Wiadomości ze świata - 2009
Nasz Dziennik.pl - Ojciec Święty w Wietnamie?
(16.12.2009) Wiadomości ze świata - Prześladowani przez komunistyczne władze katolicy nadal mają nadzieję na wizytę Ojca Świętego w ich ojczyźnie. Oczekiwania wiernych wzrosły po przekazanej przez miejscowe media informacji, że podczas specjalnej audiencji w Watykanie 11 grudnia bieżącego roku prezydent Nguyen Minh Triet zaprosił Papieża do Wietnamu.(czytaj)
Czas uwolnić chorego księdza i więźnia sumienia – oświadczenie publiczne
(15.12.2009) Wiadomości ze świata - Organizacja „Amnesty International” jest głęboko zaniepokojona informacją, że w dniu 11 grudnia 2009 roku władze wietnamskie z powrotem umieściły w więzieniu katolickiego księdza Nguyen Van Ly, więźnia sumienia, który doznał wylewu w dniu 14 listopada bieżącego roku. Wietnamskie władze powinny natychmiast i bezwarunkowo zwolnić ks. Ly i oddać go w opiekę jego rodziny, żeby najbliżsi mogli zapewnić choremu właściwą opiekę lekarską, której potrzebuje, włącznie z leczeniem szpitalnym. (czytaj dalej)
Wizyta wietnamskiego prezydenta „znaczącym krokiem” ku normalizacji stosunków dyplomatycznych
flickr:4177786484

(12.12.2009) Wiadomości ze świata - Nguyen Minh Triet odbywa długą „serdeczną rozmowę” z Benedyktem XVI. Wyraża się nadzieje, że „nieuregulowane kwestie” zostaną rozwiązane najszybciej, jak to możliwe. Wśród nich znajdują się napięcia między Kościołem a Państwem. Watykan (AsiaNews) – "Watykan określił poranną „serdeczną rozmowę” między Prezydentem Wietnamu Nguyen Minh Triet i Papieżem Benedyktem XVI „znaczącym krokiem w rozwoju obustronnych relacji” między Stolicą Apostolską i Wietnamem. Na Watykanie pan Triet spotkał się również z Sekretarzem Stanu kardynałem Tarcisio Bertone i Sekretarzem do Spraw Kontaktów z Państwami kardynałem Dominique Mamberti." (czytaj dalej)

Wietnam powinien uwolnić obrońcę wolności religijnej
(12.12.2009) Wiadomości ze świata - Prezydent Wietnamu spotyka się dziś z Papieżem Benedyktem XVI. Do spotkania dochodzi wśród doniesień, że katolicy wciąż są prześladowani przez wietnamskie władze. Jedna sprawa, której nie można będzie pominąć, jest trwające więzienie katolickiego księdza, który ostatnio ucierpiał z powodu dwu ataków serca. (czytaj dalej)
Nadzieje i lęki związane z wizytą Prezydenta Wietnamu w Watykanie
flickr:4176839976

(11.12.2009) Wiadomości ze świata - Wizyta wietnamskiego prezydenta Trieta u papieża Benedykta XVI budzi nadzieje i ale też rodzi lęki wśród wietnamskich katolików. Oczekiwanie, że po wielu cierpieniach sytuacja Kościoła polepszy się, są zmieszane z lękiem, że władze mogą zyskać na tej wizycie bardzo wiele bez dawania czegokolwiek w zamian. Oznaki cząstkowej poprawy w dziedzinie wolności religijnej nie są w stanie przysłonić faktu, że łamanie prawa do wolności i przemoc wciąż trwają. (czytaj dalej)

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
flickr:4173515611

(10.12.2009) Wiadomości ze świata - Amnesty International – ogólnoświatowy ruch ludzi działających na rzecz praw człowieka – od 2001 roku organizuje kampanie, dzięki którym można pomóc więźniom. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, obchodzonego 10 grudnia, w najbliższy weekend rozpocznie się Maraton Pisania Listów w obronie więźniów politycznych. W 2008 roku wysłanych zostało aż 295 tysięcy apeli, w tym ponad 78 tysięcy z Polski. Obecnie na pomoc liczą wietnamscy więźniowie. (czytaj dalej)

Opoka.org - Filipiny: azjatycki dzień młodzieży
(26.11.2009) Wiadomości ze świata - W filipińskim mieście Cavite trwa piąty Azjatycki Dzień Młodzieży. Ponad 2 tys. uczestników przyjechało z 22 krajów tego kontynentu. W spotkaniu bierze udział spora grupa młodych chińskich katolików. (czytaj)
Opoka.org - Filipiny: azjatycki dzień młodzieży
(26.11.2009) Wiadomości ze świata - W filipińskim mieście Cavite trwa piąty Azjatycki Dzień Młodzieży. Ponad 2 tys. uczestników przyjechało z 22 krajów tego kontynentu. W spotkaniu bierze udział spora grupa młodych chińskich katolików. (czytaj)
Radio Vatincan, Wiara.pl - Wietnam i Filipiny zmagają się ze skutkami tajfunów
(03.10.2009) Wiadomości ze świata - O pomoc poszkodowanym przez tajfun Ketsana, modlitwę i otoczenie pomocą ofiar tragedii zaapelował do wiernych przewodniczący wietnamskiego episkopatu bp Nguyen Van Nhon. (czytaj)
PAP, RMF.FM - Ketsana zabiła już prawie 300 osób
(30.09.2009) Wiadomości ze świata - Co najmniej 11 osób zginęło w Kambodży po przejściu niszczycielskiego tajfunu Ketsana, który spustoszył również Filipiny i Wietnam. Łącznie w tych trzech krajach zginęło 295 ludzi. (czytaj)
Oświadczenie organizacji praw człowieka Human Rights Watch
flickr:3969226033

(30.09.2009) Wiadomości ze świata - Oświadczenie w sprawie Raportu Końcowego na temat Wietnamu po ukończeniu Powszechnego Okresowego Przeglądu dotyczącego przestrzegania praw człowieka z 24 września 2009 r.(czytaj dalej)

Amerykańska komisja przerażona rozmiarami dyskryminacji ludzi wierzących
(03.06.2009) Wiadomości ze świata - Przerażenie rozmiarami dyskryminacji ludzi wierzących w Wietnamie wyraziła Komisja ds. Monitorowania Wolności Religijnej Kongresu USA. (czytaj)
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License