Hanoi planuje ograniczenie ilości strajków

Ben Viet (02.03.2012) Wiadomości z Wietnamu - Premier Nguyen Tan Dung forsuje zmniejszenie o 50% ilości strajków w 2012roku.

6946585329


OnTheNet Wg źródeł oficjalnych, tylko w zeszłym roku wybuchło w Wietnamie 978 strajków

Na spotkaniu z Prezydium Generalnej Konfederacji Pracy (LDLD), czyli oficjalną centralą związkową, podporządkowaną partii w dniu 22.02.2012r. premier Nguyen Tan Dung wysunął wobec LDLD żądanie zmniejszenia liczby strajków o 50% w bieżącym roku.

Premier podkreślił: ”należy aktywnie przewidywać i wcześniej planować protesty pracujących celem rozwiązywania problemów bez przerywania pracy…”.

Sam premier przyznał: ”gdybym pracował w zakładzie, to także bym popierał prawo do strajku, bo wielu  pracodawców  nieprawidłowo traktuje pracowników.”

Według premiera Generalna Konfederacja Pracy (LDLD) „we współpracy z Ministerstwem Pracy, Inwalidztwa i Spraw Społecznych oraz Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego aktywnie powinna wykrywać i przeciwdziałać niezgodnym z prawem praktykom pracodawców co zaspokoi  podstawowe potrzeby pracowników.”

Według źródeł oficjalnych w Wietnamie w ubiegłym roku było 978 strajków. Stanowi to 100% wzrost w porównaniu z rokiem 2010.

Strajki, także te wyłączne ekonomiczne, są poważnym problemem dla polityki partii komunistycznej Wietnamu, będąc zagrożeniem dla stabilności politycznej reżimu i źródeł jego finansowania, które stanowią głównie inwestycje zagranicznych firm.

W Wietnamie pracownicy, organizujący strajk bez namaszczenia LDLD są zagrożeni odpowiedzialnością karną.

W ostatnich latach powstały wolne związki zawodowe z najważniejszym: „Związek Solidarność Robotniczo–Chłopska”. Związek został uznany przez władze za „nielegalny”, a jego założycieli aresztowano.

W Wietnamie pracownik niewykwalifikowany zarabia ok. 100$ miesięcznie (w Chinach 300$).

Ben Viet

źródło: BBC

czytaj więcej:
Nauczyciel oskarżony o „propagandę przeciw państwu”

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License