Komunistyczny sąd przeciw 4 młodym katolikom.
flickr:7235500058

Ben Viet (19.05.2012) Wiadomości z Wietnamu - W dniu 24.05.2012 w wojewódzkim sądzie ludowym w Nghe An odbędzie się proces przeciwko 4 młodym katolikom z art. 88 kk. tj „prowadzenie propagandy przeciwko Socjalistycznej Republice Wietnamu”.

Młodzi katolicy GB Hoàng Phong (24 lat), Anton Dau Van Duong (23 lat), Anton Chu Manh Son (23 lat) i Phereo Tran Huu Đuc (23 lat) to uczestnicy Komitetu Obrony Życia i współpracownicy Ośrodka informacji Zgromadzenia Redemptorystów. Zarzucono im rozpowszechnienie „propagandy przeciwko państwu”. Mężczyźni zostali aresztowani w zeszłym roku, lecz rodzina była cały czas pozbawiona jakiejkolwiek informacji. Dopiero kilka dni temu rodzice aresztowanych dowiedzieli się o losie swoich synów i o czekającym procesie.

W wyniku narastających ataków trwających od drugiej połowie ubiegłego roku aresztowano 17 młodych katolików, z których większość pochodzi z Nghe An. 5-ciu z nich oskarżono o członkostwo w partii Viet Tan, która jest, wg. władze komunistyczne, "organizacją terrorystyczną", a której siedziba mieści się w USA. Katolicy są podejrzani o udział "w działaniach zmierzających do obalenia władzy ludowej".

Zaniepokojone aresztowaniami kierowanymi w stronę katolików, grono obrońców praw człowieka wysłało do premiera Wietnamu list, w którym oskarżają władzę o naruszenie artykułu 7 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.

W geście solidarności z aresztowanymi, katolicy w całym kraju planują protest w obronie pokrzywdzonych.

Nghe An znajduje się w środkowym Wietnamu, miasto znane w propagandzie jako kolebka komunizmu ze względu na fakt, iż urodził się tam "wujaszek Ho", który stał się pierwszym prezydentem komunistycznego Wietnamu i przywódcą wietnamskich komunistów. 19 maja komuniści obchodzą jego urodziny.

Ben Viet wg RFA i BBC

Wiadomość z ostatniej chwili: ponad 3000 katolików uczestniczyło w mszy w Thai Ha, Ha Noi w intencji młodych katolików przed procesem w komunistycznym sądzie w Nghe An :
flickr:7235729208
flickr:7235745070
flickr:7235743444

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License