Społeczeństwo - 2010
Co czwarty mieszkaniec globu dotknięty cenzurą Internetu
Telepolis.pl (07.07.2010) Społeczeństwo- Jedna czwarta populacji świata żyje w krajach, które cenzurują Internet. 110 osób jest z tego powodu w więzieniach - wynika z raportu opracowanego przez inicjatywę OpenNet i organizację Reporterzy bez granic. (czytaj)
Spotkanie Środowe: Polska-Azja 2005-2010. Dwie wizje współpracy - relacja
Media.republikanie.org (17.05.2010) Społeczeństwo - 12 maja w ramach kolejnego Spotkania środowego gościliśmy Radosława Pyffla, który poprowadził seminarium na temat Polska-Azja 2005 - 2010. Dwie wizje współpracy. Poniżej prezentujemy zwięzłą relację ze spotkania. (czytaj)
Miał najdłuższe włosy na świecie
Deser.pl (26.02.2010) Społeczeństwo- Dokładna długość włosów Wietnamczyka, nazwiskiem Tran Van Hay, nie jest znana. Szacuje się, że miały prawie 7 metrów. Ostatnie mierzenie odbyło się w 2006 roku. Wtedy włosy miały 6.2 metra. Tran Van Hay nie został, niestety, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Oficjalnie najdłuższe włosy na świecie należą do Chinki, Xie Qiuping. (czytaj)
Łańcuch serc
wiara.pl (05.02.2010) Społeczeństwo - Łańcuch serc połączył Polskę z Wietnamem. Nasza modlitwa prześladowanym katolikom dodała sił. (czytaj)
Wietnamscy redemptoryści dziękują swym polskim współbraciom za wyrazy solidarności
KAI (04.02.2010) Społeczeństwo - W czwartek 4 lutego odbędzie się po raz pierwszy dzień modlitwy i solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. Wdzięczność za tę inicjatywę episkopatu Polski wyraziła Federacja Wietnamskich Katolickich Środków Społecznego Przekazu. (czytaj)
Wietnamscy redemptoryści dziękują swym polskim współbraciom za wyrazy solidarności
KAI - Gazeta Wyborcza (04.02.2010) Społeczeństwo - W tych dniach społecznych niepokojów w Wietnamie, kiedy przeżywamy trudności i cierpienia, Twój list z ukochanej Polski, która ma już za sobą podobne doświadczenia, przyniósł nam cenne i wielkie duchowe wsparcie. Wasza konkretna inicjatywa i modlitwa w bardzo namacalny sposób świadczy o braterskiej solidarności z wszystkimi naszymi współbraćmi. Przyniosło nam to wielką pociechę i napełniło mocą. (czytaj)
W rękach komunistów jest ponad 600 ośrodków medialnych
Nasz Dziennik (04.02.2010) Społeczeństwo - Z Laną Nguyen, dziennikarką wietnamskiego portalu katolickiego VietCatholic.net, rozmawia Łukasz Sianożęcki (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Kampania kłamstw reżimowych mediów
(31.01.2010) Społeczeństwo - Za niepokoje, do których dochodzi w katolickich parafiach w Wietnamie, odpowiedzialna jest polityka władz, a przede wszystkim pozbawienie obywateli prawa do własności prywatnej. Podkreślił to wietnamski kardynał Jean-Baptiste Pham Minh Man z archidiecezji Sajgon. Tymczasem komunistyczne media w znanym stylu rozpętują kampanię kłamstw przeciw Kościołowi, zacierając prawdziwy obraz tego, co dzieje się m.in. w parafii Dong Chiem. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Polscy redemptoryści przeciwko prześladowaniom katolików
(27.01.2010) Społeczeństwo - olsce redemptoryści apelują o reakcje na prześladowania katolików w Wietnamie. Jak poinformował o. Kazimierz Piotrowski, przewodniczący Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów, w ostatnim czasie doszło w tym kraju do kolejnej serii ataków skierowanych przeciwko Kościołowi. Na przykład w parafii Dong Chiem pobito wiernych i wysadzono krzyż. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Modlitwa odpowiedzią na nienawiść
