Wiadomości ze świata - 2010
USA krytykuje Wietnam za Con Dau
VietCatholic (01.11.2010) Wiadomość ze świata - Hanoi – Ambasada Stanów Zjednoczonych w Hanoi wyraziła zatroskanie z powodu aresztowań i wyroków skazujących w tym tygodniu działaczy i bloggerów oraz grupy katolików zamieszanych w starcia z policją w maju br.
Faza diecezjalna sprawy beatyfikacyjnej wietnamskiego kardynała
Opoka (25.10.2010) Wiadomości ze świata- „Świadek nadziei”. Koncertem-świadectwem o tym tytule zakończyły się wczoraj wieczorem rzymskie obchody związane z otwarciem fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego kard. Nguyên Van Thuâna. (link)
Emerytowani komuniści chińscy dopominają się wolności słowa
Christopher Bodeen/AP (24.10.2010) Wiadomość ze świata - Wśród dwudziestu trzech sygnatariuszy listu jest Li Rui, były sekretarz wodza rewolucji Mao Zedong oraz inni emerytowani wysocy urzędnicy zaangażowani w państwowych środkach przekazu i aparacie propagandy, którzy kiedyś sami byli odpowiedzialni za wprowadzanie ścisłej cenzury.
Umowa nuklearna między USA i Wietnamem
PAP, Onet (07.08.2010) Wiadomości ze świata- USA negocjują z Wietnamem porozumienie o współpracy nuklearnej, które pozwoli temu azjatyckiemu krajowi korzystać z amerykańskiej technologii i produkować paliwo nuklearne poprzez wzbogacanie u siebie uranu. (link)
Tajlandia: azjatycki kongres międzyreligijny
Opoka.org (19.07.2010) Wiadomości ze świata- Dialog międzyreligijny w służbie konkretnych społeczeństw oraz jako narzędzie wygaszania konfliktów i promocji pojednania – tak można streścić tematykę obrad azjatyckiego kongresu poświęconego relacjom różnych religii. Został on zorganizowany w Tajlandii przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego. (W obradach uczestniczy przewodniczący dykasterii, kard. Jean-Louis Tauran oraz odpowiedzialni za dialog międzyreligijny z Bangladeszu, Indii, Indonezji, Japonii, Korei, Laosu, Malezji, Mjanmaru, Nepalu, Paskitasnu, Filipin, Tajwanu, Tajlandii, Sri Lanki i Wietnamu.) (czytaj)
Watykan-Wietnam: kolejny krok ku stałym relacjom dyplomatycznym
Opoka.org (28.06.2010) Wiadomości ze świata- Stolica Apostolska zamianuje specjalnego przedstawiciela ds. stosunków z Wietnamem. To wynik roboczych rozmów dwustronnych, do jakich doszło w dniach 23-24 czerwca w Watykanie. Jak poinformowano w komunikacie ze spotkania obu delegacji, odnotowano ogólne polepszenie warunków życia Kościoła katolickiego w Wietnamie, choć strona watykańska postulowała kolejne zmiany, które pozwoliłyby wspólnocie wiernych skuteczniej uczestniczyć w rozwoju kraju, szczególnie na polu duchowym, edukacyjnym, zdrowotnym, społecznym i charytatywnym. Wietnamska strona rządowa z kolei powtórzyła kryteria swej polityki w odniesieniu do wolności religijnej oraz przedstawiła ramy prawne, w których funkcjonują wspólnoty wyznaniowe. (czytaj)
Zmuszano ich do nielegalnego uprawiania marihuany
Onet.pl (28.06.2010) Wiadomości ze świata- Rozbito siatkę przemytników, którzy żądali do 10 tys. euro za nielegalne przetransportowanie do Wielkiej Brytanii Wietnamczyków lub zmuszali ich do uprawiania marihuany - poinformowali w Budapeszcie przedstawiciele policji europejskiej. (czytaj)
Watykan: przybycie wietnamskiej delegacji rządowej
