Słowa potępienia dla uwięzienia wietnamskiego obrońcy praw człowieka

ucanews.com (05.04.2011) Wiadomości ze świata - „Skazanie p. Vu jest sprzeczne z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i rodzi poważne wątpliwości co do postawy Wietnamu wobec stosowania prawa i popierania reform. Żaden człowiek nie powinien być więziony za korzystanie z prawa do swobodnego wyrażania myśli” – stwierdza oświadczenie parlamentu USA.

5593674346


Zdjęcie OnTheNet "Skazanie p. Vu rodzi poważne wątpliwości co do postawy Wietnamu wobec stosowania prawa"

Katolicy w Hanoi potępili wyrok więzienia wydany wczoraj na prawnika dysydenta i obrońcę praw człowieka i określili go jako „zbyt surowy i niesprawiedliwy”.

Cu Huy Ha Vu, lat 53, aresztowany w listopadzie ub. r. został skazany na siedem lat więzienia prze Ludowy Sąd w Hanoi za rozpowszechnianie antyrządowej propagandy.

„Jesteśmy rzeczywiście bardzo rozczarowani tak ciężkim wyrokiem dla pana Vu, który jest niewinny i kocha naród” – powiedziała Anna Nguyen Thi Hue, lat 60, w pobliżu gmachu sądu.

Pani Hue powiedziała, że ona sama i inni katolicy z parafii Thai Ha „przyszli, aby poprzeć go (pana Vu) i modlić się, żeby sprawiedliwości stało się zadość”.

Powiedziała ona, że setki policjantów i nieumundurowanych urzędników bezpieczeństwa siłą rozpędzili zebranych na zewnątrz gmachu sądu i nie pozwolili ludziom gromadzić się na ulicach i w okolicznych parkach. Policjanci również konfiskowali aparaty fotograficzne i telefony komórkowe ludziom chcącym zrobić zdjęcia.

Jeden ze starszych katolików z parafii Ham Long powiedział, że wyrok był rażąco „niesprawiedliwy, ponieważ on (p. Vu) nie uczynił niczego, aby zaszkodzić krajowi, a jedynie wyrażał swe poglądy na tematy polityczne, społeczne i środowiskowe”. Rząd ryzykuje utratę zaufania u ludzi, ostrzegł.

W dniach 2 i 3 kwietnia tysiące miejscowych katolików zgromadziło się na modlitewnym czuwaniu przy świecach w parafiach Bao Long, Ham Long, Thai Ha i Van Phuc, aby w ten sposób poprzeć pana Vu. o. Mateusz Vu Khoi Phung, redemptorysta, proboszcz parafii Thai Ha powiedział 2 kwietnia wobec czterech tysięcy ludzi zgromadzonych w kościele, że żona pana Vu, adwokat Nguyen Thi Duong Ha, oraz krewni poprosili o modlitwę za pana Vu, chociaż nie są katolikami. Oni również wzięli udział w modlitwie w kościele.

Vu jest synem znanego wietnamskiego poety, który był rewolucyjnym towarzyszem i zaufanym Ho Chi Minh.

Amerykański departament stanu wydał oświadczenie, stwierdzając, że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone wyrokiem skazującym z 4 kwietnia i wzburzone oczywistym brakiem odpowiedniej procedury w postępowaniu sądowym oraz trwającym przetrzymywaniem w aresztach kilku osób, które w sposób pokojowy domagały się możliwości przysłuchiwania się rozprawie.
„Skazanie p. Vu jest sprzeczne z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i rodzi poważne wątpliwości co do postawy Wietnamu wobec stosowania prawa i popierania reform. Żaden człowiek nie powinien być więziony za korzystanie z prawa do swobodnego wyrażania myśli” – stwierdza oświadczenie.

ucanews.com dziennikarz
Hanoi, 5 kwietnia 2011
tłum. Etek

źródło: http://www.ucanews.com/2011/04/05/catholics-condemn-lawyers-jail-term/

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License