
(29.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Działacz wietnamskiej opozycji demokratycznej Tran Anh Kim został skazany przez sąd w mieście Thai Binh na północy Wietnamu na pięć i pół roku pozbawienia wolności za działalność wywrotową - poinformowały państwowe wietnamskie media. (czytaj)
Opoka,org - Wietnam: radości i smutki Kościoła
(25.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Nie ustają prześladowania chrześcijan w Wietnamie. Nieznani sprawcy zdewastowali w diecezjach Hanoi i Huang Hoa siedem kościołów i kaplic. Z kilku ukradziono naczynia liturgiczne i rzeźby sakralne. Sprofanowano też Najświętszy Sakrament powyciągany z tabernakulów. (czytaj)
Czternastu nowych księży wyświęcono w Hanoi – seria świętokradczych włamań do kościołów
flickr:4210783432

(24.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia katolicy w Hanoi z radością uczestniczyli w obrzędach święceń kapłańskich 14 nowych księży dla archidiecezji Hanoi. Radość była jednak zaprawiona goryczą z powodu czarnej serii świętokradczych włamań do kościołów w archidiecezji Hanoi i diecezji Hung Hoa. Delegacja Ludowego Komitetu Hanoi złożyła wizytę i przekazała świąteczne upominki Ks. Metropolicie Hanoi. (czytaj dalej)

Le Cong Dinh zagrożony karą śmierci. Pilna akcja Amnesty International
flickr:4210017961

(24.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Prawnik obrońca praw człowieka Le Cong Dinh został oskarżony o próbę dokonania przewrotu państwowego. Z tego powodu grozi mu kara śmierci. Tą samą karą są zagrożeni dwaj inni obrońcy praw człowieka. W Wietnamie utrzymana jest kara śmierci za 21 przestępstw, w tym siedem podpada pod przepisy bezpieczeństwa narodowego z Kodeksu Karnego z 1999 roku. Podawanie danych statystycznych o karze śmierci i o egzekucjach jest obwarowane „tajemnicą państwową”, co znaczy, że liczba wyroków śmierci i liczba egzekucji nie jest znana. (czytaj dalej)

Poczynania archidiecezji Sajgon na rzecz międzyreligijnego dialogu i współpracy
flickr:4206292504

(22.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia Archidiecezja Sajgon zorganizowała wegetariański obiad z zamiarem promowania międzyreligijnego dialogu i współpracy. (czytaj dalej)

Wietnamscy katolicy solidarni z buddyjskimi mnichami wypędzonymi z ich klasztoru
flickr:4202100143

(21.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Grupa katolików z wizytą solidarności w pagodzie Phuoc Hue, w Lam Dong, gdzie schroniło się 400 mnichów i mniszek ze wspólnoty „Plum Village” po tym jak zostali oni siłą wyrzuceni przez milicję ze swego klasztoru. Ultimatum wobec gościnnej pagody, którą prześladowani mnisi muszą opuścić do 31 grudnia bieżącego roku. (czytaj dalej)

Opoka.org - Wietnam: Boże Narodzenie bez egzaminów
(17.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Władze wietnamskiej prowincji Thua Thien-Hue zgodziły się, by w czasie Bożego Narodzenia nie egzaminować studentów. Archidiecezja Hue od lat prosiła o ten przywilej dla katolickich żaków. W Wietnamie komunistyczne władze nie uznają świąt Bożego Narodzenia. Są to normalne dni pracy. Chrześcijanie muszą pokonywać wiele trudności, by móc uczestniczyć w świątecznych liturgiach. (czytaj)
Wietnamscy katolicy upominają się o zwrot zagarniętych gruntów
flickr:4189875580

(16.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Hanoi – Katolickie zgromadzenie zakonne na południu Wietnamu zwróciło się do komunistycznych władz z apelem, aby powstrzymało tworzenie miejskiego parku na terenie, który jest własnością kościelną i który jest najnowszym przykładem sporu między Kościołem i Państwem. (czytaj dalej)