Opoka.org (22.06.2010) Wiadomości ze świata- 23 czerwca zbierze się już po raz drugi, tym razem w Watykanie, wspólna grupa robocza przedstawicieli Wietnamu i Stolicy Apostolskiej. Jak poinformował watykański rzecznik prasowy, dwudniowe spotkanie ma na celu „pogłębienie i rozwinięcie dwustronnych relacji”. Przewidziano to na zakończenie pierwszego takiego spotkania – dodał ks. Federico Lombardi SJ. Odbyło się ono prawie półtora roku temu (16 i 17 lutego 2009 r.) w Hanoi. (czytaj)
Australia: Kościół krytycznie o prawie imigracyjnym
Opoka.org (20.06.2010) Wiadomości ze świata- Episkopat Australii z dużym zaniepokojeniem przyjął rządowe propozycje rozwiązań problemu nielegalnych emigrantów. Ponownie powraca się w nich bowiem do osławionego prawa Pacific solution, realizowanego jeszcze trzy lata temu (2001-2007). (czytaj)
Google ma dość cenzury internetu w Chinach. Zapowiada wyjście z kraju
Gazeta.pl (11.03.2010) Wiadomości ze świata- Nie zmieniliśmy naszej decyzji. Jeśli władze Chin nadal będą cenzurowały dostęp do stron internetowych wówczas wycofamy się z tego rynku - zapowiedziała przedstawicielka Google'a w trakcie spotkania w amerykańskiej Izbie Reprezentantów. Internetowy gigant zapowiadał wcześniej, że jest gotów, by zakończyć swoją obecność w Chinach. (czytaj)
Wietnam: arcybiskup Hanoi przybył na leczenie do Rzymu
Wyborcza.pl (10.03.2010) Wiadomości ze świata- Arcybiskup Hanoi, Joseph Ngč Quang Ki?t od 5 marca przebywa na leczeniu w Rzymie. Do Wiecznego Miasta przybył na zaproszenie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz Papieskiej Rady ,,Cor Unum" - podała agencja Asianews. (czytaj)
Ludzie traktowani jak bydło
Interia.pl (06.03.2010) Wiadomości ze świata- Ile kosztuje człowiek? W stolicy Haiti - 50 dolarów. W Bukareszcie - używany samochód. W Sudanie - kilka sztuk bydła. (czytaj)
Za kilka dziesięcioleci wyginą tygrysy?
Hoga.pl (16.02.2010) Wiadomości ze świata- Zdaniem World Wildlife Found (WWF) jeśli nie zostaną podjęte radykalne działania z powierzchni Ziemi jeszcze za naszego życia znikną jedne z największych drapieżników - tygrysy. Specjaliści z WWF oceniają, iż na wolności pozostało tylko około 3200 tych zwierząt. (czytaj)
Coraz trudniej sprzedać obligacje
waluty.com.pl (13.02.2010) Wiadomości ze świata- Od szczytów z połowy stycznia ze światowych rynków akcji wycofano ok. 440 mld USD. Duża część tych środków trafi na rynek obligacji, gdzie trwa zacięta rywalizacja o kapitał. We wtorek japoński indeks giełdowy NIKKEI nie zdołał zakończyć notowań powyżej poziomu z poniedziałku (spadł o 0,2 proc.), ale już w Hong Kongu czy Chinach sztuka ta udała się inwestorom. W Europie i na GPW sesja zaczęła się od wzrostów. (czytaj)
USA zaniepokojone brakiem poszanowania praw człowieka w Wietnamie
GW (06.02.2010) Wiadomości ze świata - Stany Zjednoczone są przekonane, że kwestia praw człowieka ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Wietnamu - oświadczył ambasador USA w Hanoi, Michael Michalak. Zdaniem dyplomaty, kierującego placówką od 10 sierpnia 2007 r., najlepszym sposobem rozwiązania istniejących w tej dziedzinie problemów jest dialog społeczny oraz cierpliwy dialog amerykańsko-wietnamski. (czytaj)
Wirtualnemedia.pl - Clinton: przeprowadźcie śledztwo ws. włamań do Google
(28.01.2010) Wiadomości ze świata - Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wezwała rząd chiński, aby wszczął śledztwo w sprawie infiltrowania w Chinach danych działaczy obrony praw człowieka mających rachunki e-mailowe w Google. (czytaj)
Gazeta.pl - USA idą na wojnę z Chinami
