Więzienie Xuan Loc - dalsze informacje

Ben Viet (03.07.2013) Wiadomości z Wietnamu -Bunt został zdławiony najprawdopodobniej w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wiarygodnych informacji na ten temat jeszcze nie ma. Tak twierdzi prasa podległa komunistom i jest to prawdopodobne.

30 czerwca rano doszło do buntu więźniów w zakładzie karnym Xuan Loc (100 km od Sajgonu – obecnie miasta Ho Chi Minh’a). Xuan Loc jest ciężkim więzieniem, znanym z surowych warunków. Ma pięć oddziałów w tym jeden kobiecy, w każdym z nich siedzi około tysiąca skazanych. Najcięższym jest oddział pierwszy, w którym doszło do buntu. Bunt został zdławiony najprawdopodobniej w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wiarygodnych informacji na ten temat jeszcze nie ma. Tak twierdzi prasa podległa komunistom i jest to prawdopodobne.
Wg informacji komunistycznych mediów więźniowie domagali się jedynie poprawy warunków bytowych. Jest to na pewno nieprawda – protestujący podczas okupacji więzienia korzystali z telefonów i informowali o przyczynach buntu. Były nimi przede wszystkim nieludzkie traktowanie, tortury, łamanie podstawowych praw takich choćby, jak możliwość kontaktu z adwokatem.
Ho Phi Thang, klawisz zatrzymany przez protestujących, powiedział w wywiadzie dla komunistycznej gazety „Tien Phong”, że został dobrowolnie na terenie więzienia, żeby rozmawiać z buntownikami. Przyznał, że był dobrze traktowany i nie miał powodu obawiać się o swój los.
Osadzeni w I Oddziale, który zapoczątkował bunt, więźniowie polityczny, zostali przetransportowani do innych zakładów karnych. W oddziale tym odbywało karę dziesięciu więźniów sumienia w tym Tran Huynh Duy Thuc, skazany na 16 lat za „próbę obalenia ustroju socjalistycznego”, kompozytor i pieśniarz Viet Khang, odsiadujący 4 lata za „szerzenie propagandy antypaństwowej”.
Warunki w więzieniach wietnamskich są niewyobrażalnie złe. Zarówno więźniowie polityczni, jak kryminalni, poddawani są biciu, torturom, głodzeni, odmawia się im napojów, poniża, łamie nawet te prawa, które teoretycznie gwarantuje im komunistyczne państwo. Głośny ostatnio był strajk głodowy, który prowadził w więzieniu odsiadujący wieloletni wyrok działacz opozycji demokratycznej, prawnik, Cu Huy Ha Vu. Jednym z powodów podjęcia przez niego protestu była fatalna sytuacja w więzieniach wietnamskich, także pod kątem przestrzegania prawa. „Wietnamscy skazani muszą mieć świadomość swoich praw obywatelskich” czytamy w wydanym przez niego oświadczeniu.

Ben Viet

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License