Bunt w więzieniu Xuan Loc

Ben Viet (30.06.2013) Wiadomości z Wietnamu -W więzieniu Xuan Loc w prowincji Dong Nai na południu Wietnamu doszło do buntu więźniów.

W więzieniu Xuan Loc w prowincji Dong Nai na południu Wietnamu doszło dziś do buntu więźniów. Wszyscy więźniowie z oddziału pierwszego zaczęli bunt około siódmej rano. Po godzinie opanowali cały oddział i zamknęli dwóch strażników więziennnych Ho Phi Thang i Thai Thuy Hong. Oddział został zamknięty od wewnątrz tak, że milicja nie mogła się do niego dostać. Więźniowie dotarli do telefonów i powiadomili o proteście kilka emigracyjnych rozgłośni radiowych z Radiem Wolna Azja włącznie. Powodem buntu jest praktyka znęcania się nad nimi, bicia i uniemożliwianie dostępu do wodu pitnej oraz utrudnianie kontaktu z adwokatami oraz wizyt rodzin. Za sprawą kradzieży, dokonywanych przez personel więzienny, racje żywnościowe są groteskowo skąpe. Więźniowie żądają rozmowy z kierownictwem więzienia, to jednak nie podejmuje kontaktu. O 16.oo więźniowie wraz z zakładnikami zajęli podwórze. Zatrzymani strażnicy traktowani są dobrze, nie dopuszczono się wobec nich przemocy.
Więzienie zostało otoczone przez milicję, w jego pobliże nikt nie jest dopuszczany. Więźniowie obawiają się ataku pod osłoną nocy.
Xuan Loc jest ciężkim więzieniem, znanym z surowych warunków. Ma pięć oddziałów w tym jeden kobiecy, w każdym z nich siedzi około tysiąca skazanych. Najcięższym jest oddział pierwszy, w którym doszło do buntu. Karne izolatki np. są całkowicie pozbawione dostępu powietrza. Tu właśnie osadza się więźniów politycznych, kierowanych do Xuan Loc. Obecnie odbywa tam karę dziesięciu więźniów politycznych, w tym pieśniarz Nguyen Khang, Tran Huynh Huy Thuc i młodzi działacze Nguyen Hoang Quoc Hung, Phan Ngoc Tuan, Huynh Ngoc Cuong

Ben Viet

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License