Członek Komisji Sprawiedliwości i Pokoju w diecezji Vinh więziony od 4 kwietnia 2011

VietCatholic (09.04.2011) Wiadomości z Wietnamu - Jego osobowość i działalność są odbierane przez wspólnotę katolicką diecezji Vinh i inne diecezje Północnego Wietnamu z ogromną sympatią. Toteż reakcja na fakt aresztowania była wśród katolików natychmiastowa.

5602151135


Zdjęcie OnTheNet adwokat Le Quoc Quan i lekarz Pham Hong Son

W dniu rozprawy sądowej przeciw p. Cu Huy Ha Vu – 4 kwietnia br. – tysiące zwolenników i niewątpliwie również wielu ciekawskich – usiłowały wejść do gmachu Ludowego Trybunału przy ulicy Hai Ba Trung Street w Hanoi. Polica usiłowała powstrzymywać tłum i brutalnie wypychała gromadzących się. Przy tej okazji dokonano wiele aresztowań.

Imiona dwóch aresztowanych osób przykuły szczególną uwagę publicznej opinii, są to dwaj walczący o prawa człowieka, bardzo dobrze znani: prawnik Le Quoc Quan i doktor Pham Hong Son.

Aresztowani wczesnym ranem, przed rozpoczęciem rozprawy, ci dwaj dysydenci wciąż są dzisiaj (8 kwietnia br.) przetrzymywani w nieznanych okolicznościach. Wieczorem, w dniu aresztowania, ich domy zostały przeszukane, a policja zabrała im komputery i dokumenty.

Ich rodziny, jak dotąd, nie mogą spotkać się z nimi ani nie posiadają żadnej wiadomości (1).

Według niepotwierdzonej informacji znajdują się w ośrodku internowania nr 1 w mieście Hanoi.

Pan Le Quoc Quan, praktykujący katolik, pochodzi z parafii w diecezji Vinh Hoa Vinh, jednej z większych diecezji w kraju, liczącej 500.000 wiernych. Od swej młodości angażował się w publiczne kampanie o sprawiedliwość społeczną.

Będąc studentem prawa na Uniwersytecie w Hanoi, zwrócił na siebie uwagę przez swoje kontakty z profesorem marksizmu i leninizmu. Już wtedy był raz aresztowany.

Kilka lat później pojawił się aktywnie, gdy w Hanoi wybuchła sprawa własności budynków Delegacji Apostolskiej.

Obecnie jest on członkiem Komisji ds. Sprawiedliwości i Pokoju w diecezji Vinh (2).

Podczas sympozjum zorganizowanego przez Narodową Komisję ds. Sprawiedliwości i Pokoju w Sajgonie 27 maja miał za zadanie przygotować referat na temat „Sprawiedliwość i pokój w kontekście społeczeństwa wietnamskiego” (3). Bardzo aktywnie udzielał się w kilku katolickich organizacjach, szczególnie w Ruchu przedsiębiorców i intelektualistów, katolickiego ruchu zorganizowanego kilka lat temu przez kardynała Phan Dinh Tung.

Jego osobowość i działalność są odbierane przez wspólnotę katolicką diecezji Vinh i inne diecezje Północnego Wietnamu z ogromną sympatią. Toteż reakcja na fakt aresztowania była wśród katolików natychmiastowa.

W dniu jego aresztowania Komitet Katolików diecezji Vinh w Hanoi rozpowszechnił oświadczenie protestujące i nawołujące do modlitwy o uwolnienie prawnika. Wieczorem w piątek (8.04) została odprawiona w jego intencji Msza św. W dniach, które nastąpiły po areszcie msze święte były odprawiane w jego intencji w ponad dwudziestu kościołach diecezji pochodzenia, przy ogromnym udziale wiernych.

Sławniejszym z tych dwóch aresztowanych dysydentów jest dr Pham Hong Son, pochodzący z prowincji Nam Dinh, absolwent fakultetu Medycyny na Uniwersytecie Hanoi. Stał się znany dziesięć lat temu dzięki serii prodemokratycznych, szeroko rozpowszechnionych w internecie tekstów. Pierwszy z nich wzbudził sensację. Było to tłumaczenie dokumentu Amerykańskiej Ambasady w Wietnamie, zatytułowanego „Czym jest demokracja?” Doktor natychmiast został wezwany do Komitetu Centralnego Partii. Zatrzymany 22 marca 2002, został odnaleziony 15 miesięcy później.

Ludowy Trybunał skazał go na 13 lat więzienia za „szpiegowanie”. Wyrok zmniejszono do lat pięciu. Dzięki licznym międzynarodowym interwencjom został objęty amnestią w roku 2006, ale potem musiał jeszcze odbyć trzy lata w areszcie domowym.

opr. Etek

źródło: http://www.vietcatholic.net/News/Html/88948.htm
8 kwietnia 2011


(1) Radio Free Asia, audycja w j. wietnamskim, nadana 5 kwietnia 2011.
(2) Jego imię można znaleźć na liście pięciu członków w Komisji ds. Sprawiedliwości i Pokoju w diecezji Vinh. Zob. portal diecezji Vinh: http://giaophanvinh.net/modules.php?name=News&op=viewst&sid=3539
(3) Zob. EDA 548 and VietCatholic News, March 19, 2011.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License