(22.01.2010) Wiadomości ze świata - Szefowa dyplomacji USA Hillary Clinton wyrusza na wojnę z komunistycznymi Chinami w sprawie wolności internetu - - Opowiadamy się za niepodzielnym internetem, w którym cała ludzkość ma równy dostęp do wiedzy i idei - powiedziała w czwartek Hillary Clinton. Sekretarz stanu USA w niezwykle ostrym wystąpieniu wygłoszonym w muzeum gazet w Waszyngtonie potępiła Chiny, Koreę Płn., Egipt, Wietnam, Tunezję, Uzbekistan i Arabię Saudyjską jako kraje, które "ograniczają wolny przepływ informacji", "gwałcą prawo do prywatności obywateli, rozmawiających o polityce " a także "używają internetu jako narzędzia do śledzenia i uciszania ludzi [różnych] religii". (czytaj)
Ekai.pl - PE zaniepokojony prześladowaniami chrześcijan
(22.01.2010) Wiadomości ze świata - Parlament Europejski w przyjętej przytłaczającą większością głosów rezolucji wyraził swoje zaniepokojenie atakami na chrześcijan w Egipcie i Malezji. 21 stycznia podczas sesji na temat łamania praw człowieka na świecie PE w Strasburgu zajął się sprawą niedawnych zamieszek antychrześcijańskich w Malezji i zabójstw na tle religijnym, do jakich doszło w Egipcie. (czytaj)
Polskie Radio.pl - Raport 'Freedom House"
(15.01.2010) Wiadomości ze świata - W ubiegłym roku na świecie pogorszyła się sytuacja w sferze wolności i praw obywatelskich. Tak wynika z opublikowanego w Waszyngtonie raportu pozarządowej organizacji „Freedom House”. (czytaj)
Gazeta.pl - Google zmienia strategię i grozi opuszczeniem Chin
(15.01.2010) Wiadomości ze świata - Internetowy gigant idzie na wojnę z chińskim reżimem. Nie chce już cenzury w sieci. Twierdzi, że wycofa się z największego rynku internetowego świata. Kto w środę rano przechodził obok pekińskiego biura Google, był świadkiem niecodziennego obrazka - mieszkańcy chińskiej stolicy składali tam lilie i czerwone róże. W geście solidarności z amerykańskim koncernem, który zapowiedział, że prędzej wycofa się z chińskiego rynku niż ugnie pod nowymi żądaniami władz. (czytaj)
Onet.pl - Mistrz zen oskarża rząd Wietnamu
(13.01.2010) Wiadomości ze świata - Słynny mistrz zen oskarżył komunistyczny rząd Wietnamu o wynajęcie band w celu wyrzucenia przemocą jego buddyjskich zwolenników z dwóch klasztorów. Thich Nhat Hanh, który popularyzował zen na Zachodzie i sprzedał miliony książek na całym świecie, zaapelował też do Wietnamu o zaprzestanie ograniczania swobód religijnych i przestrzeganie praw człowieka. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Spotkanie z dyplomatami
(13.01.2010) Wiadomości ze świata - Wobec lansowanej powszechnie w środowiskach politycznych i kulturowych niechęci czy nawet wrogości w stosunku do chrześcijaństwa na konieczność uszanowania publicznej roli Kościoła wskazał wczoraj Ojciec Święty. Benedykt XVI przyjął na audiencji przedstawicieli korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. Papież wskazał jednocześnie, że chrześcijanie mogą skutecznie przyczyniać się do przemiany mentalności i lansowania nowego stylu życia. (czytaj)
Nasz Dziennik.pl - Ashton i Lewandowski przesłuchani
(13.01.2010) Wiadomości ze świata - Catherine Ashton i Janusz Lewandowski to pierwsi unijni komisarze, którzy byli przesłuchiwani przez posłów do Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani spotkają się ze wszystkimi 27 komisarzami, których będą pytać o plany na pięcioletnią kadencję. (czytaj)
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License