Władze Wietnamu cofnęły wizy wjazdowe delegacji Watykanu.
flickr:7020435937

Ben Viet (25.03.2012) Wiadomości ze świata -Ambasada wietnamska we Włoszech cofnęła przyznane wcześniej wizy wjazdowe delegacji Watykanu, która pod przewodnictwem kardynała Peter Turkson zbiera dowody w procesie kanonizacyjnym wietnamskiego kardynała Nguyen Van Thuan.

W dniu 21.03.2012 Zenit.org - organ prasowy Watykanu poinformował o wyjeździe do Wietnamu watykańskiej delegacji pod przewodnictwem kardynała PeterTurkson, która planuje w dniach od 24.03 do 09.04.2012 w Wietnamie spotkać się z świadkami świadczącymi o cudzie kardynała Nguyen Van Thuan. Do wyjazdu nie doszło, wietnamska ambasada we Włoszech cofnęła wizy wjazdowe.

Kardynał Nguyen Van Thuan to heroiczna postać, której życie było świadectwem tego, że nawet w skrajnej opresji bezwzględnej dyktatury komunistycznej człowiek, który zaufa Opatrzności i serio przyjmie ewangeliczne wartości, może zachować godność i całkowitą wolność, stanowiąc przykład dla innych, poddanych tej samej opresji.

W 1975 r., w przededniu objęcia stanowiska arcybiskupa archidiecezji Sai Gon, został aresztowany przez komunistów, którzy opanowali Wietnam południowy.

Abp Thuan spędził w sumie 13 lat w więzieniu, w tym 9 lat w odosobnieniu. Został zwolniony pod koniec listopada 1988r do aresztu domowego. Musiał zamieszkać w rezydencji biskupiej w Ha Noi i nie wolno mu udać się do Sai Gon.

W roku 1991 kiedy abp Thuan był z wizytą w Rzymie komuniści Wietnamu uznali go za persona non grata i uniemożliwili powrót do kraju, pozostał więc w Rzymie.

W 1994 r. papież Jan Paweł II mianował go wiceprzewodniczącym Papieskiej Komisji Iustitia et Pax a przewodniczącym tej komisji został w czerwcu 1998 r.. W lutym 2001 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając diakonię S. Maria della Scala.

Kardynał Nguyễn Văn Thuận zmarł we wrześniu 2002r., został pochowany na cmentarzu Campo Verano w Rzymie.

Ben Viet wg VietCatholic News

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License