O Mikołaju
flickr:4157002811

Ben Viet (04.12.2009) Społeczeństwo - Dlaczego święty Mikołaj jest ważny w życiu rodziny? Jak obdarować dzieci prezentami, by najlepiej cieszyły? Podpowiadają nasze specjalistki, trenerki międzykulturowe.

Ben Viet: Dlaczego święty Mikołaj jest ważny w życiu rodziny?

Agnieszka Zawadzka: Myślę, że jest przede wszystkim bardzo ważny dla dzieci. Każde polskie dziecko wie, że Św. Mikołaj przynosi prezenty, więc warto być grzecznym/ grzeczną, żeby zasłużyć na prezent. Na szczęście Mikołaj bardzo lubi dzieci i często przymyka oko, na różne psoty. Mikołaj ma również tę właściwość, że potrafi się domyślić o czym marzy dziecko i przynieść właśnie taki upominek. 6.12 to dla dzieci dzień oczekiwania, niespodzianek i radości. Kto tego nie lubi?
Agnieszka Olszewska: Mikołajki przypadające na 6 grudnia to okazja by okazać swoim bliskim, szczególnie dzieciom, że ich kochamy, że są nam bliscy, że chcemy spełniać ich marzenia i dawać radość.W rodzinie jest to okazja do spotkania by obdarować prezentami nawet dorosłe już dzieci i wnuki.

Ben Viet: Jak obdarować dzieci prezentami, by najlepiej cieszyły?

Agnieszka Zawadzka: Św. Mikołaj często bardzo dobrze wie o czym marzy dziecko. Polskie dzieci z pomocą rodziców, lub same - jeśli potrafią już pisać - piszą listy do Św. Mikołaja, w których zamieszczają swoje prośby. Potem niecierpliwie czekają, czy Św. Mikołaj spełni któreś z życzeń…
Agnieszka Olszewska: W tym dniu najczęściej ofiarowuje się drobne upomiki takie jak słodkości na przykład czekoladowe mikołaje czy kalendarze adwentowe z czekoladkami lub drobne zabawki, książki. Dzieci uwielbiają atmosferę tajemniczości towarzyszącą znajdowaniu tych upomików. W moim domu prezenty chowa się pod poduszką, innym zwyczajem jest włożenie ich do specjalnej skarpetki lub butów. Loterie Mikołajkowe są często urządzane w szkołach czy przedszkolach dając okazję do integracji i radości.

Nasze specjalistki:
Agnieszka Zawadzka z wykształcenia etnolożka, trenerka umiejętności psychologicznych, prowadzi m.in. warsztaty dla cudzoziemców mieszkających w Polsce, mama Bianki i Aniki. Interesują ją szczególnie zagadnienia związane z integracją, akulturacją, kultury z kręgu islamu oraz Kaukaz. W wolnym czasie pływa, jeździ konno i podróżuje.
Agnieszka Olszewska ukończyła Uniwersytet Warszawski na Wydziale Resocjalizacji, specjalizacja Wychowanie Resocjalizujące. Na codzień pracuje w Polskim Centrum Mediacji prowadząc mediacje karne, cywilne, rodzinne. Pisze i koordynuje projekty z zakresu mediacji a także prowadzi staże mediacyjne. Pracuje jako trener psychologicznego warsztatu grupowego z zakresu komunikacji, rozwiązywania konfliktów, różnic międzykulturowych oraz umiejętności wychowawczych. Psychoterapeutka w trakcie szkolenia. Mama dwójki dzieci: 7-letniej Zuzi i 4-letniego Tymona.


© Bến Việt

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License