Ekai.pl - Wietnam: sparaliżowany kapłan-obrońca praw człowieka ponownie w więzieniu
(15.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wielokrotnie aresztowany za działalność opozycyjną ks. Thadeus Nguyen Van Ly po miesięcznym pobycie w szpitalu w związku z zatorem mózgu został wczoraj ponownie przewieziony do więzienia. Poinformowała o tym francuską agencję AFP siostra kapłana, Nguyen Thi Hieu. Organizacja Amnesty International wystosowała wczoraj do wietnamskich władz oficjalny protest, w którym domaga się natychmiastowego uwolnienia kapłana.(czytaj)
Info.wiara.pl - Wietnam: Przed wizytą prezydenta u Papieża
(11.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Uważa się, że sytuacja katolickiej wspólnoty w Wietnamie, liczącej w tym kraju przynajmniej 6,5 proc., uległa pewnej poprawie, chociaż nadal nie ma tam pełnej wolności religijnej. Ks. Theodore Mascarenhas, członek Papieskiej Rady Kultury dokonuje przeglądu sytuacji w rozmowie z AsiaNews. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: chrześcijańska ochrona przyrody
(09.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Adwentowy list o ochronie środowiska w Wietnamie wystosował ordynariusz diecezji My Tho obejmującej deltę Mekongu. Bp Paul Bui Van Doc wezwał chrześcijan do większej troski o środowisko naturalne. „Starajcie się oszczędzać energię i czystą wodę – zaapelował wietnamski hierarcha. – Woda z naszych rzek jest coraz bardziej zanieczyszczona. Starajmy się więc nie pogłębiać dewastacji przyrody. Powszechny nielegalny wyrąb lasów przez lokalne firmy i fabryki, uwalniające zarazem toksyczne odpady, pustoszą środowisko. Podobnie gigantyczne komunistyczne elektrownie wodne zbudowane na rzekach rujnują jeszcze bardziej środowisko naturalne delty Mekongu”. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: protesty przeciw burzeniu seminarium w Dalat
(04.12.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamscy biskupi bezskutecznie protestują przeciw rozbiórce Papieskiego Kolegium Piusa X w Dalat na południu kraju. Komunistyczne władze już od roku systematycznie niszczą i wyburzają budynek skonfiskowany w 1980 r. Seminarium, którego prowadzenie powierzono jezuitom, kształciło wietnamskich księży aż do czasu konfiskaty. Kolegium przygotowało do kapłaństwa ponad 300 duchownych, z których 14 otrzymało godność biskupią. Formalnie właścicielem nieruchomości w Dalat jest nieistniejące już watykańskie przedstawicielstwo w Wietnamie. Komuniści jednak zerwali relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. (czytaj)
Biskupi bezskutecznie protestują przeciw zburzeniu Papieskiego Kolegium w Wietnamie
flickr:4138036088

(27.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Wietnamu przyznaje, że wysiłki biskupów, aby ustrzec od zburzenia kolejny obiekt kościelny, okazały się daremne. Tym razem chodzi o bardzo bliskie wielu wietnamskim biskupom i kapłanom Papieskie Kolegium w Dalat. (czytaj dalej)

Opoka.org - Jubileusz wietnamskich katolików
(26.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Uroczyste otwarcie Wielkiego Jubileuszu wietnamskiego Kościoła zgromadziło 23 listopada sto dwadzieścia tysięcy katolików. Centralne uroczystości jubileuszowe odbyły się So Kien 70 km na południe od stolicy kraju Hanoi. Po wieczornej Eucharystii zorganizowano nocny festiwal wiary i kultury inspirowany historią Kościoła męczenników. Zebrani przeszli w procesji światła w towarzystwie 400-osobowej orkiestry trębaczy i doboszy. (czytaj)
Ciemne chmury przysłaniają wspaniałą ceremonię otwarcia Świętego Jubileuszu w Wietnamie
flickr:4133187952

