Diecezja Vinh : Milicja porwała dwóch parafian

Ben Viet (03.08.2013) Wiadomości z Wietnamu -Od ponad miesiąca atmosfera oburzenia i dezorientacji panuje w parafii My Yen, należącej do diecezji Vinh w woj. Nghe An, odkąd kiedy w dniu 27.06.2013r. milicja porwała dwóch parafian i do dziś nie ma żadnych informacji o nich.

flickr:9428417663

Pierwszą ofiarą porwań dokonanych przez milicjantów został pan Ngo Van Khoi. W dniu 27.06.2013r. gdy pan Khoi był na drodze na wesele został zatrzymany i uprowadzony przez nieznanych sprawców. 8 dni później od zawiadomienia od milicji wojewódzkiej w Nghe An jego rodzina dowiedziała się, że ci nieznani sprawcy to milicjanci, oraz pan Khoi został „oskarżony i zatrzymany” pod zarzutem „ zakłócenia porządku publicznego”. Drugą ofiarą podobnych porwań to pan Nguyen Van Hai, kiedy woził wnuka do przychodni w Vinh na badanie. Sprawcy tego porwania to także milicjanci z komendy wojewódzkiej Nghe An.
Wobec tych bezprawnych działań milicji, parafianie w My Yen sami ustanowili godzinę policyjną by utrzymać porządek w całej parafii, będą też codziennie się modlić w intencji zatrzymanych, na drodze rozwieszali transparenty przeciwko bezprawnym, ciemnym działaniom władz Nghe An.
Jak mówią parafianie, władze i milicja często uciekają się do haniebnych praktyk by zrealizować swoje ciemne intencje. Milicjanci często wykorzystują uczciwości, prawdomówności oraz mniejsze znajomości prawa prostych ludzi by ich oszukać. Porwanie tych parafian nie jest żadnym wyjątkiem, bo to są ludzie cnotliwi, łagodni i prości.
To jest złowrogi spisek milicji by zapobiec tłumy ludzi codziennie zdążających do sanktuarium Trai Gao by dziękować i modlić się do św. Antoniego. Jednocześnie milicja poprzez te działania chce zatuszować podejrzane działania władz z naruszeniem prawa do swobód religijnych. Kiedy mroczny spisek został obnażony władze gotowe są do użycia swoich pozycji do oskarżenia ofiar. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku tych dwóch uprowadzonych parafian z My Yen.
Zarzuty „zakłócenia porządku publicznego”, o jakie władze i milicja w Nghe An chcą oskarżyć parafian My Yen mają źródło ze zdarzenia, kiedy w dniu 22.05.2013 nieznane osobniki bez żadnych powodów zatrzymały autobus z pielgrzymami na drodze do sanktuarium Trai Gao na mszę świętą i zaczęły przeszukiwać ich bagaże bez podania przyczyn jak również nie przedstawiły się. Doszło do kłótni i bójki. Parafianie zadzwonili do biskupa o interwencję. W tym czasie milicja powiatowa i milicja wojewódzka także zadzwoniły do biskupstwa informując biskupa o zaistniałej sytuacji i uzgodniły z nim, że przedstawiciel każdej ze stron będzie tam by rozwiązać konflikt, lecz później przedstawiciel milicji się nie pojawił. Co gorsza potem władze wysłały do biskupstwa pisma z słowami oskarżenia i zastraszania.

- Nghe An to województwo w środkowej części Wietnamu, stad pochodził Ho Chi Minh

Ben Viet na podstawie VRNs

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License