Pastor skazany na 11 lat więzienia za 'niszczenie polityki jedności narodowej'.
flickr:7047442095

Ben Viet (05.04.2012) Wiadomość z Wietnamu / W centrum uwagi- Sąd wojewódzki w Gia Lai skazał protestanckiego pastora na 11 lat więzienie za 'niszczenie polityki jedności narodowej' na podstawie art 87 kodeksu karnego.

W dniu 26.03.2012 po prawie rocznym aresztowaniu sąd wojewódzki w Gia Lai po błyskawicznym procesie, niezezwalając na udział adwokata, skazał 43-letniego protestanckiego pastora Nguyen Cong Chinh na karę 11 lat więzienia ponieważ "w zmowie z grupami reakcyjnymi, podważając politykę jedności narodowej, powoduje nieufność ludu wobec państwa co miało wywoływać destabilizację państwa…".

Pastor Chinh został aresztowany w dniu 28.04.2011r. pod zarzutem 'niszczenia jedności narodowej'. Wietnamski "sąd" uznał go także za winnego za 'udzielenie pomocy rodzinom inwalidów wojennych przez co rodziny te mają "różne opinie" o polityce społecznej państwa.

Od momentu zatrzymania do rozprawy pastor był wielokrotnie nakłaniany do przyznania się do winy, ale jak mówił :”jestem grzeszny w obliczu Pana, ale nie popełniam żadnego wykroczenia wobec państwa. Władze zniszczyły mój dom, zabrały moją ziemię, ograniczając moją wolność poruszania się, więc muszę walczyć.”
Tak wygląda wolność religijna w Wietnamie. Warto przypomnieć o przypadku śp. Kardynała Nguyen Van Thuan, który spędził w więzieniach wietnamskich komunistów 13 lat, w tym 9 lat w odosobnieniu, o księdzu Nguyen Van Ly, który obecnie przebywa w więzieniu mimo poważnego pogorszenia stanu zdrowia.

Gia Lai – prowincja znajdująca się na zachodzie w południowej części Wietnamu, w Regionie Płaskowyżu Centralnego o na wysokości ok.500-600m nad poziomem morza. Na zachodzie prowincja graniczy z Kambodżą. Ludność prowincji wynosi ok. 1300tys. i składa się z 39 mniejszości narodowych, w tym narodowość Kinh (rdzenny Wietnamczyk) wynosi ok.52%, narodowość Gia-rai 33,5%, narodowość Ba Na 13,7% i inne. Teren ma wielki potencjał w uprawie kauczuku, kawy… W prowincji funkcjonuje 7 elektrowni wodnych.

Ben Viet wg BBC i innych

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License