Wizyta wietnamskiego prezydenta „znaczącym krokiem” ku normalizacji stosunków dyplomatycznych

(12.12.2009) Wiadomości ze świata - Nguyen Minh Triet odbywa długą „serdeczną rozmowę” z Benedyktem XVI. Wyraża się nadzieje, że „nieuregulowane kwestie” zostaną rozwiązane najszybciej, jak to możliwe. Wśród nich znajdują się napięcia między Kościołem a Państwem. "Watykan określił poranną „serdeczną rozmowę” między Prezydentem Wietnamu Nguyen Minh Triet i Papieżem Benedyktem XVI „znaczącym krokiem w rozwoju obustronnych relacji” między Stolicą Apostolską i Wietnamem. Na Watykanie pan Triet spotkał się również z Sekretarzem Stanu kardynałem Tarcisio Bertone i Sekretarzem do Spraw Kontaktów z Państwami kardynałem Dominique Mamberti."

flickr:4177786484
Rozmowa prezydenta Nguyen Minh Triet z papieżem Benedyktem XVI

Nie było oświadczenia o ustanowieniu dyplomatycznych stosunków czy o papieskiej wizycie w Wietnamie, chociaż tego oczekiwali wietnamscy katolicy. Niemniej w komunikacie prasowym „Stolica Apostolska wyraziła zadowolenie z wizyty”, pierwszej ze strony wietnamskiego Prezydenta. Wyrażono również „nadzieję, że nieuregulowane kwestie zostaną rozwiązane tak szybko, jak to możliwe”. Było to oczywiste nawiązanie do tematów odnoszących się do Wietnamskiego Kościoła i wolności religijnej, która w tym kraju jest wciąż ograniczana.
W wywiadzie opublikowanym przez „Églises d’Asie” – ks. bp Barnaba Nguyen Van Phuong - przedstawiciel Kongregacji Ewangelizacji Ludów powiedział, że on sam był on członkiem każdej delegacji watykańskiej, która odwiedzała niemal corocznie Wietnam począwszy od 1990 roku. „Za każdym razem” gdy delegacja była w Wietnamie, można było obserwować „zbliżenie i zrozumienie” stanowisk, powiedział. Po obu stronach „jest pragnienie ustanowienia dyplomatycznych stosunków”. Ale „potrzeba czasu” aby unormalizować stosunki.
Dostojnik kościelny odpowiedział na pytania o punkty sporne, które spowodowały napięcia między rządem a Kościołem katolickim, w szczególności o sprawy własnościowe, a w tym o posiadłość Delegatury Apostolskiej w Hanoi. Powiedział: „Część nieruchomości została zamieniona w publiczny park, ale budynek pozostał nietknięty. Naturalnie, kiedy zostaną ustanowione stosunki dyplomatyczne, trzeba będzie na nowo podjąć ten temat, aby znaleźć sprawiedliwe rozwiązanie, ale jak na razie posiadłość jest publicznym parkiem.”
Podobna jest sytuacja Papieskiego Kolegium w Dalat, które spotkał los nuncjatury apostolskiej.
W wywiadzie ks. Van Phuong ustosunkował się do sprawy księży pobitych przez milicję w niektórych miejscowościach i dodał: „Kiedy nadejdzie właściwy czas Stolica Apostolska wyrazi swe stanowisko na te tematy.”
Prezydentowi towarzyszyła dziesięcioosobowa delegacja złożona z niektórych ministrów, w tym jedna kobieta. Jego rozmowa z Papieżem trwała niezwykle długo (40 minut) w atmosferze opisywanej przez dziennikarzy jako „serdeczna”.
„Podczas wymiany prezentów Prezydent Triet wręczył Papieżowi jedwabną tkaninę z wyhaftowanym kwiatem lotosu – symbolem kraju i porcelanową wazę. Papież wręczył wietnamskiemu przywódcy medal wybity z okazji swego pontyfikatu.
Dzisiejsza wizyta miała miejsce prawie w trzecią rocznicę od wizyty wietnamskiego premiera Nguyen Tran Dung (25 stycznia 2007), który był pierwszym przywódcą rządu spotykającym się z papieżem. Ta okazja zaznaczyła „nowy i ważny krok w kierunku normalizacji dwustronnych relacji”.
