USA krytykuje Wietnam za Con Dau

VietCatholic (01.11.2010) Wiadomość ze świata - Hanoi – Ambasada Stanów Zjednoczonych w Hanoi wyraziła zatroskanie z powodu aresztowań i wyroków skazujących w tym tygodniu działaczy i bloggerów oraz grupy katolików zamieszanych w starcia z policją w maju br.

Oświadczenie stwierdza, że areszty i przewody sądowe „zaprzeczają wietnamskim przyrzeczeniom, że uznane międzynarodowe standardy prawa człowieka będą przestrzegane”.

Krytyka pojawiła się w momencie, gdy Hilary Rodham Clinton, Sekretarz Stanu przygotowuje się do sobotniej wizyty w Hanoi z okazji szczytu ASEAN.

W środę (27.10) sąd w Ho Chi Minh City skazał trzech niezależnych działaczy na rzecz praw pracowniczych na kary więzienia do lat dziewięciu za organizowanie strajków i rozpowszechnianie ulotek krytykujących władze.

Również w środę sześcioro parafian z wioski w środku Wietnamu zostali skazani za zakłócenie porządku publicznego. Parafianie byli wśród setek innych, którzy starli się z policją, kiedy usiłowali w kondukcie żałobnym dotrzeć na katolicki cmentarz, który miejscowe władze zamknęły, aby tam zbudować ośrodek turystyczny.

Dwóch parafian otrzymało wyroki od dziewięciu miesięcy do jednego roku więzienia, a pozostali otrzymali kary w zawieszeniu. Krewni podsądnych wieśniaków poinformowali już latem Kongres USA, że policja pobiła śmiertelnie przynajmniej jednego mieszkańca wioski.
Adwokat parafian p. Cu Huy Ha Vu powiedział, że sąd w mieście Da Nang odmówił mu zgody na reprezentowanie klientów pod pozorem, że jego dokumenty nie były kompletne.

„Jest to forma dyskryminacji katolików” – powiedział Vu.

Wcześnie w tym tygodniu policja aresztowała bloggerkę p. Le Nguyen Huong Tra, po tym jak ona zarzuciła wyższemu urzędnikowi policji, że ten faworyzował śpiewaczki i aktorki, które są romantycznie powiązane z jego synem.

Polityczny blogger Phan Thanh Hai został aresztowany w poniedziałek, ponadto władze odmówiły zwolnienia Nguyen Van Hai oraz innego bloggera politycznego skazanego na 30 miesięcy więzienia za unikanie płacenia podatków, któremu kara skończyła się 20 października br.

W listach wysłanych w tym tygodniu Senator Barbara Boxer i czterech członków Amerykańskiej Izby Reprezentantów nalegało na Hilary Clinton, aby podniosła sprawę praw człowieka, kiedy będzie uczestniczyć w Szczycie ASEAN w Hanoi w najbliższą sobotę (30.10).
Stany Zjednoczone i Wietnam rozwinęły ściślejsze więzy w ostatnich miesiącach ze względu na wspólną troskę wobec rosnącej potęgi Chin. Podczas poprzedniej wizyty na Szczycie w Hanoi w lipcu, pani Clinton wyraziła amerykańskie poparcie dla wietnamskiego podejścia w rozwiązywaniu terytorialnych sporów z Chinami, które były bardzo gorącym tematem absorbującym uwagę regionu w minionym roku.

tł. Etek


źródło: VietCatholic, 28.10.2010, monstersandcritics.com

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License