Władze wietnamskie blokują budowę centrum pielgrzymkowego

UCAnews.com (15.01.2011) Wiadomości z Wietnamu - Rząd zabronił katolikom w jednej parafii na północy Wietnamu dalszej budowy centrum pielgrzymkowego przy kaplicy sanktuarium, twierdząc, że budowa jest nielegalna.

5356667889


Zdjęcie OnTheNet Ks. Antoni Nguyen Dinh Thang i miejscowi katolicy na placu budowy przed wstrzymaniem robót

„Od 20 listopada około 1000 miejscowych katolików pracowało na placu budowy przy centrum pielgrzymkowym Św. Antoniego Padewskiego”, powiedział o. Antoni Nguyen Dinh Thang, rektor centrum pielgrzymkowego reporterowi ucanews.com.

Miejscowi katolicy wyrównali teren otaczający kaplicę i zbudowali ściany oporowe, aby zabezpieczyć miejsce przed osuwiskiem, gdyż centrum jest usytuowane na zboczu w dystrykcie Nghi Loc, w prowincji Nghe An.

Ks. Thang powiedział, że władze oskarżyły ich o nielegalną budowę centrum i nakazały wstrzymanie robót. Ponadto świeccy katolicy zostali przesłuchani, a traktory rolników, używane do przewozu materiałów budowlanych zostały zarekwirowane.

Kaplica o powierzchni 80 m2 znajdująca się na działce 300 m2 jest zbyt mała, aby przyjąć wielu pielgrzymów, którzy tłoczą się na miejscu.

„Chcemy powiększyć kaplicę, aby mogła łatwiej pomieścić pielgrzymów, którzy przybywają tłumnie na msze św. we wtorki.”
Duszpasterz powiedział, że około dwustu miejscowych nie-katolików przychodzi codziennie, aby modlić się przed figurką św. Antoniego. Wspomnienie św. Antoniego w dniu 13 czerwca gromadzi ok. 50 tysięcy miejscowych pielgrzymów.

Katolicy usiłują dokończyć budowę centrum przed 115 rocznicą zapoczątkowania pielgrzymek (2013 r.). „Św. Antoni będzie nad nami czuwał” – stwierdził ks. Thang.

Francuscy misjonarze wznieśli figure św. Antoniego i kaplicę w roku 1898. Misjonarze zapewnili wyżywienie i medyczną opiekę miejscowym mieszkańcom oraz zasadzili drzewa na wzgórzu.

W roku 1985 władze lokalne wycięły drzea i posadziły w to miejsce eukaliptusy. Te nowe drzewa nie były tak mocne jak stare, i osuwiska spowodowane deszczami ogołociły pola miejscowych katolików.

W roku 2006 katolicy poprosili władze o rekompensatę za wycięte stare drzewa. Prośbie odmówiono i zabroniono katolikom wznoszenia budynków na wzgórzy.

Emerytowany biskup ordynariusz Paweł Maria Cao Dinh Thuyen z diecezji Vinh wyznaczył kaplicę jako diecezjalne centrum pielgrzymkowe.

By ucanews.com reporter, 21.12.2010
tł. Etek


Źródło: http://www.ucanews.com/2010/12/21/vietnam-halts-pilgrim-center-construction/

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License