Hanoi zaprzecza

Hanoi zaprzecza, jakoby doszło do pobicia księży przez milicję. Diecezja Vinh publikuje zdjęcia pokrzywdzonych.

07/30/2009
http://www.asianews.it/index.php?l=en&art=15925&size=A

Hanoi (Asia News) – Generał Hoang Cong Tu, z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zaprzeczył, jakoby stosowano przemoc wobec księży z miasta Dong Hoi, milicja odrzuciła jako „fałsz” oświadczenie strony Kurii Diecezjalnej w Vinh, które oskarża milicję o pobicie księży i wiernych.

Jeden z księży jest wciąż nieprzytomny, stan zdrowia drugiego polepsza się. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego postanowiło ukarać siedmiu katolików z parafii Tam Toa, jako winnych wzniesienia namiotu jako tymczasowego miejsca modlitwy. Władze w Hanoi nawołują do „spokoju” w diecezji Vinh. Katolicy tymczasem domagają się, aby zwolniono z aresztu siedmiu zatrzymanych. Milicja utrzymuje, że informacje podane przez diecezję są „całkowicie bezpodstawne”.

Hanoi (Asia News) – Generał Hoang Cong Tu, z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zaprzeczył, jakoby stosowano przemoc wobec księży z miasta Dong Hoi, milicja odrzuciła jako „fałsz” oświadczenie strony Kurii Diecezjalnej w Vinh, które oskarża milicję o pobicie księży i wiernych.

W odpowiedzi kuria rozpowszechniła w internecie zdjęcia księży dokumentujące ciężkie rany, które zadali bandyci na usługach milicji.

Generał Tu ogłosił również, że siedmiu katolików będzie sądzonych za „zakłócenie porządku”, za budowanie namiotu przeznaczonego do modlitwy na placu przed ruinami kościoła w Tam Toa (diec. Vinh).

Dwa dni temu agencja Asia News doniosła o pobiciu dwóch księży, których umieszczono w szpitalu w Dong Hoi (28/07/2009), zob. Priest beaten into a coma by police. Catholics Protest throughout Vietnam) Pierwszy z nich został pobity przez bandytów na ulicy, w obecności przynajmniej 30 milicjantów, a drugi – który poszedł odwiedzić rannego współbrata w szpitalu – został pobity i wyrzucony z pierwszego piętra, jest wciąż nieprzytomny.

Lekarze opiekujący się ks. Piotrem Nguyen The Binh (zob. zdjęcie), wciąż nieprzytomnym, oświadczyli wczoraj, że uniknął śmierci, ale jego stan wciąż jest poważny. Drugi ks. Paweł Nguyen Dinh Phu, który doznał połamania żeber i ran głowy, jest w lepszym stanie, ale wymaga dalszego leczenia w szpitalu w Xa Doai.

Księża zostali brutalnie zaatakowani w trakcie modlitewnej demonstracji i protestów organizowanych w diecezji Vinh (300 km na południe od Hanoi), w obronie siedmiu katolików aresztowanych i oskarżonych o przestępstwo wzniesienia namiotu, który miał służyć jako prowizoryczna kaplica przed ruinami kościoła Tam Toa. (zob. Asia News 21/07/2009 - Beatings and arrests of priests and faithful in the historic church of Tam Toa .Milicyjna napaść na katolików zgromadzonych w Tam Toa pozostawiła przynajmniej 100 osób rannych.

28 lipca, podczas konferencji prasowej zwołanej w biurze Ministerstwa Mediów, Generał Tu, zastępca Dyrektora Generalnego w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ogłosił, że siedmiu katolików zostanie podanych do sądu za spowodowanie chaosu przed pomnikiem.

Ks. Antoni Pham Dinh Phung, sekretarz kurii diecezjalnej potępił decyzję jako rażąco niesprawiedliwą. Ksiądz ujawnił ponadto, że władze wietnamskie skontaktowały się z kurią diecezjalną i apelowały, żeby kuria wpłynęła na uspokojenie gniewu wiernych spowodowanego przemocą policji. Ks. Pham oświadczył: „Nie będziemy wzywać do spokoju, dopóki 7 katolików nie zostanie zwolnionych”.

Oskarżenia milicji wobec siedmiu aresztowanych nie mają końca: „działalność kontrrewolucyjna”, pogwałcenie miejsca pamięci, które jest pomnikiem zbrodni wojennych Amerykanów, zakłócenie porządku publicznego, napaść na urzędników publicznych.

Milicja rozpowszechnia również informację, że siedmiu katolików „wyznało swoje winy i błagało o przebaczenie”. Wg milicji, ujawnili oni również imiona „kilku innych” zamieszanych w „nielegalne budowanie domu na terenie historycznym”. Wśród ujawnionych znajduje się proboszcz parafii Tam Toa ks. Le Hong Thanh.

Media państwowe, które rozpoczęły ciężką kampanię propagandową przeciw katolikom diecezji Vinh, oskarżają ks. Le Hong Thanh o dodawanie otuchy aresztowanym katolikom i „o wprowadzanie w błąd innych w budowaniu nielegalnej konstrukcji”.

Wśród rannych i pobitych przez milicję w dniu 20 lipca br. jest również zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Krzyża, siostra Maria Tan, która została pobita i prawie aresztowana. Grupa wiernych wyrwała ją jednak z rąk milicjantów, którzy zamierzali umieścić ją w milicyjnej więźniarce.

W następnych dniach diecezja Vinh potępiła brutalne zachowanie milicji, użycie przez nich gazów łzawiących, bicie pałkami i aresztowania. Milicja z kolei utrzymuje, że skargi Kurii diecezjalnej są „całkowicie fałszywe”.

Emily Nguyen

(tłum. Etek)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License