(25.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Ponad 100 tysięcy katolików uczestniczyło w uroczystości otwarcia Świętego Jubileuszu a jednocześnie w całym kraju odprawiano msze święte. Radość z otwarcia obchodów Jubileuszu została jednak zakłócona przez wiadomość, że Arcybiskup Hanoi pod wpływem nacisków komunistycznych władz złożył na ręce Papieża rezygnację z urzędu. Obecność kardynałów z Francji i Stanów Zjednoczonych jest dla katolików w Hanoi przebłyskiem nadziei. (czytaj dalej)

Info.wiara.pl - Wietnam: Boom w seminariach
(25.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - W ciągu minionych 5 lat znacznie zwiększyła się liczba alumnów seminariów duchowych w Wietnamie. W 7 tamtejszych uczelniach przygotowuje się do kapłaństwa 1349 kleryków, o 427 więcej niż w 2004 r. (czytaj)
Ksiądz opozycjonista odzyskuje zdrowie „pod nadzorem pięciu milicjantów”
flickr:4119834872

(20.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Ks. Thadeus Nguyen Van Ly, przebywający w więzieniu, częściowo sparaliżowany z powodu wylewu krwi. Ksiądz – symbol zmagań o religijną wolność i demokrację w Wietnamie jest częściowo sparaliżowany, ale może mówić i reaguje na leczenie. Został przyjęty do wojskowego szpitala w Hanoi i oddany pod opiekę kardiologa. Członkowie rodziny informują, że „znajduje się pod dobrą opieką” i „dziękują lekarzom” za opiekę lekarską „pod nadzorem pięciu milicjantów”. (czytaj dalej)

Nauka w Polsce.pap.pl - Grób sprzed około 1800 lat odkryto w północnym Wietnamie
(07.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Odkrycia dokonano w Hai Phong, portowym mieście nad Zatoką Tonkińską, podczas prac ziemnych związanych z rozbudową miejscowej cementowni. (czytaj)
Interia.pl - Wietnam: 40 ofiar tropikalnego sztormu Mirinae
(05.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Tropikalny sztorm Mirinae, który z siłą tajfunu uderzył w Filipiny, przeszedł nad Morzem Południowochińskim i dotarł do Wietnamu, gdzie spowodował silne powodzie i zabił co najmniej 40 osób - podali przedstawiciele tego kraju. (czytaj)
Opoka.org.pl - Wietnam: protest przeciw bezprawiu
(04.11.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamski Kościół nadal protestuje przeciwko grabieży należących do niego dóbr. Tym razem przeciwko przerabianiu zabudowań klasztornych w park rozrywki wystąpił ordynariusz diecezji Vinh Long bp Nguyen Van Tan. Chodzi tu o ośrodek sióstr ze zgromadzenia św. Pawła z Chartres, które właśnie w Vinh Long prowadziły sierociniec. (czytaj)
Opoka.org.pl - Spotkanie azjatyckich biskupów na temat formacji wiary
(29.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - Po raz pierwszy spotkanie biskupów azjatyckich odbyło się w Wietnamie. Poświęcone zostało „Szkołom katolickim i ośrodkom katechetycznym jako miejscom formacji wiary w Eucharystię na terenie Azji”. Temat ten od razu uwypuklił realia Kościoła w Wietnamie, gdzie katolicy mają całkowity zakaz prowadzenia placówek edukacyjno-wychowawczych. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Komuniści okradają Kościół
(24.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - Władze po raz kolejny użyły przemocy, aby zawłaszczyć pozostałą część terenu kościelnego parafii w Loan Ly w wietnamskiej diecezji Hue po tym, jak 19 września po brutalnym ataku na parafian wypędziły dzieci ze szkolnych pomieszczeń. Z kolei w sąsiedniej diecezji Vinh władze chcą usunąć figurę Matki Bożej znajdującą się na terenie parafii w Bau Sen. (czytaj)
Opoka.org.pl - Wietnam: nawrócenie 30 tysięcy górali
(22.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - 30 tys. wietnamskich górali przyjęło wiarę katolicką – poinformował ordynariusz Kontum w czasie Światowego Dnia Misyjnego 18 października. „To dzieło Ducha Świętego z dużym udziałem i szczerym wkładem wielu ludzi – powiedział bp Michel Hoang Duc Oanh. – Kolejnych 30 tys. Montagnardów przygotowuje się do chrztu”. (czytaj)
Nowa fala zagrożeń, którym muszą stawić czoła katolicy w środkowym Wietnamie
(22.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - We wrześniu br. tajfun Ketsana, należący do najbardziej niszczycielskich sztormów w ostatnich latach, przetoczył się przez środkowy Wietnam zmiatając z powierzchni domy i plony z pól, pozostawiając za sobą 163 ofiary śmiertelne. Obecnie katolicy w dwóch diecezjach – Hue i Vinh – muszą stawić czoła innemu nieszczęściu, tym razem bardziej dotkliwemu, gdyż jest ono spowodowane przez miejscowe władze.. (czytaj dalej)
Opoka.org.pl - Wietnam: inicjatywy roku jubileuszowego
(14.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - "Jubileusz Kościoła w Wietnamie to okazja, by z perspektywy czasu podziękować Bogu, wyciągnąć lekcję z historii i omówić wyzwania na przyszłość”. Tamtejsi biskupi wystosowali list pasterski o roku jubileuszowym. W spotkaniu wzięli udział pasterze 26 archidiecezji i diecezji Wietnamu." (czytaj)
Wyroki więzienne dla pro-demokratycznych działaczy
flickr:3998750936

