Bulwersujący komunikat ambasady SRW

(07.10.2009) Sierp i Młot - Publikacja miała miejsce po nagłośnieniu faktu dokonywania w Polsce, na zaproszenie Straży Granicznej, przesłuchań Wietnamczyków przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

flickr:3991471420

W komunistycznym miesięczniku Que Viet, wydawanym w Polsce przez Stowarzyszenie Wietnamczyków w Polsce „Solidarność i Przyjaźń”, w marcu 2008 roku opublikowano niebywałej treści komunikat ambasady Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Publikacja miała miejsce po nagłośnieniu faktu dokonywania w Polsce, na zaproszenie Straży Granicznej, przesłuchań Wietnamczyków przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Treść komunikatu, łącznie ze zdaniem, zapowiadającym wspólne starania obu służb dla zablokowania możliwości komentowania współpracy przez osoby niepowołane, nie została zdementowana przez Straż Graniczną ani MSWiA.

Ostatnia tura takich przesłuchań miała miejsce we wrześniu 2009 roku.

Poniżej pełna treść komunikatu w tłumaczeniu na język polski z "Que Viet", marzec 2008, strona 9. Całość tekstu w przekładzie Ton Van Anh

Informacja o roboczym spotkaniu między przedstawicielami Ambasady Wietnamu w Polsce z dowódcami Komendy Głównej Polskiej Straży Granicznej

Szczególną uwagę w wielopłaszczyznowych stosunkach między Wietnamem a Polską poświęca się zagadnieniu ochrony praw obywateli Wietnamu, mieszkających w Polsce, Ambasador Wietnamu Nguyen Van Xuong odbył robocze spotkanie z dowódcami Komendy Głównej Polskiej Straży Granicznej. Obie strony dyskutowały na temat umowy podpisanej w 2004 roku między oboma rządami i o kwestii stabilizacji długotrwałego pobytu Wietnamczyków mieszkających i pracujących w Polsce.

Dowódcy Komendy Głównej Polskiej Straży Granicznej zdecydowanie potwierdzili: będąc członkiem Unii Europejskiej, Polska zawsze szanuje międzynarodowe umowy i zawsze funkcjonuje w ramach prawa na zasadzie konstruktywnej współpracy. Ambasador Nguyen Van Xuong podkreślił swoją troskę o los wietnamskiej społeczności w Polsce i oczekiwanie, że, ze swojej strony, Polska, znając sytuację wspólnoty wietnamskiej na swoim terenie, zastosuje odpowiednią metodę rozwiązywania problemów, okaże zrozumienie i gotowość wspólnego poszukiwania właściwego rozwiązywania trudności racjonalnie a zarazem humanitarnie, zgodnie z wytycznymi instytucji administracji obu państw, zgodnie z wieloletnią tradycją wzajemnych stosunków obu narodów, nie dopuszczając do komentowania spraw niezgodnie z istotą rzeczy osobom, które nie dysponują informacjami na ten temat.

Spotkanie odbyło się w szczerej i konstruktywnej atmosferze współpracy.

Komunikat Ambasady Wietnamu w Polsce.


Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License