Delegacja Departamentu ds Religii z Wietnamu z wizytą w Watykanie

Ben Viet (19.09.2013) W centrum uwagi -Delegacja Departamentu do spraw Religii Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Wietnamu przybyła z wizytą do Watykanu po głośnym starciu z katolikami w My Yen, Nghe An.

flickr:9826104573

Delegacja składa się z siedmiu członków pod przewodnictwem wiceministra MBP Pham Dung, który jest także szefem Departamentu do spraw Religii. Potrwa pięć dni, od 15 do 20 września.

Delegacja wietnamska spotka się z podsekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów ks. Tadeuszem Wojdą SAC i z podsekretarzem w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu ks. Antoine Camilleri, będzie na audiencji u papieża Franciszka a także zwiedzi Radio Watykańskie.

Wietnam i Watykan jeszcze nie nawiązały stosunków dyplomatycznych, proces przywrócenia ich spotka się z wieloma trudnościami, związanymi z położeniem katolików w komunistycznym państwie.

Czwartego września tego roku setki katolików z parafii My Yen w miejscowości Nghi Loc, prowincja Nghe An zaatakowały setki uzbrojonych po zęby milicjantów i, wynajętych przez milicję, bandytów. Katolicy zgromadzili się w proteście przeciw niedotrzymaniu przez władze obietnicy wypuszczenia na wolność dwóch, aresztowanych wcześniej, parafian. Powodem ataku milicji było oskarżenie wiernych o „awanturnictwo polityczne”.

W stanowisku, przedstawionym w Watykanie, delegacja MBP stwierdziła: „rząd Wietnamu prowadzi konsekwentną politykę religijną, gwarantującą wolność wyznania i praktyk religijnych a jednocześnie zwalczającą nadużywanie religii w celu powodowania niestabilności społecznej, która zagraża interesom wspólnoty katolickiej i całego narodu”.

Departament ds. Religii MBP został powołany w 1955 r. w celu kierowania polityką religijną w całym kraju. Jego obecny szef, pan Pham Dung jest dwugwiazdkowym generałem Milicji Ludowej, byłym szefem II Departamentu Bezpieczeństwa, odpowiedzialnego w MBP za bezpieczeństwo wewnętrzne. Na początku 2012 r. gen. Dung zastąpił na tym stanowisku odchodzącego na emeryturę trzygwiazdkowego generała Milicji, byłego doradcę premiera Nguyen Tan Dunga, pana Nguyen Van Huong.

Fakt, że sprawami religii rządzą w komunistycznym Wietnamie generałowie Bezpieczeństwa jest dobitnym wyrazem tego, że sprawy religijne są przez władze traktowane podobnie, jak działalność politycznej opozycji.

Watykan stara się wpłynąć na ucywilizowanie sytuacji religii w Wietnamie. W 2011 r. powołał niestałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Hanoi. Papież Benedykt XVI przyjął komunistycznego prezydenta Nguyen Minh Triet i premiera Nguyen Tan Dung. Stosunki jednak pozostają napięte wskutek prześladowania przez reżim ludzi wierzących i zaborów budynków, cmentarzy i ziemi, należącymi do Kościoła.

Ben Viet na podstawie informacji BBC Vietnamese

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License