(27.01.2010) Społeczeństwo - W całym Wietnamie tysiące katolików modli się za oblężoną przez służby bezpieczeństwa parafię Dong Chiem. Czuwania w intencji wiernych i duszpasterzy, ale także wietnamskiego rządu, odbyły się w Hanoi i w Ho Chi Minh City. Mimo prób zastraszenia uczestników nabożeństw i mimo licznej obecności policjantów oraz prób prowokacji z ich strony, nie doszło do poważniejszych incydentów. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Komuniści nienawidzą redemptorystów
(27.01.2010) Społeczeństwo - Z o. Peterem Nguyenem Van Khaiem, wietnamskim redemptorystą, rozmawia Łukasz Sianożęcki. (czytaj)
Wiara.pl - Pomóżmy Wietnamczykom
(25.01.2010) Społeczeństwo - Polscy redemptoryści proszą rodaków o pomoc ws. prześladowanych katolików w Wietnamie. Represje trwają już od paru lat - powiedział w rozmowie z KAI o. Kazimierz Piotrowski CSsR. Duchowny przyznał, że trwa kolejna seria „dzikiego rozprawiania się z Kościołem katolickim”. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Policja skatowała redemptorystę
(22.01.2010) Społeczeństwo - Wietnamska policja zaatakowała kapłanów i zakonników udających się do Dong Chiem. Skatowała do nieprzytomności redemptorystę br. Antoniego Nguyena Van Tanga. Cały teren parafii jest oblężony przez komunistyczne służby bezpieczeństwa od czasu wysadzenia monumentalnego krzyża na miejscowym cmentarzu i spacyfikowania parafian, którzy próbowali do tego nie dopuścić. Represje z każdym dniem się nasilają. Na wietnamskie władze konieczny jest międzynarodowy nacisk. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Będą dalej nas niszczyć
(22.01.2010) Społeczeństwo - Z o. Peterem Nguyenem Van Khai, wietnamskim redemptorystą, rozmawia Łukasz Sianożęcki. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Komuniści każą sobie płacić za prześladowania
(21.01.2010) Społeczeństwo - Po przymusowym usunięciu figury Matki Bożej z parafialnego cmentarza w wietnamskim miasteczku Bau Sen w diecezji Vinh władze chcą obciążyć parafię poniesionymi kosztami. Jeżeli katolicy nie zapłacą równowartości 15 tys. dolarów amerykańskich, rządzący zarekwirują ich majątki. Tylko czekać, kiedy w parafii Dong Chiem pojawi się rachunek za wysadzenie w powietrze krzyża. (czytaj)
Polscy księża o prześladowaniu katolików w Wietnamie
(15.01.2010) Społeczeństwo - Prześladowanie Kościoła katolickiego w Wietnamie komentują: Ksiądz Edward Osiecki - duszpasterz Wietnamczyków w Polsce, ksiądz Waldemar Cisło - z organizacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", ksiądz biskup Albin Małysiak. „Komuniści sowicie nagradzają swoich funkcjonariuszy. W tym celu powierzają im funkcje umożliwiające bogacenie się kosztem Kościoła, buddystów, opozycjonistów. To, co dziś się tam dzieje, przypomina rządy z czasów rzymskich, kiedy namiestnik wracający z bitwy oddawał część łupów państwu, a część zostawiał sobie.” (czytaj dalej)
Nasz Dziennik.pl - Komuniści boją się dosłownie wszystkich
(14.01.2010) Społeczeństwo - Sprawa wysadzonego krzyża na cmentarzu Dong Chiem nie jest wyizolowanym i pojedynczym incydentem w Wietnamie, kiedy to Kościół katolicki staje się obiektem brutalnego ataku ze strony lokalnych władz. Do podobnej demolki doszło przecież choćby w sierpniu ubiegłego roku w diecezji Vinh, gdzie zniszczono krzyż na cmentarzu parafii Bau Sen, który parafianie dopiero co wznieśli na wzgórzu w pobliżu swojego kościoła. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Reżim tuczy się kosztem Kościoła
