RSF apeluje o pilne działanie ratujące życie bloggera Dieu Cay

rfi (24.07.2013) Wiadomości ze świata –W dniu 23.07.2013r Reporterzy Bez Granic – RSF z siedzibą w Paryżu wydali wspólnie z bloggerem Nguoi Buon Gio apel wzywający do pilnego działania ratującego życie bloggera Nguyen Van Hai alias Dieu Cay. RSF szczególnie wzywa ambasady w Wietnamie do bieżącego wsparcia rodziny Dieu Cay.

flickr:9357771151

Więzień sumienia Dieu Cay prowadzi strajk głodowy trwający już 31 dzień w więzieniu w prowincji Nghe An, w środkowym Wietnamie, by zaprotestować przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu. Świadkowie mówią, że stan jego zdrowia jest bardzo zły, wielu obawia się najgorszego.

W specjalnym wywiadzie dla Reporterów Bez Granic w dniu 19.07.2013r. blogger Bui Thanh Hieu (tj Nguoi Buon Gio) wyraził swoje obawy o stan zdrowia Dieu Cay w więzieniu w Wietnamie. Nguoi Buon Gio opisał konkretne warunki związane z strajkiem głodowym prowadzonym przez więźnia sumienia przekazane przez rodzinę Dieu Cay.
Reporterzy Bez Granic oświadczyli :”Stan zdrowia Dieu Cay wymaga natychmiastowej reakcji społeczności międzynarodowej potępiającej nieludzkie traktowania władz Wietnamu wobec Dieu Cay i jego rodziny oraz wykonującej wszystko, co możliwe by blogger został uwolniony. Prosimy ambasady po kolei by wsparły rodzinę Dieu Cay w ich żądaniu o regularnym spotkaniu z nim”
Pod koniec 2012r., blogger Dieu Cay został skazany na 12 lat więzienia pod zarzutem „propagandy przeciwko państwu” (art. 88 kk Wietnamu), z powodu publikacji wielu artykułów krytykujących władze na stronie „Klub wolnych dziennikarzy”. Artykuł 88 kk jest często używany do prześladowania ludzi o odmiennych poglądach politycznych. Przed tym został on oskarżony o „oszustwo podatkowe” i władze wsadziły go do więzienia na dwa i pół roku.

Tłum. Ben Viet

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License