(13.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - W dniach 6- 9 października wietnamski "sąd" ogłosił wyroki wieloletniego więzienia wobec pro-demokratycznych działaczy, w tym: pisarz Nguyen Xuan Nghia, Ngo Quynh, Nguyen Manh Son, Nguyen Van Tinh, Nguyen Van Tuc, Nguyen Kim Nhan, Hai Phong i Pham Van Troi, nauczyciela Vu Hung oraz poetę Tran Duc Thach. (czytaj dalej)

Radio Vatican, Opoka.org.pl - Komuniści konfiskują nieruchomości kościelne
(01.10.2009) Wiadomości z Wietnamu - Archidiecezja Hue w środkowym Wietnamie stała się celem zaciekłych ataków państwowych mediów. Negatywna kampania ma zdyskredytować tamtejszych duszpasterzy, którzy ośmielili się zaprotestować przeciw konfiskatom mienia kościelnego. W wielu rejonach komunistycznego Wietnamu dochodzi do bezprecedensowych zawłaszczeń terenów i budynków, które były w posiadaniu katolików. (czytaj)
Nasz Dziennik - Antykatolickie przyspieszenie
(30.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Ataki na Kościół katolicki w Wietnamie to już nie dramatyczne wydarzenia w kilku parafiach w kraju, ale szeroko zakrojone akty przemocy, którym towarzyszy ogólnokrajowa oszczercza kampania antykatolicka w państwowych mediach. Po skonfiskowaniu szkoły w Loan Ly komunistyczne władze przypuszczają propagandowy atak na archidiecezję Hue. W diecezji Vinh zażądano usunięcia figury Matki Bożej z katolickiego cmentarza, a w parafii w Thai Ha w archidiecezji Hanoi władze konfiskują kolejną już działkę parafialną. (czytaj)
Milicja atakuje buddyjski klasztor
flickr:3967269940

(30.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Milicja wietnamska przy wsparciu uzbrojonych komunistycznych bojówek napadła na buddyjski klasztor w Centralnych Górach Wietnamu. Zdemolowano pomieszczenia klasztorne, siłą wyrzucono około 400 mnichów i mniszek z ich domów.(czytaj dalej)

