Sowieccy żołnierze na Westerplatte

Ben Viet (16.12.2009) Sierp i Młot - Informacje o sowieckich żołnierzach na Westerplatte i antysowieckim spisku otrzymują wietnamscy czytelnicy od redakcji komunistycznego miesięcznika „Que Viet”, ukazującego się w Warszawie. Dodajmy, że owa propaganda jest dostarczana czytelnikom za pieniądze z budżetów Unii Europejskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej

Poniżej znajdują się przetłumaczone jak najwierniej notki, mające poinformować Wietnamczyków o kulisach obchodów 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Tłumaczenie, niezależnie od intencji dochowania wierności, jest złagodzone, język polski ani nowomowa w tym języku stworzona nie mają czasem odpowiednich słów. W tekście mówi się np. o „planach destabilizacji Europy”, słowo „plany” zastępuje właściwsze w komunistycznej nowomowie „knowania”. To jest lepsze tłumaczenie słowa wietnamskojęzycznej nowomowy, problem w tym, że „knowania” muszą być po polsku odniesione do jakiegoś podmiotu, „knowania imperialistów” itp. Czasem więc, jak w tym przypadku, zachowanie właściwego słowa czyni zdanie kompletnie już niezrozumiałym.
Poważne braki sensu niektórych zdań wynikają z tekstu oryginalnego i zostały przez tłumacza raczej złagodzone, żeby polski czytelnik nie pogubił się kompletnie. Mówiąc nawiasem, zdumiewające jest, że nowomowa w językach polskim i wietnamskim wypracowała bliźniaczo podobne słownictwo. Oczywiście, oba języki wynikają wprost z przekładów dzieł kanonicznych, przede wszystkim Lenina i „Historii WKP(b). Krótkiego kursu”, niemniej wyjściowe języki różnią się od siebie tak znacznie, że należałoby się spodziewać większego zróżnicowania także tej, specyficznej, mowy.

Informacje o sowieckich żołnierzach na Westerplatte i antysowieckim spisku otrzymują wietnamscy czytelnicy od redakcji komunistycznego miesięcznika „Que Viet”, ukazującego się w Warszawie. Dodajmy, że owa propaganda jest dostarczana czytelnikom za pieniądze z budżetów Unii Europejskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ komuniści publikują swój miesięcznik w ramach europejskiego projektu, mającego na celu asymilację cudzoziemców. Można by się obawiać, że Wietnamczyk „asymilowany” w ten sposób może się okazać kiepsko przystosowany do tutejszej rzeczywistości, gdyby nie fakt, że nikt, czy prawie nikt, nie traktuje tego typu wskazań serio, świadom, że to propaganda dyktatury, od której uciekł. Może tylko trochę szkoda pieniędzy podatników. Żart w postaci tego typu publikacji, opatrzonych godłem Unii, jest niezły, ale ciut kosztowny.

Premier Rosji Putin obawia się przyjazdu do Polski (Que Viet, 103/08-2009, strona 19)

Premier przybędzie do Polski na obchody 70 - tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej pod warunkiem, że „nie będzie się wymyślać powodów dla oskarżania ZSRR o spowodowanie wybuchu II Wojny Światowej”. Obecnie jest rozpatrywanych kilka pomysłów: przyjedzie tylko na ceremonię i zostanie w Polsce tylko jeden dzień w charakterze rewizyty. Natomiast pan Andrzej Przewoźnik, sekretarz „Rady Ochrony Walki i Męczeństwa” twierdzi: nie ma żadnego powodu do konfliktu, to jest tylko ceremonia upamiętniająca ważną datę historii. „To jest ważna dla nas wizyta ponieważ jest to pierwsza od wielu lat wizyta premiera Rosji w Polsce. Ta wizyta świadczy o tym, że starania o ocieplenie stosunków obu państw przynoszą efekt” – mówi w TVN24 Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego Premiera. To ma jeszcze inne znaczenie, premier Putin będzie uczestniczył w ceremonii upamiętniającej wybuch II Wojny Światowej 1 września na Westerplatte. Tutaj Rosja także poniosła wielkie straty w ludziach.
Władimir Putin może zobaczyć zdjęcia Stalina podpisującego pakt Ribbentrop-Mołotow i najazdu Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 na wystawie na Westteplatte. Wystawa jest sposobem, którego używa Polska, żeby pokazać odpowiedzialność różnych stron za wybuch Wojny Światowej.

Kreml zarzuca Polsce fałszowanie historii (Que Viet, 103/08-2009, strona 19)

Minister Kancelarii Prezydenta Rosji zarzuca Polsce zniekształcanie historii, upolitycznianie historii. To jest wojna medialna. Przeciwnikami Rosji są nie tylko Polska i Gruzja ale także Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia. Fałszowanie historii jest korzystne dla Polski. Hitler nie zaatakowałby Polski, gdyby Polska zgodziła się na przejście Armii Czerwonej przez swoje terytorium w 1939 roku. Jest to wynik chęci zmiany mapy politycznej Europy. Minister Spraw Zagranicznych Rosji Ławrow: „W ostatnich latach coraz częściej próbuje się fałszować historię. Zupełnie bezpodstawne jest twierdzenie, że między Stalinem a Hitlerem była jakaś rozmowa oraz utożsamianie ideologii faszystowskiej z komunistyczną. Zapomina się o ofierze życia milionów Rosjan w walce przeciwko faszyzmowi i o wyzwolenie narodów Wschodniej i Południowo - Wschodniej Europy. Historii nie można pisać na nowo, niezależnie od tego, kto tego sobie życzy”. Według Ławrowa: zamiar destabilizacji Europy jest realizowany od 20 lat, od upadku muru berlińskiego.

Traktat Ribbentrop-Mołotow – „wybór wymuszony” jako reakcja na politykę mocarstw europejskich Anglii, Francji i ich sojuszników, zamierzających skierować niemiecką ekspansję na wschód. Chęć obarczenia odpowiedzialnością za wybuch wojny nie tylko Niemiec, ale także Rosji jest „nie do przyjęcia i niezgodna z historią”. Prezydent Miedwiediew: Nikt nie może naruszyć naszej dumy z bohaterskiego zwycięstwa naszych przodków, nie można ignorować historii. Ocenia: gorzkie doświadczenie II Wojny Światowej jest doświadczeniem ignorancji i kompromisu z ideologią faszystowską. Pobłażliwość wobec najeźdźców jest zagrożeniem dla współczesnego świata. Zadaniem całej ludzkości jest robić wszystko, by takie rzeczy się nie powtórzyły. Rosja już przeprosiła. Rosyjska Akademia Nauk twierdzi: Premier Rosji, jej były prezydent potępił już rosyjskie interwencje na Węgrzech w 1956 roku i w Czechosłowacji w 1968 roku. Współczesna Rosja nie jest odpowiedzialna za czyny Związku Radzieckiego. Poglądy Rosji i Izraela na II Wojnę Światową są takie same. Prezydenci obu państw twierdzą: odpowiedzialność leży całkowicie po stronie Niemiec.


© Bến Việt

Bình Luận

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License