Pisarka dysydentka sądzona za chuligańskie wybryki
flickr:4333586092


Pisarka dysydentka Tran Khai Thanh Thuy

Asianews (06.02.2010) Wiadomości z Wietnamu - Chciała obserwować proces demokratycznych działaczy, ale policja i bojówkarze nie pozwolili wejść na salę sądową. W minionych trzech tygodniach system postawił przed sądem 16 dysydentów. Partia broni się przed tymi, którzy „nadużywają” demokracji i praw człowieka, aby destabilizować „socjalistyczne społeczeństwo”.

Proces wietnamskiej dziennikarki i prodemokratycznej działaczki oskarżonej o przemoc i chuligaństwo rozpoczął się dziś rano (05.02.2010). W ciągu minionych trzech miesięcy, w przededniu Zjazdu Partii wietnamski rząd wymógł wyroki więzienia na 16 dysydentów.

Tran Khai Thanh Thuy, (49 lat), jest członkiem niewielkiej grupy dysydentów, którzy działają na rzecz zakończenia zasady jednopartyjności i wprowadzenia pluralizmu partyjnego. 8 października 2009 została ona zatrzymana, ponieważ policja nie chciała dopuścić do jej obecności w Haiphong, gdzie odbywał się proces niektórych działaczy. Tego wieczoru, ona i jej mąż, zostali oskarżeni o to, że napadli i pobili niektórych ludzi, którzy jakoby narzekali, że ich rower blokował drogę.

W rzeczywistości, według relacji Human Rights Watch, pani Thuy i jej mąż zostali schwytani i pobici przez wynajętych bojówkarzy podczas gdy policja biernie przyglądała się temu. Podczas procesu pani Thuy została obwiniona, że to ona rzucała w napastników kamieniami i biła ich kijem.

W ostatnich latach policja często chowała się za tarczą wynajętych bojówkarzy, aby atakować dysydentów, chrześcijan i buddystów.

Pani Thuy była aktywną działaczką dysydentką od roku 2006. Przez wiele lat pracowała w państwowych środkach przekazu. Następnie otworzyła internetową stronę, aby promować demokrację. Założyła również organizację, aby bronić robotników i rolników, którym władze skonfiskowały grunty.

W ostatnich tygodniach wietnamskie władze osądziły i uwięziły 16 działaczy prodemokratycznych. Niektórzy zostali skazani za „antypaństwową propagandę”. innych za usiłowanie „przewrotu państwowego” lub za buntowanie na rzecz „wielopartyjnego, demokratycznego społeczeństwa”.

Niektórzy analitycy są przekonani, że ta „czystka” przed nowym rokiem księżycowym jest przygotowaniem na Zjazd Partii, który wybierze nowego przywódcę kraju. Inni jednak wskazują, że te ciągłe represje są sposobem, by utrwalić władzę Wietnamskiej Partii Komunistycznej. Na początku mijającego tygodnia upamiętniając 80 rocznicę Partii, towarzysz Nong Duc Manh, sekretarz generalny, powiedział, że „Wietnam jest gotowy zdecydowanie zwalczać wszystkie wrogie siły, które… nawołują do wielopartyjnego systemu oraz nadużywają demokracji aby sabotować nasz socjalistyczny system.”

tł. Etek

——

źródło: Asia News

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License