Wietnam : aresztowanie „niebezpiecznego terrorysty”.
flickr:7125393059

Ben Viet (29.04.2012) Wiadomości z Wietnamu / W centrum uwagi - Amerykanin wietnamskiego pochodzenia, dr Nguyen Quoc Quan – członek partii Viet Tan został aresztowany na lotnisku międzynarodowym Tan Son Nhat w Sajgonie w dniu 17.04.2012r podczas kontroli paszportowej pod zarzutem „przygotowania do demonstracji i aktu terroru w związku z dniami 30 kwietnia i 1 maja.”

Amerykański obywatel wietnamskiego pochodzenia Nguyen Quoc Quan został aresztowany 17.04.2012, lecz dopiero na specjalnie zwołanej konferencji prasowej 28.04.2012 Generalny Departament Bezpieczeństwa, należący do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, poinformował o tym fakcie. Zastosowano 4-miesięczne tymczasowe aresztowanie wobec pana Nguyen z art. 84 kk, to jest „terroryzm przeciwko władzy ludowej".

Poinformowano również o tym, że pan Nguyen został w 2008r. aresztowany, osadzony w więzieniu na 6 miesięcy i wydalony do Stanów Zjednoczonych lecz wielokrotnie przyjeżdżał do innych krajów Azji takich jak Tajlandia czy Malezja by szkolić członków partii Viet Tan do pokojowej walki o demokrację w Wietnamie.

Według wietnamskiego Departamentu Bezpieczeństwa w ostatnich latach setki członków partii Viet Tan przyjeżdżały do kraju jako turyści, biznesmeni… ale prowadząc w rzeczywistości „walkę przeciwko państwu”.

Wielu z nich zostało aresztowanych lecz partia Viet Tan nie rezygnuje z walki o demokrację i wolność dla Wietnamu.

Pan Nguyen Quoc Quan, doktorant matematyki z Uniwersytetu North California, jest wieloletnim działaczem Partii na rzecz Odbudowy Wietnamu "Viet Tan", której główna siedziba mieści się w USA. Partia "Viet Tan" określana jest w propagandzie komunistycznej jako "organizacja terrorystyczna". Jej członkowie wielokrotnie odwiedzali Polskę.

Ben Viet wg rfi i źródeł wietnamskich

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License