USA są głęboko zaniepokojone wyrokami w Bac Giang.

Ben Viet (18.07.2012) Wiadomości z Wietnamu - Po wyrokach wydanych na 3 działaczy w Bac Giang, Ambasada Amerykańska wydała oświadczenie :"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wyrokami więzienia wydanymi w dniu 16.07.2012 na Nguyen Kim Nhan, Dinh Van Nhuong i Do Van Hoa pod zarzutem propagandy przeciwko państwu…”
Dalej oświadczenie głosi :"Nikt nie zasługuje na karę więzienia, kiedy korzysta ze wolności słowa… Z troską obserwujemy wzrost sporów dotyczących ziemi w Wietnamie i wzywamy do pokojowego i sprawiedliwego rozwiązania tych sporów".

W dniu 16.07.2012, po jednodniowej rozprawie, sąd w Bac Giang skazał pana Nguyen Kim Nhan (lat 63) na 5,5 lata więzienia plus 4 lata pod kuratorem, oraz pana Dinh Van Nhuong (lat 54) i pana Do Van Hoa (lat 46) na 4 lata więzienia plus 3 lata pod kuratorem.

Zarzuca się im „ długotrwałe przedłużenie składania apelacji, składanie apelacji do wyższej instancji z pominięciem niższej instancji”, przyczyną tego jest „osobiste zniechęcenie”.
Ponadto oskarżono ich o „utrzymanie kontaktów z krajowymi elementami o ideologii antypaństwowej”.

Według innych źródeł ci panowie prowadzą pokojową akcję wyciągnięcia na światło dzienne korupcji i różnych błędów popełnionych przez władze wobec rolników w Bac Giang.

Ben Viet wg BBC

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License