PAP, Onet.pl - Proces handlarzy dziećmi
(24.09.2009) Wiadomości z Wietnamu (z 22.09.2009) - W Wietnamie rozpoczął się proces 16 pracowników domów opieki i wiejskich ośrodków zdrowia, oskarżonych o handel żywym towarem. Grupa, działająca od 2005 roku, miała sprzedać poza granice kraju co najmniej 266 dzieci. (*czytaj)
Nasz Dziennik - Polityka konfrontacji trwa
(24.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Szef wietnamskiego rządu Nguyen Tan Dung po raz kolejny oświadczył, że władze komunistyczne nie oddadzą Kościołowi katolickiemu ani Watykanowi - jak się wyraził - terenów zajętych przez państwo w 1954 r., czyli po instalacji władzy komunistycznej na północy kraju. (czytaj)
PAP, Onet.pl - grzywna za umieszczenie artykułu bez zgody władz
(23.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Edytor oficjalnej strony internetowej Komunistycznej Partii Wietnamu (KPW) został ukarany grzywną za zamieszczenie artykułu, dotyczącego stosunków wietnamsko-chińskich - ujawnił w Hanoi główny inspektor wietnamskiego Ministerstwa Informacji Ngyuen Van Hung. (czytaj)
Rząd nie zwróci ani Kościołowi ani Watykanowi własności przejętej przez państwo
flickr:3866640041

(23.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamski premier Nguyen Tan Dung powiedział dziennikarzom z wietnamskiej sekcji radia „Głos Ameryki”, że jego rząd nie zwróci własności zajętej przez rząd, kiedy komuniści doszli do władzy w 1954 na północy kraju. Wietnamski przywódca wydał to oświadczenie 19.09.2009 w Budapeszcie, po rozmowach handlowych ze swym węgierskim partnerem. W oświadczeniu „powołuje się wprost” na Watykan i powtarza, że żadne obce państwo nie może domagać się jakiejkolwiek własności na ziemi wietnamskiej.(czytaj dalej)

Opoka - trwa antykościelna kampania władz
(21.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Rząd Wietnamu nie odda Kościołowi katolickiemu, ani Watykanowi, terenów zajętych przez państwo w 1954 r., czyli po instalacji władzy komunistycznej na północy kraju – zadeklarował szef rządu. Jego oświadczenie pochodzi z wywiadu dla Głosu Ameryki w języku wietnamskim udzielonego w czasie rządowej wizyty w Budapeszcie 18 września. (*[http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=30247&s=opokaczytaj])
Nasz Dziennik - Przemoc trwa
(17.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Kościół w Wietnamie w 2010 r. obchodził będzie rok jubileuszowy z okazji 350. rocznicy założenia pierwszych dwóch wikariatów apostolskich w tym kraju i 50. rocznicy ustanowienia stałej hierarchii kościelnej. Tamtejsi katolicy mają nadzieję na pielgrzymkę Ojca Świętego do ich kraju w przyszłym roku. Kontrastuje ona jednak z ciągle trudną sytuacją katolickiej wspólnoty, która jest prześladowana przez komunistyczne władze. (czytaj)
Agresja komunistów wobec kobiet i dzieci w parafii Loan Ly
flickr:3923785489

(15.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Kolejny akt zaboru własności kościoła w Wietnamie, tym razem połączony z brutalną przemocą wobec dzieci. Szkoła w Loan Ly otoczona kordonem milicji.(czytaj dalej)

Dziennik Internautów - Bloger uwolniony pod presją Zachodu
(07.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Po dziewięciu dniach w areszcie znany wietnamski bloger został uwolniony. Powód? Wizyta przewodniczącego Partii Komunistycznej w Australii i Nowej Zelandii. (czytaj)
Represje wobec mnichów buddyjskich z klasztoru Bát Nhã
P1120193-300x225.jpg

Ben Viet (04.09.2009) Wiadomość z Wietnamu - Komunistyczne władze nakazały 379 mnichom opuścić klasztor Bat Nha, odcinając im elektryczność, wodę i łączność telefoniczną. Klasztor został zaatakowany przez zorganizowaną grupę, która zdemolowała go i groziła mnichom. (czytaj dalej)

