Kanada : pierwszy Wietnamczyk senatorem.
flickr:7975934316

Ben Viet (11/09.2012) Wietnamczycy za granicą - Kancelaria premiera Kanady poinformowała w dniu 07.09.2012 o powołaniu przez premiera Harpera pięciu nowych senatorów, wśród których jest pan Ngo Thanh Hai – Wietnamczyk z pochodzenia.
Ngo Thanh Hai jest pierwszym Wietnamczykiem, który został powołany przez premiera na senatora Kanady. Pan Hai reprezentuje prowincję Ontario, jedną z największych prowincji Kanady.
Ngo Thanh Hai był jednym z tysięcy tzw 'boat people' uciekających od reżimu komunistycznego Wietnamu po roku 1975 przez morze na łodziach i osiedlił się w Kanadzie.
W nowej ojczyźnie Hai aktywnie działa we wspólnocie wietnamskiej i wśród ludności miejscowej dla wolności, demokracji, praworządności i prawa człowieka, walczy przeciw systemowi komunistycznemu panującemu w Wietnamie. Jest przewodniczącym 'Sojuszu na rzecz Demokracji dla Wietnamu'.
Pa Hai jest także pierwszym Wietnamczykiem, który został sędzią trybunału krajowego w Ottawie ( w grudniu 2007r ).
Ukończył college w Ottawie, Kanada i Uniwersytet Sorboński w Paryżu, Francja.
W wywiadzie udzielonym tuż po powołaniu na senatora Ngo Thanh Hai powiedział :”To jest szansa dla mnie na spłatę długów wdzięczności, które Kanada dała i daje mi od 1975r, kiedy przyjechałem do Kanady.”

Ben Viet wg BBC

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License