"Polityka" o imigrantach

Ben Viet (25.06.2010) W centrum uwagi - W najnowszym, 26 numerze „Polityki” 2010 roku znalazł się godny najwyższej uwagi artykuł uznanego mistrza Piotra Pytlakowskiego i młodego dziennikarza Marcina Kołodziejczyka, poświęcony losom imigrantów z „gorszych” krajów w Polsce.

flickr:4731155719


Ilustracja do artykułu "Polityki"

Pretekstem do publikacji tekstu „czarna strefa” stała się tragiczna śmierć Nigeryjczyka, zastrzelonego przez policjanta na stadionie X-lecia.

Tekst wyróżnia się spośród wielu, powstały przy okazji tej tragedii. Autorzy nie ograniczyli się do podania oficjalnej, policyjnej wersji zdarzeń, nie zaczęli też kreślić wizji rasistowskiego społeczeństwa, którego ofiarą padł zabity Nigeryjczyk. Zwięźle, ale precyzyjnie prezentują prawdziwą sytuację imigrantów, spotykających się z niechęcią ze strony urzędów i służb porządkowych, znajdujących wszakże miejsce w społeczeństwie. Z równą uwagą autorzy śledzą losy uchodźców, jak zwykłych imigrantów ekonomicznych, nie szczędząc czytelnikom przykładów oburzających praktyk ze strony struktur państwa, powstrzymując się jednak od taniego moralizatorstwa, motywowanego względami ideologicznymi. Interesuje ich człowiek, wyposażony z samej swojej natury w prawa i godność.

Niezwykle cenne jest takie przywracanie równowagi w świecie, w którym są tacy, którzy osobą ludzką skłonni są pogardzać z racji jej „niewłaściwego” pochodzenia, w którym są też inni, traktujący osoby wyraźnie od większości różne jako pretekst dla własnych autokreacji. Mamy do czynienia z faktycznym rasizmem wielu publicznych funkcjonariuszy oraz rasizmem a rebours motywowanych ideologicznie, młodych zwykle działaczy. Człowiek zaś może się czuć bezpiecznie jedynie w świecie, w którym traktuje się go jako równego sobie, ani gorszego, ani lepszego od innych z powodu pochodzenia, rasy, religii czy wyznawanych poglądów. Autorzy „Polityki” poczynili krok w pożądanym kierunku, opisując świat jakim jest.

Ben Viet


Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License