Nasz Dziennik - Wietnamskie media manipulują słowami Papieża
flickr:3882059816

(02.09.2009) Wiadomość z Wietnamu - Prorządowe media w Wietnamie wykorzystują słowa skierowane przez Ojca Świętego Benedykta XVI do tamtejszych hierarchów w czasie ich wizyty "ad limina Apostolorum" w Watykanie przeciwko samym biskupom i wiernym. Jednocześnie lokalne źródła podają, że policja przygotowuje nową serię aresztowań katolików, którzy będą podważali to wypaczone rozumienie papieskiego przemówienia. (czytaj)

Sprzeciw wobec zakłamywania prawdy o Kościele
(02.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - 27 sierpnia 2009 r. i w ciągu kolejnych dni wszystkie środki przekazu kontrolowane przez państwo rozpowszechniają w prasie, radiu i telewizji artykuł zatytułowany „Ambasador spotkał się z przedstawicielem Watykanu”, opublikowany najpierw w VOVNews („Głos Wietnamu”), który jest pełen fałszywych informacji i błędnych interpretacji o bieżącej sytuacji Wietnamskiego Kościoła. (czytaj dalej)
Onet.pl - Aresztowano blogerów
(02.09.2009) Wiadomość z Wietnamu - Na dzień przed zatrzymaniem Pham, w Hanoi aresztowano też blogera Bui Thanh Hieu, który zamieścił w sieci krytyczne uwagi na temat stanowiska rządu w takich sprawach jak stosunki z Chinami czy Watykanem. Blogerowi także postawiono zarzut naruszenia prawa o bezpieczeństwie narodowym. (czytaj)
Nie ma przebaczenia dla księdza Ly
flickr:3866618683

(31.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Pomimo międzynarodowych nalegań wietnamskie władze odmawiają zwolnienia katolickiego księdza dysydenta, którego stan zdrowia pogarsza się. Ks. Tadeusz Nguyen Van Ly przebywa w więzieniu na podstawie wyroku z oskarżenia o popieranie ruchu demokratycznego i wspierania nielegalnych grup. (czytaj dalej)

Papieskie przemówienie zmanipulowane
flickr:3823414277

(30.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Przekłamanie przemówienia papieskiego w wietnamskich mediach zasmuciło katolików a dla milicji stało się sygnałem do nowych aresztowań. (czytaj dalej)

Buldożery równają z ziemią kościół w Tam Toa
flickr:3862353452

(25.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Patowa sytuacja między władzami w Hanoi i katolikami w diecezji Vinh (centralny Wietnam) w sprawie używania ruin kościoła w Tam Toa zakończyła się 20 sierpnia br., kiedy to buldożery zarządu miejskiego zrównały z ziemią resztki świątyni, pozostawiając jedynie wieżę kościelną. (czytaj dalej)

Ksiądz katolicki o farsie przyznawania się do winy
flickr:3852217412

(23.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - W środę 19 sierpnia w programie telewizyjnym trwającym 10 minut pięciu aresztowanych ostatnio dysydentów zostało pokazanych „ze spuszczonymi głowami, przyznających się do swoich win wobec państwa wietnamskiego”, o czym z kolei poinformowało następnego dnia 700 państwowych dzienników. (czytaj dalej)

Rosnąca nietolerancja władz Wietnamu wobec dysydentów
flickr:3841607303

(20.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Według raportu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, do którego dotarła HRW, działacze dopuszczają się takich przestępstw jak: rozpowszechnianie ulotek, rozwieszanie transparentów na mostach, pisanie poezji i umieszczanie je na stronach internetowych. (czytaj dalej)

Wietnamscy biskupi nawołują do pokojowego dialogu
flickr:3823414277

(15.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Katoliccy biskupi w Wietnamie – w obliczu trwających represji wobec katolików w diecezji Vinh i braku dobrej woli ze strony władz rządowych w istniejącym konflikcie – nawołują do pokojowego dialogu. (czytaj dalej)