Relacje między Watykanem i Wietnamem w przeszłości były napięte ze względu na pewną liczbę problemów jak również z powodu represyjnej postawy rządu wobec katolików po zjednoczeniu. To negatywne nastawienie utrzymywało się mimo oświadczeń Papieża Pawła VI, który protestował przeciw amerykańskim nalotom na Północny Wietnam. W czasie wojny wietnamskiej Papież publicznie apelował i słał listy do prezydenta London Johnson oraz do wietnamskich przywódców na Północy i Południu Wietnamu (1967). Papież również zwracał się prywatnie z usilnymi prośbami do różnych rządów, aby uzyskać poparcie dla wynegocjowanych rozwiązań.
W październiku 1998 r. w odpowiedzi na zaproszenie ze strony wietnamskich biskupów Papież Jan Paweł II powiedział, że jest gotowy odbyć pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w La Vang. Jednak władze wietnamskiej poinformowały Watykan dyplomatycznymi kanałami, że „w obecnej sytuacji nie mają zamiaru zapraszać Papieża”.
Nieudana inicjatywa na wzór chiński, by stworzyć „Patriotyczny Kościół” oraz stałe działania Watykanu, by przekonać rząd o pożytku współdziałania z Kościołem doprowadziły do ustalenia się „modus vivendi” w sprawach dotyczących nominacji biskupich i stopniowo dawały więcej wolnej swobody działania.
Bieżąca pozycja rządu wietnamskiego jest kształtowana przez przekonanie, że Kościół katolicki może być użyteczny w pomocy biednym i upośledzonym przez swoje przedszkola i placówki zdrowia, które do tej pory przynajmniej teoretycznie są zarezerwowane dla instytucji państwowych.
Również działanie Kościoła w eliminowaniu negatywnych skutków korupcji i bieżącej wolności rynku jest pozytywnie oceniane przez ludzi władzy.
Przed planowaną wizytą premiera Nguyen Tan Dung w Watykanie przebywała rządowa komisja w dniach 27 czerwca do 2 lipca 2005 r. W tym czasie obie strony wyraziły pragnienie, by rozmowy doprowadziły do rychłej normalizacji stosunków.
Zastępca premiera Wu Khoang był pierwszym wysokim urzędnikiem Wietnamu, który wszedł w progi Pałacu Apostolskiego w dniu 29 listopada 2002 r., spotykając wtedy Sekretarza Stanu kardynała Angelo Sodano, „ministra spraw zagranicznych” Jana Pawła II. Przy tej okazji spotkał się również z biskupem Jean-Louis Tauran.
Wcześniej, w latach dziewięćdziesiątych odbywały się dwustronne prywatne spotkania.
W ciągu minionych 20 lat delegacje watykańskie odwiedziły Wietnam 16 razy, prawie co roku, i za każdym razie spotykały się z ciepłym przyjęciem ze strony władz. Przy tych okazjach odwiedzono prawie wszystkie diecezje kraju.
Wciąż wolność religijna pozostaje bardzo skrępowana w niektórych bardziej oddalonych prowincjach północnego Wietnamu i w rejonie Płaskowyżu.
W ramach wzajemnych relacji bardzo znaczącym gestem było przesłanie przez Premiera Pham Van Khai kondolencji na ręce Sekretarza Stanu kardynała Angelo Sodano, w których przekazywał on głębokie wyrazy bólu „Watykanowi i całej światowej Wspólnocie katolickiej oraz katolikom w Wietnamie z powodu śmierci Jana Pawła II”.
Podczas ceremonii pogrzebowych Papieża władze zgodziły się na umieszczenie wielkiego ekranu przed katedrą w Hanoi, aby wierni mogli śledzić liturgię.

(FP)

tł. Etek

źródło:

AsiaNews

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License