Ksiądz opozycjonista odzyskuje zdrowie „pod nadzorem pięciu milicjantów”

Ben Viet (20.11.2009) Wiadomości z Wietnamu- Ks. Thadeus Nguyen Van Ly, przebywający w więzieniu, częściowo sparaliżowany z powodu wylewu krwi. Ksiądz – symbol zmagań o religijną wolność i demokrację w Wietnamie jest częściowo sparaliżowany, ale może mówić i reaguje na leczenie. Został przyjęty do wojskowego szpitala w Hanoi i oddany pod opiekę kardiologa. Członkowie rodziny informują, że „znajduje się pod dobrą opieką” i „dziękują lekarzom” za opiekę lekarską „pod nadzorem pięciu milicjantów”.

flickr:4119834872


Swobodna wypowiedź Nguyen Ly

Wiadomość, że ks. Thadeus doznał częściowego paraliżu, zostala przekazana przez krewnych 63 letniego wietnamskiego kapłana, który stoi na czele walki o wolność religijną w kraju. W roku 2006 został on skazany na karę 8 lat więzienia. Atak choroby miał miejsce 15 listopada. Więzień został przyjęty do wojskowego szpitala nr 198 w Hanoi.

Hieu, krewny księdza, informuje, że wylew spowodował paraliż „prawej strony ciała”, ale pacjent jest przytomny i powoli dochodzi odzyskuje zdrowie. Hoan, siostrzeniec ks. Thadeusa, który mógł odwiedzić wuja, podkreślał, że pacjent „był w stanie rozmawiać”. „On może unieść nogę na 20 cm – powiedział siostrzeniec dziennikarzom Radia Wolna Azja – i to samo można powiedzieć o jego ramieniu. To wskazuje, że są to oznaki polepszenia stanu zdrowia.”
Rodzina potwierdza, że ks. Van Ly jest „pod dobrą opieką” i że opiekuje się nim osobiście główny kardiolog „pod nadzorem pięciu milicjantów”. Ksiądz jest w dobrym usposobieniu i dziękuje wszystkim zaangażowanym w opiekę nad nim.
Ks. Van Ly był skazany 30 marca 2007 r. na 8 lat więzienia i na 5 lat aresztu domowego z oskarżenia o założenie prodemokratycznego ruchu zwanego „Bloc 8406” w kwietniu 2006 r. Dzisiaj ten ruch liczy 2000 członków i wspiera zdelegalizowane grupy takie jak Postępowa Partia Wietnamu.

Uprzednio ks. Thadeus spędził 14 lat w więzieniu w latach 1977 – 2004 za swoją walkę w obronie wolności religijnej i praw człowieka w tym komunistycznym kraju. Fotografia zakutego w kajdanki księdza w sądzie, którego milicjanci zmuszają do milczenia zasłaniając mu usta, gdy protestował przeciw komunistycznym prześladowaniom, obiegła światowe media i uczyniła go znanym.
W lipcu tego roku grupa 37 senatorów – demokratów i republikanów – wysłała list adresowany osobiście do wietnamskiego prezydenta Nguyen Minh Triet, domagająć się bezwarunkowego zwolnienia księdza Thadeusa.

opr. Etek

źródło: Asian News

Komentarze

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License