(14.01.2010) Społeczeństwo - Kościół katolicki mówi władzom w Hanoi: stop grabieży naszej własności. Cała ziemia jest własnością ludu, a państwo nią zarządza - ripostują komuniści i według tej zasady pozbawiają Kościół katolicki praw do budynków i gruntów. Wszelki opór jest brutalnie tłumiony, czego przykład mieliśmy przed tygodniem, gdy pobito wiernych broniących przed wysadzeniem krzyż na cmentarzu w Dong Chiem. Po tych wydarzeniach biskupi wietnamscy, potępiając przemoc, po raz kolejny wezwali władze do zmiany prawa, które dotyczy własności nieruchomości, i uznania własności prywatnej. (czytaj)
FEDERACJA WIETNAMSKICH KATOLICKICH ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU – KOMUNIKAT PRASOWY
(13.01.2010) Społeczeństwo - Dziennikarz Nguyen Huu Vinh został napadnięty przez komunistycznych urzędników wietnamskich oraz policję. Federacja Wietnamskich Katolickich Środków Społecznego Przekazu jest zmuszona, by poinformować światową opinię o brutalnym akcie przemocy, jakiego dopuściła się policja wobec katolickiego pisarza i reportera w Wietnamie. (czytaj dalej)
Nasz Dziennik.pl - Przemoc leży w naturze komunistów - Wywiad z ojcem Nguyen Van Khai
(12.01.2010) Społeczeństwo - Z ojcem Peterem Nguyen Van Khai, wietnamskim redemptorystą, rozmawia Łukasz Sianożęcki. Czy spodziewa się Ojciec, że może dojść do kolejnych ataków na katolików w Wietnamie? - Myślę, że chciwość i zazdrość rządzących doprowadzi do następnych ataków. Chciwość dlatego, że władze będą kontynuowały przejmowanie posiadłości należących do Kościoła, uzasadniając to koniecznością postępującego procesu urbanizacji kraju. Obecnie jednak hierarchowie nie mają, jak to niegdyś bywało, instrumentów, które pozwoliłyby im na wszczęcie protestu, np. w mediach. Bez wątpienia doprowadzi to do wzrostu napięcia między rządem a Kościołem. Zazdrość z kolei dlatego, że katolicy - choć pozbawieni dóbr materialnych - nadal mają silne przywiązanie do Kościoła, zaś zupełnie nie pokładają nadziei w rządzących. Najbiedniejsi wierzą w Kościół, bo tylko on o nich dba, wspiera ich i walczy o sprawiedliwość dla nich. I właśnie tego sukcesu w pozyskiwaniu sobie ludzi rząd Wietnamu zazdrości Kościołowi. Z całą pewnością więc będzie go atakował, aby osłabić jego siłę i prestiż. (czytaj)
Opoka.org - Wietnam: Kościół dla migrantów
(10.01.2010) Społeczeństwo - Co roku w Wietnamie ponad 1,5 mln młodych ludzi opuszcza wieś, by szukać lepszej pracy w dużych miastach. Jednak opinia publiczna w tym kraju uważa ich za źródło wielu problemów społecznych oraz przyczynę bezrobocia wśród młodzieży. Młodzi migranci są jednak w Wietnamie nie tylko cennym zasobem dla gospodarki. Wobec powszechnego ubóstwa w tym kraju ponad 90 proc. z nich wysyła zarobki do swych rodzin. (czytaj)
Interia.pl - Podwoiła się ilość obcokrajowców
(08.01.2010) Społeczeństwo - Analizując dane resortu pracy za 2008 r. i I połowę 2009 r., można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że w ubiegłym roku podwoiła się ilość cudzoziemców przyjeżdżających do Polski do pracy. Oficjalne dane ministerstwo pracy opublikuje w 2010 roku. (czytaj)
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License