Milicja wzywa poszukiwanego księdza
flickr:3811444817

(10.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Ksiądz, który nieustannie jest atakowany w prasie i poszukiwany przez bojówki działające w imieniu milicji, został teraz wezwany przez milicję do stawienia się. Władze kościelne obawiają się, że ten ruch milicji spotęguje napięcie. (czytaj dalej)

Półmilionowe procesje w diecezji Vinh
flickr:3812118142

(08.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Mimo szeroko kolportowanych pogróżek władz o bezpośrednich akcjach represyjnych – w całej diecezji Vinh pół miliona katolików znowu uczestniczyło w zbiorowym proteście, domagając się niezwłocznego uwolnienia pozostałych trzech katolików, którzy zostali aresztowani podczas wydarzeń w Tam Toa. (czytaj dalej)

Protesty w diecezji Vinh
(02.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Katolicy diecezji Vinh w Wietnamie jednoczą się w zbiorowych protestach – Katolicy w Dong Hoi bici i ograbiani w obecności funkcjonariuszy milicji. (czytaj dalej)
Dyrektywy z Hanoi: Nic nie zostanie zwrócone
(01.08.2009) Wiadomości z Wietnamu - Żadna z 2250 własności skonfiskowanych Kościołowi w Wietnamie nie zostanie zwrócona prawowitym właścicielom, a własność „przekazana” przez państwo „organizacjom czy agencjom powinna być używana zgodnie z właściwym przeznaczeniem…". (czytaj dalej)
Hanoi zaprzecza
(30.07.2009) Wiadomości z Wietnamu - Generał Hoang Cong Tu, z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zaprzeczył, jakoby stosowano przemoc wobec księży z miasta Dong Hoi, milicja odrzuciła jako „fałsz” oświadczenie strony Kurii Diecezjalnej w Vinh, które oskarża milicję o pobicie księży i wiernych. (czytaj dalej)
Wietnamska Milicja pobiła dwóch księży
(29.07.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamska Milicja pobiła dwóch księży w wietnamskich miastach po tym, jak duchowni i kilka osób świeckich zostało brutalnie pobitych przez milicjantów i bandziorów. 500.000 osób protestuje przeciw antykatolickiej przemocy. (czytaj dalej)
Wietnam będzie sądził siedmiu katolików
(30.07.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamska milicja oznajmiła, że siedmiu katolików, których aresztowano w trakcie milicyjnej akcji w kościele w Tam Toa, będzie musiało odpowiadać przed sądem z oskarżenia o przestępstwo kryminalne. (czytaj dalej)
Najświeższe relacje z wietnamskiego więzienia
(12.06.2009) Wiadomości z Wienamu Więźniowie polityczni szczególnie dręczeni w więzieniach. Tortury, śmierć w wyniku pobić, głodu i chorób - piszą więźniowie obozu Z30A w Xuan Loc. Kopia listu w języku angielskim. (czytaj dalej)
Władze zburzyły klasztor
(11.06.2009) Wiadomości z Wietnamu Władze Wietnamu zniszczyły kolejny klasztor katolicki. Rzecznik leżącej na południu kraju diecezji Long Xuyen potwierdził, że dwupiętrowy budynek, należący do zgromadzenia Braci Świętej Rodziny z Banam został 4 czerwca zrujnowany. Ołtarz i figury świętych z kościoła wywieziono na wysypisko śmieci. Wybudowany w 1971 r. klasztor był w dobrym stanie. Władze kościelne nie zostały uprzedzone o akcji władz. Nie poinformowano nawet, pod jakim pretekstem zajęto teren. (czytaj dalej)
Nowa fala protestów katolików w Wietnamie
(18.05.2009) Wiadomości z Wietnamu Fragmenty reportaży na temat demonstracji wietnamskich katolików, domagających się poszanowania wolności religijnej przynajmniej w zakresie, gwarantowanym przez prawo komunistycznego Wietnamu, które ukazały się w polskiej prasie pod koniec 2008 i w pierwszych miesiącach 2009 roku. (czytaj dalej)
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License