Rząd nie zwróci ani Kościołowi ani Watykanowi własności przejętej przez państwo

Ben Viet (23.09.2009) Wiadomości z Wietnamu - Wietnamski premier Nguyen Tan Dung powiedział dziennikarzom z wietnamskiej sekcji radia „Głos Ameryki”, że jego rząd nie zwróci własności zajętej przez rząd, kiedy komuniści doszli do władzy w 1954 na północy kraju. Wietnamski przywódca wydał to oświadczenie 19.09.2009 w Budapeszcie, po rozmowach handlowych ze swym węgierskim partnerem. W oświadczeniu „powołuje się wprost” na Watykan i powtarza, że żadne obce państwo nie może domagać się jakiejkolwiek własności na ziemi wietnamskiej.

Premier Nguyen Tan Dung wydaje oświadczenie, które zdumiewa, gdyż Stolica Apostolska nigdy nie formułowała takich roszczeń do własności. Własność kościelna należy do Kościoła w Wietnamie. Ponadto Wietnam znajduje się w procesie rewidowania swej polityki w tej materii.

flickr:3866640041

Jednakże wbrew oświadczeniu premiera Watykan nigdy nie domagał się własności kościelnej w Wietnamie, nawet gdy chodzi o były teren nuncjatury apostolskiej w Hanoi. Ta nieruchomość zawsze należała do wietnamskiej diecezji, a nie do Watykanu i była tylko użyczona Stolicy Apostolskiej.
W ostatnich tygodniach wietnamscy katolicy demonstrowali w kilku częściach kraju, domagając się jako obywatele tego kraju zwrotu kościelnej własności, która należy do Kościoła katolickiego w Wietnamie.
W swoim wywiadzie premier Dung powiedział, że jego rząd nie ulegnie żadnym naciskom, łącznie z tymi, które płyną z Watykanu.
„Wietnam jest niepodległym narodem, który urzeczywistnia pełną suwerenność w zgodzie z prawem. Wszystkie działania wietnamskich obywateli i religijnych organizacji powinny być prowadzone zgodnie z konstytucją i prawami kraju. To samo odnosi się do działalności, która angażuje własność religijną.”
„Oświadczam jasno – dodał premier – Nie ma żadnej watykańskiej własności w Wietnamie. Wszelka własność na ziemi wietnamskiej należy do tego kraju, jego narodu, jego obywateli i państwa. Nie ma własności, która należy do religii albo obcego państwa takiego jak Watykan. Roszczenia dotyczące tego, co się nazywa „watykańską własnością”, nie mają żadnych podstaw ani w konstytucji ani w prawodawstwie naszego kraju”.
Oświadczenie Nguyena Tan Dunga jest zdumiewające i to nie tylko dlatego, że Stolica Apostolska nigdy nie formułowała podobnych roszczeń.
Przede wszystkim aż do niedawna oficjalna prasa utrzymywała, że Papież i wietnamscy biskupi bez zastrzeżeń popierają politykę wietnamskiego rządu i byli zawiedzeni postawami kleru i łudzi świeckich zaangażowanych w protesty.
Po drugie, wietnamski prezydent Nguyen Minh Triet przygotowuje się do wizyty we Włoszech w listopadzie lub grudniu i zamierza spotkać się z Papieżem, aby poprzeć proces prowadzący do ustanowienia dyplomatycznych stosunków między Stolicą Apostolską i Wietnamem.
Po trzecie zaś, dokument opublikowany 4 września przez Ministerstwo Budownictwa (1878 / BXD-QLN) zapowiadał, że rząd planuje rewizję swej polityki w kwestii własności kościelnej.
Artykuł dalej mówił o tym, że użycie „własności pochodzenia religijnego” jest związane z pewnymi komplikacjami i dlatego wezwał kilka prowincji, aby przygotowały raport na temat bieżącego wykorzystania własności.
Premier Dung poinformował po swych rozmowach z węgierskim premierem Gordonem Bajnai o polepszających się kontaktach gospodarczych, włącznie z umową o pożyczce opiewającej na 88 milionów dolarów przeznaczonych na budowę szpitala w Wietnamie.
Węgierski premier Bajnai z kolei powiedział „Głosowi Ameryki”, że niezależnie od polepszających się kontaktów gospodarczych Węgry i Unia Europejska będą kontynuować rozmowy z Wietnamem na temat międzynarodowego zainteresowania stanem przestrzegania praw człowieka w Wietnamie.
„Cenimy sobie bardzo, że dyskusja o prawach człowieka toczy się między Wietnamem a Unią Europejską. – powiedział – Węgry są częścią tej dyskusji. Uważamy, że Unia Europejska jest przymierzem wokół wartości, w tym wartości ludzkich i praw człowieka.”
Wypowiedzi premiera Bajnai o Wietnamie są uważnie słuchane w Unii Europejskiej, gdyż Węgry przejmą rotującą prezydencję w Unii w 20011 r.

opr. na podstawie VietCatholic News i AsiaNews
Etek

© Bến Việt

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License