Atakt na krzyż w Dong Chiem

Wiadomości z Wietnamu (08.01.2010) W centrum uwagi - Według szacunków około 500 ciężko uzbrojonych i dobrze okopanych policjantów oraz ogromną liczbę tresowanych psów rozmieszczono na terenie parafii, aby chronili inżynieryjną jednostkę wojskową, której zadaniem było zburzenie wielkiego krzyża wzniesionego na skale wewnątrz parafialnego cmentarza.

Archidiecezja Hanoi potępia napaść policji wietnamskiej na parafię w Dong Chiem, dokonaną w dniu Trzech Króli wczesnym rankiem 6 stycznia br.

 dong chiem krzyz dawny


Zdjęcie przed zdarzeniem: Krzyż na "Wzgórze Ołtarza" - Nui Tho w Dong Chiem, północnego Wietnamu

 dong chiem bi dan ap


„Policja wietnamska napadła na parafię wczesnym rankiem w dniu 6 stycznia, kiedy zarówno proboszcz jak i wikary przebywali w siedzibie arcybiskupiej w Hanoi na rekolekcjach kapłańskich” – poinformował rzecznik kurii.

Napaść rozpoczęto w środę o godz. 3.00 nad ranem. Wykorzystano miny, aby zburzyć krzyż.

 dong chien policja przed starciem


„Na odgłos wybuchów parafianie pospieszyli na cmentarz, aby bronić krzyża, ale zostali zatrzymani przez policję, która usiłowała zmusić ich do powrotu” – powiedział ks. Józef Nguyen Van Huu, proboszcz parafii Dong Chiem

dong chien pobity mezczyzna


„Przynajmniej dwoje parafian doznało obrażeń i zabrano ich z miejsca wydarzeń” – dodał ksiądz.

Parafianie poinformowali, że policja obrzuciła ich pojemnikami z gazem łzawiącym, gdy oni klęczeli na ziemi i błagali oficerów policji, by zaprzestali dzieła zburzenia krzyża.

dong chiem hy le moidong chiem w zalobie


Niektórzy zostali dotkliwie pobici pałkami. Nie wiadomo jeszcze, ile osób doznało uszkodzeń ciała w czasie tego starcia z policją. Drogi prowadzące do miejscowości zostały zablokowane.

dong chiem pobita kobietadong chime krzyze z bambusa


na zdjęciu: dwa bambusowe krzyży wznieszone przez parafian po zdarzeniu

Podobna napaść miała miejsce w parafii Bau Sen w diecezji Vinh. W minionym roku, 5 listopada wczesnym rankiem proboszcz tej parafii został porwany przez grupę miejscowych policjantów, kiedy udawał się na doroczne rekolekcje do biskupiej siedziby w Xa Doai. Podczas gdy proboszcz był przetrzymywany w areszcie, policja usuwała z parafialnego cmentarza figurę Matki Bożej. Wtedy dzieło zburzenia figury kosztowało władze prowincji 68 tysięcy dolarów, co stanowi znaczącą kwotę pieniędzy w budżecie tak ubogiej prowincji, jaką jest Quang Binh.

——

J.B. An Dang

tł. Etek

żródło: Vietcatholic.net

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License